*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017  (Αναγνώστηκε 293008 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #840 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:09:31 πμ »
Ρε παιδιά για εξηγήστε μου κάτι. Πως είναι δυνατόν άτομα που στην στήλη "Ειδική κατηγορία" γράφει όχι και με ΜΗΔΕΝ μόρια μέχρι πριν και ΧΩΡΙΣ ΑΣΕΠ  να βουτάνε μέσα σε μια χρονιά 7 με 10 μόρια?

ΤΙ ΣΟΙ ΜΑΓΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΑ?

Mπορεί να δούλεψε σε δομή ειδικής αγωγής και να μετέφερε τα μόρια στους πίνακες γενικής αγωγής.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #841 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:22:27 πμ »
Mπορεί να δούλεψε σε δομή ειδικής αγωγής και να μετέφερε τα μόρια στους πίνακες γενικής αγωγής.
Σωστά, το είχα ξεχάσει αυτό. Έκανα google ένα όνομα και όντως ήταν σε πίνακες ειδικής αγωγής.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #842 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:54:35 πμ »
fertility παρε στο υπουργειο και ρωτα αν το συγκεκριμενο λυκειο ειναι ή όχι στα δυσπρόσιτα και βάσει ποιου φεκ. Δεν είναι παζάρεμα, είναι το αυτονόητο. Μόνο έτσι θα βρεις άκρη. Και ενημέρωσέ μας κιόλας αν δε σου κάνει κόπο. Αν δε θέλεις να πάρεις εσύ στείλε μου πμ σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι  και θα πάρω εγω

Αποσυνδεδεμένος marathes

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 325
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #843 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:08:53 μμ »
Fertility ναι, εννοω να ειναι τοποθετημενος καπου και να παει και αλλου αν δε συμπληρωνει ωραριο, οχι απαραιτητα σε αλλο λυκειο αλλα σε γυμνασιο η δημοτικο αν ειναι κοινη ειδικοτητα...και εγω εχω διατεθει στην πρωτοβαθμια για συμπληρωση, οπως επισης και αλλη χρονια σε ενα δυσπροσιτο κ ενα μη δυσπροσιτο..αν ομως λες οτι ειναι ολοι οι μηνες διπλασιασμενοι, κατι βρωμαει!!! Μπορεις να μου στειλεις σε πμ σε παρακαλω το λυκειο;;; Επισης η συγκεκριμενη λιστα δεν εχει μεσα το αγαθονήσι (ασχετο με την περιπτωση που λες βεβαια) και το τεε πατμου το γραφει τεε παρμου..φαντασου με ποση επιμελεια ειναι γραμμενο! Και ναι! Να κανεις ενσταση αν το λυκειο δεν ειναι αναρτημενο ως δυσπροσιτο!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 08:17:41 μμ από marathes »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:19:53 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #844 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:31:21 μμ »
fertility παρε στο υπουργειο και ρωτα αν το συγκεκριμενο λυκειο ειναι ή όχι στα δυσπρόσιτα και βάσει ποιου φεκ. Δεν είναι παζάρεμα, είναι το αυτονόητο. Μόνο έτσι θα βρεις άκρη. Και ενημέρωσέ μας κιόλας αν δε σου κάνει κόπο. Αν δε θέλεις να πάρεις εσύ στείλε μου πμ σε ποιο σχολείο αναφέρεσαι  και θα πάρω εγω


πηρα σημερα αλλα ηταν μετα τις 13.00 και δεν εβγαλα ακρη.
Στη πρωτη γραμμη πιθανον επεσα σε οχι τοσο σχετικη, και η πιο σοφη απαντηση που μου εδωσε ηταν να ψαξω στο google για μεταθεσεις δευτεροβαθμιας "και θα στα βγαλει"
Τωρα τι να τις πεις? και γιατι να μην το googlareis  εσυ και να μου πεις μανδαμ?

Μετα με παρεπεμψε σε ενα γραφειο το οποιο υποτιθετε ειναι η δευτεροβαθμια και εκει θα ξερουν,
αλλα ως συνηθως δεν το σηκωναν.
Αυριο θα αρχισω απο το πρωι τα τηλεφωνα....

marathess εχεις πμ

Αποσυνδεδεμένος premnt017

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 497
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #845 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:33:47 μμ »
τσεκαρα τους πινακες και εχω ενα θεματακι,

βρεθηκε αναπληρωτης με διπλα μορια σε λυκειο που δεν αναφερεται στη παρακατω ιστοσελιδα
(που πιστευω ειναι η επισημη)
http://edu.klimaka.gr/ekpaideytikoi/anaplirotes-oromisthioi/758-dysprosita-scholeia-devterovathmias-ekpaidevshs.html

Και τελικα ειναι αρκετα παραπανω σε θεσεις κατι που βεβαια ειναι αδικο γιατι ειτε ειναι παρανομο ειτε εγινε στη ζουλα.
Τσεκαρωντας το συγκεκριμενο λυκειο και το νομο που ειναι, προσωπικα σαφως και θα το επελεγα
μιας και ειναι σε στερια και σε λιγες ωρες εισαι Αθηνα, σε αντιθεση με αρκετους συναδελφους που αναγκαστηκαν να πανε σε νησια και βεβαια ειναι εκτος λιστας δυσπροσιτων (το αν ειναι σωστο αυτο η οχι ειναι μια αλλη συζητηση, αλλα εκει πηγαμε γνωριζοντας οτι δεν θα εχουμε διπλα μορια) αλλα περιμεναν καραβι για να φτασουν σπιτια τους.

Τι μπορω να κανω για αυτο? καμια συμβουλη?
πως περνανε ετσι χυμα μορια?  >:(
Και εγω παρατηρησα στην ειδικοτητα μου ατομο που δουλευε 3 μερες σε ενα σχολειο που δεν ειναι δυσπροσιτο και 2 μερες σε δυσπροσιτο και παρολα αυτα ολα τα μορια του της σχολ. Χρονιας 2015-16 ηταν διπλασιασμενα.
Αυτο θα φτιαξει μετα τις ενστασεις?

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #846 στις: Αύγουστος 10, 2016, 08:37:55 μμ »
Και εγω παρατηρησα στην ειδικοτητα μου ατομο που δουλευε 3 μερες σε ενα σχολειο που δεν ειναι δυσπροσιτο και 2 μερες σε δυσπροσιτο και παρολα αυτα ολα τα μορια του της σχολ. Χρονιας 2015-16 ηταν διπλασιασμενα.
Αυτο θα φτιαξει μετα τις ενστασεις?

το θεμα ειναι δεν ξερω πως φτιαχνει και με ποιο τροπο.
Εμενα που δεν εχει καν δυσπροσιτο πως θα το φτιαξω?
Θα βιοηθουσε αν καποιος εχει εμπειρια με ενστανσεις.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #847 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:24:04 πμ »
@ Fertility

αυτός εκει στη βθμια που πηρες τηλ (πριν παρεις το υπουργείο από ότι κατάλαβα) δε σου είπε με βάση ποιο φεκ βγήκε αυτό δυσπρόσιτο;

επισης μπορείς να πας κ στη βθμια σου να ζητησεις το τελέυταιο ΦΕΚ που δείχνει τα συσπρόσιτα.έτσι θα δεις κ για το σχολειό που θες.δεν ΄χει σημασία που ανηκει αλλού.στο φεκ θα φαίνονται όλα! το λεω με την έννοια ότι να πας απο κοντα να βγάλεις άκρη σε μια βθμια που μπορείς. Φυσικά παράλληλα παρε κ το υπουργείο τηλ μπας κ βγάλεις άκρη.

επίσης στη βθμια απο κοντά μπορείς να τους ρωτήσεις για την ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #848 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:44:08 πμ »
 Tώρα με βάλατε σε υποψίες. Είχα συνάδελφο που έκανε ένα δύωρο σε δυσπρόσιτο και τις υπόλοιπες ώρες κανονικά. Θα τσεκάρω τα μόριά της...

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #849 στις: Αύγουστος 11, 2016, 11:53:20 πμ »
Μια χαρά, κανονικά είναι περασμένα. Διπλό είναι μόνο το δυσπρόσιτο κι όχι όλα τα μόρια. Αυτοί που φτιάχνουν τους πίνακες όπου θέλουν βάζουν διπλά μόρια μου φαίνεται...

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #850 στις: Αύγουστος 11, 2016, 12:09:10 μμ »
Επειδή φαίνεται να έχετε εμπειρία στο ψάξιμο, πως μπορείς να δεις αν κάποιος στον πίνακα έχει ορθώς πάρει τα μόρια που θα έπρεπε να έχει πάρει; Είναι ολίγον δύσκολο να σκέφτεσαι ενστάσεις ή οτιδήποτε, όταν βλέπεις έναν πίνακα με προϋπηρεσίες και δεν ξέρεις πως να τις τσεκάρεις.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος menmas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 357
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ......................
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #851 στις: Αύγουστος 11, 2016, 12:30:36 μμ »
προσωπικά δεν ξέρω κάποιον πιο οργανωμένο τρόπο να ψάχνω !

αλλά αν είσαι χρόνια στη δουλειά ε, κάποιους ξέρεις.!! είτε προσωπικά οποτε όλα είναι πιο έυκοαλ, είτε ξέρεις που  παρουσιάστηκαν απο τις φάσεις κ υπολογίζεις. ε! φαντάοζμαι μονο για κάποιους απο τους αποπάνω σου , άντε κ λιγο κάτω απο σένα.

τωρα αν υπάρχει κάτι πιο οργανωμενο ή κάποιος έχει βρει πιο γρήγορα-εύκολο τρόπο κ γω πολύ θα θελα να το μαθω!

επισης θέλω να πιστεύω ότι όποια λάθη υπάρχουν , είναι απο λάθος βθμιας ή συτήματος (που πιθανός ο χειριστής του να μη το ενημέρωσε σωστά κ ξαφνικά πχ. βγάζει όλα τα μόρια δυσπρόσιτα αντί για ένα 2ωρό!!) κ όχι σκόπιμότητα συναδέλφου......


Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #852 στις: Αύγουστος 11, 2016, 06:21:42 μμ »
@ Fertility

αυτός εκει στη βθμια που πηρες τηλ (πριν παρεις το υπουργείο από ότι κατάλαβα) δε σου είπε με βάση ποιο φεκ βγήκε αυτό δυσπρόσιτο;

επισης μπορείς να πας κ στη βθμια σου να ζητησεις το τελέυταιο ΦΕΚ που δείχνει τα συσπρόσιτα.έτσι θα δεις κ για το σχολειό που θες.δεν ΄χει σημασία που ανηκει αλλού.στο φεκ θα φαίνονται όλα! το λεω με την έννοια ότι να πας απο κοντα να βγάλεις άκρη σε μια βθμια που μπορείς. Φυσικά παράλληλα παρε κ το υπουργείο τηλ μπας κ βγάλεις άκρη.

επίσης στη βθμια απο κοντά μπορείς να τους ρωτήσεις για την ένσταση.

1 οχι δεν μου ειπε, μονο κατι αοριστα οτι υπαρχει φεκ, αλλα νομιζω οτι δεν μου ειπε κατι απο το μυαλο του.

2. τετοιο φεκ που λες, δεν υπαρχει η δεν το εχω βρει εγω. Αν οντως εχει στα χερια του τετοιο φεκ, παρακαλω να με ενημερωσει.

3. Στο υπουργειο πηρα αλλα δεν εβγαλα ακρη.

Και δεν εβγαλα ακρη, γιατι ολοκληρωμενη λιστα πληρης δεν υπαρχει, αρα τι ακρη να βγαλω?

Δυστυχως απο οσο εψαξα το θεμα με τα δυσπροσιτα ειναι αρκετα σκοτεινο.
Και αυτο γιατι το τελευταιο φεκ που ρυθμιζει τα δυσπροσιτα ειναι το 240/4-10/2005 Α΄τευχος,
το οποιο ειναι ενα φεκ για γενικα εκπαιδευτικα θεματα και εκει μεσα χωσανε ενα αρθρο (αρθρο 9 - παραγραφος 3)
το οποιο αναφερει

Παράθεση
3. Για τη σειρά κατάταξης στους πίνακες προσωρινών αναπληρωτών της παρ. 5 του άρθρου 6 του ν. 3255/2004
(ΦΕΚ 138 Α΄) η υπηρεσία προσωρινών αναπληρωτών σε σχολικές μονάδες, που χαρακτηρίζονται κατά τις οικείες
διατάξεις ως δυσπρόσιτες, λογίζεται, από το σχολικό έτος 2002-2003 και εφεξής στο διπλάσιο

η λεπτομερια που κανει την διαφορα ειναι το τελος της δευτερης γραμμης " κατα τις οικειες διαταξεις ως δυσπροσιτες"
ποιες ειναι αυτες οι οικειες διαταξεις? τεικ δη εγκ εντ χειρκατ ιτ....
Ενα φεκ υπαρχει (το 599) το οποιο εχει μια λιστα του 2002 και μετα το χαος.
Μετα πρεπει να ψαχνεις τις οικειες διαταξεις.
Που σημαινει να βρισκεις γνωστους - γνωστων για να σου πουν τι παιζει και που.
Αλλα λιστα συγκεκριμενη απο το υπουργειο παιδειας δεν υπαρχει.


Τωρα για την ενσταση ειμαι σκεπτικος, γιατι αν την κανω εχω λιγες ελπιδες.
Αλλα λεω να την κανω για την τιμη των οπλων....

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2016-2017
« Απάντηση #853 στις: Αύγουστος 11, 2016, 07:09:07 μμ »
Επειδή φαίνεται να έχετε εμπειρία στο ψάξιμο, πως μπορείς να δεις αν κάποιος στον πίνακα έχει ορθώς πάρει τα μόρια που θα έπρεπε να έχει πάρει; Είναι ολίγον δύσκολο να σκέφτεσαι ενστάσεις ή οτιδήποτε, όταν βλέπεις έναν πίνακα με προϋπηρεσίες και δεν ξέρεις πως να τις τσεκάρεις.
Εμπειρία στο ψάξιμο δεν έχω. Απλά με την κοπέλα μπήκαμε μαζί. Κοίταξα το όνομά της και είδα ότι είχε λίγα μόρια παραπάνω από μένα, όχι τα διπλάσια για τη χρονιά που μας πέρασε. Οπότε ορθώς δεν πήρε διπλά μόρια για όλους τους μήνες, μόνο κάποια για το δύωρο που πήγαινε στο δυσπρόσιτο.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 553
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 538
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.088 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.