*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 392305 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1400 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:02:01 μμ »
@ gia 96

Όταν θα τα πληροφορηθείς....θα συνειδητοποιήσεις την σκληρή για σένα και για όλους πραγματικότητα. Μέχρι τότε να εύχεσαι να κερδίσεις την δικαστική απόφαση...γιατί το μέλλον θα ειναι ζοφερό....για όλους αν υλοποιηθούν όσα θρυλούνται.
Liaise tomber  Il n' y a pire sourd que celui qui ne veut pas entendre .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1401 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 08:49:04 μμ »
Liaise tomber  Il n' y a pire sourd que celui qui ne veut pas entendre .
Ούτε κουφοί είμαστε, ούτε απρόθυμοι να ακούσουμε/να μάθουμε.

Όταν η ζοφερή (ο χαρακτηρισμός ανήκει σε άλλους) εκπαιδευτική πραγματικότητα υλοποιηθεί, όποιος δεν θα έχει βγει στη σύνταξη μέχρι το 2021, αν και θα μπορούσε να το είχε κάνει, θα το μετανιώσει!
Κι όσο για εμάς, τους αναπληρωτές, εμάς μη μας λογαριάζετε και πολύ, γιατί δεν είμαστε μόνιμοι (ακόμη), οπότε όλα αυτά μας ακούγονται πολύ μακρινά!

Καλό βράδυ!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2846
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1402 στις: Δεκέμβριος 03, 2017, 09:06:04 μμ »
Δεν το γνωρίζω, γιατί δεν με απασχολεί να το κοιτάξω τώρα. Δεν ξέρω δηλ. αν τα 700 ευρώ θα αφορούν το "ταβάνι", δηλ. κάποιον εκπαιδευτικό που θα συνταξιοδοτείται με τον βαθμό του Δ/ντή, με 30-32+  χρόνια προυπηρεσίας, με μεταπτυχιακό κλπ. ή θα αφορούν κάποιον εκπαιδευτικό που θα μπορέσει να συνταξιοδοτηθεί νωρίτερα, με λιγότερα χρόνια προυπηρεσίας, χωρίς βαθμό και άνευ μεταπτυχιακού.

Από 1/1/2021, στα πόσα ευρώ θα είναι η σύνταξη ενός εκπαιδευτικού; Θα παίρνει περισσότερα ή λιγότερα, άραγε;
[/quote
Ολες οθ συντάξεις θα εξισωθουν.στα 700 ευρω.ακομα και.οσοι εψουν βγει τωρα στη συνταξη και παιρνουν χιλια και ευρω θα παιρνουν 700 απο 1/1/2019.Ενας εκπαιδευτικος  με 28_30'χρονια υπηρεσια χωρις επιπροσθετα προσοντα παιρνει αυτη τη στιγμη μισθο 1400 ευρω καθαρα.Δε νομιζω λοιπον οτι θα προτιμησει να οαρει συνταξη για τα.μισα.Στο ακουσμα των νεων συνταξεων ακομα και ανθρωποι που εχουν.ηδη εδω και μερικα χρονια συνταξιοδοτηθει ευχονται να μπορουσαν να κανουν ανακληση αιτησης συνταξιοδοτησης. την εχω ακουσει αυτη την.κουβεντα με τα ιδια.μου τα αυτια

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1403 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 08:54:08 πμ »
Δεν το γνωρίζω, γιατί δεν με απασχολεί να το κοιτάξω τώρα. Δεν ξέρω δηλ. αν τα 700 ευρώ θα αφορούν το "ταβάνι", δηλ. κάποιον εκπαιδευτικό που θα συνταξιοδοτείται με τον βαθμό του Δ/ντή, με 30-32+  χρόνια προυπηρεσίας, με μεταπτυχιακό κλπ. ή θα αφορούν κάποιον εκπαιδευτικό που θα μπορέσει να συνταξιοδοτηθεί νωρίτερα, με λιγότερα χρόνια προυπηρεσίας, χωρίς βαθμό και άνευ μεταπτυχιακού.

Από 1/1/2021, στα πόσα ευρώ θα είναι η σύνταξη ενός εκπαιδευτικού; Θα παίρνει περισσότερα ή λιγότερα, άραγε;
[/quote
Ολες οθ συντάξεις θα εξισωθουν.στα 700 ευρω.ακομα και.οσοι εψουν βγει τωρα στη συνταξη και παιρνουν χιλια και ευρω θα παιρνουν 700 απο 1/1/2019.Ενας εκπαιδευτικος  με 28_30'χρονια υπηρεσια χωρις επιπροσθετα προσοντα παιρνει αυτη τη στιγμη μισθο 1400 ευρω καθαρα.Δε νομιζω λοιπον οτι θα προτιμησει να οαρει συνταξη για τα.μισα.Στο ακουσμα των νεων συνταξεων ακομα και ανθρωποι που εχουν.ηδη εδω και μερικα χρονια συνταξιοδοτηθει ευχονται να μπορουσαν να κανουν ανακληση αιτησης συνταξιοδοτησης. την εχω ακουσει αυτη την.κουβεντα με τα ιδια.μου τα αυτια
Καλημέρα.
Δεν μου απαντάς όμως, πόση σύνταξη θα πάρει ένας εκπαιδευτικός, όταν με το καλό συνταξιοδοτηθεί μετά το 2021;
Αν ο σημερινός συνταξιούχος εκπαιδευτικός, με πολλά χρόνια υπηρεσίας, με υψηλό βαθμό με, με ... παίρνει σήμερα 1400 ευρώ και σε τρία χρόνια θα παίρνει 700 μόνο, τότε τι σύνταξη θα βγάλει ένας άνθρωπος με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας, χωρίς βαθμούς κι άλλα προσόντα, όταν αποχωρήσει από το 2021 κι ύστερα; 300 ευρώ; Δηλ. όσο παραμένουν στα σχολεία οι 55+ εκπαιδευτικοί δεν βλέπουν τους μισθούς τους να περικόπτονται; Θα θελήσουν να παραμείνουν πέραν του 2021 με τέτοια δυσμενή μέτρα που έρχονται ή θα προτιμήσουν _που είναι και το λογικότερο_ να φύγουν και να ησυχάσει το κεφάλι τους;
Θεωρώ πως είναι προσωπική απόφαση του καθενός, αλλά όπως έχεις ακούσει εσύ κάποιους να εύχονταν να εργάζονταν ακόμη στα σχολεία, έτσι έχω ακούσει κι εγώ πολλούς να περιμένουν την ώρα και την στιγμή να αποχωρήσουν από τη δημόσια εκπαίδευση, έτσι όπως την έχουν ευτελίσει!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:45:43 »

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1404 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 09:29:19 πμ »
Καλημέρα.
Δεν μου απαντάς όμως, πόση σύνταξη θα πάρει ένας εκπαιδευτικός, όταν με το καλό συνταξιοδοτηθεί μετά το 2021;
Αν ο σημερινός συνταξιούχος εκπαιδευτικός, με πολλά χρόνια υπηρεσίας, με υψηλό βαθμό με, με ... παίρνει σήμερα 1400 ευρώ και σε τρία χρόνια θα παίρνει 700 μόνο, τότε τι σύνταξη θα βγάλει ένας άνθρωπος με λιγότερα χρόνια υπηρεσίας, χωρίς βαθμούς κι άλλα προσόντα, όταν αποχωρήσει από το 2021 κι ύστερα; 300 ευρώ; Δηλ. όσο παραμένουν στα σχολεία οι 55+ εκπαιδευτικοί δεν βλέπουν τους μισθούς τους να περικόπτονται; Θα θελήσουν να παραμείνουν πέραν του 2021 με τέτοια δυσμενή μέτρα που έρχονται ή θα προτιμήσουν _που είναι και το λογικότερο_ να φύγουν και να ησυχάσει το κεφάλι τους;
Θεωρώ πως είναι προσωπική απόφαση του καθενός, αλλά όπως έχεις ακούσει εσύ κάποιους να εύχονταν να εργάζονταν ακόμη στα σχολεία, έτσι έχω ακούσει κι εγώ πολλούς να περιμένουν την ώρα και την στιγμή να αποχωρήσουν από τη δημόσια εκπαίδευση, έτσι όπως την έχουν ευτελίσει!

Οι συνταξιοδοτησεις τα 2 τελευταια χρονια εχουν ηδη μειωθει παρα πολυ αυτα υπαρχουν και σε αριθμους.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1405 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 10:43:58 πμ »
@ gia 96

Όταν θα τα πληροφορηθείς....θα συνειδητοποιήσεις την σκληρή για σένα και για όλους πραγματικότητα. Μέχρι τότε να εύχεσαι να κερδίσεις την δικαστική απόφαση...γιατί το μέλλον θα ειναι ζοφερό....για όλους αν υλοποιηθούν όσα θρυλούνται.
Μην μου πεις ότι σε νοιάζει αν θα κερδίσω την προσφυγή που έχω καταθέσει ή όχι κι αν θα διοριστώ, γιατί δεν σε πιστεύω (όσο και να το θέλω)!
Πάντως, το μέλλον θα είναι πιο ζοφερό για τους μαθητές που δεν φταίνε και σε τίποτα!
Αν είναι να κλείσουν κάποια μικρά σχολεία και να ταλαιπωρούνται τα παιδιά να πάνε στο σχολείο και να επιστρέψουν μετά στο σπίτι τους, κάνοντας ένα σωρό χιλιόμετρα καθημερινά και κάτω από άσχημες καιρικές συνθήκες κι αν πρέπει να στοιβάζονται 30+ μαθητές μέσα σε μια αίθουσα, όπου ακόμη κι ο προθυμότερος καθηγητής θα καταβάλει υπερπροσπάθειες για να πει και να εξηγήσει κάποια πράγματα, τότε οπωσδήποτε θα είναι αυτά που θα ζημιωθούν πιο πολύ απ'όλους!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1689
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1406 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 02:31:27 μμ »
Το να μπορείς να κανεις σωστό μάθημα έχει να κάνει κατά πολύ με το σεβασμό που κουβαλάνε τα παιδιά από το σπίτι τους για το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς. Αν συνεχίσει το επάγγελμα μας να απαξιώνεται με αυτό το ρυθμό, δεν μας σώζουν ούτε οι 10 μαθητές ανά τάξη. Όταν ξεκίνησα είχα 35 μαθητές στο γυμνάσιο και πιο ευσυνείδητους μαθητές και τώρα έχω μέγιστο 25 και η αγένεια τους και η αναισθησία τους (και των γονιών τους) έχει χτυπήσει ταβάνι. Στο σχολείο ήμασταν 37 (30 αγόρια και 7 κορίτσια) στο τμημα μου και σίγουρα μπορούσαν οι καθηγητές μας να κάνουν καλύτερο και με μεγαλύτερη ησυχία μάθημα από ότι τώρα. Τώρα αν κανεις μια παρατήρηση, γυρνάς στο σπίτι σου και αναρωτιέσαι αν θα σου έρθει ο άλλος να σου βάλει τις φωνές γιατί μαλωσες το καμάρι του ...

Αποσυνδεδεμένος tenere1982

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1407 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 03:02:24 μμ »
Πολύ ενδιαφέρον το ότι θέλετε αξιολόγηση έτσι γενικά, χωρίς να αναρωτιέστε ποιός, γιατί και με ποιόν σκοπό θα την κάνει.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1408 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 03:05:25 μμ »
Το να μπορείς να κανεις σωστό μάθημα έχει να κάνει κατά πολύ με το σεβασμό που κουβαλάνε τα παιδιά από το σπίτι τους για το σχολείο και τους εκπαιδευτικούς. Αν συνεχίσει το επάγγελμα μας να απαξιώνεται με αυτό το ρυθμό, δεν μας σώζουν ούτε οι 10 μαθητές ανά τάξη. Όταν ξεκίνησα είχα 35 μαθητές στο γυμνάσιο και πιο ευσυνείδητους μαθητές και τώρα έχω μέγιστο 25 και η αγένεια τους και η αναισθησία τους (και των γονιών τους) έχει χτυπήσει ταβάνι. Στο σχολείο ήμασταν 37 (30 αγόρια και 7 κορίτσια) στο τμημα μου και σίγουρα μπορούσαν οι καθηγητές μας να κάνουν καλύτερο και με μεγαλύτερη ησυχία μάθημα από ότι τώρα. Τώρα αν κανεις μια παρατήρηση, γυρνάς στο σπίτι σου και αναρωτιέσαι αν θα σου έρθει ο άλλος να σου βάλει τις φωνές γιατί μαλωσες το καμάρι του ...
Παράλληλα, ας δούμε και την άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος: υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που συμπεριφέρονται αντιπαιδαγωγικά, που προσβάλλουν τους μαθητές αν δεν ξέρουν μάθημα ή αν ξέχασαν μια φορά το βιβλίο ή το τετράδιο, που σχολιάζουν μαθητές στο γραφείο για την εμφάνισή τους και για την οικογένειά τους, που φωνάζουν σαν υστερικοί μέσα στην τάξη με το παραμικρό, που θεωρούν τους εαυτούς τους αυθεντίες και ασφαλώς τέτοιοι άνθρωποι δεν μπορούν να απολαμβάνουν τον σεβασμό μαθητών και γονιών, απλά επειδή είναι εκπαιδευτικοί!
Ο εκπαιδευτικός χαίρει του σεβασμού όταν πραγματικά αγαπά τους μαθητές και νοιάζεται για αυτούς, όταν τους βοηθά και τους συμπαραστέκεται σε οτιδήποτε, όταν έχει υπομονή και ανοχή σε κάποια πράγματα, όταν συμπεριφέρεται διακριτικά και ενισχυτικά!
Τα χρόνια που ήμασταν εμείς μαθητές, ήταν εντελώς διαφορετικά από την σημερινή εποχή: δεν είχαμε τόσα ερεθίσματα, ούτε τόσους "πειρασμούς", όπως δέχονται κι έχουν τα σημερινά παιδιά, ούτε είχαμε τόσες ελευθερίες όσες τα παιδιά σήμερα, ούτε διεκδικούσαμε τόσο ανοιχτά κάποια πράγματα (τότε ντρεπόμασταν και τη γνώμη μας συχνά να πούμε), ούτε όμως η τότε κοινωνία ήταν σαν την σημερινή. Σήμερα, αν είσαι ευγενικός, εξυπηρετικός, αλτρουιστής και ειλικρινής, κινδυνεύεις να παρεξηγηθείς και να θεωρείσαι ανόητος και προβληματικός, αφού ο καθένας κοιτάζει τον εαυτό του! Δεν προσπαθώ να δικαιολογήσω τους σημερινούς μαθητές ούτε τις οικογένειές τους, όταν δεν σέβονται τον κόπο και την δουλειά των εκπαιδευτικών και συμπεριφέρονται απαξιωτικά στο σχολείο, αλλά οι πρώτοι που μίλησαν απαξιωτικά για τους εκπαιδευτικούς ήταν κάποιοι Υπουργοί παιδείας και  κάποιοι δημοσιογράφοι, που ούτε λίγο ούτε πολύ αποκάλεσαν "τεμπέληδες" καθηγητές και δασκάλους! Λαμβάνοντας τέτοια λοιπόν μηνύματα οι γονείς, οι μαθητές και η κοινωνία από σχετικούς και ειδικούς _υποτίθεται_ στα εκπαιδευτικά πράγματα, πώς να έχουν καλή εικόνα στο μυαλό τους για τους διδάσκοντες; Αντέδρασε κανείς τότε εξ ημών;
Με 30+ μαθητές μέσα στην τάξη από 'δω και στο εξής, σίγουρα ο εκπαιδευτικός θα έχει πολλά προβλήματα και θα είναι δύσκολο να προχωρά ικανοποιητικά στη δουλειά του, αλλά οι εκπαιδευτικοί έχουν εδώ και χρόνια δεχτεί απανωτά τα χτυπήματα από παντού και δεν αντέδρασαν όπως έπρεπε! Άρα, ένα μερίδιο ευθύνης για την απαξίωση που τους βλέπουν πολλοί, το έχουν και οι ίδιοι!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1409 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 03:35:22 μμ »

@ gia 96

Τα παρακάτω ισχύουν ακομα η όχι;

Εμένα μου έτυχε την προηγούμενη βδομάδα ο μαθητής που έπιασα με κινητό μέσα στην αίθουσα την ώρα του μαθήματος να μου πει ότι " δεν κάνω τίποτα, την ώρα βλέπω και εξάλλου όλοι οι μαθητές έχουν κινητό " κι όταν τον πήγα στον Δ/ντή για τα περαιτέρω, κλήθηκαν οι γονείς του, που άρχισαν να φωνάζουν και να απειλούν προσωπικά τον Δ/ντή κι όλο το σύλλογο. Τα παιδιά γίνονται αυθάδη και αγενή, επειδή παίρνουν " αέρα " από το σπίτι τους και τους γονείς τους, που ό,τι κι αν γίνει, φταίνε πάντα οι κακοί καθηγητές κι όχι τα ίδια τους τα βλαστάρια. Είναι η μεγαλύτερη αγένεια και αυθάδεια οι σημερινοί μαθητές να μην υπολογίζουν εκείνους που προσπαθούν να τους μάθουν κάποια πράγματα και να μην υπολογίζουν ούτε τις ποινές, γιατί έτσι τους έχουν μάθει οι δικοί τους.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1410 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 06:35:39 μμ »
@ gia 96

Τα παρακάτω ισχύουν ακομα η όχι;
Δεν είμαι πλέον σ'αυτό το σχολείο που μου είχε τύχει εκείνο το περιστατικό.
Όμως, η σύγκρισή σου είναι ατυχής τουλάχιστον (να μην πω κακοπροαίρετη), αφού εκείνο το συμβάν ανήκει σε όσα το ίδιο το Υπουργείο αναφέρει πως πρέπει να επιφέρουν ποινή. Εσύ δέχεσαι κάποιον μαθητή σου με κινητό την ώρα του μαθήματος;
Έγραψα ότι το" νόμισμα" έχει δύο όψεις και καλό είναι να βλέπουμε και τις δύο (και την πλευρά των διδασκόντων, αλλά και την πλευρά των μαθητών)!

Υ.Γ. Πιο πιστό μου "αναγνώστη" από εσένα δεν έχω ξαναδεί!







Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1411 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 07:08:57 μμ »
Δεν είμαι πλέον σ'αυτό το σχολείο που μου είχε τύχει εκείνο το περιστατικό.
Ανάλογα με το σχολείο δηλαδή......και το κινητό!!



Παράθεση
Είναι η μεγαλύτερη αγένεια και αυθάδεια οι σημερινοί μαθητές να μην υπολογίζουν εκείνους που προσπαθούν να τους μάθουν κάποια πράγματα και να μην υπολογίζουν ούτε τις ποινές, γιατί έτσι τους έχουν μάθει οι δικοί τους.

Αυτό ισχύει μόνο για τα κινητά;
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1412 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 07:18:52 μμ »
Ανάλογα με το σχολείο δηλαδή......και το κινητό!!



Αυτό ισχύει μόνο για τα κινητά;
Καταρχάς, δεν απαντάς εσύ αν δέχεσαι μαθητές με κινητό στο σχολείο που δουλεύεις μόνιμα!
Δεύτερο, σε κανένα άλλο σχολείο δεν μου είχε τύχει ανάλογο περιστατικό. Αν όμως μου τύχαινε θα έκανα ακριβώς τα ίδια.
Τρίτο, είπα πως ο σωστός εκπαιδευτικός πρέπει να δείχνει και ανοχή σε κάποια πράγματα, αλλά τα κινητά απαγορεύονται από το Υπουργείο. Το τι ανέχεται ο καθένας είναι υποκειμενικό.
Τέλος, όταν πολλοί Υπουργοί και δημοσιογράφοι μας/σας έλεγαν "τεμπέληδες" δεν είδα σοβαρές αντιδράσεις/ενστάσεις, άρα η εσφαλμένη εικόνα και η απαξίωση για τους εκπαιδευτικούς είχε και την δική μας/σας ανοχή!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #1413 στις: Δεκέμβριος 04, 2017, 07:27:13 μμ »
Καταρχάς, δεν απαντάς εσύ αν δέχεσαι μαθητές με κινητό στο σχολείο που δουλεύεις μόνιμα!
Δεύτερο, σε κανένα άλλο σχολείο δεν μου είχε τύχει ανάλογο περιστατικό. Αν όμως μου τύχαινε θα έκανα ακριβώς τα ίδια.
Τρίτο, είπα πως ο σωστός εκπαιδευτικός πρέπει να δείχνει και ανοχή σε κάποια πράγματα, αλλά τα κινητά απαγορεύονται από το Υπουργείο. Το τι ανέχεται ο καθένας είναι υποκειμενικό.
Τέλος, όταν πολλοί Υπουργοί και δημοσιογράφοι μας/σας έλεγαν "τεμπέληδες" δεν είδα σοβαρές αντιδράσεις/ενστάσεις, άρα η εσφαλμένη εικόνα και η απαξίωση για τους εκπαιδευτικούς είχε και την δική μας/σας ανοχή!

Να σου απαντήσω για το αυτονόητο το οποίο απαγορεύει ρητά ο νομός. Δεν δέχομαι ούτε θα δεχτώ και εχω κατά καιρούς πάρει μερικά.
Το τι ανέχεται ο καθένας είναι υποκειμενικό....ωραία τριπλά...τύφλα να έχει ο  Μεσι! Κανόνες συμπεριφοράς ...υποκειμενικοί!

Δεν είδες σοβαρές ενστασεις γιατί εσύ εκτελείς  σωστά τις υποχρεώσεις σου...οπότε ούτε είδες ούτε άκουσες κάτι....ποτέ  των ποτών που έλεγε και η θεία μου η Φώτω....
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 270
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 282
Σύνολο: 290

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.119 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.