*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #798 στις: Μάρτιος 16, 2023, 09:27:32 πμ »
Επίσης, όσοι μεταταχθήκαν από την Αθμια-Δθμια σε ΕΔΙΠ/ΕΕΠ διατηρήσαν το βαθμό που είχαν ήδη (κυρίως Α). Αν κάποιος διοριστεί με προκήρυξη θα ξεκινήσει πάλι από το βαθμό Δ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #799 στις: Μάρτιος 16, 2023, 09:52:31 πμ »
Επίσης, όσοι μεταταχθήκαν από την Αθμια-Δθμια σε ΕΔΙΠ/ΕΕΠ διατηρήσαν το βαθμό που είχαν ήδη (κυρίως Α). Αν κάποιος διοριστεί με προκήρυξη θα ξεκινήσει πάλι από το βαθμό Δ.

Νομιζω οτι αναγνωριζεται η προϋπηρεσια και δινεται ο αντιστοιχος βαθμος

Αν δεν δινεται, τοτε θα παιρνουν 600 ευρω
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #800 στις: Μάρτιος 16, 2023, 10:11:56 πμ »
Η προϋπηρεσία αναγνωρίζεται, ο βαθμός όχι. Αν δεις στους πίνακες του μισθολογίου των ΕΔΙΠ έχουν μισθολογικά κλιμάκια για κάθε βαθμίδα ξεχωριστά.

Νομιζω οτι αναγνωριζεται η προϋπηρεσια και δινεται ο αντιστοιχος βαθμος

Αν δεν δινεται, τοτε θα παιρνουν 600 ευρω

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #801 στις: Μάρτιος 16, 2023, 10:25:33 πμ »
Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους παρα πολύ για τος απαντήσεις σας!! Χρειάζομαι ακόμα λίγο τη βοήθεια σας γιατί ενώ έχω ξεψαχνίσει το διαδίκτυο δεν βρίσκω πολλά στοιχεία για τους ΕΤΕΠ που με ενδιαφέρει. 🧐
Έστω ότι κάποιος διορίζεται ΕΤΕΠ σε Πανεπιστήμιο μέσω προκήρυξης:
1) Θεωρείται δημόσιος υπάλληλος; Μπορεί να καταργηθεί η θέση του και να απολυθεί έτσι απλά;
2) Ανήκει στο ενιαίο μισθολόγιο; Άρα μεταφέρεται η προϋπηρεσία του στο δημόσιο είτε είναι διδακτική, είτε ερευνητική με συμβάσεις έργου και του αποδίδεται το αντίστοιχο ΜΚ; Συν επιδόματα παιδιών, παραμεθόριος κλπ;
Για παράδειγμα εγώ είμαι ΜΚ 4 (μεταπτυχιακό και Χρονια υπηρεσίας), αντίστοιχα λοιπόν χρήματα θα μπορώ να λάβω και ως ΕΤΕΠ ή είναι σημαντικά λιγότερα;
3) Τι είναι η βαθμίδες των ΕΤΕΠ και πως κάποιος αλλάζει βαθμίδα; Σύμφωνα με τα προσόντα; Ανα κάποια χρόνια; 🤔

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #802 στις: Μάρτιος 16, 2023, 10:32:19 πμ »
1) Προφανώς και θεωρείσαι δημόσιος υπάλληλος.
2) Ναι. Αν δεν έχεις πτυχίο ΤΕΙ (ώστε να πέσεις από ΠΕ σε ΤΕ) θα παίρνεις ότι έπαιρνες και πριν.
3) Οι ΕΤΕΠ νομίζω δεν έχουν βαθμίδες, αλλά κανονική βαθμολογική κατάταξη όπως στην εκπαίδευση. Άρα αλλάζεις βαθμό ανάλογα με τα χρόνια υπηρεσίας. Η αλλαγή βαθμού δεν επηρεάζει το μισθό.

Καταρχήν σας ευχαριστώ όλους παρα πολύ για τος απαντήσεις σας!! Χρειάζομαι ακόμα λίγο τη βοήθεια σας γιατί ενώ έχω ξεψαχνίσει το διαδίκτυο δεν βρίσκω πολλά στοιχεία για τους ΕΤΕΠ που με ενδιαφέρει. 🧐
Έστω ότι κάποιος διορίζεται ΕΤΕΠ σε Πανεπιστήμιο μέσω προκήρυξης:
1) Θεωρείται δημόσιος υπάλληλος; Μπορεί να καταργηθεί η θέση του και να απολυθεί έτσι απλά;
2) Ανήκει στο ενιαίο μισθολόγιο; Άρα μεταφέρεται η προϋπηρεσία του στο δημόσιο είτε είναι διδακτική, είτε ερευνητική με συμβάσεις έργου και του αποδίδεται το αντίστοιχο ΜΚ; Συν επιδόματα παιδιών, παραμεθόριος κλπ;
Για παράδειγμα εγώ είμαι ΜΚ 4 (μεταπτυχιακό και Χρονια υπηρεσίας), αντίστοιχα λοιπόν χρήματα θα μπορώ να λάβω και ως ΕΤΕΠ ή είναι σημαντικά λιγότερα;
3) Τι είναι η βαθμίδες των ΕΤΕΠ και πως κάποιος αλλάζει βαθμίδα; Σύμφωνα με τα προσόντα; Ανα κάποια χρόνια; 🤔

Ευχαριστώ προκαταβολικά!!!

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #803 στις: Μάρτιος 16, 2023, 10:54:20 πμ »
Η προϋπηρεσία αναγνωρίζεται, ο βαθμός όχι. Αν δεις στους πίνακες του μισθολογίου των ΕΔΙΠ έχουν μισθολογικά κλιμάκια για κάθε βαθμίδα ξεχωριστά.


Νομιζω καταλαβα τι εννοεις

ΕΔΙΠ ειμαι….. ΜΚ δεν θυμαμαι, κατι απο τα υψηλα παντως και Βαθμος Α
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #804 στις: Μάρτιος 16, 2023, 11:12:47 πμ »
Στην εκπαίδευση παίρνεις το βαθμό Α σε 8 χρόνια. Όσοι μετατάχθηκαν τον αντιστοίχησαν στην βαθμίδα Α των ΕΔΙΠ. Μετά τη μετάταξη καταταχθήκαν στα νέα ΜΚ των ΕΔΙΠ. Κάποιος που είχε π.χ. 20 χρόνια στην εκπαίδευση είχε λογικά ΜΚ 15 ή 16. Μετά τη μετάταξη κατατάχθηκε στο ΜΚ11 της βαθμίδας Α.
Aν κάποιος με 20 χρόνια στην εκπαίδευση διοριστεί με προκήρυξη ως ΕΔΙΠ θα καταταχθεί στο ΜΚ 11 της βαθμίδας Δ των ΕΔΙΠ.
Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.


Νομιζω καταλαβα τι εννοεις

ΕΔΙΠ ειμαι….. ΜΚ δεν θυμαμαι, κατι απο τα υψηλα παντως και Βαθμος Α
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2023, 11:14:56 πμ από christos_chr »

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #805 στις: Μάρτιος 16, 2023, 11:23:27 πμ »
1000 ευχαριστώ για την πολύτιμη βοήθεια σας!! Επιτέλους ξεκαθάρισα!!  ;D
Εύχομαι ο,τι καλύτερο, κατάκτηση προσωπικών και επαγγελματικών στόχων στον καθένα σας! Καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #806 στις: Μάρτιος 16, 2023, 08:20:07 μμ »
Στην εκπαίδευση παίρνεις το βαθμό Α σε 8 χρόνια. Όσοι μετατάχθηκαν τον αντιστοίχησαν στην βαθμίδα Α των ΕΔΙΠ. Μετά τη μετάταξη καταταχθήκαν στα νέα ΜΚ των ΕΔΙΠ. Κάποιος που είχε π.χ. 20 χρόνια στην εκπαίδευση είχε λογικά ΜΚ 15 ή 16. Μετά τη μετάταξη κατατάχθηκε στο ΜΚ11 της βαθμίδας Α.
Aν κάποιος με 20 χρόνια στην εκπαίδευση διοριστεί με προκήρυξη ως ΕΔΙΠ θα καταταχθεί στο ΜΚ 11 της βαθμίδας Δ των ΕΔΙΠ.
Αν κάνω κάπου λάθος διορθώστε με.

Εμένα με αντιστοίχισαν σε βαθμό Β ως ΕΔΙΠ. Νομίζω τα χρόνια προϋπηρεσίας στη Μέση Εκπαίδευση αναγνωρίζονται ως 3 + 5 + 5 για να πας στον βαθμό Α. Οπότε κάποιος με βαθμό Α στη ΜΕ (με διδακτορικό) μπορεί να πάει σε Β ως ΕΔΙΠ. Έτσι πιστεύω, αν έχεις δει κάτι άλλο μπορείς να μας δώσεις κάποιο λινκ? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #807 στις: Μάρτιος 16, 2023, 08:32:26 μμ »
Συνάδελφοι, καλώς ήλθατε στην Τριτοβάθμια! Μετά από κάποιους μήνες, έχω να δηλώσω ότι πλέον εργάζομαι πολύ περισσότερο, αλλά η ποιότητα της ζωής μου έχει αυξηθεί τόσο, που δεν το έχω μετανοιώσει δευτερόλεπτο.
Για το μισθολογικό: μετά από 22 χρόνια στην εκπαίδευση, μετά την μετάταξη σε ΕΔΙΠ (και με το δεδομένο ότι το καλοκαίρι αυξήθηκε το επίδομα διδακτορικού των ΕΔΙΠ) ο μισθός μου είναι πλέον ελαφρώς αυξημένος, συγκριτικά.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #808 στις: Μάρτιος 16, 2023, 08:55:13 μμ »
Μετά από κάποιους μήνες, έχω να δηλώσω ότι πλέον εργάζομαι πολύ περισσότερο, αλλά η ποιότητα της ζωής μου έχει αυξηθεί τόσο, που δεν το έχω μετανοιώσει δευτερόλεπτο.

Μήπως θα θέλατε να μας προσδιορίσετε αυτή την "αύξηση της ποιότητας ζωής", όταν οι διακοπές σας είναι σαφώς λιγότερες; Γιατί μετά από 22 χρόνια στην εκπαίδευση, θεωρώ δύσκολο να μην είχατε ήδη μετατεθεί κοντά στο σπίτι σας. Εγώ συνήθως άκουγα ότι εξ όσων επεδίωκαν να μεταταχθούν σε ΕΔΙΠ (πριν αλλάξει ο νόμος), η μεγάλη πλειονότητα το έβλεπε ως λύση ανάγκης για να μπορέσει να πάει (σε πανεπιστήμιο) στην πόλη κατοικίας της. Ιδίως οι γυναίκες, που διαφορετικά σαφώς θα προτιμούσαν τα ωράρια και τις διακοπές του εκπαιδευτικού. Σας ρωτάω λοιπόν απολύτως ειλικρινά, είμαι περίεργος να μάθω.

Αποσυνδεδεμένος Sabi

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #809 στις: Μάρτιος 16, 2023, 09:55:33 μμ »
Μήπως θα θέλατε να μας προσδιορίσετε αυτή την "αύξηση της ποιότητας ζωής", όταν οι διακοπές σας είναι σαφώς λιγότερες; Γιατί μετά από 22 χρόνια στην εκπαίδευση, θεωρώ δύσκολο να μην είχατε ήδη μετατεθεί κοντά στο σπίτι σας. Εγώ συνήθως άκουγα ότι εξ όσων επεδίωκαν να μεταταχθούν σε ΕΔΙΠ (πριν αλλάξει ο νόμος), η μεγάλη πλειονότητα το έβλεπε ως λύση ανάγκης για να μπορέσει να πάει (σε πανεπιστήμιο) στην πόλη κατοικίας της. Ιδίως οι γυναίκες, που διαφορετικά σαφώς θα προτιμούσαν τα ωράρια και τις διακοπές του εκπαιδευτικού. Σας ρωτάω λοιπόν απολύτως ειλικρινά, είμαι περίεργος να μάθω.

Νομίζω πως οι άδειες είναι πάνω κάτω οι ίδιες. 2 εβδομάδες Χριστούγεννα, 2 εβδομάδες Πασχα  και καλοκαίρι μετά την εξεταστική του Ιουνίου και μέχρι τον Σεπτέμβριο αν δεν κάνω λάθος είναι σε άδεια. Ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Αποσυνδεδεμένος christos_chr

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 527
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #810 στις: Μάρτιος 16, 2023, 10:59:58 μμ »
Έχεις δίκιο. Το θυμόμουν λάθος. Δεν μετέφερες το βαθμό σου αλλά τα χρόνια υπηρεσίας στο δημόσιο μετρούσαν τόσο για τη μισθολογική, όσο και για τη βαθμολογική εξέλιξη.
Επομένως κάποιος που είχε π.χ. 10 χρόνια, ενώ είχε βαθμό Α στην εκπαίδευση μεταφερόταν στη βαθμίδα Β ως ΕΔΙΠ. Από 13 χρόνια και πάνω μεταφερόταν απευθείας στη βαθμίδα Α.

παρ.4 του άρθρου 20 του Ν.4452/2017
"Για τη βαθμολογική και μισθολογική κατάταξη των μετατασσομένων εκπαιδευτικών αναγνωρίζεται ο συνολικός χρόνος υπηρεσίας στο Δημόσιο με οποιαδήποτε σχέση εργασίας και μέχρι την έκδοση του κατά την παρ.6 του άρθρου 29 του ν. 4009/2011 προεδρικού διατάγματος εντάσσονται αυτοδικαίως σε βαθμίδες της παρ. 2 του άρθρου 1 του π.δ. 118/2002. Η διάρκεια της θητείας στην εισαγωγική βαθμίδα υπολογίζεται ως τριετής και ο απομένων χρόνος λαμβάνεται υπόψη για την εξέλιξη στις επόμενες βαθμίδες. Μετά την ένταξη στην κατηγορία Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Ε.Π. το προσωπικό που μετατάσσεται διέπεται από τις διατάξεις του ν. 4009/2011 (Α' 195) και όσες διατάξεις αφορούν όλα τα μέλη Ε.ΔΙ.Π. και Ε.Ε.Π. των Α.Ε.Ι."

Εμένα με αντιστοίχισαν σε βαθμό Β ως ΕΔΙΠ. Νομίζω τα χρόνια προϋπηρεσίας στη Μέση Εκπαίδευση αναγνωρίζονται ως 3 + 5 + 5 για να πας στον βαθμό Α. Οπότε κάποιος με βαθμό Α στη ΜΕ (με διδακτορικό) μπορεί να πάει σε Β ως ΕΔΙΠ. Έτσι πιστεύω, αν έχεις δει κάτι άλλο μπορείς να μας δώσεις κάποιο λινκ? Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #811 στις: Μάρτιος 16, 2023, 11:11:55 μμ »
Νομίζω πως οι άδειες είναι πάνω κάτω οι ίδιες. 2 εβδομάδες Χριστούγεννα, 2 εβδομάδες Πασχα  και καλοκαίρι μετά την εξεταστική του Ιουνίου και μέχρι τον Σεπτέμβριο αν δεν κάνω λάθος είναι σε άδεια. Ας με διορθώσει αν κάνω λάθος.

Οι αδειες ειναι περιπου ιδιες με τα σχολεια (εγω που ημουν σε ΚΕΣΥ ειχα σαφως λιγοτερες). Επισης, αναλογα με το πανεπιστημιο ειναι και οι παρουσιες εκει. Πχ εμεις ειμαστε στη σχολη μονο οταν χρειαζεται. Τον υπολοιπο χρονο ή δουλευουμε απο το σπιτι μας ή πηγαινουμε σε σχολεια. Γνωριζω ομως αλλα τμηματα που οι ΕΔΙΠ ακολουθουν πληρως το ωραριο (20 ωρες σε 4 μερες)

Σχεδον 20 χρονια υπηρεσιας (18 οταν εγινα ΕΔΙΠ) Α βαθμος, κλιμακιο 10
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2023, 11:16:01 μμ από emmaki »
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159500
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 322
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 182
Σύνολο: 183

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.