*

Αποστολέας Θέμα: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?  (Αναγνώστηκε 4179 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

vivi1410

  • Επισκέπτης
Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:48:34 μμ »
Γειά σας, θελω να σας ρωτήσω κάτι. Ειναι λογικό οι μαθητες να εκφράζουν πολλές φορές τα παράπονα τους στους καθηγητες τους. Από ποιο σημείο και μετά θεωρείτε ότι ο μαθητής φέρεται με ασέβεια/αντιμιλαει/αυθαδιαζει? Ξερω οτι ο μαθητης επιτρεπεται να μιλαει στον καθηγητη αλλα υπαρχουν και όρια. Ποιά είναι αυτα τα όρια δηλαδη? Δεν εννοω βεβαια ακραιες περιπτωσεις πχ να βρισει τον καθηγητη ή κατι παρομοιο, αλλα σε απλες συζητησεις με τον καθηγητή, πότε θεωρείτε ότι ο μαθητης ''αυθαδιασε''? Επισης δεν εχω καταλαβει τι εννοειτε οταν λετε ''αντιμιλάει''. Αντιμιλάει κάποιος όταν διαφωνεί με τον καθηγητή απλά, όταν τον διακόπτει, ή όταν τον ειρωνευεται, τον χλευάζει κλπ? Επισης, πιστεύετε ότι ενας μαθητης μπορεί να αυθαδιάσει/αντιμιλησει και άθελά του στον καθηγητη, κατα την διαρκεια μιας συζητησης ας πουμε, η το κάνει επιτηδες? Σαφως και όλοι οι καθηγητες ειναι διαφορετικοι, αλλα θελω να πιστευω ότι υπαρχουν καποιες αρχες/γνωμες που ειναι ιδιες. Ευχαριστώ  :)

*Και για να προλαβω αυτους που θα μου πουν να το συζητησω με τους καθηγητες μου, αν μπορουσα δεν θα εγραφα σε ενα φορουμ αλλα θα το ειχα κανει ηδη! :) 
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 13, 2013, 03:59:38 μμ από Sogno Italiano... »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:49:08 »

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:12:35 μμ »
1. Διάβασε τις αρχές ενός σωστού διαλόγου και θα βρεις ολες τις απαντήσεις.
2. Χαρακτήρας και η όλη διαπαιδαγώγιση του παιδιου απο το περιβαλλον του σχολικο/οικογενειακό/κοινωνικό (αυτο, το 2ο, ως απάντηση και για το "να αντιμιλήσει άθελα του")

Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:27:57 μμ »
Εμένα μου έτυχε την προηγούμενη βδομάδα ο μαθητής που έπιασα με κινητό μέσα στην αίθουσα την ώρα του μαθήματος να μου πει ότι " δεν κάνω τίποτα, την ώρα βλέπω και εξάλλου όλοι οι μαθητές έχουν κινητό " κι όταν τον πήγα στον Δ/ντή για τα περαιτέρω, κλήθηκαν οι γονείς του, που άρχισαν να φωνάζουν και να απειλούν προσωπικά τον Δ/ντή κι όλο το σύλλογο. Τα παιδιά γίνονται αυθάδη και αγενή, επειδή παίρνουν " αέρα " από το σπίτι τους και τους γονείς τους, που ό,τι κι αν γίνει, φταίνε πάντα οι κακοί καθηγητές κι όχι τα ίδια τους τα βλαστάρια. Είναι η μεγαλύτερη αγένεια και αυθάδεια οι σημερινοί μαθητές να μην υπολογίζουν εκείνους που προσπαθούν να τους μάθουν κάποια πράγματα και να μην υπολογίζουν ούτε τις ποινές, γιατί έτσι τους έχουν μάθει οι δικοί τους.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PANAS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 167
  • Φύλο: Άντρας
  • Run to the hills, run for your lives
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:38:44 μμ »
Η απάντηση είναι απλή. Δεν υπάρχουν ειδικοί κανόνες σχετικά με το πώς πρέπει να μιλάει ένας μαθητής σε έναν καθηγητή. Οι κανόνες είναι οι στοιχειώδεις κανόνες ευγενείας γενικά όταν μιλάει ένας έφηβος σε έναν οποιοδήποτε ενήλικα. Στους καθηγητές σου πρέπει να μιλάς όπως οφείλει κάποιος να μιλά στο γιατρό, στον γείτονα, στον ταμία της τράπεζας, στην καθαρίστρια κλπ.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:49:08 »

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 04:50:41 μμ »
Γειά σας, θελω να σας ρωτήσω κάτι. Ειναι λογικό οι μαθητες να εκφράζουν πολλές φορές τα παράπονα τους στους καθηγητες τους. Από ποιο σημείο και μετά θεωρείτε ότι ο μαθητής φέρεται με ασέβεια/αντιμιλαει/αυθαδιαζει? Ξερω οτι ο μαθητης επιτρεπεται να μιλαει στον καθηγητη αλλα υπαρχουν και όρια. Ποιά είναι αυτα τα όρια δηλαδη? Δεν εννοω βεβαια ακραιες περιπτωσεις πχ να βρισει τον καθηγητη ή κατι παρομοιο, αλλα σε απλες συζητησεις με τον καθηγητή, πότε θεωρείτε ότι ο μαθητης ''αυθαδιασε''? Επισης δεν εχω καταλαβει τι εννοειτε οταν λετε ''αντιμιλάει''. Αντιμιλάει κάποιος όταν διαφωνεί με τον καθηγητή απλά, όταν τον διακόπτει, ή όταν τον ειρωνευεται, τον χλευάζει κλπ? Επισης, πιστεύετε ότι ενας μαθητης μπορεί να αυθαδιάσει/αντιμιλησει και άθελά του στον καθηγητη, κατα την διαρκεια μιας συζητησης ας πουμε, η το κάνει επιτηδες? Σαφως και όλοι οι καθηγητες ειναι διαφορετικοι, αλλα θελω να πιστευω ότι υπαρχουν καποιες αρχες/γνωμες που ειναι ιδιες. Ευχαριστώ  :)

*Και για να προλαβω αυτους που θα μου πουν να το συζητησω με τους καθηγητες μου, αν μπορουσα δεν θα εγραφα σε ενα φορουμ αλλα θα το ειχα κανει ηδη! :)

Νομίζω ότι το όριο το καθορίζει ο τρόπος με τον οποίο κάποιος μαθητής διαφωνεί με τον καθηγητή του και ο σκοπός τον οποίο έχει η διαφωνία (από την πλευρά του μαθητή). Αν το ύφος (δηλαδή ο τρόπος) είναι ειρωνικός/προκλητικός/επιθετικός τότε είναι αυθάδεια. Αν επίσης ο σκοπός του μαθητή είναι όχι να εκφράσει την διαφωνία του αλλά να εκνευρίσει/προκαλέσει τον καθηγητή, είτε να το παίξει αντάρτης στα μάτια των συμμαθητών του, τότε πάλι νομίζω ότι καταλήγει αναπόφευκτα σε αυθάδεια. Επίσης νομίζω ότι και ο χρόνος/παράταση της διαφωνίας με τον καθηγητή παίζει ρόλο. Αν συζητηθεί μια διαφωνία και στη συνέχεια  ενώ ο καθηγητής εκφράζει ότι δεν είναι η κατάλληλη στιγμή ή ότι το θέμα πρέπει να λήξει ή να συζητηθεί σε άλλη στιγμή αλλά ο μαθητής επιμένει τότε και πάλι νομίζω ότι είναι αυθάδεια. Βέβαια τα παραπάνω είναι προσωπικές απόψεις, όχι "κανόνες". Εγώ προσωπικά μπορώ να συζητήσω οποιαδήποτε διαφωνία μέσα στην τάξη με μαθητή μου, ακόμα και αν είναι π.χ. αρνητική προς εμένα ή το μάθημα που κάνω, αρκεί να μην γίνεται με ειρωνικό ύφος ή κακοπροαίρετα ή με επίμονο τρόπο ή σε ακατάλληλη στιγμή.

Αποσυνδεδεμένος AlexandeR

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 289
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 05:52:24 μμ »
Δούλεμα που σας ρίχνει.... :D :D :D
Another Brick In The Wall

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 06:20:55 μμ »
Δούλεμα που σας ρίχνει.... :D :D :D

Μπορεί να είναι απλά ένα παιδί που ψάχνει απαντήσεις μέσα από ένα forum γιατί δεν τις βρίσκει αλλού. Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω συνάδελφε...

Αποσυνδεδεμένος natup

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:17:00 μμ »
Δούλεμα που σας ρίχνει.... :D :D :D

Εμένα με παραξενεύει και το γεγονός πως αλλάζει συχνά όνομα  :o

Αποσυνδεδεμένος MARKOS

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 8048
  • Φύλο: Άντρας
  • Ο ΡΟΜΠΕΝ
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:26:14 μμ »
Δούλεμα που σας ρίχνει.... :D :D :D

Μπορεί να είναι απλά ένα παιδί που ψάχνει απαντήσεις μέσα από ένα forum γιατί δεν τις βρίσκει αλλού. Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω συνάδελφε...

Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά προσωπικά απορώ πως ένα "παιδί" δεν γνωριζει τι θα πει "αντιμιλώ, αυθαδιάζω"(?) Γιατί μονο ένα παιδί κατω από 8 χρονών δεν το καταλαβαινει αρκετα. Απ την αλλη, ενα παιδι 8 ετων γραφει συνέχεια σε ενα φορουμ με τετοια άνεση? (εννοω σε συχνότητα, ποσότητα, δομή λογου,συνταξη κλπ κλπ)  8)

Εστω, ας είναι, (αν και δεν συμφωνώ), πάντως είναι ενα "ωραίο" θέμα για τους εκπαιδευτικούς  ;)
Ο μαθητής κάνει τον δάσκαλο

vivi1410

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:28:49 μμ »
Δούλεμα που σας ρίχνει.... :D :D :D

Εμένα με παραξενεύει και το γεγονός πως αλλάζει συχνά όνομα  :o

Μια φορά το άλλαξα, γιατί δεν ήθελα να φαίνεται το κανονικό μου, με αυτά που γράφω θα ήταν πολύ επικίνδυνο:/ και τι εννοείτε σας δουλεύω?

vivi1410

  • Επισκέπτης
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:46:58 μμ »
Δούλεμα που σας ρίχνει.... :D :D :D

Μπορεί να είναι απλά ένα παιδί που ψάχνει απαντήσεις μέσα από ένα forum γιατί δεν τις βρίσκει αλλού. Εκτός αν ξέρεις κάτι παραπάνω συνάδελφε...

Σωστή η παρατήρηση σου, αλλά προσωπικά απορώ πως ένα "παιδί" δεν γνωριζει τι θα πει "αντιμιλώ, αυθαδιάζω"(?) Γιατί μονο ένα παιδί κατω από 8 χρονών δεν το καταλαβαινει αρκετα. Απ την αλλη, ενα παιδι 8 ετων γραφει συνέχεια σε ενα φορουμ με τετοια άνεση? (εννοω σε συχνότητα, ποσότητα, δομή λογου,συνταξη κλπ κλπ)  8)

Εστω, ας είναι, (αν και δεν συμφωνώ), πάντως είναι ενα "ωραίο" θέμα για τους εκπαιδευτικούς  ;)

1. Δεν είμαι 8, είμαι 14
2. Ξέρω τι θα πει αυθαδιαζω, απλά ρώτησα ποια ειναι τα όρια σας, γιατί αυτο ναι, δεν το έχω καταλάβει.
3. Αν είστε φιλόλογος είστε ο μοναδικός μέχρι τωρα που μου έχει μιλήσει για καλή δομή κ σύνταξη, ευχαριστώ ;)
4. Έχω βαρεθεί να διαβάζω σε κάθε θέμα ότι δουλεύω τον κόσμο. Αν κάποιος από εσάς ήταν φιλόλογος θα ήξερε ότι υπάρχουν και 13χρονά  και 14χρονα παιδιά που μπορούν να εκφράστουν έτσι χωρίς δυσκολία. Και απ πούμε ότι είμαι ένας ενήλικας ψυχοπαθής που μπήκα στο φόρουμ και παριστάνω τον μαθητή. Τι κερδίζω από αυτο, ποιο το όφελος μου? Εκτός από το να χάνω τον χρόνο μου διαβάζοντας απαντήσεις σε ερωτήσεις που δεν με ενδιαφέρουν καθόλου (μιλάμε πάντα για την περίπτωση που έλαια μεγάλος ε), δεν κερδίζω τίποτε άλλο! Δηλαδή σκεφτείτε το και λογικά! Ποιο το νόημα, ειναι εντελώς παράλογο!

*συγγνώμη που μιλάω με τετοιο ύφος άλλα αυτά ακριβώς σκέφτομαι οπότε αυτά και λέω.

Αποσυνδεδεμένος lzdg

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 648
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 1010110
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 07:47:58 μμ »
Η εκτίμηση μου είναι ότι αν ένα παιδί ήθελε να κάνει πλάκα με εκπαιδευτικούς θα το έκανε στην τάξη, στο προαύλιο, από το τηλέφωνο και όχι σε ένα forum εκπαιδευτικών. Και γιατί άλλωστε όταν είναι στο Internet να τρώει την ώρα του στο pde και όχι στο facebook όπως κάνουν τα περισσότερα παιδιά στην εφηβεία (και στην προ-εφηβεία...και γενικά τα παιδιά μικρά και μεγάλα  ;D). Δεν είμαι απόλυτος (μπορεί να κάνω και λάθος) αλλά νομίζω ότι αυτό το παιδί έχει ανάγκη την άποψή μας και ίσως θα έπρεπε να χαιρόμαστε που ένας μαθητής ζητά την γνώμη και τις συμβουλές εκπαιδευτικών, έστω και μέσω του forum και όχι μέσα από το σχολείο. Ας του δώσουμε την άποψή μας, δεν κοστίζει τίποτα (το πολύ πολύ να πέσουμε θύματα μιας "πλάκας")

Αποσυνδεδεμένος Stelios

  • Global Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3298
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Πότε ένας μαθητής αυθαδιάζει/αντιμιλάει?
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 13, 2013, 08:17:23 μμ »
Πέραν του ότι συμφωνώ με τον Μάρκο θα ήθελα να παραμείνει η συζήτηση στο θέμα που έχει τεθεί και όχι σε οτιδήποτε άλλο.
Τα πως, που, πότε, πόσο άσχετα με το θέμα δεν προσφέρουν τίποτα.
Όποιος δεν θέλει ας μην πάρει θέση.

Ευχαριστώ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 419
Σύνολο: 426

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.