*

Αποστολέας Θέμα: Προετοιμασία για cpe  (Αναγνώστηκε 1255 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aieg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Προετοιμασία για cpe
« στις: Ιούνιος 20, 2016, 12:37:17 πμ »
Πρόσφατα έδωσα για CPE και δεν το πήρα. Τα πήγα πολύ καλά στα προφορικά, καλά στην έκθεση, και αισχρά στο reading and use και listening. Anyway, θέλω να ξαναδώσω το Δεκέμβριο και θέλω αυτή τη φορά να προετοιμαστώ σωστά. Θα διαβαζω μόνος μέχρι τον οκτώβριο και θα κάνω λίγα practice tests με την καθηγήτρια μου. Μπορείτε να μου προτείνεται κάποιο coursebook για να κάνω μόνος μου; Σκεφτόμουν το upstream c2 (coursebook και companion μόνο το workbook δε ξερω εχω αμφιβολιες). Είναι καλό βιβλίο; Τι άλλα βιβλία θα μου προτείνατε; Επίσης θα ήθελα να μου προτείνεται ένα καλό βιβλίο για έκθεση και για γραμματική. Τέλος αν έχετε κάποια συμβουλή σχετικά με το πως να απομνημονεύσω λέξεις και γενικότερα να κάνω προετοιμασία καλοδεχούμενη! Thank's in advance!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Προετοιμασία για cpe
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:15:31 »

Αποσυνδεδεμένος kode89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για cpe
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 21, 2016, 12:54:10 πμ »
Καλησπέρα! Σκέφτομαι και εγώ να δώσω το CPE. Έχω το upstream c2 και είμαι ευχαριστημένος, με βοηθάει αρκετά! Αλλά μάλλον πρέπει να βρω και άλλα βιβλία για προετοιμασία. Μπορείς να δώσεις κάποιες πληροφορίες για το πτυχίο?το θεωρείς δύσκολο?οι εξετάσεις ήταν απαιτητικές?

Αποσυνδεδεμένος Aieg

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 9
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για cpe
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 21, 2016, 02:04:12 πμ »
Για το πτυχίο χρειάζεται πολύ καλή γνώση γραμματικής και λεξιλογίου. Μέσα από ανεπτυγμένο λεξιλόγιο μπορείς να κατανοήσεις το reading, να λύσεις τις ασκήσεις του use of english, να γράψεις μια εκθεση με ανεπτυγμένο λεξιλόγιο, να ακούσεις τι λένε στο ακουστικό και να μιλήσεις φυσικά στο speaking. Οπότε θεωρώ πως αμα διαβάσεις πολύ λεξιλόγιο και γραμματική, και ασχοληθεις με ενα βιβλιο εκθεσης (θα προτεινα successful writing) μπορεις να το παρεις.
Υπάρχει κάποιο αρνητικό σχετικά με το upstream c2?
Το companion εχει ελληνική μετάφραση η αγγλική; Υπαρχουν derivatives και παραδειγματα σε καθε λεξη;

Αποσυνδεδεμένος kode89

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προετοιμασία για cpe
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 21, 2016, 03:09:31 μμ »
To companion έχει ελληνική και αγγλική μετάφραση, καθώς και derivatives και προτάσεις ως παραδείγματα χρήσης της λέξης. Είναι 158 σελίδες και γενικά ότι καλύτερο στο είδος του. Για το writing έχω το writing proficiently αν και δεν έχω ασχοληθεί ακόμα μαζί του. Όταν λες δεν πήρες το πτυχίο, εννοείς δεν πήρες το C2?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 21, 2016, 03:11:14 μμ από kode89 »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32326
  • Τελευταία: Maria Eirini
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1161662
  • Σύνολο θεμάτων: 19232
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 448
Σύνολο: 456

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.058 δευτερόλεπτα. 31 ερωτήματα.