*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 392823 φορές)

0 μέλη και 7 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #728 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:00:39 μμ »
Για όσους θα αιτηθούν άδεια άνευ αποδοχών:

Παράθεση
Οι άδειες άνευ αποδοχών μπορούν να δοθούν όταν συντρέχουν σοβαροί λόγοι υγείας ή αν κάποιος εκπαιδευτικός επιθυμεί να ολοκληρώσει το μεταπτυχιακό του, ή να μείνει στο εξωτερικό.

’δεια άνευ αποδοχών μπορούν να πάρουν και οι εκπαιδευτικοί που έχουν παιδιά ηλικίας κάτω των 6 ετών.

http://www.newsbeast.gr/greece/ekpaideusi/arthro/665581/adeies-aneu-apodohon-gia-ekpaideutikous

*Πλέον έχει ανέβει το όριο στα 5 απο 3 έτη που ήταν
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:56 »

Αποσυνδεδεμένος eleni1980

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 10
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #729 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:13:19 μμ »
Με αδεια ανευ αποδοχων ομως δεν ξεχρεωνεις οργανικη αν δεν κανω λαθος επομενως θα πρεπει καποια στιγμή να πας.

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #730 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 01:58:01 μμ »
Με αδεια ανευ αποδοχων ομως δεν ξεχρεωνεις οργανικη αν δεν κανω λαθος επομενως θα πρεπει καποια στιγμή να πας.

Ακριβώς.
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #731 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 02:33:09 μμ »
Είναι απαράδεκτο να μιλάμε ως διοριστεοι για αδειε άνευ αποδοχών. Πρέπει να είναι ή εξαίρεση της εξαίρεσης για εμάς. Μην ξεχνάτε πως άφησαμε αδιοριστους εκπαιδευτικούς που πηγαίνουν αναπληρωτές στην άγονη γραμμή. Έχουμε ηθικό χρέος να πάμε στα σχολεία μας, όπου καί άν μας στέλνουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 10:01:56 »

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #732 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 03:04:20 μμ »
H λεξη "απαραδεκτο" ειναι λιγο βαρια σε αυτη την περιπτωση νομιζω, γιατι απαραδεκτα ειναι πολλα αλλα επισης, τα οποια οδηγουν καποιον σε αυτες τις σκεψεις. Οπως και το ηθικο χρεος. Εαν εκανε κανεις αυτη τη σκεψη το σεπτ.του 09 ή του 10 να πω οκ, προκλητικο. Αλλα το πώς το βιωνει τωρα ο καθενας κι αν εχει παιδια, δανεια, υποθεσεις οικογενειακες Χ ειναι ζητημα προσωπικο κ λεπτο και δεν μπορει να δεχτει κριτικη, αν θελετε τη γνωμη μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 03:08:57 μμ από Tichrem »

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #733 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 03:07:05 μμ »
Είναι απαράδεκτο να μιλάμε ως διοριστεοι για αδειε άνευ αποδοχών. Πρέπει να είναι ή εξαίρεση της εξαίρεσης για εμάς. Μην ξεχνάτε πως άφησαμε αδιοριστους εκπαιδευτικούς που πηγαίνουν αναπληρωτές στην άγονη γραμμή. Έχουμε ηθικό χρέος να πάμε στα σχολεία μας, όπου καί άν μας στέλνουν.

origenis, μην γενικεύεις φίλε μου. Μετά από 8 χρόνια είναι απόλυτα φυσιολογικό να έχει κάποιος δρομολογήσει την ζωή του ενδεχομένως και εκτός εκπαίδευσης.
Σίγουρα χρειάζεται κάποιος χρόνος για να μπορέσει ο καθένας να κάνει την αλλαγή.
Εγώ σίγουρα είμαι ένας από αυτούς, καθώς πέρα από την απόφαση του αν θέλω ή δεν θέλω, έχω και πρακτικό λόγο για παράταση ή αναβολή, καθώς έχω την σύζυγο στον 7ο μήνα εγκυμοσύνης. Ο γιατρός μας είναι εδώ, ο τοκετός είναι εδώ κανονισμένος και σίγουρα θα ζητηθεί να παρουσιαστώ κάπου αλλού με προθεσμία 5-10 ημερών.
Είναι φυσικά ΑΔΥΝΑΤΟ να γίνει αυτό ακόμα και να πάρω την απόφαση.
Εγώ βλέπω ως περίεργο το ότι η πλειοψηφία των συναδέλφων δεν έχει κάποιο πρόβλημα.

Καταλαβαίνω όλους τους υπόλοιπους που εξέφρασαν προβληματισμούς.
Συγγνώμη, αλλά μετά από 8 χρόνια, οι μικρότεροι είναι 30άρηδες, οι μεγαλύτεροι περάσαν τα 40, είναι απόλυτα φυσιολογικό να δοθεί παράταση τουλάχιστον μέχρι την λήξη του σχολικού έτους, σε όσους ανθρώπους δεν μπορούν να παρουσιαστούν άμεσα.

Επαναλαμβάνω, με προθεσμία 5-10 ημερών είναι ΑΔΥΝΑΤΟΝ να παρουσιαστώ, να βρω σπίτι, να μετακομίσω έγκυο σύζυγο και να αφήσω τον εργοδότη μου στον αέρα.
Τόσο σύντομη προθεσμία δεν έπρεπε να υπάρχει, τουλάχιστον στην δική μας περίπτωση μετά από τόσα χρόνια.
Θα το δεχόμουν αν έβγαινε ο διορισμός 1 μήνα μετά τα αποτελέσματα του ΑΣΕΠ. 8 χρόνια μετά, συγγνώμη αλλά ως υπευθυνοι άνθρωποι, όλοι έχουμε δρομολογήσει τις ζωές μας κάπως.

Τέλος να επισημάνω ότι, εγώ τουλάχιστον, ηθικό χρέος έχω μόνο απέναντι στην οικογένειά μου και τον εαυτό μου.
Δεν χρωστάω κάτι άλλο σε κανέναν, δε μου χαρίστηκε τίποτα.

Παρακαλώ λοιπόν να υπάρχει κατανόηση από όλες τις πλευρές.

Και για να μην παρεξηγηθώ εγώ μιλάω για προθεσμία ανάληψης υπηρεσίας. Δεν επιθυμώ ούτε άδεια, ούτε μισθό, ούτε να επιβαρύνω κανέναν.
Ένα εύλογο διάστημα αξιοπρεπούς μετεγκατάστασης θέλω.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 04:15:15 μμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #734 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 03:07:33 μμ »
H λεξη "απαραδεκτο" ειναι λιγο βαρια σε αυτη την περιπτωση νομιζω, γιατι απαραδεκτα ειναι πολλα αλλα επισης, τα οποια οδηγουν καποιον σε αυτες τις σκεψεις. Οπως και το ηθικο χρεος. Εαν εκανε κανεις αυτη τη σκεψη το σεπτ.του 09 ή του 10 να πω οκ, προκλητικο. Αλλα το πώς το βιωνει τωρα ο καθενας κι αν εχει παιδια, δανεια, υποθεσεις οικογενειακες Χ ειναι ζητηνα πρισωπικο κ λεπτο και δεν μπορει να δεχτει κριτικη, αν θελετε τη γνωμη μου.
Σωστο,αν δεν υπαρχει τροπος συντομης επιστροφης οπως αποσπαση,μεσον κτλ,ειναι πολυ δυσκολο για μια μανα να τρεχει με ενα μικρο παιδι και με χιλιες υποχρεωσεις.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος papadpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #735 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 03:53:30 μμ »
Συνάδελφοι διαβάζω τις ανησυχίες σας  και έχω να σας επισημάνω τα εξής...Οσοι δουλεύετε αναπληρωτές κοντα στα σπίτια σας και ανησυχείτε για το που θα βρεθείτε μακριά μετά το διορισμό σας..σκεφτείτε πως οι προσλήψεις αναπληρωτών συνεχώς μειώνονται και ειδικά των αγγλικών το μέλλον είναι αμφίβολο γιατί δουλεύουν με ΕΣΠΑ.Πριν από μερικά χρόνια προσλάμβαναν πολλούς ΠΕ05 και ΠΕ07  και ξαφνικα σταμάτησαν την Πράξη και υπάρχουν συνάδελφοι που δεν ξαναδούλεψαν.Όσοι είστε στον ιδιωιτκό τομέα απο τον αποίο έχουμε περάσει όλοι σας λέω οτι ο δημόσιος δεν συγκρίνεται...και ας έχει τα μειονεκτήματα που σωστά αναφέρετε.Είμαι 10 χρόνια μακριά απο το σπίτι μου αλλά δεν μετανιώνω για τίποτα...Αδράξτε την ευκαιρία και κάνετε αίτηση.Πραγματικά καλή τοποθέτηση.... 

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #736 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:15:20 μμ »
Σ'ευχαριστουμε, συναδελφε.. Οταν λες 10 χρονια; γιατι; υπο τις ιδιες συνθηκες;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: ’ντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #737 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:21:23 μμ »
Με αδεια ανευ αποδοχων ομως δεν ξεχρεωνεις οργανικη αν δεν κανω λαθος επομενως θα πρεπει καποια στιγμή να πας.
Ναι, αλλά αν έχεις μικρό παιδί, τότε ξεχρεώνεις την οργανική με άδεια ανατροφής! ;) Για τους νέους γονείς υπάρχει λύση!

Αποσυνδεδεμένος papadpet

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #738 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 04:36:00 μμ »
Σ'ευχαριστουμε, συναδελφε.. Οταν λες 10 χρονια; γιατι; υπο τις ιδιες συνθηκες;


Ναι..10 χρόνια παλεύω με άδειες και αποσπάσεις αλλά για όλα υπάρχει λύση.Η ευκαιρία για διορισμό έρχεται μια φορά και πραγματικά αξίζει τον κόπο...

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #739 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 05:23:00 μμ »
Συναδελφοι,για τον καθενα ειναι διαφορετικα τα πραγματα.Εγω μπορει να εχω δυνατοτητα να παρω αποσπαση,ο αλλος ομως να κολλησει εφ ορου βιου σε νησι,με παιδι και δυσκολιες.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος sosta7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #740 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 05:49:03 μμ »
όλοι το περιμέναμε πως και πως, όλοι έχουμε κάνει τα αγροτικά μας, όλοι έχουμε οικογένειες κ υποχρεώσεις, τα παιδιά μου ήταν τρίτη δημοτικού κ τώρα λύκειο συν γονείς με άνοια κ καμία βοήθεια...και τώρα τί... τι καλά να μας διόριζαν κοντά στα σπίτια μας

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #741 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:07:09 μμ »
όλοι το περιμέναμε πως και πως, όλοι έχουμε κάνει τα αγροτικά μας, όλοι έχουμε οικογένειες κ υποχρεώσεις, τα παιδιά μου ήταν τρίτη δημοτικού κ τώρα λύκειο συν γονείς με άνοια κ καμία βοήθεια...και τώρα τί... τι καλά να μας διόριζαν κοντά στα σπίτια μας
Ανθρωπινα ειναι κι αυτα,δειξτε κατανοηση στους συναδελφους σας.Δεν ειναι οτι θελουν την βολη τους,εχουν θεματα,μετωπα ανοιχτα.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159795
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 413
Σύνολο: 419

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.071 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.