*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 393056 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #714 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 11:30:23 μμ »
Lasid εισαι σιγουρος;;;;; ξερω περιοχες που οφειλουν να δηλωσουν οι διοριστεοι και σε συγκεκριμενη ειδικοτητα δεν υπαρχει ουτε ενα κενο εκει! Εχει μονιμους κ αναπληρωτες ....που θα τους βαλουν τους διοριστεους;;;;;;;;; Ολοι στα γραφεια;;;
anneta, τις περιοχές δεν τις όρισαν για να στείλουν εκεί τους νεοδιόριστους του χρόνου. Τώρα θα γίνουν οι διορισμοί.
Θα δούμε τελικά πώς θα διαχειριστούν τόσο νέο μόνιμο προσωπικό, ενώ έχουν προσληφθεί αναπληρωτές σε πολλά σχολεία!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:01 »

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #715 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 11:33:35 μμ »
εγω εχω μια μικρη μαμα στο φροντιστήριο..που δουλευει με 4 ευρω την ωρα..
υπαρχει και αυτη η επιλογη...
για αυτο σκεψου καλα τι θες να κανεις..
μπραβο και απο εμενα που τα καταφερατε επιτελους:)

Αποσυνδεδεμένος eleni1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #716 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 11:33:57 μμ »
Tichrem σε καταλαβαινω απολυτα! Βρισκομαι σε παρομοια θεση με σενα οπως φανταζομαι και πολλοι διοριστεοι...

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #717 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 11:37:35 μμ »
Μαλιστα. Καταπληκτικο. Ο,τι ακριβως μπορει να σηκωσει μια μαμα με μικρο παιδι στα ξαφνικα. Ευγε!!!
Δεν ξέρω ποια είναι η ειδικότητά σου, αλλά κάνε τη δήλωση των περιοχών με κριτήριο το γεγονός ότι έχεις μικρό παιδί!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 13:25:01 »

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #718 στις: Νοέμβριος 20, 2016, 11:56:28 μμ »
Και βεβαια αυτο εκανα... Ομως οι θεσεις στη στερια ειναι 25 κ γω εχω μπροστα μου 70 ατομα. Για να βλεπω το παιδι μου θα θελω πλοια κ αεροπλανα... Κ ολα αυτα επ αοριστον. Οταν επαιρνα μερος σε αυτες τις εξετασεις δεν ειχα τιποτα ημουν φτερο στον ανεμο. Τελοσπαντων, τη λυση του φροντιστηριου τη γνωριζω καλα, τη γνωρισα οταν επρεπε :) Σιγουρα θα σκεφτω πολυ σοβαρα αν προτιμω να με στερηθει το παιδι για χρονια απ το να στερηθω 5 δεκαρες. Ντροπη απλα. Αισχος

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #719 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 12:15:37 πμ »
Αν είναι να διοριστείς σε νησί, τουλάχιστον φρόντισε να είναι κάποιο μεγάλο νησί. Πιστεύω ότι αυτό είναι εφικτό.
Είδα τις θέσεις στην ειδικότητά σου και τα στατιστικά δεν το αποκλείουν! Μην αγχώνεσαι. Περίμενε να δεις τα αποτελέσματα.
Αν δυσκολεύεσαι να υπηρετήσεις άμεσα λόγω του παιδιού, χρησιμοποίησε την άδεια ανατροφής! Σου εύχομαι το καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #720 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:33:27 πμ »
Σ'ευχαριστω πολυ. Δεν μου απομενει αδεια σχεδον καθολου δυστυχως. Χαθηκε στο περιμενε. Εντωμεταξυ γιατι δεν μπορω να βρω κανεναν πινακα με τους εναπομειναντες; εστω με τους τοτε διοριστεους;; εχω μερες που ψαχνω

Αποσυνδεδεμένος eleni1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #721 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:47:08 πμ »
Σ'ευχαριστω πολυ. Δεν μου απομενει αδεια σχεδον καθολου δυστυχως. Χαθηκε στο περιμενε. Εντωμεταξυ γιατι δεν μπορω να βρω κανεναν πινακα με τους εναπομειναντες; εστω με τους τοτε διοριστεους;; εχω μερες που ψαχνω
  Ποια ειναι η ειδικοτητα σου;

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #722 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:36:40 πμ »
Αγγλικα.

Αποσυνδεδεμένος eleni1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #723 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:45:32 πμ »
Αγγλικα.
Υπαρχουν στο site του ΑΣΕΠ τα αποτελεσματα αλλα εμενα για καποιο λογο δε μου ανοιγε σωστα το αρχειο. Εναλλακτικα μπορεις να βαλεις στο google το ονοματεπωνυμο σου μαζι με τη λεξη διοριστεοι και ισως καποιο link να ειναι αυτο που ψαχνεις. Εγω τουλαχιστον ετσι το βρηκα. Ειμαι κ εγω καινουρια στο forum και δεν ξερω πως να στο στειλω σε μηνυμα...

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #724 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:32:27 πμ »
Και βεβαια αυτο εκανα... Ομως οι θεσεις στη στερια ειναι 25 κ γω εχω μπροστα μου 70 ατομα. Για να βλεπω το παιδι μου θα θελω πλοια κ αεροπλανα... Κ ολα αυτα επ αοριστον. Οταν επαιρνα μερος σε αυτες τις εξετασεις δεν ειχα τιποτα ημουν φτερο στον ανεμο. Τελοσπαντων, τη λυση του φροντιστηριου τη γνωριζω καλα, τη γνωρισα οταν επρεπε :) Σιγουρα θα σκεφτω πολυ σοβαρα αν προτιμω να με στερηθει το παιδι για χρονια απ το να στερηθω 5 δεκαρες. Ντροπη απλα. Αισχος
Η γνώμη μου είναι
Αν είναι να μην αποδεχτείς διορισμό ή να παραιτηθείς εντός του έτους, είναι προτιμότερο να μην κάνεις αίτηση-δήλωση προτιμήσεων (περιοχών) υποψηφίων για μόνιμο διορισμό επειδή αν βγει το ΦΕΚ διορισμού με τις τοποθετήσεις, μετά
Όπως σωστά έγραψε ο trust no one:
στην εγκύκλιο αναπληρωτών λέει το εξής:
"Ενότητα 2. Δεν έχουν δικαίωμα υποβολής αίτησης-δήλωσης:
2.Όσοι δεν έχουν αποδεχθεί το διορισμό τους σε θέση μόνιμου εκπαιδευτικού (παρ.45β άρθρο 13 του ν.3149/2003). Το ίδιο ισχύει και για όσους ανέλαβαν υπηρεσία ως μόνιμοι και παραιτήθηκαν εντός του έτους από την ημερομηνία δημοσίευσης της πράξης διορισμού (αρ.329/2005 Γνωμοδότηση του ΝΣΚ). "

Πρέπει να το σκεφτείς και να το αποφασίσεις τώρα για να μη χάσεις και το δικαίωμα να εργάζεσαι ως αναπληρώτρια.

Αν παραμείνει η αίτησή σου για μόνιμο διορισμό, θα αναλάβεις, δεν θα παραιτηθείς και θα το παλέψεις.
Σου εύχομαι καλή τοποθέτηση.

Για το τρέχον διδακτικό έτος είναι πιθανό να βγεί εγκύκλιος όπως πολύ σωστά είπε και ο Lasid ότι έγινε το 2014 "Στην εγκύκλιο του Φεβρουαρίου 2014 υπήρχε μέριμνα για όσους υπηρετούσαν ως αναπληρωτές να μείνουν αν ήθελαν στο σχολείο της αναπλήρωσης" αν και ίσως έχει σημασία το ότι το 2014 ήταν ήδη Φεβρουάριος.

Καλή τοποθέτηση σε όλους με υγεία και δύναμη!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 09:35:15 πμ από LiK »

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #725 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:33:25 πμ »
Tichrem σε καταλαβαινω απολυτα! Βρισκομαι σε παρομοια θεση με σενα οπως φανταζομαι και πολλοι διοριστεοι...

Μαλιστα. Καταπληκτικο. Ο,τι ακριβως μπορει να σηκωσει μια μαμα με μικρο παιδι στα ξαφνικα. Ευγε!!!

Συνάδελφοι μπορείτε να λάβετε υπόψιν σας τα παρακάτω :

Ν. 2986/2002
Άρθρο 9
5. Η προθεσμία που προβλέπεται από το άρθρο 17 του κώδικα κατάστασης δημοσίων πολιτικών υπαλλήλων για την ορκωμοσία και την ανάληψη υπηρεσίας των διοριζομένων, μπορεί να παρατείνεται για τους διοριζόμενους εκπαιδευτικούς μέχρι την 31η Αυγούστου του επόμενου έτους από το διορισμό τους.

Ν. 2683/1999: (Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας)
Άρθρο 17
Δημοσίευση και κοινοποίηση πράξης διορισμού
1. Περίληψη της πράξης διορισμού δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και κοινοποιείται στο διοριζόμενο το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από τη δημοσίευση.
2. Η κοινοποίηση στο διοριζόμενο γίνεται με έγγραφο της οικείας αρχής, στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός του φύλλου της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως όπου δημοσιεύθηκε η περίληψη της πράξης διορισμού και το οποίο επιδίδεται επί αποδείξει στην κατοικία του είτε στον ίδιο είτε σε πρόσωπο που συνοικεί με αυτόν. Με το έγγραφο αυτό τάσσεται και εύλογη προθεσμία τριάντα (30) το πολύ ημερών για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν καθορίζεται τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί ως έξι (6) μήνες, μόνο μια φορά, για εξαιρετικούς λόγους.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία της παρ. 1, η πράξη διορισμού θεωρείται ότι έχει κοινοποιηθεί την τριακοστή ημέρα από τη δημοσίευση και από την ημέρα αυτή αρχίζει η προθεσμία για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας.



Αν κάποιος ξέρει την ακριβή διαδικασία παρακαλώ να την παραθέσει καθώς ενδιαφέρει αρκετούς συναδέλφους μετά από τόσα χρόνια.

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #726 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:21:30 πμ »
Συνάδελφοι μπορείτε να λάβετε υπόψιν σας τα παρακάτω :

Ν. 2986/2002
Άρθρο 9
5. Η προθεσμία που προβλέπεται από το άρθρο 17 του κώδικα κατάστασης δημοσίων πολιτικών υπαλλήλων για την ορκωμοσία και την ανάληψη υπηρεσίας των διοριζομένων, μπορεί να παρατείνεται για τους διοριζόμενους εκπαιδευτικούς μέχρι την 31η Αυγούστου του επόμενου έτους από το διορισμό τους.

Ν. 2683/1999: (Δημοσιοϋπαλληλικός Κώδικας)
Άρθρο 17
Δημοσίευση και κοινοποίηση πράξης διορισμού
1. Περίληψη της πράξης διορισμού δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και κοινοποιείται στο διοριζόμενο το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από τη δημοσίευση.
2. Η κοινοποίηση στο διοριζόμενο γίνεται με έγγραφο της οικείας αρχής, στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός του φύλλου της Εφημερίδος της Κυβερνήσεως όπου δημοσιεύθηκε η περίληψη της πράξης διορισμού και το οποίο επιδίδεται επί αποδείξει στην κατοικία του είτε στον ίδιο είτε σε πρόσωπο που συνοικεί με αυτόν. Με το έγγραφο αυτό τάσσεται και εύλογη προθεσμία τριάντα (30) το πολύ ημερών για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν καθορίζεται τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί ως έξι (6) μήνες, μόνο μια φορά, για εξαιρετικούς λόγους.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία της παρ. 1, η πράξη διορισμού θεωρείται ότι έχει κοινοποιηθεί την τριακοστή ημέρα από τη δημοσίευση και από την ημέρα αυτή αρχίζει η προθεσμία για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας.



Αν κάποιος ξέρει την ακριβή διαδικασία παρακαλώ να την παραθέσει καθώς ενδιαφέρει αρκετούς συναδέλφους μετά από τόσα χρόνια.
Κώδικας Κατάστασης Δημοσίων Πολιτικών Διοικητικών Υπαλλήλων και Υπαλλήλων Ν.Π.Δ.Δ.
Ν.3528/2007
Επικαιροποιημένος Κώδικας Υπαλλήλων Δημοσίου-Ν.Π.Δ.Δ
ΤΜΗΜΑ ΔΙΑΡΚΟΥΣ ΚΩΔΙΚΑ ΝΟΜΟΘΕΣΙΑΣ  «ΡΑΠΤΑΡΧΗΣ»
Αθήνα 16/7/2015
Άρθρο 17
Δημοσίευση και κοινοποίηση πράξης διορισμού
1. Περίληψη της πράξης διορισμού δημοσιεύεται στην Εφημερίδα της Κυβερνήσεως και κοινοποιείται στον διοριζόμενο το αργότερο εντός τριάντα (30) ημερών από τη δημοσίευση.
2. Η κοινοποίηση στον διοριζόμενο γίνεται με έγγραφο της οικείας αρχής, στο οποίο αναγράφεται ο αριθμός του Φύλλου της Εφημερίδας της Κυβερνήσεως όπου δημοσιεύθηκε η περίληψη της πράξης διορισμού και το οποίο επιδίδεται επί αποδείξει στην κατοικία του είτε στον ίδιο είτε σε πρόσωπο που συνοικεί με αυτόν. Με το έγγραφο αυτό τάσσεται και εύλογη προθεσμία τριάντα (30) το πολύ ημερών για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν καθορίζεται τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί έως έξι (6) μήνες, μόνο μία φορά, για εξαιρετικούς λόγους.
3. Αν παρέλθει άπρακτη η προθεσμία της παρ. 1, η πράξη διορισμού θεωρείται ότι έχει κοινοποιηθεί την τριακοστή ημέρα από τη δημοσίευση και από την ημέρα αυτή αρχίζει η προθεσμία για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας.
Άρθρο 51
Άδειες χωρίς αποδοχές
.............................................
2. Στους υπαλλήλους επιτρέπεται η χορήγηση άδειας χωρίς αποδοχές συνολικής διάρκειας έως «πέντε (5) ετών», ύστερα από αίτηση τους και γνώμη του υπηρεσιακού συμβουλίου, για σοβαρούς ιδιωτικούς λόγους.
Οι μέσα σε «» λέξεις αντικαταστάθηκαν ως άνω από την παρ. 4 άρθρ. 37 Νομ. 3986/1-1 Ιουλ. 2011 (ΦΕΚ Α΄ 152), Τομ. 26, Κεφ. Η, Θέμα στ, σελ. 380, αριθ. 1.

Αποσυνδεδεμένος Aκριβή

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 256
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #727 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:38:20 πμ »
Καλή τοποθέτηση σε όλους παιδιά! Καλώς ήρθατε!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159796
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 414
Σύνολο: 421

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.091 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.