*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2016  (Αναγνώστηκε 316053 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Κοράκι

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 731
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #770 στις: Αύγουστος 09, 2016, 05:18:09 μμ »
το καταλαβαίνω, όμως σε μια συγκεκριμένη δευτεροβάθμια είχαν 14 πλεονάζοντες που μέσα στον Ιούλιο τοποθετήθηκαν όλοι. ο ένας από αυτούς πήρε απόσπαση στην α φάση. πήγα λοιπόν και ρώτησα τη δευτεροβάθμια αν αυτό είναι κενό για την β φάση και μου είπαν ότι κατά πάσα πιθανότητα θα περιμένουν και τα νεα κενά από τα σχολεία τον Σεπτέμβρη για να τα δώσουν όλα μαζί συγκεντρωτικά. φοβάμαι ότι αφού ο Φίλης εξασφάλισε από το ΕΣΠΑ κονδύλια για αναπληρωτές θα προτιμήσει τους αναπληρωτές για να ακουστεί ότι έκανε πολλές προσλήψεις. ο αριθμός των αποσπάσεων δεν ακούγεται πουθενά. Δεν ξέρω... Απλά ανησυχώ πολύ...

My dear, οι αποσπάσεις δεν μειώνουν ιδιαίτερα τον αριθμό των αναπληρωτών, απλώς μεταφέρουν κενά από τη μια περιοχή στην άλλη. Επιπλέον, ο κάθε Υπουργός με βάση τις απαιτήσεις των θεσμών προσπαθεί να κρατήσει τον αριθμό των αναπληρωτών σε διαχειρίσιμα επίπεδα. Αν ο Φίλης ήθελε να προσλάβει τόσες χιλιάδες αναπληρωτές δε θα έκανε τις αλλαγές στα Δημοτικά και τα Γυμνάσια που μειώνουν τα κενά. Ο Φίλης θέλει με περίπου τις ίδες προσλήψεις αναπληρωτών που έκανε πέρσι να καλύψει σχεδόν όλα τα κενά - πέρσι μείνανε καμιά 4-5 χιλιάδες ακάλυπτα μέχρι το τέλος της χρονιάς. Ο κανόνας είναι ότι θα δώσει τόσες αποσπάσεις όσα θα είναι τα λειτουργικά κενά μέχρι την ώρα που θα γίνουν οι αποσπάσεις.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #771 στις: Αύγουστος 09, 2016, 05:48:04 μμ »
Η ερώτησή μου είναι η εξής: Αυτά που γράφουμε τα διαβάζει κανείς; Δηλαδή σε ένα τόσο αυτοματοποιημένο σύστημα, θα πρέπει κάποιος να μελετήσει μία προς μία όλες τις ενστάσεις και αιτήσεις επανεξέτασης και ... να βγάλει "χειροκίνητο" αποτέλεσμα! Αλλά τώρα μιλάμε για αρκετές... πολλές ενστάσεις και αιτήσεις... και φυσικά και απαντήσεις σε κάθε μία από αυτές... προσωπικά...

Πραγματικά δεν έχω ιδέα πως δουλεύουν αυτά τα πράγματα και ποτέ δεν είχα βρεθεί σ' αυτή την θέση οπότε όλο αυτό μου μοιάζει... βουνό!

Ίσως απλά να ανησυχώ χωρίς λόγο... τι λέτε κι εσείς;
Κι εμένα δύσκολο μου φαίνεται να μελετήσουν αναλυτικά την αιτιολογία στις επανεξετάσεις. Απλά θα ξανατρέξουν το πρόγραμμα με τα κενά που έχουν απομείνει ή δημιουργηθεί.
Το πρόβλημα είναι με τις ενστάσεις που εκεί πρέπει οπωσδήποτε να ληφθεί υπόψιν η αιτιολογία. Και δεν καταλαβαίνω, εκεί θα γράψουμε το γνωστό "επιφυλάσσομαι για κάθε νόμιμο δικαίωμα μου";

Ερώτηση: Γνωρίζει κάποιος αν και πότε θα μπορέσουμε να ενεργοποιήσουμε/τροποποιήσουμε τις απενεργοποιημένες αιτήσεις; Αν και εφόσον... θα θεωρηθούν ως νέες να φανταστώ, αρά μιλάμε για μια διαδικασία μετά τις 22 Αυγούστου;

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #772 στις: Αύγουστος 09, 2016, 09:18:18 μμ »
Εγώ  στις επιλογές βλέπω γκρι την τροποποίηση περιοχών προτίμησης οπότε δεν μπορώ να την επιλέξω. Στο τμήμα αποσπάσεων της Δ/νσης Διοίκησης Προσωπικού Β/θμιας Εκπ/σης που ρώτησα το πρωί μου είπαν ότι προβλέπεται η δυνατότητα από την εγκύκλιο τροποποίησης των αρχικών επιλογών των 5 ΠΥΣΔΕ απόσπασης απλά θα είναι δυνατή μόλις βγει η ανακοίνωση.
Σε εσάς, το σύστημα το εμφανίζει επίσης γκρι;Ξέρει κάποιος κάτι παραπάνω;...Δεν βλέπω πιθανότητες για τις 2 πρώτες μου επιλογές και θα΄θελα να προσθέσω διαφορετικές. Θυμάμαι 2 φορές στο παρελθόν που τροποποίησα τις αρχικές επιλογές στην αίτηση επανεξέτασης, είχα πάρει απόσπαση στις νέες επιλογές.

Στο έγγραφο του alfavita:https://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/opsyd-aitisi-enstasi-epanexetasis-pos-tin-ypovaloyme γράφει: Αυτή τη στιγμή, επειδή δεν έχει δοθεί η προθεσμία των ενστάσεων – επανεξετάσεων των αιτήσεων, οι επιλογές είναι γκρίζες και δεν μπορούν να επιλεχθούν. Όταν δοθούν οι ημερομηνίες από το Υπουργείο, θα ενεργοποιηθούν. Οι επιλογές αυτές είναι:
Α) Τροποποίηση περιοχών προτίμησης
(Σε περίπτωση που έχουμε δικαίωμα να αλλάξουμε τις επιλογές μας)
Έλα όμως που οι άλλες επιλογές έγιναν μαύρες ενώ αυτή παρέμεινε γκρι...Να με ζώσουν τα φίδια;

Επίσης, στο opsyd στην κεντρική σελίδα γράφει:
9/8/2016 Νέο   
Αποσπάσεις Εκπαιδευτικών:
Σας ενημερώνουμε ότι η προθεσμία υποβολής ενστάσεων, επανεξετάσεων και ανακλήσεων αποσπάσεων σε φορείς παρατείνεται έως τις 11-08-2016.
Θα ακολουθήσει ανακοίνωση σχετικά με την on-line υποβολή ενστάσεων, επανεξετάσεων και ανακλήσεων των άλλων τύπων απόσπασης.

Αποσυνδεδεμένος asterix

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 942
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #773 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:11:50 πμ »
Σας ενημερώνουμε ότι η προθεσμία υποβολής ενστάσεων, επανεξετάσεων και ανακλήσεων αποσπάσεων σε φορείς παρατείνεται έως τις 11-08-2016.
Θα ακολουθήσει ανακοίνωση σχετικά με την on-line υποβολή ενστάσεων, επανεξετάσεων και ανακλήσεων των άλλων τύπων απόσπασης.


τοτε πως μας επετραπει απο το συστημα να κανουμε αιτηση επανεξετασης?
και εκανα.
οχι δεν μπορουσα ουτε κι εγω να κανω τροποποιητικη στις περιοχες.

Μαρια , με εβαλες σε σκεψεις. Δεν ξερω τι να κανω
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 03:14:48 πμ από asterix »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:29:07 »

Αποσυνδεδεμένος maria2013

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 286
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #774 στις: Αύγουστος 10, 2016, 07:57:58 πμ »
asterix,
στο facebook του Μπράτη γράφει ότι από αύριο (δηλαδή σήμερα, γιατί είναι χθεσινό το post του) ανοίγει το σύστημα για υποβολή από ΠΥΣΠΕ σε ΠΥΣΠΕ αλλά καθησυχάζει όσους ήδη υπέβαλλαν την αίτησή τους ότι ισχύει κανονικά. Επίσης γράφουν ότι από σήμερα θα ισχύουν και οι τροποποιήσεις. Ακόμη γράφει ότι φέτος δεν επιτρέπονται οι ανακλήσεις παρά μόνο αν κάποιος πήρε σε περιοχή που δεν ζήτησε ή για λόγους συνυπηρέτησης. Για να δούμε. Βέβαια της Α/θμιας βγήκαν νωρίτερα από της Β/θμιας οπότε θα δούμε αν οι προθεσμίες θα ισχύουν σε παράλληλο χρόνο.
Επειδή όμως κάποιοι εκεί εκφράζουν ανησυχία για το ό,τι ο αριθμός πρωτοκόλλου της αίτησης επανεξέτασής τους είναι πρότερος της επίσημης ημερομηνίας-προθεσμίας υποβολής, σου στέλνω σε μήνυμα το τηλ. του Υπουργείου να ρωτήσεις να βεβαιωθείς.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 08:05:29 πμ από maria2013 »

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #775 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:24:49 πμ »
Το σύστημα είναι ανοιχτό και για την β/θμια

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #776 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:04:57 μμ »
Σήμερα στην α/β βγηκε ανακοίνωση που αναφέρει ότι επιτρέπει τα πάντα εκτός από αλλαγή ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ για όσους πήραν απόσπαση. Δηλαδή δεν επιτρέπει τροποποιητικές (προς το παρόν τουλάχιστον). Ολα αυτά για να γίνει η β φάση αποσπάσεων. Γνώμη μου είναι ότι θα δωθεί δυνατότητα για τροποποιητικές συνολικά μετά και την β φάση. Το αν θα γίνουν όμως είναι άλλο πράγμα. 

Αποσυνδεδεμένος belalik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #777 στις: Αύγουστος 10, 2016, 02:03:46 μμ »
Καλησπερα,

Θα εκτιμουσα αν καποιος μπορει να με βοηθησει στην ερωτηση που εχω, γιατι με τη γραφειοκρατια δεν τα παω (δυστυχως) καλα.


Ειμαι ΠΕ19 με μεταταξη στην πρωτοβαθμια. Εκανα αιτηση αποσπασης ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΠΕ την οποια ΔΕΝ πηρα. Βλεπω πως μεσω του opsyd μπορω να κανω ενσταση η επανεξεταση, αλλα η επιλογη 'τροποποιηση' δεν ειναι εφικτη.

Στην Β' φαση αποσπασεων, θα με ενδιεφερε να κανω ακριβως αυτο, τροποποιηση - δηλαδη να επιλεξω αλλο ΠΥΣΠΕ προορισμου (ουσιαστικα πιο 'ευκολο', αφου ειδα οτι δεν πηραν κανεναν εκει που ηθελα να παω και δεν εχει νοημα να ξαναπροσπαθησω).

Ξερει κανεις αν μπορω να το κανω αυτο ή η συγκεκριμενη Β' φαση αποσπασεων αφορα μονο ενστασεις/επανεξετασεις?  Η μηπως προκειται για τελειως διαφορετικη διαδικασια, δηλαδη εντελως νεα αιτηση?

Βλεπω πως θα γινει συντομα αυτη η β' φαση (ο μπρατης λεει 22-25/08) οποτε δεν θελω να τη χασω.


Οποια βοηθεια ευπροσδεκτη ...

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #778 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:09:30 μμ »
Νομίζω ότι δίνεται η δυνατότητα για νέα αίτηση. Στη νέα αίτηση θα βάλεις τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που επιθυμείς

Αποσυνδεδεμένος belalik

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #779 στις: Αύγουστος 10, 2016, 03:17:25 μμ »
Νομίζω ότι δίνεται η δυνατότητα για νέα αίτηση. Στη νέα αίτηση θα βάλεις τα ΠΥΣΔΕ/ΠΥΣΠΕ που επιθυμείς

Προς το παρον παντως δεν υπαρχει τετοια δυνατότητα. Γνωρίζεις αν θα δημιουργηθεί αργότερα;

Δεν είχα λάβει ποτέ μέρος σε β' φάση αποσπάσεων και δεν έχω εμπειρία.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #780 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:43:00 μμ »
Στην σελίδα του οπσυδ, σε οσους εχουν παρει αποσπαση, φαινεται η αιτηση απενεργοποιημενη;;

Αποσυνδεδεμένος Lindape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 164
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #781 στις: Αύγουστος 11, 2016, 09:05:19 πμ »
Το Υπουργείο μας  :-* ζήτησε εκ νέου τα λειτουργικά κενα , μεχρι τη Τεταρτη.  :) Το μπέρδεμα πιθανά εγινε γιατι στην προηγούμενη φαση είχε ζητήσει τα κενα αλλά τα ήθελε σε μια μέρα. :o Συνεπώς τα κενα δηλώθηκαν από τις Διευθύνσεις κατα προσέγγιση (χωρις να ρωτηθούν οι Διευθυντες) και βασιζόμενοι στα οργανικά κενα...

Αποσυνδεδεμένος lhel

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 128
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #782 στις: Αύγουστος 11, 2016, 09:29:57 πμ »
Καλημέρα σας,

τη βοήθεια σας παρακαλώ αν κάποιος γνωρίζει.
Πήρα απόσπαση στην α' φάση των αποσπάσεων σε ΠΥΣΔΕ στην 5η επιλογή μου. Είδα ότι χτες βγήκε ανακοίνωση για επανεξετάσεις κτλ.
Μπορώ να κάνω αίτηση επανεξέτασης για να πάρω σε επόμενη φάση απόσπαση σε άλλο ΠΥΣΔΕ πχ στην 1η-4η επιλογή μου ή απο τη στιγμή που πήρα απόσπαση δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο??
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2016
« Απάντηση #783 στις: Αύγουστος 11, 2016, 09:34:05 πμ »
Το Υπουργείο μας  :-* ζήτησε εκ νέου τα λειτουργικά κενα , μεχρι τη Τεταρτη.  :) Το μπέρδεμα πιθανά εγινε γιατι στην προηγούμενη φαση είχε ζητήσει τα κενα αλλά τα ήθελε σε μια μέρα. :o Συνεπώς τα κενα δηλώθηκαν από τις Διευθύνσεις κατα προσέγγιση (χωρις να ρωτηθούν οι Διευθυντες) και βασιζόμενοι στα οργανικά κενα...

Μπορεί αυτό να οδηγήσει και σε αυτεπάγγελτες ανακλήσεις αποσπάσεων;
Τί λες; :)

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159814
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 19
Επισκέπτες: 535
Σύνολο: 554

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.099 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.