*

Αποστολέας Θέμα: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών  (Αναγνώστηκε 285657 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1344 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:09:03 πμ »
Μόλις το περιέγραψες τι σημαίνει αξιοκρατία. Και Άσε τα Δυσπρόσιτα, ΧΩΡΙΣ ΚΟΙΝΩΝΙΚΑ ΚΡΙΤΗΡΙΑ και βύσμα αιρετό δεν τα αγγίζεις ...
καλά αυτά που λες αλλά πρέπει και να τα αποδείξεις για κάθε έναν από τους συναδέλφους σου....αλλά εγώ σου λέω και πάλι, δεν έχουμε δυσπρόσιτα και κοινωνικά κριτήρια αλλά μία λίστα με ξερούς αριθμούς, μόρια ασεπ και προϋπηρεσίας...εγώ προηγούμαι εσου,  εγώ δεν εργάζομαι για τους χ, ψ.ω λόγους, ενώ  εσύ που είσαι δέκα θέσεις πιο κάτω από εμένα εργάζεσαι ...πάλι καθηλωμένος θα μεινεις; και θα είσαι το κορόιδο;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:15 »

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1345 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:11:54 πμ »
καλά αυτά που λες αλλά πρέπει και να τα αποδείξεις για κάθε έναν από τους συναδέλφους σου....αλλά εγώ σου λέω και πάλι, δεν έχουμε δυσπρόσιτα και κοινωνικά κριτήρια αλλά μία λίστα με ξερούς αριθμούς, μόρια ασεπ και προϋπηρεσίας...εγώ προηγούμαι εσου,  εγώ δεν εργάζομαι για τους χ, ψ.ω λόγους, ενώ  εσύ που είσαι δέκα θέσεις πιο κάτω από εμένα εργάζεσαι ...πάλι καθηλωμένος θα μεινεις; και θα είσαι το κορόιδο;

Άσε μας ρε φίλε που θες και αποδείξεις. 10 Χρόνια δουλεύω. Και κάθε χρόνο το ίδιο μοτίβο. Ο Παντρεμένος με 2 Παιδιά - Τρίτεκνος - Πολύτεκνος  πάει στο δυσπρόσιτο. Αλλά πρέπει να έχεις και γνωστό τον Αιρετό να δώσει το κενό στην φάση που θα σε Προσλάβουν. Στο ίδιο έργο θεατές ... Εδώ και πολλά χρόνια ... Σαπίλα ...
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2016, 11:14:07 πμ από mpi »
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1346 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 11:17:55 πμ »
Άσε μας ρε φίλε που θες και αποδείξεις. 10 Χρόνια δουλεύω. Και κάθε χρόνο το ίδιο μοτίβο. Ο Παντρεμένος με 2 Παιδιά  πάει στο δυσπρόσιτο. Αλλά πρέπει να έχεις και γνωστό τον Αιρετό να δώσει το κενό στην φάση που θα σε Προσλάβουν. Στο ίδιο έργο θεατές ... Εδώ και πολλά χρόνια ... Σαπίλα ...
ναι γαιτί ο νόμος του λέει πως προηγείται στην επιλογη ο παντρεμένος με παιδιά....τι να κάνουμε; κι εγώδιεκδικούσα δυσπρόσιτο και μου το έφαγε παντρεμένος με παιδί....αυτό έλεγε ο νόμος...αλλά έχω δουλέψει καισε δυσπρόσιτοα διότι δεν ήθελε κανείς να πάει...πάιζει κι αυτό το σενάριο...δηλαδή σου πλασάρουν τη σαβούρα....για τα κενά που κρύβουν το ξέρω έχει κάει η γούνα μου αλλά δεν ήταν του αιρετού δουλειά ήταν του Φίλη που δεν τα έβγαλε....τι να κάνουμε θα παιξουμε μπάλα και με πουλημένη διαιτησία....αλλά δεν θα τους χαρίσουμε τα γκολάκια μας που τα βάλαμε μετά κόπων και βασανων ήτοι δεν θα δεχθούμε πλαφόν και χαμηλούς συντελεστές, διότι έτσι δεν θα θεραπεύεται η όποια σε βάρος μας αδικία.....την λουζόμαστε όλοι...

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1347 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 01:52:51 μμ »
Mνημείο αναισθησίας είναι αυτά που λες εσυ διότι έχεις δική σου δουλειά και χλευάζεις τους αναπληρωτές που δεν έχουν άλλη πηγή βιοπορισμού παρά το αναπληρωτηλίκι...αλλά βέβαια αν είχες πάει να εργαστείς σε κανένα σχολέιο ως ωρομίσθιος και αναπληρωτής θα 'εβλεπες πόσοι άνθρωποι είναι κρεμασμένοι κυριολεκτικά από τη σανίδα της αναπλήρωσης και παρακαλάνε να τους πάρουν για να βάλουν δυο έσνημα ή να συντηρήσουν οικογένειες,....δεν έχουν τη δική σου πολυτέλεια να μην δουλέυουν....ρώτα τους άλλους 14 εναπομείναντες διοριστέους θεολόγους να σου πουν...
Λάκη παρεκτρέπεσαι και θα σε κάνει νταντα η μαμά!Τον άθεο τον Τσίπρα,όπως λες,το παρακαλάς εσύ μαζί με τον Κολλύρη και την υπόλοιπη παρέα σου να σας διορίσει.Εμένα, όπως και όλους τους διοριστέους, μας διορίζει ο Σωτήριος Ρίζος,ο πρώην πρόεδρος του ΣτΕ που έβγαλε την 527/2015. Όσο για τις άλλες αερολογίες,είναι ντροπή να μιλάει ο κρατικοδιάιτος υπάλληλος εναντίον ενός ελεύθερου επαγγελματία που με χίλια προβλήματα πληρώνει ΤΕΒΕ, φόρο επιτηδεύματος,φορολογία εισοδήματος. Όλα αυτά τα πληρώνω για να μπορούν κάποιοι όπως εσύ που απέτυχαν δις σε γραπτό διαγωνισμό του ΑΣΕΠ να παριστάνουν τους εκπαιδευτικούς. Γι αυτό, όταν θα βγάλεις εισόδημα απο πελάτη, τότε να έρθεις να μου μιλήσεις. Δυστυχώς, η συμπεριφορα αυτή και οι παρόμοιες δίνουν το δικαίωμα στους συμπολίτες μας να στρέφονται εναντίον των εκπαιδευτικών. Ο γραπτός διαγωνισμός σε όλο το δημόσιο είναι απαίτηση της κοινωνίας για διαφάνεια και αξιοκρατία. Όσο αυτό δεν γίνεται αντιληπτό απο τους εκπαιδευτικούς, δεν πρόκειται η κοινωνία που πληρώνει αβάστακτους φόρους να στηρίξει αίτημα για διορισμούς εκπαιδευτικών. Συνάδελφοι, αν ο κοινωνικός αυτισμός των εκπαιδευτικών δεν τελειώσει, το επάγγελμα θα συρρικνώνεται συνεχώς!!!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:58:15 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1348 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 05:16:50 μμ »
Μα είναι γνωστό πόσο συνεπείς είναι στην Ελλάδα οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Πάντοτε έκοβαν αποδείξεις, ποτέ δεν φοροδιαφεύγουν και δηλώνουν ΟΛΑ τα εισοδήματά τους στην εφρορία και με το παραπάνω. Μαζί με το ΦΠΑ. Χρόνια τώρα. Γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, μηχανικοί...
Όλοι τους. Τι να λέμε τώρα...

Οι καθηγητές φταίνε ΜΟΝΟ. Είναι γνωστά αυτά. Μην τα επαναλαμβάνουμε.

Αποσυνδεδεμένος portokali

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2425
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1349 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 05:28:25 μμ »


Μα είναι γνωστό πόσο συνεπείς είναι στην Ελλάδα οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Πάντοτε έκοβαν αποδείξεις, ποτέ δεν φοροδιαφεύγουν και δηλώνουν ΟΛΑ τα εισοδήματά τους στην εφρορία και με το παραπάνω. Μαζί με το ΦΠΑ. Χρόνια τώρα. Γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, μηχανικοί...
Όλοι τους. Τι να λέμε τώρα...

Οι καθηγητές φταίνε ΜΟΝΟ. Είναι γνωστά αυτά. Μην τα επαναλαμβάνουμε.
+++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2016, 05:46:37 μμ από portokali »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1350 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:50:24 μμ »
Μα είναι γνωστό πόσο συνεπείς είναι στην Ελλάδα οι ελεύθεροι επαγγελματίες. Πάντοτε έκοβαν αποδείξεις, ποτέ δεν φοροδιαφεύγουν και δηλώνουν ΟΛΑ τα εισοδήματά τους στην εφρορία και με το παραπάνω. Μαζί με το ΦΠΑ. Χρόνια τώρα. Γιατροί, δικηγόροι, υδραυλικοί, μηχανικοί...
Όλοι τους. Τι να λέμε τώρα...

Οι καθηγητές φταίνε ΜΟΝΟ. Είναι γνωστά αυτά. Μην τα επαναλαμβάνουμε.
Ενώ οι καθηγητές με τα "μαύρα" ιδιαίτερα πληρώνουν κανονικά φόρους. Ο ελεύθερος επαγγελματίας αν τα πληρώνει όλα, θα μείνει άνεργος. Ελάχιστοι το κάνουν για να πλουτίσουν. Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δίνουν μάχη επιβίωσης. Σε αντίθεση με τους εκπαιδευτικούς, μόνιμους -αναπληρωτες, που το κάνουν για επιπλέον μισθό και τρώνε την δουλειά από τα επίσημα φροντιστήρια. Με αυτά που λες αποδεικνύεται πως οι εκπαιδευτικοί ζουν στο κόσμο τους και αν συνεχίσουν, δεν θα έχουν κοινωνικούς εταίρους να στηρίξουν τα αιτήματα τους. Μάθετε να σκέφτεστε με την κοινή λογική!

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1351 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 06:57:54 μμ »
Ενώ οι καθηγητές με τα "μαύρα" ιδιαίτερα πληρώνουν κανονικά φόρους. Ο ελεύθερος επαγγελματίας αν τα πληρώνει όλα, θα μείνει άνεργος. Ελάχιστοι το κάνουν για να πλουτίσουν. Οι περισσότεροι ελεύθεροι επαγγελματίες δίνουν μάχη επιβίωσης. Σε αντίθεση με τους εκπαιδευτικούς, μόνιμους -αναπληρωτες, που το κάνουν για επιπλέον μισθό και τρώνε την δουλειά από τα επίσημα φροντιστήρια. Με αυτά που λες αποδεικνύεται πως οι εκπαιδευτικοί ζουν στο κόσμο τους και αν συνεχίσουν, δεν θα έχουν κοινωνικούς εταίρους να στηρίξουν τα αιτήματα τους. Μάθετε να σκέφτεστε με την κοινή λογική!

Εγώ δεν είπα ότι ο χώρος των καθηγητών είναι καθαρός. Που ακριβώς το είπα αυτό? Φυσικά έχουμε βρωμιά και ευθύνες πολλές.

Αλλά ο "βρώμικος" κλάδος των καθηγητών, στον τελευταίο που θα έπρεπε να απολογηθεί, είναι στον "τρεις φορές βρώμικο" κλάδο των ελεύθερων επαγγελματιών. Ο τελευταίος όμως.

Το παραμυθάκι με τον πτωχό πλην τίμιο ιδιώτη επιχειρηματία που ταΐζει τους τεμπέληδες καθηγητές αλλού. Ας κόψουν καμία απόδειξη πρώτα και μετά... Ποτέ στη ζωή μου δεν έχω συναντήσει γιατρό ή υδραυλικό να κόβει αποδείξεις. Και μιλάω και για τις εποχές που έβγαζαν ΧΟΝΤΡΑ λεφτά.

Εξαιρούνται φυσικά οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, των οποίων "πίνουν καθημερινά το αίμα" κάποιοι επίσης "πτωχοί πλην τίμιοι" ιδιώτες επιχειρηματίες.

Δεν έχω κανένα μένος εναντίον του ιδιωτικού τομέα. Αλλά ας δει ο καθένας τα δικά του άπλυτα πρώτα και μετά ας πιάσει τους άλλους.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 30, 2016, 07:12:44 μμ από niteulf »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1352 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 07:17:51 μμ »
Εγώ δεν είπα ότι ο χώρος των καθηγητών είναι καθαρός. Που ακριβώς το είπα αυτό? Φυσικά έχουμε βρωμιά και ευθύνες πολλές.

Αλλά ο "βρώμικος" κλάδος των καθηγητών, στον τελευταίο που θα έπρεπε να απολογηθεί, είναι στον "τρεις φορές βρώμικο" κλάδο των ελεύθερων επαγγελματιών. Ο τελευταίος όμως.

Το παραμυθάκι με τον πτωχό πλην τίμιο ιδιώτη επιχειρηματία που ταΐζει τους τεμπέληδες καθηγητές αλλού. Ας κόψουν καμία απόδειξη πρώτα και μετά...

Εξαιρούνται φυσικά οι ιδιωτικοί υπάλληλοι, των οποίων "πίνουν καθημερινά το αίμα" κάποιοι επίσης "πτωχοί πλην τίμιοι" ιδιώτες επιχειρηματίες.

Δεν έχω κανένα μένος εναντίον του ιδιωτικού τομέα. Αλλά ας δει ο καθένας τα δικά του άπλυτα πρώτα και μετά ας πιάσει τους άλλους.
Με αυτά που λες, τα οποία ισχύουν μόνο για ελάχιστους, δεν θα βρείς επαγγελματική ομάδα να σε υποστηρίξει, όταν θα ζητάς διορισμούς. Κάνε ότι καταλαβαίνεις. Να έχεις όμως στο μυαλό σου πως οι δανειστές είναι υπέρ τών ελεύθερων επαγγελματιών και ταυτόχρονα ζητάνε συρρίκνωση του δημοσίου. Μεταξύ μας, αυτοί είναι κυβέρνηση, ασχέτως του ποιος εκλέγεται. Ή μόνη ελπίδα τών εκπαιδευτικών είναι ή κοινωνική συμμαχία με τους ανθρώπους της δουλειάς. Έτσι όπως το πάς, δεν βγαίνει πουθενά.

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1353 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 07:25:40 μμ »
Με αυτά που λες, τα οποία ισχύουν μόνο για ελάχιστους, δεν θα βρείς επαγγελματική ομάδα να σε υποστηρίξει, όταν θα ζητάς διορισμούς. Κάνε ότι καταλαβαίνεις. Να έχεις όμως στο μυαλό σου πως οι δανειστές είναι υπέρ τών ελεύθερων επαγγελματιών και ταυτόχρονα ζητάνε συρρίκνωση του δημοσίου. Μεταξύ μας, αυτοί είναι κυβέρνηση, ασχέτως του ποιος εκλέγεται. Ή μόνη ελπίδα τών εκπαιδευτικών είναι ή κοινωνική συμμαχία με τους ανθρώπους της δουλειάς. Έτσι όπως το πάς, δεν βγαίνει πουθενά.
Ναι, σίγουρα. Μόνο για ελάχιστους  ;D

Και πολύ καλή ιδέα αυτή. Να δεχόμαστε οποιαδήποτε κατηγορία μας σερβίρουν για το πόσο άχρηστοι είμαστε, ακόμη και όταν είναι χειρότεροι από εμάς, ώστε να έχουμε κοινωνικούς συμμάχους!!! Τέλεια ιδέα... Νομίζω πρέπει να το εφαρμόσουμε.

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Προτάσεις για νέο τρόπο διορισμών
« Απάντηση #1354 στις: Οκτώβριος 30, 2016, 08:57:45 μμ »
Το παρόν θέμα κλειδώνεται.
Δημιουργήστε νέα θέματα με συγκεκριμένο τίτλο για να συζητήσετε συγκεκριμένα ζητήματα.
Άλλο "διορισμός", άλλο "πρόσληψη". Άλλο θέμα οι όποιες προσφυγές.
Δεν θα υπάρξει καμία ανοχή σε παραβίαση των κανόνων του φόρουμ.
Μηνύματα θα διαγράφονται χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστούμε

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 456
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.098 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.