*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 392737 φορές)

0 μέλη και 10 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #252 στις: Μάιος 25, 2016, 10:51:48 πμ »
Συνάδελφοι,καλημέρα και με το καλό ο διορισμός.Προσωπικά,θα ήθελα να σας ξεκαθαρίσω πως αν φτάσαμε στον διορισμό μας είναι γιατί κοιτάξαμε τις δυσκολίες κατάματα.Όλοι οι συνάδελφοι που τώρα κάνουν προβλέψεις για εμάς,μας είχαν πλήρως εγκαταλείψει.Αν τώρα επανέρχονται είναι γιατί και οι ίδιοι δεν πιστεύουν πως τα καταφέραμε.Δυστυχώς,όμως,μας μεταφέρουν την λογική του φόβου και του πανικού τους απέναντι στα δύσκολα που έρχονται.Ο βρεγμένος όμως την βροχή δεν την φοβάται!Σημασία έχει να συνεχίσουμε στον δρόμο μας και να μην αποδεχτούμε τους συμβιβασμούς που άλλοι αποδέχτηκαν.Οι παλαιότεροι ασεπίτες το έκαναν,αλλά αυτό είναι κακό για τους ίδιους.Θα τολμούσα μάλιστα να πω με αίσθημα ευθύνης, πως αν εκείνοι ήταν στην δική μας θέση,δεν θα διορίζονταν ποτέ.Γι αυτό απευθηνόμενος στους παλαιότερους συναδέλφους ένα θα πω:οι διοριστέοι είμαστε διαφορετικοί!Είμαστε αυτοί που μας πέταξαν απο την Ακρόπολη και έμειναν όρθιο!!!Γι αυτό εκεί που απέτυχαν οι παλαιότεροι,εμείς θα πετύχουμε,γιατί το έχουμε ήδη κάνει!Οι δυσκολίες είναι γνωστές και υπαρκτές,αλλά να έχετε εμπιστοσύνη στο σύλλογο μας πως θα τις ξεπεράσουμε.

Μας ξέρεις?
Εντελώς φιλικά. ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #253 στις: Μάιος 25, 2016, 12:00:34 μμ »
Μας ξέρεις?
Εντελώς φιλικά. ΠΡΟΣΓΕΙΩΣΟΥ!
Συνάδελφε,γιατί απαντάς εσύ;Είσαι ο πλέον συμπαθής και είσαι δάσκαλος!Δεν έχεις καταλάβει πως το πρόβλημα είναι στην δευτεροβάθμια;Με τους παλαιότερους ασεπίτες ως σύλλογος γνωριζόμαστε απο το καλοκαίρι του 2013,όταν τους βοηθήσαμε να γλιτώσουν την διαθεσιμότητα και μετά μας ξέχασαν.Γι αυτό αυτούς τους ξέρω!Εσένα δεν σε ξέρω,αλλά δεν αναφέρομαι σε εσένα.Όσο για το προσγειώσου,έχεις δίκιο!Τόσα ταξίδια με το αεροπλάνο,πρέπει να τα σταματήσω και να προσγειωθώ στο σπίτι μου.Καλή σου μέρα!

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #254 στις: Μάιος 25, 2016, 12:04:51 μμ »
Ολη αυτή την αρνητικη ενεργεια θα την φαω εδώ ή θα μου την κανετε πακετο να την παρω μαζι μου;Οχι ευχαριστω!
Origenis,κανεις μας δεν ανησυχει,ολοι μια γροθια!
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #255 στις: Μάιος 25, 2016, 12:06:32 μμ »
Προχειρα εκτιμω οτι οι περισσοτεροι νεοδιοριζομενοι θα μεινουν εως και 10+ χρονια εκτος του μονιμου τοπου διαμονης τους... για καποιες ειδικοτητες δε ισως και 15+ χρονια...δυστυχως... :(
Δεν ειμαστε νεοδιοριζόμενοι με 7 εως 9 χρονια προϋπηρεσία,τά παμε αυτά.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:51:40 »

Αποσυνδεδεμένος SOPHIA

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 211
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #256 στις: Μάιος 25, 2016, 12:34:02 μμ »
Origeni υπαρχει δηλαδη κατι που μπορουμε να κανουμε? γιατι προφανως θα πρεπει να εχουμε μια κοινη γραμμη για να πετυχουμε κατι..... τι προτεινεις? Ποια να ειναι η σταση μας?

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #257 στις: Μάιος 25, 2016, 01:23:13 μμ »
Συνάδελφε,γιατί απαντάς εσύ;Είσαι ο πλέον συμπαθής και είσαι δάσκαλος!Δεν έχεις καταλάβει πως το πρόβλημα είναι στην δευτεροβάθμια;Με τους παλαιότερους ασεπίτες ως σύλλογος γνωριζόμαστε απο το καλοκαίρι του 2013,όταν τους βοηθήσαμε να γλιτώσουν την διαθεσιμότητα και μετά μας ξέχασαν.Γι αυτό αυτούς τους ξέρω!Εσένα δεν σε ξέρω,αλλά δεν αναφέρομαι σε εσένα.Όσο για το προσγειώσου,έχεις δίκιο!Τόσα ταξίδια με το αεροπλάνο,πρέπει να τα σταματήσω και να προσγειωθώ στο σπίτι μου.Καλή σου μέρα!

Συνάδελφε,

Δεν είμαι δάσκαλος. Οπως βλέπεις ξέρω καλύτερα τα θέματα της Δβθμιας από την Αβθμια. Πολλοί αγωνίστηκαν να μπουν νέες ειδικότητες στην Δβθμια όταν άλλες ειδικότητες απλά δεν ήθελαν. Αλλοι πάλι όπως λες αγωνίστηκαν να μην καταργηθούν ειδικότητες μιας και με το αξιοκρατικοτατο κριτήριο έβγαινες σε διαθεσιμότητα απλά γιατί άνηκες σε ένα κλάδο που ήταν φιλετάκι για την ιδιωτική εκπαίδευση που κάποιοι έδιναν μαιμού πτυχία. Με λίγα λόγια Δεν μπορείς να μιλάς απαξιωτικά για όσους προηγήθηκαν πριν από σένα και βοήθησαν να ανοίξει ο δρόμος για να είσαι τώρα εσύ στην εκπαίδευση (βέβαια με το σπαθί σου πάντα). Το προσγειώσου πήγαινε στο γεγονός ότι πριν βγάζεις φιλιππικούς οφείλεις να αναρωτηθείς γιατί όλοι αυτοί που κατηγορείς με τον καιρό κάπου έγιναν διαλακτικότεροι και δεν πήγαιναν συνέχεια με το κεφάλι να γκρεμίσουν τοίχους. Θα καταλάβεις με τον καιρό ότι είσαι ένα ΑΜ και για την διοίκηση του Υπουργείου ένας ακόμα Δ.Υ. Με λίγα λόγια όλοι αυτοί που ετοιμάζεσαι να πολεμήσεις έχουν φτιάξει ένα πολύ ωραίο σύστημα που θα σε αναγκάσουν είτε να τους παρακαλέσεις είτε να είσαι ο τρελός του χωριού και να είσαι στην απέξω. Οσο για τους συλλόγους όταν μπάινουν προσωπικά συμφέροντα μετά τον διορισμό θα καταλάβεις πως ορίζεται για κάποιους η έννοια της αλλληλεγγύης. Ήμιουν νιος και γέρασα.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #258 στις: Μάιος 25, 2016, 01:34:36 μμ »
Aν ημασταν διαλλακτικότεροι δεν θα διοριζόμασταν ποτε.Αν δεν πας με το κεφαλι δεν γκρεμίζεις τους σαπιους τοιχους.
Το πολύ ωραιο συστημα που αυτοι εχουν φτιαξει πουντο;Bye bye.Καποιοι το γκρεμισαν.Οι τρελοι του χωριου!
Την συναδερφικη αλληλεγγυη την απολαμβανουμε.Οχι άλλο καρβουνο.Με τις υγειες μας!
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2016, 01:38:36 μμ από spiritus asper »
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #259 στις: Μάιος 25, 2016, 01:41:44 μμ »
Aν ημασταν διαλλακτικότεροι δεν θα διοριζόμασταν ποτε.Αν δεν πας με το κεφαλι δεν γκρεμίζεις τους σαπιους τοιχους.
Το πολύ ωραιο συστημα που αυτοι εχουν φτιαξει πουντο;Bye bye.Καποιοι το γκρεμισαν.Οι τρελοι του χωριου!

Η θητεία σου στο Δημόσιο δεν σταματάει στο διορισμό φίλη μου. Καλά έκανες και κυνήγησες το δίκιο σου και πολύ καλά έκανες και πήγες με δικηγόρο.
Το να κατηγορείς όμως όλους πριν απο σένα για το λόγο που έγιναν όπως έγιναν σε κάνει να χάνεις το όποιο δίκιο έχεις.
Οι περισσότεροι θέλω να πιστεύω είσαστε σε ηλικίες που πιστεύετε ότι θα φέρετε την επανάσταση. Λογικό. Μετά τα 30 όμως έρχονται τα 40 και μετά τα 50 και βλέπεις ότι αυτός που έχει βύσμα θα συνεχίσει να περνάει καλά και να σου δίνει ψίχουλα. Όσους αγώνες και να κάνεις ότι και να πετύχεις. Πάντα κάποιοι θα περνάνε καλύτερα και πιο άνετα.
Το ότι διορίστηκες λοιπόν στο σύστημα τους θα παίξεις με το ρυθμό που σου τραγουδάνε γιατί με την ορκομωσία απλά αποδέχεσαι τον ρυθμό τους.
Και στο λέει αυτό κάποιος που ακόμα και σήμερα ανοίγουν σαμπάνιες όταν αλλάζει Δ/νση ή σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #260 στις: Μάιος 25, 2016, 01:53:12 μμ »
Συναδερφε,δεν κατηγορω κανεναν,απλως κουραστηκα να διαβαζω το ποσο βασανισμένες ψυχες θα καταντησουμε εκει που θα παμε.Επισης,δεν ειμαστε δάσκαλοι οι εναπομείναντες για να ειμαστε μικροι στην ηλικια.Απο 40 και ανω το 98%.Θα επρεπε να είναι γνωστο αυτό.Αρα,δεν υπαρχει η αποκοτια της νιοτης αλλα η γνωση και η εμπειρια που εχει αποκτηθεί.
Το συστημα το ξερουμε από μεσα σε ολο του το μεγαλειο.Και ως αναπληρωτες και ως προσφυγεντες.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #261 στις: Μάιος 25, 2016, 02:00:16 μμ »
Συναδερφε,δεν κατηγορω κανεναν,απλως κουραστηκα να διαβαζω το ποσο βασανισμένες ψυχες θα καταντησουμε εκει που θα παμε.Επισης,δεν ειμαστε δάσκαλοι οι εναπομείναντες για να ειμαστε μικροι στην ηλικια.Απο 40 και ανω το 98%.Θα επρεπε να είναι γνωστο αυτό.Αρα,δεν υπαρχει η αποκοτια της νιοτης αλλα η γνωση και η εμπειρια που εχει αποκτηθεί.
Το συστημα το ξερουμε από μεσα σε ολο του το μεγαλειο.Και ως αναπληρωτες και ως προσφυγεντες.

Θα καταντήσεις αυτό που θες να καταντήσεις. Το πόσο βασανισμένη ψυχή θα καταντήσεις εγώ προσωπικά δεν στο είπα. Στο φινάλε άμα ήταν τόσο χάλια θα είχα φύγει και εγώ και όλοι οι άλλοι που γράφουν εδώ. Το ότι ξέρεις εσύ πως δουλεύουν όλα δεν μας απαγορεύει να μιλάμε σε ένα φόρουμ που υπάρχουν κάποιοι που πιθανώς δεν ξέρουν. Λες απόψεις - λέω απόψεις. Αν δεν μου αρέσεις δεν σε διαβάζω αν δεν σου αρέσω δεν με διαβάζεις. Οχι εμένα γενικώς. Το ότι είσαι 40 δεν μου λέει τίποτα. Υπάρχουν 40 και 40αρηδες και κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του θέματα. Αλλος κάνει υπομονή και αντέχει και άλλος απλά δεν μπορεί. Οικονομικοί λόγοι, οικογενειακοί, υγείας κ.τ.λ. Θα σου πρότεινα λοιπόν στα πλαίσια της γενικότερης ενημέρωσης που προσφέρει ένα φόρουμ να συμβάλεις με παρατηρήσεις άμα διαβάζεις κάτι που αποδεδειγμένα δεν ισχύει. Αλλιώς για κάθε θετική πλευρά υπάρχει και μια αρνητική που καλό είναι να την ξέρεις ώστε να είσαι προετοιμασμένος (γενικά μιλάω και όχι ειδικά για σένα που χαίρομαι αν είσαι πλήρως κατατοπισμένη).

Αποσυνδεδεμένος marias

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1098
    • Προφίλ
    • www.dailytech.gr
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #262 στις: Μάιος 25, 2016, 02:00:45 μμ »
Δεν ειμαστε νεοδιοριζόμενοι με 7 εως 9 χρονια προϋπηρεσία,τά παμε αυτά.
   Προϋπηρεσία  αναδρομική σε δυσπρόσιτο =7Χ11= 77,  ,χώρια η οικογενειακή  κατάσταση.

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #263 στις: Μάιος 25, 2016, 02:03:25 μμ »
Και 2,5 το χρονο η προϋπηρεσία.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #264 στις: Μάιος 25, 2016, 02:11:33 μμ »
Θα καταντήσεις αυτό που θες να καταντήσεις. Το πόσο βασανισμένη ψυχή θα καταντήσεις εγώ προσωπικά δεν στο είπα. Στο φινάλε άμα ήταν τόσο χάλια θα είχα φύγει και εγώ και όλοι οι άλλοι που γράφουν εδώ. Το ότι ξέρεις εσύ πως δουλεύουν όλα δεν μας απαγορεύει να μιλάμε σε ένα φόρουμ που υπάρχουν κάποιοι που πιθανώς δεν ξέρουν. Λες απόψεις - λέω απόψεις. Αν δεν μου αρέσεις δεν σε διαβάζω αν δεν σου αρέσω δεν με διαβάζεις. Οχι εμένα γενικώς. Το ότι είσαι 40 δεν μου λέει τίποτα. Υπάρχουν 40 και 40αρηδες και κάθε άνθρωπος έχει τα δικά του θέματα. Αλλος κάνει υπομονή και αντέχει και άλλος απλά δεν μπορεί. Οικονομικοί λόγοι, οικογενειακοί, υγείας κ.τ.λ. Θα σου πρότεινα λοιπόν στα πλαίσια της γενικότερης ενημέρωσης που προσφέρει ένα φόρουμ να συμβάλεις με παρατηρήσεις άμα διαβάζεις κάτι που αποδεδειγμένα δεν ισχύει. Αλλιώς για κάθε θετική πλευρά υπάρχει και μια αρνητική που καλό είναι να την ξέρεις ώστε να είσαι προετοιμασμένος (γενικά μιλάω και όχι ειδικά για σένα που χαίρομαι αν είσαι πλήρως κατατοπισμένη).
Όπως υπαρχουν 40ρηδες και 40ρηδες υπαρχουν και καλοπροαίρετοι ανθρωποι και κακοπροαίρετοι.Μην το παρεις προσωπικα το τελευταιο,γενικα μιλαω.Θα συμφωνήσεις κι εσυ πως όπως στην εκπαιδευση δεν είναι όλα αγγελικα πλασμένα ετσι και στη ζωη.
Ας αφήσουμε αυτους που δεν θα αντεξουν την εκπαιδευση και τις δυσκολιες της να το διαπιστωσουν.Αλλωστε κάθε ανθρωπος από πριν γνωριζει τι αντεχει και τι όχι.Αν σε αυτά τα 6 χρονια δεν εχει ιδεα τι τον περιμενει,πρεπει να είναι ή ηλίθιος ή αλεξιπτωτιστης που τωρα ηρθε ή λοβοτομημενος.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #265 στις: Μάιος 25, 2016, 02:13:45 μμ »
Όπως υπαρχουν 40ρηδες και 40ρηδες υπαρχουν και καλοπροαίρετοι ανθρωποι και κακοπροαίρετοι.Μην το παρεις προσωπικα το τελευταιο,γενικα μιλαω.Θα συμφωνήσεις κι εσυ πως όπως στην εκπαιδευση δεν είναι όλα αγγελικα πλασμένα ετσι και στη ζωη.
Ας αφήσουμε αυτους που δεν θα αντεξουν την εκπαιδευση και τις δυσκολιες της να το διαπιστωσουν.Αλλωστε κάθε ανθρωπος από πριν γνωριζει τι αντεχει και τι όχι.Αν σε αυτά τα 6 χρονια δεν εχει ιδεα τι τον περιμενει,πρεπει να είναι ή ηλίθιος ή αλεξιπτωτιστης που τωρα ηρθε ή λοβοτομημενος.

Ακόμα και τώρα και πίστεψε με είμαι υπερδιπλάσια χρόνια από σένα γίνονται πράγματα στην εκπαίδευση που είναι απρόοπτα.
Σε ένα φόρουμ λοιπόν καλό είναι να μοιραζόμαστε εμπειρίες. Ειδικά όταν πιθανόν μας διαβάζουν και άτομα που μπορεί να μην έχουν ούτε χρόνο στην εκπαίδευση μιας και πιθανόν κάποιοι δεν δούλεψαν μετά την επιτυχία τους στον ΑΣΕΠ.
Στα άλλα συμφωνούμε.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 25, 2016, 02:15:16 μμ από guestteacher »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159794
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.