*

Αποστολέας Θέμα: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?  (Αναγνώστηκε 9296 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Εστω οτι καποιος εχει 52 μορια στον πινακα αναπληρωτων και κανει αιτηση για διορισμο. Πως κρινεται το σε ποιο σχολειο θα τοποθετηθει? Με κριτηριο τα 52 μορια που εχει και συμφωνα με τις προοτιμησεις που εχει δηλωσει, ή με τα μορια που του εχουν δωσει τα δημοσια σχολεια στα οποια εχει δουλεψει μεχρι εκεινη τη στιγμη?
Αν καποιος ξερει ας μου απαντησει γιατι ειμαι ασχετη οσον αφορα τους μονιμους διορισμους.
Ευχαριστω!!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:30:36 μμ »
Για να καταλάβω τα 52 μόρια είναι άθροισμα των μορίων που έχει κάποιος από πραγματική προϋπηρεσίας και τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ? Ή είναι 52 μόρια άθροισμα προϋπηρεσίας από την ιδιωτική εκπαίδευση και από δημόσια εκπαίδευση?
Ξεκαθάρισε μας πρώτα αυτό για να μην απαντάμε άλλα αντί άλλων. :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 04:58:03 μμ »
Για να καταλάβω τα 52 μόρια είναι άθροισμα των μορίων που έχει κάποιος από πραγματική προϋπηρεσίας και τον διαγωνισμό του ΑΣΕΠ? Ή είναι 52 μόρια άθροισμα προϋπηρεσίας από την ιδιωτική εκπαίδευση και από δημόσια εκπαίδευση?
Ξεκαθάρισε μας πρώτα αυτό για να μην απαντάμε άλλα αντί άλλων. :)

Το δευτερο! Αθροισμα ιδιωτικης και δημοσιας -που αποκτηθηκε μετα την ιδιωτικη- προυπηρεσιας
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 06:28:33 μμ »
Τότε ανήκεις στην ειδική κατηγορία εκπαιδευτικών που εφόσον έχουν απολυθεί από το ιδιωτικό δουλεύουν ως αναπληρωτές για 24 μήνες και μετά διορίζονται. Ανήκεις δηλαδή σε ειδική κατηγορία, γι αυτό και ίσως να μην βλέπεις τον ευατό σου στον Ενιαίο πίνακα διορισμών. Θα ψάξω να βρώ τον σχετικό νόμο για να στον στείλω. Αλλά καλύτερα να ρωτήσεις και στη Δ/θμια της περιοχής σου.
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 08:52:28 μμ »
Μάλλον ρωτάει για τις τοποθετήσεις των μονίμων. Για την τοποθέτηση των μονίμων σε σχολεία ισχύουν άλλα κριτήρια. Δεν έχουν καμία σχέση τα μόρια στον πίνακα αναπληρωτών. Προηγούνται όσοι έχουν παιδιά (4 μόρια για τον γάμο και 4 για κάθε παιδί), σύζυγο που εργάζεται στην ίδια περιοχή (4 μόρια) και εντοπιότητα (2 μόρια). Σε περίπτωση ισοβαθμίας προηγούνται όσοι έχουν προϋπηρεσία.

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:05:53 μμ »
Εγώ κατάλαβα ότι ρωτάει για τον διορισμό από τον πίνακα αναπληρωτών στην περίπτωση που έχεις μπει στον πίνακα με προυπηρεσία από την ιδιωτική εκπαίδευση.
Πάντως αν έχω καταλάβει καλά θα πρέπει να κοιτάξει στην σελίδα της ΟΙΕΛΕ(http://www.oiele.gr) στη ενότητα Ενημέρωση και μετά Νομοθεσία τους εξής νόμους: 2986/2002, 3194/2003 τροποποίηση του 2986 και τέλος τον 3391/2005. Διαβάζοντας τους εγω έβγαλα το συμπέρασμα πως στη περίπτωσή της/του θα διοριστεί με βάση τα μόρια που απέκτησε ως αναπληρωτής/τρια στη δημόσια εκπαίδευση.

Δυστυχώς επειδή είναι μεγάλα τα αρχεία αυτών των νόμων δεν μπορώ να τα ανεβάσω στο pde :-\
Aν έχω καταλάβει πάντως λάθος sorry που σας γέμισα ονόματα νόμων :-\
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 09:16:58 μμ »
Είχα ανεβάσει τον νόμο 3194/2003 εδώ:
http://www.pde.gr/forum/index.php?action=dlattach;topic=1552.0;id=329
Νομίζω ότι για να διοριστούν μόνιμοι όσοι απολύονται από ιδιωτικό πρέπει να δουλέψουν 2 πλήρη διδακτικά έτη ως αναπληρωτές (δηλ. 20 μήνες).
Τέλος πάντων, ας μας πει ο/η chania2005 τι ακριβώς ρωτάει...  ???

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:13:17 μμ »
Παιδια σας ευχαριστω πολυ για το ενδιαφερον. Η ερωτηση μου ειναι η εξης: Οταν πια εχεις κριθει διοριστεος, εχεις δηλαδη αρκετα μορια στον πινακα αναπληρωτων και διοριζεσαι μ'αυτα, πώς κρινεται σε ποιο νομο θα σε διορισουν, ή ακομα και σε ποιο σχολειο?
Αυτη ηταν η απορια μου, αλλα διαβαζοντας τις απαντησεις σας αγχωθηκα. Ειχα την εντυπωση οτι τα μορια της ιδιωτικης προυπηρεσιας δεν παυουν να υπαρχουν, μετα την εισαγωγη του εκπαιδευτικου λογω αυτων των μοριων στους πινακες αναπληρωτων, αλλα αθροιζονται με τα μορια της δημοσιας που αποκτας μετα. Εσυ mat εννοεις οτι συνεχιζουν να υπαρχουν, αθροιζονται με αυτα της δημοσιας καθε χρονο, αλλα οταν ερθει η ωρα του διορισμου, μετρουν μονο τα της δημοσιας??
Τωρα εγιναν 2 οι ερωτησεις!!
Ευχαριστω και παλι!!!
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:23:19 μμ »
Τα μόρια της ιδιωτικής προϋπηρεσίας αθροίζονται (δεν χάνονται) με τα μόρια της δημόσιας, απλώς προϋπόθεση για να διοριστείς είναι να έχεις συμπληρώσει -μετά την ιδιωτική προϋπηρεσία- 2 χρόνια (=20 μήνες) ως αναπληρωτής/τρια.
Η περιοχή (π.χ. Α Βοιωτίας, Β Λακωνίας, κλπ) που θα διοριστείς εξαρτάται από τη σειρά σου στον πίνακα (σε σχέση με τον συνολικό αριθμό αυτών που θα διοριστούν) και από τη δήλωση προτίμησής σου (δηλ. τη σειρά με την οποία θα δηλώσεις τις περιοχές). Αν π.χ. διοριστούν από τον πίνακα συνολικά 100 κι εσύ έχεις σειρά 20, θα διοριστείς σε μια από τις προτιμήσεις σου, αφού "καλυφθούν" οι πρώτοι 19.
Όταν διοριστείς σε κάποια περιοχή, θα κάνεις δήλωση προτίμησης σχολείου. Εκεί ισχύουν αυτά που έγραψα παραπάνω (για μόρια λόγω γάμου, παιδιών, κλπ).

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:50:47 μμ »
Ioanna, επειδή πιστεύω ότι είναι μια ειδική κατηγορία θα επιμείνω σε κάτι που θα πρέπει να το διασταυρώσει όμως. Διάβαζοντας στον Ν.3194, Αρθ. 5 τις παραγράφους 2 και 3 δεν διευκρινίζει αν για την μονιμοποίηση των ιδιωτικών εκπαιδευτικών που απολύονται μετράει για τον διορισμό το άθροισμα των μορίων τους απο ιδιωτικό και δημόσιο ή μόνο από το δημόσιο.
Το ότι είναι ειδική κατηγορία το στηρίζω στο εξής που έχω παρατηρήσει στον δικό μου κλάδο των ΠΕ10. Συγκεκριμένα έχω δει ότι υπάρχει συνάδελφος με προυπηρεσία στην ιδιωτική εκπαίδευση και ενώ στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών στην προυπηρεσία αθροίζονται τα μόρια του από ιδιωτικό και δημόσιο (συμπληρώνει σχεδόν τους 20 μήνες αναπλήρωσης στο δημόσιο) δεν υπάρχει καθόλου στον Ενιαίο Πίνακα Διορισμών. Αυτό δεν σημαίνει ότι δεν θα διοριστεί μόλις συμπληρώσει τους 20 μήνες αλλά, ότι είναι ειδική κατηγορία. (Λέω τώρα εγώ) Για αυτό επιμένω να ζητήσει διευκρινήσεις είτε από την Β/μια, είτε από το ΥΠΕΠΘ το τμήμα Διορισμών.
Αν ξέρεις κάτι περισσότερο ioanna καλό θα ήταν να με διορθώσεις.
Πάντως το σίγουρο είναι πως τα μόρια ιδιωτικού και δημοσιού μετράνε για το Μ.Κ. στο οποίο θα ενταχθεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 21, 2007, 11:55:52 μμ από mat »
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 12:03:12 πμ »
mat, στον πίνακα διορισμών μπαίνει αφού συμπληρώσει τουλάχιστον 20 μήνες ως αναπληρωτής/τρια και τα μόρια του δημοσίου αθροίζονται με αυτά του ιδιωτικού.
Έστω ότι κάποιος απολύεται από ιδιωτικό έχοντας συμπληρώσει 30 μήνες. Μπαίνει στον πίνακα αναπληρωτών με 30 μόρια, αλλά όχι στον πίνακα διορισμών. Παραμένει μόνο στον πίνακα αναπληρωτών μέχρι να συμπληρώσει και 20 μήνες ως αναπληρωτής. Όταν συμπληρώσει τους 20 μήνες, μπαίνει και στον πίνακα διορισμών με 30+20=50 μόρια.
Δες π.χ. τους 3 πρώτους του πίνακα διορισμών ΠΕ01, όπου υπάρχουν τα μόρια της ιδιωτικής προϋπηρεσίας στην αντίστοιχη στήλη:
http://e-aitisi.sch.gr/eniaios_diorismwn_07/PE01.00.html
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2007, 12:12:43 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος mat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2134
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 12:16:19 πμ »
Τελικά ionna89 κάλυψες και τις δικές μου απορίες και της/του φίλης/ου chania2005. Να σαι καλά :)
"Υπάρχουν τριών ειδών άνθρωποι. Εκείνοι που βλέπουν, εκείνοι που βλέπουν όταν τους δείχνουν κι εκείνοι που δεν βλέπουν." Λεονάρντο Ντα Βίντσι

Αποσυνδεδεμένος chania2005

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 439
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ολα καλα!
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 01:30:54 πμ »
Ιoanna ησουν διαφωτιστηκοτατη!! Τετοια ατομα επρεπε να δουλευουν σε δευτεροβαθμιες και υπουργεια! Να κατατοπιζεται ο κοσμος να ξερει τι του γινεται. Αυτο ακριβως που απαντησες ηθελα να μαθω.
Δηλαδη για να ανακεφαλαιωσω. Εγω τωρα εχω 32 μορια απο ιδιωτικο. Μπηκα με αυτα στον πινακα αναπληρωτων. Για να διοριστω πρεπει να αποκτησω άλλα 20, αρα οταν θα διοριστω θα εχω τουλαχιστον 52. Που σημαινει οτι σιγουρα θα ειμαι τουλαχιστον στην πρωτη δεκαδα στον πινακα των διορισμων -αν οχι πιο πανω. Οταν θα ρθει εκεινη η ωρα, θα δηλωσω Α Χανιων, Β Χανιων και πολυ πιθανον να μπω -αν βεβαια υπαρχουν στις περιοχες αυτες κενα για μονιμους της ειδικοτητας μου. Πες οτι μπαινω στην Α Χανιων ας πουμε, και τοτε, το σε ποιο σχολειο απ'ολα της Α Χανιων θα με καλεσουν θα εξαρτηθει απο τη σειρα που θα μου δωσουν τα 4+2 μορια που θα χω λογω γαμου και εντοπιοτητας? Κι αν βρεθουν κι αλλοι με 6 μορια, θα προηγουμαι εγω που ειχα πριν 52 μορια προυπηρεσιας?
Αυτα καταλαβα, εχω δικιο?
worrying does not take away tomorrow's troubles, it takes away today's peace

Αποσυνδεδεμένος sophie

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1393
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 2009...ζώντας με την...Commedia Dell' Arte!!!
    • Προφίλ
Απ: Πως τοποθετειται καποιος που εχει διοριστει μονιμος, σε σχολειο?
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 22, 2007, 07:45:45 πμ »
Πες οτι μπαινω στην Α Χανιων ας πουμε, και τοτε, το σε ποιο σχολειο απ'ολα της Α Χανιων θα με καλεσουν θα εξαρτηθει απο τη σειρα που θα μου δωσουν τα 4+2 μορια που θα χω λογω γαμου και εντοπιοτητας? Κι αν βρεθουν κι αλλοι με 6 μορια, θα προηγουμαι εγω που ειχα πριν 52 μορια προυπηρεσιας?
Αυτα καταλαβα, εχω δικιο?

Ακριβώς. :)
Εφόσον υπάρχει ισοβαθμία στα μόρια από τα λεγόμενα "κοινωνικά κριτήρια", τότε μετράει η σειρά κατάταξης στον πίνακα διορισμού (ή ΑΣΕΠ αντίστοιχα), δηλαδή η προϋπηρεσία. ;)

Παρακάτω είναι η διαδικασία που ακολουθήθηκε κατά τις τοποθετήσεις στο μέρος που διορίστηκα (γιατί "έπαιξαν" πολλές ισοβαθμίες):
α) Ισοβαθμία στα κοινωνικά κριτήρια ανάμεσα σε νεοδιόριστο Ενιαίου-ΑΣΕΠ, προηγήθηκε ο του Ενιαίου.
β) .............................................................................. Ενιαίου-Ενιαίου, προηγήθηκε ο έχων μεγαλύτερη προϋπηρεσία.
γ) .............................................................................. ΑΣΕΠ-ΑΣΕΠ, προηγήθηκε ο έχων καλύτερη σειρά κατάταξης στον πίνακα ΑΣΕΠ.
Στα κοινωνικά κριτήρια η σειρά είναι γάμος-παιδιά-συνυπηρέτηση-εντοπιότητα. Δηλαδή κάποιος με 6 μόρια από γάμο-συνυπηρέτηση θα προηγηθεί από εσένα (6 μόρια από γάμο-εντοπιότητα) στην τοποθέτηση.
Όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση ότι θα ακολουθηθούν οι νόμιμες διαδικασίες και θα γίνουν οι τοποθετήσεις αξιοκρατικά (στη δική μου περίπτωση τουλάχιστον έγιναν όλα τέλεια). Δυστυχώς κάτι τέτοιο δεν συμβαίνει πάντα. Από συνάδελφο πχ που διορίστηκε φέτος Κυκλάδες, έμαθα ότι έγινε το "έλα να δεις". Έχασε επιλογής της (12 μόρια από γάμο-2 παιδιά) από άλλη συνάδελφο (8 μόρια από γάμο-1 παιδί) και αφού τηλεφώνησε και ξανατηλεφώνησε στην Α/θμια και φοβήθηκαν ίσως ότι θα έκανε ένσταση (και θα γινόντουσαν ρεζίλι) την έβαλαν σε σχολείο προτίμησής της. Τώρα βέβαια, αφού είχαν γίνει οι τοποθετήσεις, για το πώς βρέθηκε σχολείο που ήθελε κενό (και γιατί, αφού ήταν κενό, δεν την έβαλαν από την αρχή εκεί)...μπορούμε να υποθέσουμε διάφορα... :P
Όταν με το καλό έρθει εκείνη η ώρα, θέλει ψάξιμο! Μη βασιστείς μόνο σε όσα λέει η εγκύκλιος και θεωρήσεις δεδομένο ότι θα την ακολουθήσουν κατά γράμμα. Εδώ είναι το βύσμα του βύσματος... :P
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 22, 2007, 08:49:15 πμ από sophie »
ΠΕ60

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 491
Σύνολο: 500

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.13 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.