*

Αποστολέας Θέμα: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008  (Αναγνώστηκε 393159 φορές)

0 μέλη και 11 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος sosta7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #756 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 09:24:04 πμ »
authairertos δεν καταλαβες κ κρινεις αδικα κ εγω το ιδιο με σενα προσπαθω κ εγω μετα από 8 χρονια να οργανωσω τη ζωη μου, την οικογενεια μου τον διορισμο μου κριμα...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:47 »

Αποσυνδεδεμένος pderis

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #757 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 09:44:32 πμ »
Καλημέρα από άλλον έναν διοριστέο από το 2008.
Όποιος επιλαχόν ενδιαφέρεται του χαρίζω τη θέση μου :)

8 χρόνια μετά, έχουν αλλάξει τόσα πολλά που πλέον η θέση του μόνιμου εκπαιδευτικού δεν είναι και τόσο ελκυστική..

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #758 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 10:03:29 πμ »
Καλημέρα από άλλον έναν διοριστέο από το 2008.
Όποιος επιλαχόν ενδιαφέρεται του χαρίζω τη θέση μου :)

8 χρόνια μετά, έχουν αλλάξει τόσα πολλά που πλέον η θέση του μόνιμου εκπαιδευτικού δεν είναι και τόσο ελκυστική..
Συνάδελφε,δική σου η ζωή, δική σου και η απόφαση.
 Προτεραιότητα έχουν οι συνάδελφοι που είναι άνεργοι. Υπάρχουν συνάδελφοι που χρωστάνε το σπίτι τους στην τράπεζα. Τους ζητάνε 50 ευρώ μηνιαίως για να κάνουν ρύθμιση να μην το χάσουν και δεν έχουν να το δώσουν. Ε, αυτοί έχουν προτεραιότητα! Δεν σημαίνει πως οι υπόλοιποι δεν έχουν προβλήματα. Κι ο ίδιος οικογένεια με μικρό παιδί αφήνω πίσω μου, δεν πάω εκδρομή. Όμως υπάρχουν προτεραιότητες και με βάση αυτές ο διορισμός έπρεπε να γίνει χθες. Απο τον Μάη όλοι ξέραμε πως θα διοριζόμασταν, έπρεπε να έχουμε τακτοποιήση τις υποθέσεις μας. Οι αναπληρωτές είχαν λιγότερο χρόνο απο εμάς για να προετοιμαστούν. Ναι, έχει σημασία αυτό που λέω. Δεν μπορεί να λέμε πως είμαστε οι νόμιμοι και μετά να κάνουμε ότι μας βολεύει. Αν είμαστε διαφορετικοί απο τους άλλους εκπαιδευτικούς, πρέπει και να το αποδείξουμε εμπράκτως!

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #759 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 10:37:41 πμ »
Σε ενοχλεί, authairetos. Τόσο εσένα όσο και την συμφορουμίτισσα από κάτω 

όπα βρε παιδιά. Χαρείτε και λίγο το διορισμό σας!

Και τέλος πάντων η απόφαση είναι take it or leave it. Ότι θα έβγαινε η προσκλήση μες το Νοέμβρη, το περιμέναμε.

Πραγματικά απόρω με τη λογική σου authairetos. Δηλαδή δεν μας έφταναν τόσα χρόνια, πρέπει να το φιλοσοφήσουμε κι άλλο αν θα πάμε και τι και πώς, και αν ή πότε θα ενημερώσουμε τον εργοδότη, κτλ κτλ?

Ξέρεις, tichrem, μεγαλώνουν και στην άγονη γραμμή νήπια. Σκεψου μόνο πως υπάρχουν διοριστέοι που θα πρέπει να πάρουν μαζί ΔΥΟ νήπια (και γνωρίζω πολύ καλά μια τέτοια περίπτωση).

Θερμά συγχαρητήρια σε όλους τους εναπομείναντες διοριστέους. Ένα τεράστιο ευχαριστώ στο Lasid για τη βοήθειά του όλα αυτά τα χρόνια.


Δεν έχεις καταλάβει τίποτα.
Αν εσύ 8 χρόνια είσαι με μια βαλίτσα στο χέρι περιμένοντας να σε ζήσει το ταμείο ανεργίας (εγώ δηλαδή που το πληρώνω), ή οι γονείς σου ή όποιος άλλος σε ταΐζει, μπράβο σου συγχαρητήρια, βρήκες το νόημα της ζωής.
Το ότι έχουμε φτάσει στο σημείο να μη χαιρόμαστε που μας δίνεται η ευκαιρία να σταματήσουμε να δουλεύουμε μέχρι τη σύνταξη δεν σου λέει κάτι.
Κρίμα που θα διδαξεις και παιδιά. Κι εσύ και άλλοι εδώ μέσα. Αυτή είναι η κατάντια μας.

origenis : Δεν είμαι εδώ για να συγκρουστώ. Όχι δεν το ξέραμε από τον Μάιο. Ή μάλλον το ξέραμε όσο το ξέραμε και το 2013, 2014 κτλ..... Αν εσύ ομοίως με την από πάνω συνάδελφο, δεν είχες κάτι καλύτερο να κάνεις (προφανώς) και είσαι έτοιμος επί 8 χρόνια, μπράβο.
Εμείς οι υπόλοιποι όμως μπορούμε να έχουμε μία προθεσμία, όση νομίζουμε - εύλογη; Φυσικά ας μας εγκρίνει το υπουργείο όση θέλει και ας αποφασίσουμε εμείς.
Και ξεκαβάλα με την αγωνιστικότητά σου. Δεν έκανες τίποτα απολύτως. Στο ίδιο σημείο είμαστε, και εδώ θα ήμαστε ακόμα και χωρίς τους αγώνες σου.
Καταλαβαίνω ότι ακούγεται περίεργο να ζητάει κάποιος παράταση προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας. Και στο υπουργείο και στις διευθύνσεις τους φάνηκε περίεργο και η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν καν ιδέα ποια είναι η διαδικασία. Εδώ άλλοι ζητούν αναδρομικότητες σε διορισμούς, κι εσύ θες να καθυστερήσεις;
Τι να κάνουμε, καλό το καθισιό, αλλά όταν έχουμε πραγματική δουλειά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Να το χαρείτε με όλη σας την καρδιά, όσοι το κερδίσατε. Να είσαστε καλά και ευτυχισμένοι.
Μην κρίνετε όμως και μην ειρωνεύεστε όσοι δεν κάνετε κάτι.
Ευχαριστώ,
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2016, 10:40:32 πμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 14:55:47 »

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #760 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 10:48:49 πμ »
authairertos δεν καταλαβες κ κρινεις αδικα κ εγω το ιδιο με σενα προσπαθω κ εγω μετα από 8 χρονια να οργανωσω τη ζωη μου, την οικογενεια μου τον διορισμο μου κριμα...

Αν το προηγούμενο σου μήνυμα, βάσει του οποίου σε χαρακτήρισα, δεν ήταν ειρωνικό, τότε σου ζητάω συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος lucib

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 101
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #761 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 11:12:17 πμ »

Αν εσύ 8 χρόνια είσαι με μια βαλίτσα στο χέρι περιμένοντας να σε ζήσει το ταμείο ανεργίας (εγώ δηλαδή που το πληρώνω), ή οι γονείς σου ή όποιος άλλος σε ταΐζει, μπράβο σου συγχαρητήρια, βρήκες το νόημα της ζωής.



Το να δουλεύω σκληρά όλα αυτά τα 8 χρόνια και να μην έχω πάρει δραχμή απ'τους γονείς μου δεν παίζει σα σενάριο στο δικό σου φανταστικό κόσμο, ε? Είσαι κραυγαλέα εριστικός και προσβλητικός, σήμερα ακομη περισσότερο από χτές (και εις ανώτερα).

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #762 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:09:24 μμ »

Δεν έχεις καταλάβει τίποτα.
Αν εσύ 8 χρόνια είσαι με μια βαλίτσα στο χέρι περιμένοντας να σε ζήσει το ταμείο ανεργίας (εγώ δηλαδή που το πληρώνω), ή οι γονείς σου ή όποιος άλλος σε ταΐζει, μπράβο σου συγχαρητήρια, βρήκες το νόημα της ζωής.
Το ότι έχουμε φτάσει στο σημείο να μη χαιρόμαστε που μας δίνεται η ευκαιρία να σταματήσουμε να δουλεύουμε μέχρι τη σύνταξη δεν σου λέει κάτι.
Κρίμα που θα διδαξεις και παιδιά. Κι εσύ και άλλοι εδώ μέσα. Αυτή είναι η κατάντια μας.

origenis : Δεν είμαι εδώ για να συγκρουστώ. Όχι δεν το ξέραμε από τον Μάιο. Ή μάλλον το ξέραμε όσο το ξέραμε και το 2013, 2014 κτλ..... Αν εσύ ομοίως με την από πάνω συνάδελφο, δεν είχες κάτι καλύτερο να κάνεις (προφανώς) και είσαι έτοιμος επί 8 χρόνια, μπράβο.
Εμείς οι υπόλοιποι όμως μπορούμε να έχουμε μία προθεσμία, όση νομίζουμε - εύλογη; Φυσικά ας μας εγκρίνει το υπουργείο όση θέλει και ας αποφασίσουμε εμείς.
Και ξεκαβάλα με την αγωνιστικότητά σου. Δεν έκανες τίποτα απολύτως. Στο ίδιο σημείο είμαστε, και εδώ θα ήμαστε ακόμα και χωρίς τους αγώνες σου.
Καταλαβαίνω ότι ακούγεται περίεργο να ζητάει κάποιος παράταση προθεσμίας ανάληψης υπηρεσίας. Και στο υπουργείο και στις διευθύνσεις τους φάνηκε περίεργο και η αλήθεια είναι ότι δεν έχουν καν ιδέα ποια είναι η διαδικασία. Εδώ άλλοι ζητούν αναδρομικότητες σε διορισμούς, κι εσύ θες να καθυστερήσεις;
Τι να κάνουμε, καλό το καθισιό, αλλά όταν έχουμε πραγματική δουλειά δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα.

Να το χαρείτε με όλη σας την καρδιά, όσοι το κερδίσατε. Να είσαστε καλά και ευτυχισμένοι.
Μην κρίνετε όμως και μην ειρωνεύεστε όσοι δεν κάνετε κάτι.
Ευχαριστώ,
Συνάδελφε,καλημέρα. Είσαι τεχνική ειδικότητα και για να διοριστείς πρέπει να καταθέσεις την άδεια του τεχνικού επιμελητηρίου. Εσύ έχεις πάρει έργο και θέλεις να το παραδώσεις μέχρι τέλος της χρονιάς. Μετά να καταθέσεις την άδεια σου στο επιμελητήριο, να κλείσεις τις εκρεμμότητες με την εφορία και να αναλάβεις διορισμό. Βλέπεις τόσα χρόνια στο κουρμπέτι, κάτι έχω μάθει κι εγώ ο τεμπέλης που νομίζω πως είμαι αγωνιστής. Ως κακός μπελάς λοιπόν ξέρω πως για τον ίδιο λόγο αρνήθηκες διορισμό το 2014, γι αυτό δικαστικά δεν μπορείς να διεκδικήσεις τίποτα. Το ξέρω σου χαλάμε τις δουλειές γιατί το 2014 είχες ευκαιρία να αρνηθείς διορισμό και να συνεχίσεις να δουλεύεις στην εταιρία σου. Τώρα είναι η τελευταία ευκαιρία και αυτό σε ζορίζει, γιατί πρέπει να διαλέξεις. Καλά τα λεφτά του ιδιωτικού, αλλά καλό το δημόσιο για σύνταξη και αραλίκι. Οπότε καλό θα ήταν να καθυστερήσει μερικά χρόνια ο διορισμός, να βγάλουμε τα φράγκα μας και μετά όταν θα είχαμε ανάγκη απο ξεκούραση, να πηγαίναμε στο σχολείο να αράξουμε. Φίλε, συγνώμη που δεν θυσίασα το εργασιακό μέλλον εκατοντάδων συναδέλφων μου, γιατί αν περιμέναμε να διοριστούμε απο την νέα χρονιά οι πιστώσεις δεν θα ήταν εκεί να μας περιμένουν. Το ξέρω πως είμαι ένα άθλιο υποκείμενο που σε ξεβολεύω. Σου δίνω όμως τον λόγο μου: δεν θα το ξανακάνω!

Αποσυνδεδεμένος origenis

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 659
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #763 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:41:54 μμ »
Δε έπεσες μέσα σε τίποτα.
Για την ιστορία ιδιωτικός υπάλληλος είμαι.
Από το τεχνικό επιμελητήριο ούτε απ' έξω δεν έχω περάσει.
Δεν αρνήθηκα διορισμό το 2014, δεν είχε έρθει η σειρά μου.
Τώρα ήρθε. Και ναι, θέλω αναβολή για να μπορέσω να φέρω στον κόσμο το παιδί μου. 7 μηνών έγκυο γυναίκα δεν την τρέχω γιατί αποφασίστηκε να γίνει τώρα κάτι που εκκρεμεί 8 χρόνια. Θεωρώ ότι είναι δίκαιο αυτό που ζητάω. Αν δε θέλει να το εγκρίνει το υπουργείο, η διεύθυνση ή όποιος το εγκρίνει, δικαίωμά του, το δέχομαι και πορεύομαι με βάση αυτό.
Δεν ζητάω κάτι άλλο, τσοπάνε έ τσοπάνε.
Εσένα πότε σε βάλαμε κριτή στο κεφάλι μας;
Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Και σε ποιους νομίζεις ότι μιλάς;
Εσύ που έχεις την υποχρέωση να συνεχίσεις να είσαι ένας χαραμοφάης και μισός, και νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τους πάντες, αλλά και την θεϊκή παντογνωσία να καταλαβαίνεις τα πάντα γύρω σου (σπίρτο είσαι ρε μπαγάσα), συνέχισε τον δρόμο σου απλά μην ασχολείσαι με τους άλλους.

Εσύ τι ακριβώς έκανες όλα αυτά τα χρόνια; Έτρεχες στα δικαστήρια, τουλάχιστον αυτό είναι το πιο σημαντικό για εσένα. Τίποτα δηλαδή.
Καμία σχέση.
Δεν ζήτησα κάτι από κανέναν αγαπητέ.
Εσύ ξεκίνησες να λες αρλούμπες για ηθικό χρέος και παπ... μάντολες.
Ένα άχρηστο παράσιτο, που χρειάζεται να το παίζει έξυπνος στους άλλους για να εξυψώνει το τίποτα του εαυτού του.
Ασχολήσου με τα δικά σου. Δεν σε χρειάζεται κανένας άλλος.
Μα γιατί τόσο μίσος και τόσος εκνευρισμός;Ένα παραπεταμένο παράσιτο στην άκρη του δρόμου είμαι που δεν ξέρει τι λέει...Οιμέ!!!Φίλε, δεν μας είπες,το παιδάκι είναι το πρώτο;
Να σοβαρευτούμε!Την περίπτωση σου την ξέρω πολύ καλά.Δεν σου είπαν εκεί που πήγες να κάνεις την αίτηση σου, πως η κοπέλα που στην έκανε ήταν διοριστέα του ΑΣΕΠ; Δεν με ενδιαφέρει η υπόθεση σου. Κάνε ότι καταλαβαίνεις.Το μόνο που θέλω είναι να είμαστε ειλικρινείς και να μην παρασέρνουμε με ψέματα στον κόσμο.
Σήμερα είναι η τελευταία ημέρα των αιτήσεων. Οι πιστώσεις που υπάρχουν είναι μέχρι τέλους Δεκεμβρίου. Μετά λίγη βάση του νόμου Κατρούγκαλου η μεταβατική για τους διοριστέους και θα υπάρχει μόνο για επιλαχόντες. ’λλη ευκαιρία για μόνιμο διορισμό ως εκπαιδευτικοί δεν θα μας δοθεί. Όσοι θέλουν να διοριστούν,να τρέξουν. Οι υπόλοιποι ας κάνουν ότι θέλουν. Στην δημοκρατία ακούγονται όλοι, αλλά αποφασίζουν οι πλειοψηφίες. Η μεγάλη πλειοψηφία των συναδέλφων εναπομεινάντων διοριστέων του ΑΣΕΠ θέλει διορισμό εδώ και τώρα. Αυτό θα γίνει!

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #764 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:45:18 μμ »
Δε έπεσες μέσα σε τίποτα.
Για την ιστορία ιδιωτικός υπάλληλος είμαι.
Από το τεχνικό επιμελητήριο ούτε απ' έξω δεν έχω περάσει.
Δεν αρνήθηκα διορισμό το 2014, δεν είχε έρθει η σειρά μου.
Τώρα ήρθε. Και ναι, θέλω αναβολή για να μπορέσω να φέρω στον κόσμο το παιδί μου. 7 μηνών έγκυο γυναίκα δεν την τρέχω γιατί αποφασίστηκε να γίνει τώρα κάτι που εκκρεμεί 8 χρόνια. Θεωρώ ότι είναι δίκαιο αυτό που ζητάω. Αν δε θέλει να το εγκρίνει το υπουργείο, η διεύθυνση ή όποιος το εγκρίνει, δικαίωμά του, το δέχομαι και πορεύομαι με βάση αυτό.
Δεν ζητάω κάτι άλλο, τσοπάνε έ τσοπάνε.
Εσένα πότε σε βάλαμε κριτή στο κεφάλι μας;
Ποιος νομίζεις ότι είσαι; Και σε ποιους νομίζεις ότι μιλάς;
Εσύ που έχεις την υποχρέωση να συνεχίσεις να είσαι ένας χαραμοφάης και μισός, και νομίζεις ότι έχεις το δικαίωμα να κρίνεις τους πάντες, αλλά και την θεϊκή παντογνωσία να καταλαβαίνεις τα πάντα γύρω σου (σπίρτο είσαι ρε μπαγάσα), συνέχισε τον δρόμο σου, απλά μην ασχολείσαι με τους άλλους.

Εσύ τι ακριβώς έκανες όλα αυτά τα χρόνια; Έτρεχες στα δικαστήρια, τουλάχιστον αυτό είναι το πιο σημαντικό για εσένα. Τίποτα δηλαδή.
Καμία σχέση.
Δεν ζήτησα κάτι από κανέναν αγαπητέ.
Εσύ ξεκίνησες να λες αρλούμπες για ηθικό χρέος και παπ... μάντολες.
Ένα άχρηστο παράσιτο, που χρειάζεται να το παίζει έξυπνος στους άλλους για να εξυψώνει το τίποτα του εαυτού του.
Ασχολήσου με τα δικά σου. Δεν σε χρειάζεται κανένας άλλος.

Καλο θα ηταν να ελειπαν οι χαρακτηρισμοι συναδελφε. Ψυχραιμια απο ολους

Δυστυχως σε διορισμους ετσι γινεται συναδελφε. Βγαινει ο διορισμος και πρεπει να παρουσιαστεις αμεσα. Ναι εχεις δικιο στο μετα απο 8 χρονια ο καθενας εχει την ζωη του. Αυτο ομως αν το δεις απο την πλευρα του υπουργειου δεν το ενδιαφερει. Μην ψαχνεις να δεις τι εκανε και τι δεν εκανε ο καθενας και αν ειναι ιδια η ζωη του τα τελευταια χρονια ή οχι.
Για εσενα μπορει ολα να αλλαξανε για αλλους οχι. Αλλοι μπορει να ειχανε δουλεια αλλοι οχι. Αλλοι ειχαν σχεδιασει την ζωη τους πανω σε αυτο το ΦΕΚ και βλεπανε οτι καθε χρονο δεν γινοτανε τιποτα και για αυτο τρεχανε στα δικαστηρια και οχι επειδη δεν ειχανε καλυτερη δουλεια να κανουνε. Αυτοι κιολας που τρεχανε στα δικαστηρια συναδελφε ειναι αυτοι που εν τελει καταφερανε να πετυχουν τον διορισμο ολων των ΦΕΚ τωρα και οχι σε αλλα 8 χρονια. Ειναι αυτοι που με την 527 /2015 αποφαση του ΣτΕ αναδειξανε καποιες απο τις παρανομιες του παιδειας. Οποτε μην τα βλεπεις μονοπλευρα. Γιατι ετσι παντα καλοπροαιρετα θα σου πει καποιος ψυχρα και λογικα ''δεν με νοιαζουν οι υποχρεωσεις σου μην πας''.......  αλλος θα σου πει ''ναι ειχα τα λεφτα και με ταιζανε δεν με νοιαζει αν δεν τα ειχες εσυ''  .

Ολα τα παραπανω αγαπητε καλοπροαιρετα. Καταλαβαινω την αναστατωση σου και το αγχος σου . ΕΥΧΟΜΑΙ να βρεις ακρη και να μπορεσεις να παρεις αυτη την παραταση. Προσωπικα ενημερωτικα ρωτησα για το παραπανω και ειπανε σε ΔΔΕ οτι δεν νομιζουν οτι δινεται παραταση αλλα δεν ξερουν κιολας.  Υποψιν επισης οτι δεν ανηκω στους εναπομειναντες διοριστεους αρα και σ ε καμια κατηγορια απο αυτες που ανεφερα παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος authairetos

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 113
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #765 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 01:59:18 μμ »
@nikolpol :
Έχεις απόλυτο δίκαιο σε ό,τι λες.
Δεν διαφωνώ σε τίποτα απολύτως.
Εγώ βρήκα έναν νόμο που δίνει μία δυνατότητα, και χωρίς να ασχοληθώ με κανέναν άλλο ψάχνω πληροφορίες για το πως γίνεται η διαδικασία.
Παρέθεσα μάλιστα τις παραγράφους γιατί υπάρχουν και άλλοι που θα ήθελαν ενδεχομένως να κάνουν χρήση.
Δεν είπα, ούτε θα πω ότι θα ήταν καλύτερα να γίνουν αργότερα ή να μη γίνουν ποτέ οι διορισμοί.
Προσωπικά χρειάζομαι τον χρόνο γιατί ούτε την πολυτέλεια να παραιτηθώ τον Μάιο και να περιμένω έκτοτε, είχα, ούτε να καταστήσω την σύζυγο μη έγκυο.
Χρειάζομαι παράταση για οικογενειακούς (εγκυμοσύνη), επαγγελματικούς (παρούσα εργασία) και προσωπικούς (να τα βάλω όλα αυτά μαζί κάτω και να δω τι θα κάνω), καθώς τα δεδομένα άλλαξαν και αλλάζουν καθημερινά.
Και όχι δεν φτάνει ο καιρός από τον Μάιο που λέει κάποιος.
Και δεν φτάνει γιατί μέχρι προχθές η απόφαση του υπουργείου ήταν μία μεταβλητή. Απόφαση στον αέρα δεν μπορώ να πάρω, ειδικά όταν υπάρχει και η οικογένειά μου στην εξίσωση.
Τώρα λοιπόν που είναι οριστικό το τι θα γίνει χρειάζομαι χρόνο. Και το θεωρώ φυσιολογικό.
Αν δεν γίνει αποδεκτό το αίτημα, και πάλι δεν θα κατηγορήσω κανέναν και τίποτα. Θα πάρω τις αποφάσεις μου με βάση αυτά που θα έχω στα χέρια μου.
Δέχομαι απόλυτα την λογική take it or leave it, αν τεθεί ως τέτοια, από την μεριά του υπουργείου. Δεν απαιτώ τίποτα. Πληροφορίες για την εφαρμογή ενός νόμου ψάχνω.

Κριτική όμως και ηθικολογία για χρέη και υποχρεώσεις από ανθρώπους που θεωρούν ότι δεν έχουν καμία υποχρέωση, και έχουν μόνο δικαιώματα, όχι μόνο απέναντι στο σύνολο αλλά και στον καθένα μας ξεχωριστά, δεν πρόκειται να ανεχτώ.
Δεν ασχολούμαι με κανένα, δεν κουνάω το δάχτυλο σε κανένα, αρκεί να κάνουν και οι άλλοι το ίδιο.

Ελπίζω να έγινα κατανοητός
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2016, 02:02:41 μμ από authairetos »

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #766 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 03:25:57 μμ »
Time is up για τις αιτήσεις! Εν αναμονή αποτελεσμάτων...Καλό διορισμό και καλή τοποθέτηση :D
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: ’ντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #767 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 03:32:39 μμ »
Παρακολουθώ εδώ και μερικές ημέρες πρώτα τους πανηγυρισμούς σας και μετά τις διαμάχες σας.
Η Δικαιοσύνη αποφάνθηκε υπέρ της προσφυγής σας και σας δικαίωσε πανηγυρικά. Αυτήν όμως την δικαίωση δεν την τιμάτε καθόλου, είστε ενήλικες  τα ατομικά και οικογενειακά σας συμφέροντα τα γνωρίζετε καλύτερα από το υπουργείο παιδείας....πιστεύω ότι όλοι καταθέσατε την αίτηση σας, όταν λοιπόν με το καλό σε μερικές ημέρες λάβετε γνώση των αποτελεσμάτων ο καθένας μόνος του ή με την οικογένεια του ας αποφασίσει εάν τον συμφέρει ή όχι η περιοχή διορισμού. Τα υπόλοιπα είναι εκ του περισσού...για να μην πω και εκ του πονηρού.

ΥΓ1 Τουλάχιστον ως ηθική υποχρέωση, εστω και νοητά, πρέπει να αναγνωρίσετε την συμβολή σε αυτή την δικαίωση όσων διέθεσαν χρόνο και χρήμα για τις δικαστικές προσφυγές.
ΥΓ2 Σε όλους του διορισμούς ανεξαρτήτως χρονολογίας οι προθεσμίες ήταν μικρές και αυστηρές.
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 22, 2016, 03:38:03 μμ από ΝΟΜΙΜΟΣ »
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος spiritus asper

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 881
  • Εκλεκτός διορισΘΕΙΣ-Έτος αποφιαλωσης 2016
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #768 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 04:04:54 μμ »
Η αληθεια ειναι οτι οι δικαστικες αποφασεις των διοριστεων διοριζουν αλλιως το μαυρο σκοταδι....
''One man here has made 17 attempted escapes!
 Group Captain,this is close to insanity!''

Αποσυνδεδεμένος phoebe1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 366
  • Φύλο: Γυναίκα
  • c'est la vie!
    • Προφίλ
Απ: Εναπομείναντες διοριστέοι ΑΣΕΠ 2008
« Απάντηση #769 στις: Νοέμβριος 22, 2016, 04:18:39 μμ »
Η αληθεια ειναι οτι οι δικαστικες αποφασεις των διοριστεων διοριζουν αλλιως το μαυρο σκοταδι....

Πολύ σωστά. Διαφορετικά θα παραμέναμε στον καταψύκτη άλλα τόσα χρόνια...

Στον καταψύκτη οι 20.000 μόνιμοι διορισμοί εκπαιδευτικών
https://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/ston-katapsykti-oi-20000-monimoi-diorismoi-ekpaideytikon
''Σα βγεις στον πηγαι΅ό για την Ιθάκη, να εύχεσαι να 'ναι ΅ακρύς ο δρό΅ος...''  ΙΘΑΚΗ

Κ. Καβάφης

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159797
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 458
Σύνολο: 466

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.176 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.