*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 393117 φορές)

0 μέλη και 16 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #742 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:12:52 μμ »
Συνάδελφοι, οι χάρες ήταν μέχρι εδώ. Τόσα χρόνια οι λίγοι έτρεχαν στα δικαστήρια και οι πολλοί βολευονταν . Για αυτό κάναμε 8 χρόνια να διοριστουμε. Από εδώ και πέρα όμως ο καθένας είναι για τον εαυτό του. Κάντε ότι καταλαβαίνετε!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:57 »

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #743 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:32:28 μμ »
Γι αυτο αργησαμε να διοριστουμε;;! Επειδη δεν ετρεχαν ολοι στα δικαστηρια;; Αυτος ηταν ο λογος; Δεν μου ταιριαζει ο,τιδηποτε ενοχικο. Ουτε καθομουν ουτε χαζευα, προσωπικα. Εαν ενας φορεας δεν πραττει οπως οφειλει να πραξει δε φταιει κανενας αλλος. Μου ελειπε μονο να εχω και ενοχες!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 09:58:33 μμ από Tichrem »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #744 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 06:47:33 μμ »
Μιλάω ως παθούσα: ενα μικρό παιδί στο νησί περνάει μεγαλώνει καλύτερα απ'ό,τι στην πόλη, με το μόνο σοβαρό πρόβλημα ότι η οικογένεια είναι διαιρεμένη.
Γνωρίζω πολλούς συναδέλφους, και τρίτεκνους, που έχουν περάσει ολοκληρους χειμώνες σε Αναφη, Κύθηρα, Κάσο, Καρπαθο, Λέρο, Φολέγανδρο κλπ κι έχουν εγκατασταθεί καλά στη ρουτίνα τους. Το ζήτημα είναι η ατέλειωτη προίκα που πρέπει να κατεβάσεις με το αυτοκίνητο και κυρίως είναι ο γιατρός...
Εγω εχω κατέβει στην άγονη γραμμή ένα διαστημα με μωρό και γιαγιά κι ενα διαστημα με δυο νηπια εντελώς μόνη μου. με πολλά οικογενειακά προβλήματα, και χωρίς αυτοκίνητο, εκεί να δεις σκηνικά να κατεβαίνεις από το πλοίο και να κρέμονται από πάνω σου 3 βαλίτσες και δυο παιδιά...
Συμβουλή μου είναι να εξαντλήσετε όλων των ειδών τις γονικές άδειες, επειτα επιστρατεύσετε όποιον μπορείτε, γιαγιά, αδελφή, άνεργη ξαδέλφη, διαφορετικά να αναλάβετε υπηρεσία τώρα και να πάρετε μια (ΜΙΚΡΗ) άνευ αποδοχών αν το παιδί είναι κάτω των τεσσάρων που έχει τη μεγαλύτερη ανάγκη για παιδίατρο.
Στη συνέχεια να εμφανιστείτε, το νηπιαγωγείο αναλαμβάνει το παιδί από προνήπιο (4ρων ετών) και αρκετοί διευθυντές προσπαθουν να δείχνουν κατανόηση όταν καταρτίζουν το πρόγραμμα για γονείς εκπαιδευτικούς.
Το παιδί μεγαλώνει σε επαφή με τη φύση, ποδήλατο, μπάνια και παιχνίδι στην παραλία τον μισό χρόνο, διαβασμα, δημιουργικές δραστηριότητες και χτίσιμο δεσμών με τον γονιό, εκτιμάει τις απλές χαρές της παιδικής ηλικίας που έχουμε θυσιασει για να φυτεύουμε μπροστά από την τηλεόραση...
Τα πλεονεκτήματα που προσφέρει η μεγάλη πολη αφορούν κυρίως την ηλικία από το Γυμνασιο και μετά...
Άδεια ανατροφής ανευ αποδοχών δίδεται υποχρεωτικά από τη διευθυνση που ανήκετε μεχρι το παιδί να πάει 6 ετών και μέχρι 5 χρόνια αλλά υποχρεούστε να την υπηρετήσετε για να την ξεχρεώσετε. Προσοχή μην παρατείνετε αυτές τις άδειες χωρίς λόγο, θα είναι εις βάρος την επαγγελματικής σας εξέλιξης, μιλάω πάλι ως καμμένη από τον χυλό...
Το καλό στην περίπτωση σας είναι ότι οι περιοχές που προσφέρονται είναι αρκετά μεγάλες ώστε να σας παρέχουν στοιχειώδεις ανέσεις.
Ακόμα και με τη διάλυση του δημόσιου τομέα, ο διορισμός παραμένει μια μοναδική ευκαιρία, οι υπολοιπες δυσκολίες αντιμετωπίζονται με κάποιο τρόπο...

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #745 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 07:32:33 μμ »
O ένας μας λέει αχάριστους γιατί κατάλαβε ότι θέλουμε να διοριστούμε σπίτια μας, ο άλλος περιμένει ευχαριστώ γιατί αγωνίστηκε για όλους μας και θεωρεί ότι κέρδισε, έτσι του είπανε, και όλοι μαζι δίνουμε λόγο σε κάθε έναν που μπορεί να περάσει να μας διαβάσει, να φύγει τρέχοντας από την χώρα.
Όχι παίδες, χάρη δεν μας έκανε κανένας τρέχοντας στα δικαστήρια επειδή δεν είχε κάτι καλύτερο να κάνει στη ζωή του, ούτε φυσικά κατάφερε τίποτα απολύτως.
Το αυτονόητο για όποιον (ανόητο) δεν κατάλαβε, είναι ότι η προθεσμία δεν μπορεί να είναι 5 - 10 ημέρες εχοντας περάσει 8 χρόνια. Ούτε φοιτητές είμαστε, ούτε επί 8 χρόνια περιμένουμε με την βαλίτσα στο χέρι. Ούτε σπίτι μου θέλω να πάω, ούτε να μου χαρίσει κανείς τίποτα.
Ας με στείλουν όπου στο δι@ολο θέλουν δεν με ενοχλεί. Προθεσμία θέλω να οργανώσω την μετακίνηση μου. Αν δεν μπορεί να αλλάξει αυτό ας έρθει ο επόμενος κακομοίρης μετά από εμένα να του παραχωρήσω την θέση μου ευχαρίστως.
Αλλά όποιος είναι σε θέση να αλλάξει όλη τη ζωή του μέσα σε 5 ημέρες, μετά από 8 χρόνια......μάλλον συνεχίζει να μην έχει τίποτα καλύτερο να κάνει.
Κατάλαβες sosta? Τι άλλο θέλεις να μας πεις, τι δεν κατάλαβες; άει στα κομμάτια, κι εσύ και κάθε άλλο άμυαλο, αμόρφωτο και ανεπρόκοπο γίδι εδώ μέσα. Την ειρωνία σου αλλού.
Ό,τι βλακεία και χολή έχει ο καθένας στο κεφάλι του την αμολάει εδώ μέσα.
Έλεος πια.

Ζητώ συγγνώμη από όλους τους συναδέλφους αλλά δεν ανέχομαι ό,τι χαζομάρα έχει να πει κακοπροαίρετα ο κάθε ένας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:13:57 »

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #746 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:03:36 μμ »
Ας μας διευκρινησει καποιος που ξερει περισσοτερα, πώς συναδει αυτο εδω με την 5-10μερη προθεσμια που λετε οτι θα εχουμε...
 "Με το έγγραφο αυτό τάσσεται και εύλογη προθεσμία τριάντα (30) το πολύ ημερών για ορκωμοσία του διοριζομένου και ανάληψη υπηρεσίας. Αν δεν καθορίζεται τέτοια προθεσμία, θεωρείται ότι έχει ταχθεί προθεσμία τριάντα (30) ημερών. Η προθεσμία αυτή μπορεί να παραταθεί ως έξι (6) μήνες, μόνο μια φορά, για εξαιρετικούς λόγους."

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #747 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 09:29:28 μμ »
Για να το γραφει επισημο εγγραφο,ετσι και θα ειναι.Ρωτηστε και στις Διευθυνσεις βεβαια.
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #748 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:14:13 μμ »
Και ακομα μια απορια... Κατα τη διαρκεια μιας ανευ αποδοχων για ανατροφη παιδιου, ποια ειναι η σχεση με τον εργοδοτη; Εκτος απο αποδοχες στερειται κανεις και ασφαλιση; Και ενσημα; Ειναι γενικως ενα φαντασμα ή υπαρχει καπου στο χωροχρονο;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #749 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:17:37 μμ »
Και ακομα μια απορια... Κατα τη διαρκεια μιας ανευ αποδοχων για ανατροφη παιδιου, ποια ειναι η σχεση με τον εργοδοτη; Εκτος απο αποδοχες στερειται κανεις και ασφαλιση; Και ενσημα; Ειναι γενικως ενα φαντασμα ή υπαρχει καπου στο χωροχρονο;
Στερείσαι τα πάντα.Μάλιστα δεν δίνουν πλέον ανευ αποδοχών μέχρι Ιούνιο, αλλά υποχρεωτικά Ιούλιο και Αύγουστο.Απλά κάποιοι δεν το έχουν καταλάβει. Γι αυτό όπως είπα,η ανευ αποδοχών μόνο σε απολύτως αναγκαίες περιπτώσεις.

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #750 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:26:52 μμ »
Δεν ειναι αναγκαια περιπτωση η ανατροφη 4χρονου; Ποια ειναι αναγκαια περιπτωση; Να παει ο αλλος να σπουδασει στο Λονδινο;

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #751 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:47:50 μμ »
Δεν ειναι αναγκαια περιπτωση η ανατροφη 4χρονου; Ποια ειναι αναγκαια περιπτωση; Να παει ο αλλος να σπουδασει στο Λονδινο;
Το τοπικό ΠΥΣΔΕ εφαρμόζει τον νόμο και αυτό αποφασίζει.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #752 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 10:51:20 μμ »
Στερείσαι και συνταξιμα ενσημα και ασφαλιση, εκτος αν την τελευταία την πληρώσεις από την τσέπη σου. (εγώ το είχα κάνει την πρώτη φορά τη δεύτερη είδα ότι δεν άξιζε...) Πράγματι σε αναγκάζουν να πάρεις την άνευ αποδοχών μεχρι 31 Αυγούστου, κάτι που σε εξοντώνει οικονομικά και ψυχολογικά, και γενικά ΝΑΙ, είσαι ένα φάντασμα χαμένο στη μετάφραση... Αν το παιδί είναι κάτω των 4ρων δες μεχρι ποσους μηνες δικαιούσαι από το 9μηνο αν εχεις ήδη πάρει κάποια άδεια ανατροφής.
Διαφορετικά αν είναι άνω των 4ρων και ζητήσεις άνευ ειναι υποχρεωμένοι να σου τη δώσουν από τη δική σου διεύθυνση εφόσον πρόκειται για ανατροφή τέκνου.
Τα προβλήματα ξεκινάνε όταν πηγαίνουν οι αιτήσεις στην περιφερειακή διεύθυνση και τότε ενδέχεται να την αρνηθούν με διάφορα προσχήματα.

Ξαναλέω, ωστόσο, κάνε ό,τι μπορείς να την αποφύγεις, είναι πραγματικά λύση ανάγκης, και αν το παιδί έχει συμπληρώσει τα 4 πάρ'το μαζί σου όπου πας και μην το φοβηθείς,
καλύτερα θα περάσει με τη μητέρα του δίπλα και πιο ήρεμο θα είναι από το να χάσει οποιαδήποτε βολή νομίζουμε εμείς οι γονείς ότι του στερούμε.
Τα παιδιά προσαρμόζονται πολύ πιο εύκολα απ'ό,τι νομίζουμε, η αναστάτωση είναι θέμα των ενηλίκων. Εφόσον θα είσαι και σε Αθμια νομίζω θα καλυπτεις μεγαλύτερα μέρη
Πάντως κι εγω που νόμιζα ότι τα παιδιά είναι υπεράνω όλων των αναγκών (και πριν αποκτήσω μαλιστα και η ιδια) αναθεώρησα βλέποντας συναδέλφους να αναγκάζονται να αφήσουν υπέργηρους γονείς με γεροντική άνοια ή καρκινοπαθείς αδελφούς... Ακόμα κι αυτός που θέλει 6 μήνες άνευ αποδοχών για να τελειώσει το μεταπτυχιακό του γιατί να μην έχει δικαίωμα δηλαδή στην προσωπική του εξέλιξη;... Λες κι εχουμε να χωρίσουμε τιποτα δηλαδή...
Σε κάθε περίπτωση πάντως νομίζω ότι θα πρέπει να παρουσιαστείτε, για καμιά 15 μέρες, πάρτε και αλλες 10 την κανονική άδεια της χρονιάς και ξεκινήστε την άνευ από 9 Γενάρη. Καλή τύχη σε όλους

Αποσυνδεδεμένος Tichrem

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 14
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #753 στις: Νοέμβριος 21, 2016, 11:07:58 μμ »
Τη "συγκριση" την εκανα γιατι ενω ανεφερα αδεια λογω ανατροφης, συνεχιζεται να αναφερεται ως μια τζιζ αδεια που την παιρνει κανεις σε εξαιρετικες περιπτωσεις. Ε, να μια εξαιρετικη περιπτωση, ειπα και γω. Τελοσπαντων, λεμε λεμε, εγω αυτο που βλεπω ειναι οτι σου ρχεται διορισμος στην αετοραχη; Στην ξερολιθια; Οχι, αμα δε σαρεσει και αρνηθεις,θα σε τιμωρησουμε κυρια μου. Να μη γινεις ουτε αναπληρωτρια μετα για να μαθεις να μη σαρεσει η τραχανοπλαγια οταν δε βγαινεις οικονομικα, ουτε μπορεις να ρισκαρεις το παιδι σου χωρις γιατρους ή ο,τι αλλο. Λες και η θεση θα μεινει κενη και θα μοιρολογαει για σενα. Δε θα καλυφθει σε ενα δευτερολεπτο. Αλλα εσυ εκει τιμωρια. Τί;; Θελεις ανευ αποδοχων; Θελεις να πεινασεις κι αλλο;; Παρε και ελλειψη ασφαλισης γιατι πολυ μιλας. Τι ναι αυτα μωρε; Για ποιο λογο πηγα και κοπιασα; Για να μην εχω εκτος απο ζωη ουτε γνωμη; Ο,τι να ναι. Big time
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 21, 2016, 11:31:46 μμ από Tichrem »

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #754 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:03:42 πμ »
Καλά, για παράταση ανάληψης υπηρεσίας δεν το συζητάω. Αυτό είναι επικίνδυνο να χάσεις την πίστωση και μετά τρέχα βρες την. Η μεταβατική που έχουμε με βάση τον νόμο Κατρούγκαλο για διορισμό των επιτυχόντων ασεπ είναι μέχρι 31/12/2016. Αν φύγεις απο αυτή την ημερομηνία,ποιός σου εγγυάται το οτιδήποτε. Μερικοί συνάδελφοι δείχνουν να μην έχουν καταλάβει τι έχει γίνει. Το παρακρατικό σύστημα του Παιδείας μας διορίζει υπο την πίεση των δικαστικών αποφάσεων. Κυρίως της τελευταίας που αναμένεται να κρίνει την νομιμότητα χιλιάδων προυπηρεσιών χωρίς την κατάληψη υψηλής θέσης στον πίνακα επιτυχόντων του ΑΣΕΠ. Κάτω απο αυτό τον κίνδυνο μας διορίζουν χωρίς να το θέλουν. Αντί λοιπόν να τρέξουμε γρήγορα να τελειώνουμε μια οκταετή εκρεμμότητα στην ζωή μας, αρχίζουμε διάφορες συζητήσεις. Η πραγματικότητα είναι απλή:θες να διοριστείς,πας και διορίζεσαι.Δεν θέλεις,άσε να διοριστεί ένας επιλαχών που θέλει. Χρόνος προετοιμασίας υπήρχε άπλετως.Απο 19/5 έχει βγει το φεκ κατανομής και 15/11 βγήκε η πρόσκληση. 6 μήνες δεν είναι αρκετοί για προετοιμασία; Την ίδια ώρα οι περισσότεροι συνάδελφοι παίρνουν καθημερινά τηλέφωνω στο Υπουργείο και πιέζουν να τελειώνει η ιστορία μας το συντομότερο. Σόρρυ ΑΥΘΑΙΡΕΤΕ, αλλά αυτοί έχουν δίκιο και εσύ άδικο. Η αλήθεια είναι ενοχλητική,το καταλαβαίνω. Δεν πρόκειται να κρυφτώ πίσω απο το δάκτυλο μου. Κι επειδή απο εναντίον μου κραυγές δεν ενοχλούμαι, πες ότι θέλεις. Να ξέρεις πάντως πως δεν θα τρέξω στον συντονιστή να με προστατεύσει απο επιθέσεις εναντίον μου. Τι να κάνω; Είμαι συγκρουσιακός χαρακτήρας και τρέφομαι απο τις επιθέσεις!!!

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #755 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 12:28:08 πμ »
Ας με στείλουν όπου στο δι@ολο θέλουν δεν με ενοχλεί.
Έλεος πια.

Σε ενοχλεί, authairetos. Τόσο εσένα όσο και την συμφορουμίτισσα από κάτω 

διορισμος στην αετοραχη; Στην ξερολιθια; ..... για να μαθεις να μη σαρεσει η τραχανοπλαγια

όπα βρε παιδιά. Χαρείτε και λίγο το διορισμό σας!

Και τέλος πάντων η απόφαση είναι take it or leave it. Ότι θα έβγαινε η προσκλήση μες το Νοέμβρη, το περιμέναμε.

Αλλά όποιος είναι σε θέση να αλλάξει όλη τη ζωή του μέσα σε 5 ημέρες, μετά από 8 χρόνια......μάλλον συνεχίζει να μην έχει τίποτα καλύτερο να κάνει.

Πραγματικά απόρω με τη λογική σου authairetos. Δηλαδή δεν μας έφταναν τόσα χρόνια, πρέπει να το φιλοσοφήσουμε κι άλλο αν θα πάμε και τι και πώς, και αν ή πότε θα ενημερώσουμε τον εργοδότη, κτλ κτλ?

Δεν ειναι αναγκαια περιπτωση η ανατροφη 4χρονου;

Ξέρεις, tichrem, μεγαλώνουν και στην άγονη γραμμή νήπια. Σκεψου μόνο πως υπάρχουν διοριστέοι που θα πρέπει να πάρουν μαζί ΔΥΟ νήπια (και γνωρίζω πολύ καλά μια τέτοια περίπτωση).

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους εναπομείναντες διοριστέους. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Lasid για τη βοήθειά του όλα αυτά τα χρόνια.


 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 439
Σύνολο: 447

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.