*

Αποστολέας Θέμα: Γ Ανάθεση  (Αναγνώστηκε 28016 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος elenitsa1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 267
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #28 στις: Ιούνιος 23, 2016, 02:09:22 μμ »
Τυπικό είναι το θέμα. Πάντα υπήρχαν οι αναθέσεις για εξοικονόμηση θέσεων και συμπλήρωση ωραρίου. Δεν είναι τυχαίο που γεωγραφία διδάσκει ο μαθηματικός και ο θεολόγος ιστορία και κ.τ.λ. Θυμάμαι στο σχολείο μου, ο μαθηματικός μας έβαζε να παπαγαλίζουμε στο μάθημα της γεωγραφίας. Αποτέλεσμα;Είχα 20 αλλά δεν ξέρω τίποτα. Σοβαρά. Για καιρό έψαχνα το Μεσολόγγι αλλά είχα 20 στο μάθημα.

Όταν όμως διδάσκονται οι γεωγραφικές συντεταγμένες και οικλίμακες όλοι ρωτάν τους μαθηματικούς. Να τα λέμε όλα όχι αυτά που μας συμφέρουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:17 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #29 στις: Ιούνιος 23, 2016, 02:39:26 μμ »
Θα συμφωνήσω απόλυτα συναδελφε, όλα είναι συμφωνημένα με την ΟΛΜΕ, καμία αντίδραση!!!!!θύματα μόνο οι αναπληρωτές , για να σωθούν οι θεσούλες των μονίμων με κάθε τρόπο!!!!!!!!!


Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι είδους συμφωνίες εχουν κάνει η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ με το υπουργείο...αλλά δεν τολμώ να φανταστώ οτι εύχεσαι να αρχίσουν οι απολύσεις......μόνιμου προσωπικού...
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #30 στις: Ιούνιος 23, 2016, 03:06:11 μμ »
εγω εχω ακουσει συναδελφους της γαλλικης στα νησια και σε πιο μεγαλα στεριανα σχολεια να διδασκουν θρησκευτικα, κοινωνιολογια, καλλιτεχνικα, γεωγραφια και οικιακη οικονομια... το διδακτορικο με τις ντοματες ειναι ασχετο, μπορει να υπαρχουν συναδελφοι που να πετανε στην ταξη στην ταξη εχοντας μονο ενα πτυχιο και διδακτορες με επικοινωνιακες δυσκολιες αλλα αυτο δεν αποτελει επιχειρημα για απαξιωση της θεσμοθετημενης επαγγελματικης καταρτισης και της δια βιου μαθησης.
Μη ριχνουμε την ευθυνη στους δανειστες, αυτα τα κολπα ειναι απλα αδιανοητα στις χωρες τους, εμεις κοιταμε διαχρονικα με τις τσαπατσουλιες και τις κουτοπονηριες ναβουλωνουμε τρυπες...
Οι "δανειστές" απλά υποδεικνύουν στην εκάστοτε κυβέρνηση να πάρει μέτρα x δις (ποσοτικά προσδιορισμένα). Οι κυβερνήσεις απαντούν άλλοτε με αυξήσεις φόρων ΦΠΑ κλπ, άλλοτε με αυξήσεις ωραρίου ή άλλα μέτρα για εξοικονόμιση προσωπικού, με μειώσεις σε έξοδα νοσοκομείων κ.α. Tις περισσότερες φορές τα μέτρα είναι πρόχειρα και εντελώς αποτυχημένα.
 Δεν λέω κάποιες σπατάλες σε κάποιους τομείς (π.χ. φάρμακα), έπρεπε να έχουν γίνει από πιο παλιά, το θέμα είναι οτι οι προθέσεις των "δανειστών" δεν είναι αγαθές (i.m.o.) ούτε δείχνουν να ενοχλούνται από τα πρόχειρα και λανθασμένα μέτρα!
  

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #31 στις: Ιούνιος 23, 2016, 04:11:57 μμ »

Δεν είμαι σε θέση να γνωρίζω τι είδους συμφωνίες εχουν κάνει η ΔΟΕ και η ΟΛΜΕ με το υπουργείο...αλλά δεν τολμώ να φανταστώ οτι εύχεσαι να αρχίσουν οι απολύσεις......μόνιμου προσωπικού...
Μην βγάζετε συμπεράσματα και μην βάζετε λόγια που δεν ειπώθηκαν στο στόμα των άλλων ή για να το πω και αγγλιστί 'speak for yourself" και μόνο για τον εαυτό σου!!!!!!!!!!οκ?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Γ Ανάθεση
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:15:17 »

Αποσυνδεδεμένος Νόμιμος!

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1195
  • Φύλο: Άντρας
  • Ήθος ανθρώπω δαίμων....
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #32 στις: Ιούνιος 23, 2016, 04:42:01 μμ »
@pelargos

Μπορείς να μας εξηγήσεις με απλά ελληνικά  τι ακριβώς εννοείς όταν γράφεις....

Θα συμφωνήσω απόλυτα συνάδελφε, όλα είναι συμφωνημένα με την ΟΛΜΕ, καμία αντίδραση!!!!!θύματα μόνο οι αναπληρωτές , για να σωθούν οι θεσούλες των μονίμων με κάθε τρόπο!!!!!!!!!
Οὐαὶ δὲ ὑμῖν, γραμματεῖς καὶ Φαρισαῖοι ὑποκριταί....(.κατά Ματθαίον, κεφ. 23)
...καὶ τὴν εἰωθυῖαν ἀξίωσιν τῶν ὀνομάτων ἐς τὰ
ἔργα ἀντήλλαξαν τῇ δικαιώσει.... (Θουκυδίδου Ιστορίαι, Βιβλίον Γ', & 82)

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Γ Ανάθεση
« Απάντηση #33 στις: Ιούνιος 23, 2016, 05:14:56 μμ »
Κάποτε υπήρχε η γ ανάθεση. Μήπως κάποιος θυμάται ή μπορεί να βρει ποιές ειδικότητες και ποια αντικείμενα αφορούσε;

Πριν λίγες μέρες είχαν βγει οι αναθέσεις οπότε πάμε για τροποποίηση λογικά. Πιθανότερο είναι να δώσουν κάτι στους οικιακής οικονομίας και ΠΕ04, όπως επίσης και στις τεχνικές ειδικότητες των επαλ

Αποσυνδεδεμένος gvasilis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3187
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #34 στις: Ιούνιος 23, 2016, 05:23:18 μμ »
Να σου απαντησω και εγω που συμφωνω και νομίζω πως ξέρω. Όταν λεμε να σωθει η θεσουλα του μόνιμου εννοούμε μόνο τη θέση στο συγκεκριμένο σχολείο. Οχι στην εκπαίδευση! Πολλες φορες δεν ειναι καν οργανική η τοποθετηση για να πεις οτι την πήρε δηθεν οταν ειχε περισσότερα τμηματα. Και ακόμη και αν ισχυριστει κάποιος οτι μειώθηκαν οι ώρες α ανάθεσης, δεν ειναι δυσκολο να δεις αν ειναι ψέμματα. Τις περισσότερες φορές είναι. Πρακτικά θα το δούμε. Αν προκειται για δυο τρεις ώρες γ ανάθεση η 10-11.
Μα αν υπήρχε το διλλημα γ ανάθεση ή απόλυση ( ψέμματα) τότε πως την έβγαλε μέχρι τώρα που δεν υπηρχε ταχα μου γ ανάθεση. Και άλλα πολλά πως εγιναν που δεν ειναι ωραίο να τα σκαλίζουμε.
Όλα μπορουν να φανούν όμως τώρα πια.
Θα παρότρυνα λοιπόν τους καλοθελητές να μην επιδιώξουν να πάρουν γ ανάθεση γιατι αυτο  μπορει να χαθει τοσο εύκολα όσο εμφανιστηκε. Αν δεν υπάρχει επιλογή, δεν υπήρχε ούτε πέρσι ....

Αποσυνδεδεμένος p75

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 145
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #35 στις: Ιούνιος 23, 2016, 05:48:31 μμ »
Εμένα το μυαλό μου τον τελευταίο καιρό κάνει πολλά σενάρια. Γιατί σκάνε οι αλλαγές η μία μετά την άλλη. Δεν μπορεί να είναι τυχαίο. Και όχι δεν πιστεύω ότι βάζουν γ ανάθεση επειδή τους το είπαν οι δανειστές. Συμφωνώ ότι προσπαθούν να τα μπαλώσουν όπως όπως.

Σκεφτείτε όμως και το άλλο. Μήπως ανοίγουν όλων των ειδών τα ενδεχόμενα περί αναθέσεων, ούτως ώστε να δημιουργηθούν για τους μόνιμους οργανικές θέσεις και μήπως τελικά όντως έχει βάλει πλώρη για να κάνει διορισμούς, με βάση τα κενά που θα έχουν προκύψει που θα είναι πάλι των ειδικοτήτων που "βολεύτηκαν".

Και όλα αυτά προσπαθεί να τα κάνει γρήγορα ώστε ο γέγονε γέγονε και τώρα τί τα ψάχνεις και πού και πώς να βρεις άκρη!

Εμένα κάτι τέτοιο μου μυρίζεται.

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #36 στις: Ιούνιος 23, 2016, 05:53:19 μμ »
Ευχαριστώ gvasilis, ακριβώς αυτό εννοούσα και σε καμία περίπτωση την απόλυση των μονίμων.Ας μη θίγονται οι μόνιμοι συνάδελφοι πριν διαπιστώσουν τις προθέσεις των άλλων και ας κατανοούν την αγωνία των αναπληρωτών που αγωνιούν και δικαίως για το αν θα έχουν δουλειά την επόμενη χρονιά.

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #37 στις: Ιούνιος 23, 2016, 06:00:58 μμ »
Στις χωρες που οι εκπαιδευτικοι διδασκουν δυο διαφορετικα αντικειμενα ειναι γιατι ακριβως αυτα σπουδαζουν για το πτυχιο τους ως διπλη ειδικοτητα (π.χ. στον Καναδα ο εκπαιδευτικος σπουδαζει υποχρεωτικα δυο διαφορετικα γνωστικα αντικειμενα και χωρις γνωστικη συναφεια μεταξυ τους οπως μαθηματικα και γαλλικα, ´η φυςικη αγωγη και γαλλικα, και εχω την εντυπωση οτι κατι αντιστοιχο πρεπει να συμβαινει και στη Γερμανια, διορθωστε με αν κανω λαθος) Σε Γαλλια τα αντικειμενα ειναι σαφως διαχωρισμενα: οι πτυχιουχοι της Φιλολογιας και της Ιστοριας-Γεωγραφιας (ενιαιος κλαδος) εξεταζονται διαφορετικα στον διαγωνιςμο και δε νοειται επ'ουδενι ο μεν να διδαξει τα δε, πολλω δε μαλλον ο ξενογλωσσος την ιστορια ´η ο μαθηματικος τη γεωγραφια. Στην Ιταλια ο φιλολογος διδασκει και ιστορια και γεωγραφια, οχι ομως ο μαθηματικος ´η ο ξενογλωσσος. Ολοι με 18 ωρες ωραριο, χωρις διοικητικο εργο και β αναθεση, στη Γαλλια με διοριςμους μονιμων μεςω ετηςιου διαγωνιςμου και στην Ιταλια χωρις διαγωνισμο αλλα με παγια καλυψη των ετησιων αναγκων με προσληψεις αναπληρωτων στον τοπο των συμφεροντων τους Οι δανειστες ζητανε την επιτευξη οικονομικων στοχων, οι αποφασεις ομως για τον τροπο που αυτοι θα επιτευχθουν ανηκουν στις ελληνικες νυν και πρωην κοντοφθαλμες κυβερνησεις που προφανως διαλεγουν την πιο προχειρη λυση. Αντιστοιχες παρασπονδιες γινοντουσαν και πριν την κριση στο χωρο της ελληνικης εκπαιδευσης, δεν ειναι καινουριο φρουτο.

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #38 στις: Ιούνιος 23, 2016, 06:08:02 μμ »
Οι αλλαγές στις αναθέσεις α β και γ έχουν να κάνουν με τις φημολογούμενες επικείμενες ενοποιήσεις ειδικοτήτων σε γυμνάσιο (4 χρόνια)και λύκειο (2 χρόνια). Ο 3ψήφιος αριθμός ειδικοτήτων δευτεροβάθμιας θα πάψει να υφίσταται (προσωπικές απόψεις)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #39 στις: Ιούνιος 23, 2016, 06:26:55 μμ »
Πριν από 1 μήνα σε συνάντηση των συνδικαλιστών με τη σύμβουλο του υπουργού είχε υπάρξει ενημέρωση για επικείμενες αλλαγές (μέσα στο καλοκαίρι) των αναθέσεων, τότε έγινε λόγος κ για επαναφορά της γ ανάθεσης (όταν τα πύσδε αδυνατούν να καλύψουν τα κενά) με επιστημονικά κριτήρια (μελέτη των προγραμμάτων σπουδών των πτυχίων των εκπαιδευτικών)...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #40 στις: Ιούνιος 23, 2016, 06:46:38 μμ »
Έχω ακούσει για περιπτώσεις παλιότερα όπου στα απομονωμένα μέρη μία ειδικότητα μπορούσε να κάνει μάθημα χωρίς να ήταν β ανάθεση. Πχ μαθηματικός να κάνει θρησκευτικά, θέλω να πω ότι αυτό δε γίνονταν ήδη όταν δεν μπορούσε να καλυφθεί το ωράριο με β ανάθεση;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Γ Ανάθεση
« Απάντηση #41 στις: Ιούνιος 23, 2016, 07:10:27 μμ »
Πρέπει να διευκρινιστεί και ποιό ρόλο θα έχει η γ΄ανάθεση στην ύπαρξη οργανικών ή λειτουργικών κενών.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159791
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 621
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 515
Σύνολο: 521

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.