*

Αποστολέας Θέμα: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π  (Αναγνώστηκε 184734 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #630 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:29:50 πμ »
Τα πανεπιστήμια δεν είχαν κάποιο συμφέρον να το κάνουν. Όποιο δεν ήθελε απλά δεν έπαιρνε προσωπικό με μετατάξεις. Δεν πήγαινες από μόνος σου εκεί, προηγούταν πρόσκληση.
Αυτά που έχουν το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι τα περιφερειακά πανεπιστήμια, εξ ου και ήταν τα μόνα που σήκωσαν κάπως το θέμα (π.χ. Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας).
Γενικά ο συγκεκριμένος νόμος ήταν για (κάποια από) τα πανεπιστήμια "μάννα εξ ουρανού". Πήραν προσωπικό που τους έλειπε με συνοπτικές (αν και χρονοβόρες) διαδικασίες και χωρίς να χρειαστεί να "ξοδέψουν" τις ελάχιστες (έως μηδενικές) θέσεις για ΕΔΙΠ που (δεν) τους δίνονται. Ήταν επίσης μια καλή ευκαιρία για αρκετά τμήματα να πάρουν "πολυεργαλεία" (βλ. πληροφορικούς).

Αυτή ακριβώς την πληροφόρηση έχω και εγώ, από διάφορα μέλη ΔΕΠ που γνωρίζω, διαφορετικών πανεπιστημίων και γνωστικών πεδίων, και που μόνο Συριζαίους δεν τους λες. Ότι, δηλαδή, η συγκεκριμένη διάταξη εξυπηρέτησε υπαρκτές ανάγκες, άσχετα αν κατασυκοφαντήθηκε (με fake news, όπως αποδεικνύεται).

Πάντως, όσον αφορά στο αν τα ίδια τα πανεπιστήμια θα είχαν λόγο/συμφέρον να καταργηθεί η διάταξη (δηλαδή να πεταχτεί σα στυμμένη λεμονόκουπα), είναι ότι τώρα που αισθάνονται -κούνια που τους κούναγε...- ότι "κάνουμε πιο εύκολα προσλήψεις", θέλουν να μπορούν να πιέζουν για απευθείας πιστώσεις ενισχύοντας έτσι ξεκάθαρα την ενδογαμία (inbreeding) στις προσλήψεις, γιατί αλλιώς το υπουργείο θα τους απαντούσε να κατευθυνθούν στην "τεθλασμένη" που υπήρχε, και μέσω αυτής σίγουρα δεν θα μπορούν να το κάνουν. Το οργίλο και απαξιωτικό σχόλιο περί "δασκαλάκων", που γράφτηκε παραπάνω, νομίζω επιβεβαιώνει την εκτίμησή μου αυτή.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 28, 2022, 11:35:08 πμ από Scout »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3647
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #631 στις: Ιούλιος 28, 2022, 11:55:27 πμ »
Προφανώς και εργαλειοποιούνται τέτοιες υποθέσεις, γιατί πουλάνε.
Πάντως σου ξέφυγαν δυο μετατάξεις...
Αρχικά από Β/θμια σε Α/θμια (με τις "υποχρεωτικές" μετατάξεις του Αρβανιτόπουλου). Έπειτα μετάταξη σε διοικητική θέση σε ΑΕΙ. Κατόπιν μετάταξη σε ΕΔΙΠ από διοικητικός. Και τέλος η εκλογή σε επίκουρο.


Δεν τα παραβλεπω αυτα…….

(Ηε δευτερη μεταταξη εγινε σε ΕΕΠ και οχι ΕΔΙΠ).

Απλα εγω αναφερθηκα στο νομο των εδιπ και στο αν ποτιστηκε ή οχι ενας συγκεκριμενος «βασιλικος». «Γλαστρες» παντως πολλες. Και εγω μια απο αυτες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος Mara006

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 183
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #632 στις: Ιούλιος 28, 2022, 12:58:41 μμ »
Αυτή ακριβώς την πληροφόρηση έχω και εγώ, από διάφορα μέλη ΔΕΠ που γνωρίζω, διαφορετικών πανεπιστημίων και γνωστικών πεδίων, και που μόνο Συριζαίους δεν τους λες. Ότι, δηλαδή, η συγκεκριμένη διάταξη εξυπηρέτησε υπαρκτές ανάγκες, άσχετα αν κατασυκοφαντήθηκε (με fake news, όπως αποδεικνύεται).

Πάντως, όσον αφορά στο αν τα ίδια τα πανεπιστήμια θα είχαν λόγο/συμφέρον να καταργηθεί η διάταξη (δηλαδή να πεταχτεί σα στυμμένη λεμονόκουπα), είναι ότι τώρα που αισθάνονται -κούνια που τους κούναγε...- ότι "κάνουμε πιο εύκολα προσλήψεις", θέλουν να μπορούν να πιέζουν για απευθείας πιστώσεις ενισχύοντας έτσι ξεκάθαρα την ενδογαμία (inbreeding) στις προσλήψεις, γιατί αλλιώς το υπουργείο θα τους απαντούσε να κατευθυνθούν στην "τεθλασμένη" που υπήρχε, και μέσω αυτής σίγουρα δεν θα μπορούν να το κάνουν. Το οργίλο και απαξιωτικό σχόλιο περί "δασκαλάκων", που γράφτηκε παραπάνω, νομίζω επιβεβαιώνει την εκτίμησή μου αυτή.
Εγω παλι απο τα ΑΕΙ π ξερω κάτι μεγαλοκαθηγητάδες απο τις Αμερικές τραβούσανε τις κοτσίδες τους μ αυτά π βλέπανε κ δεξιοι κ αριστεροί.

Οι θέσεις θα αρχισουνε να ανοιγουνε -οπως γίνεται παντού- κ οποιος θέλει ακαδημαική καριέρα να στρωθεί κ να βγαλει τα ματια 15ωρα εδω κ εξω κ καλή του επιτυχία. Κ οποιος διορίζεται εκπαιδευτικός Αθμια κ Βθμια κ ΔΕΝ του αρέσει παραιτείται κ φεύγει,200,000 ειναι καποιος θα βρεθει να παει π θα θέλει.

Μονο Ελλάντα καβατζα κ ρεζερβε θέσεις ΚΛΕΙΣΤΕΣ θεσεις ΕΔΙΠ για "μεταταγμένους" απο τα σχολεια :o μη κ χάσουν τα τεραστια ερευνητικά αστέρια. Ελαχριστεκπαναγια κ π αλλού γίνονται αυτά .

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #633 στις: Ιούλιος 28, 2022, 02:04:24 μμ »
Οι θέσεις θα αρχισουνε να ανοιγουνε -οπως γίνεται παντού-

Για το αν θα αρχίσουν να ανοίγουν -για πλήρωση από inbreeding, για να λέμε τα πράγματα με τ' όνομά τους- οι θέσεις, μην παίρνετε και όρκο. Οσονούπω έρχεται το επόμενο μνημόνιο, το σωστό, το πρόστυχο, και θα αναγκαστούν πάλι τα πανεπιστήμια να προσφύγουν στη φάμπρικα των μετατάξεων για να καλύψουν τις ανάγκες τους, γιατί λεφτά για απευθείας άνοιγμα νέων θέσεων δεν θα έχει...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος daskalos2021

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #634 στις: Ιούλιος 30, 2022, 05:35:22 μμ »

Με ποιον τρόπο υποβαθμίζονται οι ΕΔΙΠ με το νέο νομοσχέδιο;

Στο αρχικό σχέδιο νόμου δεν περιλαμβανόταν ρητά η δυνατότητα αυτοδύναμης διδασκαλίας και άλλες δυνατότητες. Μετά από πολλαπλές παρεμβάσεις στη διαβούλευση, ευτυχώς αυτό διορθώθηκε, αν και παραμένει ότι το κύριο διδακτικό έργο θεωρείται εργαστηριακό πρακτικό ενώ αυτό δεν ισχύει πολύ συχνά στην πράξη. Επιπλέον, αφαιρούνται οι επιστημονικές άδειες που ήταν εξαιρετικά σημαντικές στην εξέλιξη και στις επιστημονικές συνεργασίες με το εξωτερικό.

Σημαντικό: όταν τώρα τα κριτήρια για ΕΔΙΠ είναι ένα απλό μάστερ, δημιουργούνται κλάσεις ΕΔΙΠ στους οποίους υπάρχουν εξελιγμένοι ερευνητές με διεθνή παρουσία και απλοί κάτοχοι μεταπτυχιακών και δυστυχώς αυτή η ομαδοποίηση εξισώνει τις όποιες ευκαιρίες αναγνώρισης προσόντων προς τα κάτω. Αν και μπορεί να διαχωρίζεται ο κάτοχος διδακτορικού αυτό παραμένει μία προβληματική κατηγοριοποίηση.

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #635 στις: Ιούλιος 30, 2022, 08:09:42 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, οι μετατάξεις από δευτεροβάθμια (κατόχους διδακτορικού) σε ΕΔΙΠ καταργούνται για πάντα ή παγώνουν προς το παρόν;
Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος Scout

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 513
  • Με φωτιά και με μαχαίρι πάντα ο κόσμος προχωρεί
    • Προφίλ
Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #636 στις: Ιούλιος 30, 2022, 08:30:52 μμ »
Καλησπέρα, θα ήθελα να ρωτήσω, οι μετατάξεις από δευτεροβάθμια (κατόχους διδακτορικού) σε ΕΔΙΠ καταργούνται για πάντα ή παγώνουν προς το παρόν;
Σας ευχαριστώ.
Καταργούνται για πάντα. Ή μέχρι να αναγκαστούν τα πανεπιστήμια εκ των πραγμάτων να ζητήσουν εκ νέου αλλαγή του νόμου (και επανενεργοποίηση των συγκεκριμένων μετατάξεων), γιατί δεν θα έχουν κονδύλια για απευθείας προκήρυξη θέσεων ΕΔΙΠ...

Αποσυνδεδεμένος tiny

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #637 στις: Ιούλιος 30, 2022, 09:11:34 μμ »
Scout σε ευχαριστώ για την απάντηση.

Αποσυνδεδεμένος vougan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 147
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #638 στις: Αύγουστος 18, 2022, 04:57:14 μμ »
Συνάδελφοι,
γνωρίζει κάποιος αν αποδεσμεύτηκαν από το ΚΥΣΔΕ οι αιτούντες μέχρι 31/3/2022 μετάταξη σε θεση ΕΔΙΠ και γενικά σε ποιο στάδιο βρισκεται αυτή η διαδικασία; Σε ποιο τηλέφωνο μπορούμε να μάθουμε;

Αποσυνδεδεμένος xrysa81

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 44
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #639 στις: Αύγουστος 21, 2022, 10:35:10 πμ »
Καλημέρα,
Οι αιτούντες έως 31/3/2021 αποδεσμεύτηκαν φέτος γύρω στο Πάσχα, έχω δημοσιεύσει ακριβώς την ημερομηνία και τα τηλέφωνα επικοινωνίας σε παραπάνω posts. Όσοι αιτηθηκατε φέτος θα πρέπει να πιέσετε όσο μπορείτε, γιατί όπως θα έχετε δει στον νέο νόμο, εάν δεν μεταταγείτε έως 31/8/2023 τότε η αίτησή σας "απορρίπτεται σιωπηρά".

Αποσυνδεδεμένος Dim72

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #640 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:14:25 πμ »
Ευχαριστούμε για την ενημέρωση. Μέχρι 31/8/23 πρέπει να έχει γίνει η αποδέσμευση ή να έχει ολοκληρωθεί η μετάταξη; Πόσο καιρό μετά την αποδέσμευση ολοκληρώνεται η μετάταξη; Γιατι πιο πάνω διάβασα και για συναδέλφους που έχουν αιτηθεί από το 20 και απ ότι έχω καταλάβει δεν έχει ολοκληρωθεί ακόμα η μετάταξή τους. Οταν λέμε πιέζουμε ποιον ή ποιους; Πιέζουμε ατομικά ή μήπως θα ήταν καλό όσοι κάναμε αίτηση για μετάταξη ως 31/3/22 να οργανωθούμε κάπως και να πιέσουμε ομαδικά;
Πολλές οι ερωτήσεις μου ευχαριστώ προκαταβολικά για τις όποιες απαντήσεις!

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #641 στις: Αύγουστος 23, 2022, 10:42:51 πμ »
Κ πρόβλημα δημιοργουσαν κ δεν γίνεται κ ΠΟΥΘΕΝΑ στο κόσμο, να παίρνει το δάσκαλο π διορίζεις στο δημοτικό να κανει μαθημα σε ΑΕΙ !! κ χωθήκανε μ μηδέν ερευνα κ κατι "διδακτορικά" αστεία απο τη πίσω πόρτα ενω οι αλλοι βγαζουνε τα μάτια τους κ τρωνε τα νιατα τους στα εργαστήρια.
Η προκ ειναι για εκπαιδευτικους στα σχολεία ,οποιος θέλει μεγαλεία στο καλό να πάει κ να μην διοριστεί αμα του πεφτει βαρυ το πεπόνι να κάνει το δασκαλακο.
[/b][/b]¨
Πέρα από το απαξιωτικό σου υφάκι, εκτός από τον κοινωνικό αυτοματισμό που ανέφερε και άλλο μέλος και τον έχεις στο τσεπάκι, δε νομίζω ότι  έχεις σχέση με  πολλούς του  συναφιού μας   τους υποτιθέμενους "μεταλαμπαδευτές" της γνώσης, οι οποίοι ναι μεν γεμίζουν με δακρύβρεχτα, τίγκα στον συναισθηματισμό  τσιτάτα σελίδες του fb, αλλά με την πρώτη ευκαιρία που  βρουν τα ζόρια στην τάξη, μιλάνε για "βλαμμένα" και ηλίθιους γονείς! Για αυτούς όμως δε λες κάτι.. και είναι πολλοί.
Ακούγομαι μεν κυνική, τουλάχιστον δεν είμαι προκατειλημμένη και κακοπροαίρετη. Και αν  το "δασκαλάκος" που το έθεσες τόσο  υποτιμητικά και  νομίζω ότι πολλά μέλη του φόρουμ θα συμφωνήσουν, είδαμε και  τα υποκριτικά "αστέρια" των "αστεράτων τάξεων" των σελίδων του Fakebook  που για μένα  είναι επίσης κατάπτυστα.
Επιτέλους ας πάψουν   ορισμένοι να ισοπεδώνουν τα πάντα. Ξέρουμε όλοι ότι η συγκεκριμένη δουλειά απαιτεί ΠΟΛΥ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΕΣ δεξιότητες οι οποίες απέχουν παρασάγγης  από δύο μεταπτυχιακά, ή έναν μεταδιδακτορικό τίτλο για παράδειγμα, όμως ποιος ο λόγος που ένας overskilled εκπαιδευτικός  να μην γίνει υποψήφιο μέλος ΕΔΙΠ, συνεπώς να μην αλλάξει ρότα στην επαγγελματική του ζωή;
Κατά τ' άλλα, με τη μούφα έρευνα έχεις δίκιο, να μην αναφερθώ σε διδακτορικά επί πληρωμή αμφιβόλου ποιότητας από βαλκανικά- κυρίως- πανεπιστήμια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 23, 2022, 03:16:37 μμ από dimi94 »

Αποσυνδεδεμένος nick1981

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 338
    • Προφίλ
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #642 στις: Αύγουστος 23, 2022, 03:10:07 μμ »
Dimi9 δεν υπαρχει Μεταδιδακτορικος τιτλος......

dimi94

  • Επισκέπτης
Απ: Για τις Μετατάξεις των Εκπαιδευτικών σε θέσεις Ε.ΔΙ.Π
« Απάντηση #643 στις: Αύγουστος 23, 2022, 03:20:11 μμ »
Dimi9 δεν υπαρχει Μεταδιδακτορικος τιτλος......
Ναι έχεις δίκιο, το post doc είναι θέση εργασίας σε ερευνητικό κέντρο  ή σε  Πανεπιστήμιο, απλώς από κεκτημένη ταχύτητα έγραψα τίτλο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159788
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 555
Σύνολο: 571

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.089 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.