*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184430 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #546 στις: Ιούνιος 11, 2022, 08:04:07 μμ »
ενημερωθείτε πρώτα πριν σχολιάσετε για τις ειδικές περιπτώσεις χωρίς διδακτορικό
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2022, 08:28:38 μμ από daskalos2021 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #547 στις: Ιούνιος 11, 2022, 08:06:14 μμ »


να ρωτήσω πήρα την απόφαση αποδέσμευσης  1 Ιουνίου από την υπηρεσία της Π/Ε.που ανήκω οργανικά εγώ  και πριν πάρω την απόφαση  έμαθα από την ίδια την  υπηρεσία μου ο,τι  αποδεσμεύτηκα από εκπαιδευτικός προκειμένω να μεταταγώ σε άλλον φορέα υποδοχής και μετά μου έστειλε η υπηρεσία την απόφασης αποδέσμευσης  στο προσωπικό  emai μoυ 1 Ιουνίου και  επικοινώνησα τηλεφωνικώς με τους φορείς υποδοχής μου  πριν μου στείλει η υπηρεσία μου επίσημα την πρώτη Ιουνίου 2022 την  απόφαση αποδέσμευσης και όταν είχα επικοινωνήσει τηλεφωνικώς  με τους φορείς υποδοχείς να ρωτήσω μου σε ποιον φορέα θα κάνω την διαδικασία μεταταγής μου από τους τρεις διαφορετικούς φορείς είπαν ότι δεν υπάρχει το όνομα μου στις δικές τους καταστάσεις των email τους με τα ονόματα μας,που είχαμε αποδεσμευτεί από τα καθήκοντα των εκπαιδευτικών για τις αποδεσμεύσεις στους φορείς υποδοχής. Ερώτηση Παραμένω στην υπηρεσία μου και η υπηρεσία μου θα στείλει έγγραφο να ενημερώσει το υπουργειο εσωτερικών ότι δεν αποδεσμεύτηκα από τα καθήκοντα εκπαιδευτικού και  παραμένω εκπαιδευτικός  και πάω το Σεπτέμβρη στην οργανική μου θέση ως εκπαιδευτικός;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2022, 02:15:22 πμ από daskalos2021 »

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #548 στις: Ιούνιος 11, 2022, 08:07:14 μμ »
Υπάρχει νομοθεσία που το καλύπτει αυτό??
Είμαι η μόνη που δεν έχει πει τίποτα στο σχολείο αλλά και γενικά (πέραν 1-2 πολύ έμπιστων ατόμων) φοβούμενη κάτι τέτοιο;
https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/383551_eidiki-agogi-aporrifthikan-metataxeis-apospaseis-eep-ebp-logo-megalon-anagkon

Αποσυνδεδεμένος nemo13

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #549 στις: Ιούνιος 11, 2022, 09:45:15 μμ »
Καλά κάνει να παρεμβαίνει υπουργός για να απορρίπτει αίτηση επειδή κρίνει ότι είναι παραθυράκι?? Θα τρελαθούμε τελείως? Αυτή είναι η αντίληψη για ένα σοβαρό ευνομούμενο κράτος δικαίου? Τότε να στέλνουν οι ενδιαφερόμενοι εκπαιδευτικοί κατευθείαν τις αιτήσεις στην Κεραμέως. Ρε τι λέτε !!!

Eννοείται ότι καλά κάνει. Αν ο νόμος λέει ότι απαιτείται διδακτορικό και έρχεται η υπουργάρα (Γαβρόγλου) και ερμηνεύει ότι σε εξαιρετικές περιπτώσεις δεν απαιτείται διδακτορικό σοβαρό ευνομούμενο κράτος δικαίου είναι να καταργήσει την ερμηνευτική εγκύκλιο της υπουργάρας. Αυτό λέμε και αυτό είναι και να τρελαθείτε τελείως. Και δεν είσαι δάσκαλος φίλε, εκπαιδευτικός της πρωτοβάθμιας είσαι, μην τα μπερδεύεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #550 στις: Ιούνιος 14, 2022, 01:37:26 πμ »
Διάβασε το νέο νομοσχέδιο και τι ακριβώς ορίζει σε ειδικές περιπτώσεις ακόμα και για επίκουρους, για να καταλάβεις περί τίνος πρόκεται και το τι σημαίνει αυτή η ειδική περίπτωση χωρίς διδακτορικό.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 14, 2022, 02:17:44 πμ από daskalos2021 »

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #551 στις: Ιούνιος 20, 2022, 11:59:41 πμ »
Αν ψηφιστεί το νομοσχέδιο, οι αιτήσεις για μετάταξη σε ΑΕΙ που υποβλήθηκαν ως 31/3/22, θα είναι και οι τελευταίες διότι σύμφωνα με αυτό:

γ) η παρ. 7 του άρθρου 33 του ν. 4386/2016 (Α΄ 83), με την επιφύλαξη του άρθρου 278 του παρόντος
καταργείται από την έναρξη ισχύος του παρόντος.

καταργούνται πλέον οι μετατάξεις από Πρωτοβάθμια και Δευτεροβάθμια σε θέσεις ΕΕΠ/ΕΔΙΠ.

Εγώ αυτό καταλαβαίνω δυστυχώς και αυτό είναι πάρα πολύ σοβαρό. Κλείνει οριστικά την πόρτα εισόδου στα ΑΕΙ

Καλημέρα σας, και καλώς σας βρίσκω σε αυτή τη ζωντανή και τόσο χρήσιμη κοινότητα! Πρώτο μου μήνυμα, και θα ήθελα να σχολιάσω το παραπάνω.

Το συμπέρασμα που εξάγεται από τη διατύπωση του (γ) του άρθρου 343 του ν/σ, δείχνει εν πρώτοις να είναι σωστό. Ωστόσο, υπάρχει μια ενδεχομένως ουσιώδης λεπτομέρεια. Η παρ. 7 του άρθρου 33 του ν. 4386/2016 έχει αντικατασταθεί από την παράγραφο 4α του άρθρου 20 του ν. 4452/2017. Δεν θα έπρεπε λοιπόν, με βάση τη λογική, να αναφέρεται αυτό το άρθρο ως καταργούμενο στο 343, αντί του προγενέστερού του που ήδη είχε καταργηθεί; Μήπως δηλαδή δεν κλείνει το παράθυρο των μετατάξεων ολοκληρωτικά, αλλά παραμένει διεπόμενο αποκλειστικά από τις διατάξεις τής 4α/20/4452;

Μπορεί βέβαια αυτό που ισχυρίζομαι, να αποτελεί απλώς ευσεβή πόθο. Αλλά νομίζω ότι δεν θα είχε νόημα η πλήρης κατάργηση των μετατάξεων ως δυνατότητα, εφ' όσον έτσι κι αλλιώς δεν είναι αυτοδίκαια και δεσμευτική η αποδοχή της αίτησης για μετάταξη. Θα μπορούσε δηλαδή, απλώς, το ΚΥΣΠΕ/ΚΥΣΔΕ/υπουργείο κάθε χρόνο να ικανοποιεί κάποιες αιτήσεις και να απορρίπτει άλλες, βάσει αιτιολογημένων αποφάσεων ανάλογα με τις εκάστοτε συνθήκες. Ένα παράδειγμα σκεπτικού απόρριψης: απορρίπτονται οι αιτήσεις τάδε και δείνα, διότι η αποδοχή τους θα επιφέρει σοβαρό κενό στο εκπαιδευτικό ισοζύγιο της Χ ειδικότητας τού Υ νομού (περιοχής).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 20, 2022, 12:17:33 μμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος billimember

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #552 στις: Ιούνιος 20, 2022, 02:53:47 μμ »
Scout δες κ αυτό, αναφέρει μέσα για την κατάργηση της μετάταξης:

https://www.esos.gr/arthra/78709/sygklitos-pan-dyt-makedonias-shedio-nomoy-gia-ta-aei-periehei-eksyghronistikes



Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #553 στις: Ιούνιος 20, 2022, 03:08:49 μμ »
Scout δες κ αυτό, αναφέρει μέσα για την κατάργηση της μετάταξης:

https://www.esos.gr/arthra/78709/sygklitos-pan-dyt-makedonias-shedio-nomoy-gia-ta-aei-periehei-eksyghronistikes

Ευχαριστώ πολύ, πράγματι παρατηρώ ότι όλοι έτσι το ερμηνεύουν, και μάλλον δείχνει να είναι η πιο πιθανή ερμηνεία. Ωστόσο το αρχικό μου ερώτημα παραμένει. Γιατί στο άρθρο 343 δεν αναφέρθηκε ως καταργούμενο το αντίστοιχο άρθρο του μεταγενέστερου νόμου, αλλά του προγενέστερου;

Αποσυνδεδεμένος asourina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #554 στις: Ιούνιος 21, 2022, 07:39:39 μμ »
Καλησπέρα, συνάδελφοι
Μήπως κάποιος/α έχει κάποια πρόσφατη επικοινωνία για κάποιο νεότερο με το θέμα μας;

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #555 στις: Ιούνιος 22, 2022, 01:09:34 μμ »
Σωστά το λες, αν θέλουν να καταργήσουν τη διαδικασία και δεν έχουν προσέξει να καταργήσουν όλες τις σχετικές αναφορές πιθανότατα να υπάρχει παραθυράκι. Άσχετα με το πώς θέλει να το ερμηνεύει ο καθένας, αν υπάρχει απροσεξία, κάποιος ικανός νομικός μπορεί να την εκμεταλλευτεί προς όφελος κάποιου που επιδιώκει τη μετάταξη. Όταν καταργείται ένα άρθρο και αντικαθίσταται με νέο, και μετά το νέο αντικαθίσταται με νεότερο, τότε πιθανότατα δεν επανέρχεται σε ισχύ το πρώτο΄. Όμως αν δεν αναφέρεται ρητά με τι αντικαθίσταται ή αν δεν αναφέρεται ρητά ότι καταργείται η δυνατότητα τέτοιων μετατάξεων θεωρώ ότι πολύ εύλογα κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το παλιότερο άρθρο.



Ευχαριστώ πολύ, πράγματι παρατηρώ ότι όλοι έτσι το ερμηνεύουν, και μάλλον δείχνει να είναι η πιο πιθανή ερμηνεία. Ωστόσο το αρχικό μου ερώτημα παραμένει. Γιατί στο άρθρο 343 δεν αναφέρθηκε ως καταργούμενο το αντίστοιχο άρθρο του μεταγενέστερου νόμου, αλλά του προγενέστερου;

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #556 στις: Ιούνιος 23, 2022, 01:55:47 μμ »
Όταν καταργείται ένα άρθρο και αντικαθίσταται με νέο, και μετά το νέο αντικαθίσταται με νεότερο, τότε πιθανότατα δεν επανέρχεται σε ισχύ το πρώτο΄. Όμως αν δεν αναφέρεται ρητά με τι αντικαθίσταται ή αν δεν αναφέρεται ρητά ότι καταργείται η δυνατότητα τέτοιων μετατάξεων θεωρώ ότι πολύ εύλογα κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το παλιότερο άρθρο.

Εν προκειμένω δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το παλαιότερο, αλλά το νεότερο.

Συγκεκριμένα,:
-Ο νόμος του 2017 τροποποίησε τη διάταξη του νόμου τού 2016.
-Το νομοσχέδιο, στο προτεινόμενο άρθρο 343, καταργεί τη διάταξη του 2016, αλλά δεν κάνει αναφορά σε αυτή του 2017.
-Άρα, μπορεί κάποιος να αιτηθεί μετάταξη "πατώντας" στη διάταξη του 2017;

Το θέμα βέβαια, από εδώ και πέρα, θα είναι και θέμα ερμηνείας των νομικών υπηρεσιών των ΑΕΙ. Δεν ξέρω αν τα ΑΕΙ δηλαδή θα βγάζουν προσκλήσεις για μετάταξη εκμεταλλευόμενα αυτή την ασάφεια, ή αν θα θεωρήσουν ότι αφού καταργείται η αρχική διάταξη, καταργούνται σιωπηρώς και οι επόμενές τους. Οπότε, όσες αιτήσεις κι αν κάνει κάποιος ενδιαφερόμενος, αν τα ΑΕΙ δεν βγάζουν πρόσκληση για μετάταξη, δεν θα έχει νόημα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 530
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #557 στις: Ιούνιος 23, 2022, 03:15:39 μμ »
Εν προκειμένω δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί το παλαιότερο, αλλά το νεότερο.

Συγκεκριμένα,:
-Ο νόμος του 2017 τροποποίησε τη διάταξη του νόμου τού 2016.
-Το νομοσχέδιο, στο προτεινόμενο άρθρο 343, καταργεί τη διάταξη του 2016, αλλά δεν κάνει αναφορά σε αυτή του 2017.
-Άρα, μπορεί κάποιος να αιτηθεί μετάταξη "πατώντας" στη διάταξη του 2017;

Το θέμα βέβαια, από εδώ και πέρα, θα είναι και θέμα ερμηνείας των νομικών υπηρεσιών των ΑΕΙ. Δεν ξέρω αν τα ΑΕΙ δηλαδή θα βγάζουν προσκλήσεις για μετάταξη εκμεταλλευόμενα αυτή την ασάφεια, ή αν θα θεωρήσουν ότι αφού καταργείται η αρχική διάταξη, καταργούνται σιωπηρώς και οι επόμενές τους. Οπότε, όσες αιτήσεις κι αν κάνει κάποιος ενδιαφερόμενος, αν τα ΑΕΙ δεν βγάζουν πρόσκληση για μετάταξη, δεν θα έχει νόημα.

Η διάταξη του 2016 είναι η βασική. Το 2017 έγινε τροποποίηση, δεν έχει πάψει να ισχύει αυτή του 2016.
Επομένως καταργώντας το άρθρο του 2016 παρασύρει και τις τροποποιήσεις. Αν και λογικά αν τελικά ψηφιστεί θα υπάρχει και η σωστή διατύπωση (εφόσον χρειάζεται).

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #558 στις: Ιούνιος 23, 2022, 03:41:59 μμ »
Ότι θα ψηφιστεί, θα ψηφιστεί. Αυτό είναι το μόνο βέβαιο. Εκτός αν βαυκαλίζεται κανείς ότι η περιβόητη "διαβούλευση" στο opengov μπορεί να αλλάξει δραστικά τις βασικές στοχεύσεις των νομοσχεδίων...

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #559 στις: Ιούνιος 23, 2022, 08:28:52 μμ »
αν η περιγραφη του 2017 στεκει αυτουσια τοτε ισχυει - εφοσον καταργειται μονο του 2016. το πανεπιστημιο αν δεχτει στη νομικη υπηρεσια του γνωμοδοτηση απο ΣΤΕ η δικηγορο μπορει να αναγκαστει να κανει δεκτη τη διαδικασια. Βεβαια το θεμα ειναι να μην υπαρχουν τετοια κενα στη νομοθεσια. τωρα αν το κενο δινει πιθανοτητες για μια ευκαιρια καποιος μπορει να θελει να το χρησιμοποιησει. σε καθε περιπτωση αν διαβαζουν τη διαβουλευση απο το υπουργειο και αν ενδιαφερονται, τοτε αν καποιος το εχει αναφερει, στην περιπτωση που θελουν να κοψουν εντελεως τις μεταταξεις μπορει να φροντισουν να ειναι σαφεις και οριστικοι.

Το θεμα ειναι αν ασχολουνται καθολου με τη διαβουλευση ή αν απλως γινεται για τα ματια του κοσμου. θα εχει πλακα να μην ασχολουνται και να την πατησουν ετσι.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159732
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 376
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 311
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.1 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.