*

Αποστολέας Θέμα: Αναγνώριση προϋπηρεσίας  (Αναγνώστηκε 26192 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lilium1990

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1059
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 03:06:01 μμ »
επιτελους κατι καλο..

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:25 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 17, 2017, 09:05:12 μμ »
Δηλαδή από το 2018 θα έχουμε και μισθολογικό κέρδος από την αναγνώριση ; 
Αν το σκεφτούμε λογικά ναι, νομίζω ότι κάθε προϋπηρεσία που αναγνωρίζεται για κατάταξη σε βαθμό, αναγνωρίζεται και για  κατάταξη σε ΜΚ, γνωρίζει κάποιος κάτι διαφορετικό;
Μείωση ωραρίου;
Δε νομίζω γιατί ως υπηρεσία για τον υπολογισμό του ωραρίου νοείται μόνο η εκπαιδευτική...
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος EPSILON4

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 80
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 12:05:24 μμ »
Στο alfavita βγηκε χτες η εγκυκλιος που αφορα την αναγνωριση αλλα απο οτι καταλαβα αφορα στις διαδικασιες των διευθυνσεων(παραλαβες και επεξεργαδια αιτησεων κλπ) και δινει τελικη ημερομηνια την 10η μαρτιου ωστε οι διεθυνσεις των υπουργειων να εχουν κανει την επεξεργασια.
.Για εκπαιδευτικους δεν λεει τιποτα και αρχιζω να ανησυχω μηπως δεν βγει καποιο χρονοδιαγραμμα για εμας.μηπως θεωρουν οτι επρεπε να εχουμε στειλει τα χαρτια μας οταν ξεκινησε η διαδικασια για ολο το δημοσιο.παντως αρκετοι εκπαιδευτικοι ειχαν στειλει ,τοτε,τα δικαιλογητικα τους ενω ειχε ανακοινωθει οτι δεν θα ισχυσει η αναγνωριση για εκπαιδευτικους.εχει κανεις καποια πληροφορηση;

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 07:13:11 μμ »
"Η προϋπηρεσία πρέπει να είναι συναφής με τα αντικείμενα, στα οποία το προσωπικό της παρ.1 απασχολείται ή είναι δυνατόν να απασχοληθεί, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις."

Η παραπάνω φράση περικλείει ή αποκλείει μη εκπαιδευτική προϋπηρεσία; Εγώ που είμαι ΠΕ19 με ένσημα από μισθωτή εργασία ως προγραμματιστής, μπορώ να αναγνωρίσω αυτή την προϋπηρεσία ως συναφή προς την ειδικότητά μου με την ίδια λογική που μου έχει αναγνωριστεί παλιά μεταπτυχιακό ως συναφές ως προς την ειδικότητά μου, άσχετο ως προς την εκπαίδευση και αυτό;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:25 »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 18, 2017, 11:21:36 μμ »
Στο alfavita βγηκε χτες η εγκυκλιος που αφορα την αναγνωριση αλλα απο οτι καταλαβα αφορα στις διαδικασιες των διευθυνσεων(παραλαβες και επεξεργαδια αιτησεων κλπ) και δινει τελικη ημερομηνια την 10η μαρτιου ωστε οι διεθυνσεις των υπουργειων να εχουν κανει την επεξεργασια.
.Για εκπαιδευτικους δεν λεει τιποτα και αρχιζω να ανησυχω μηπως δεν βγει καποιο χρονοδιαγραμμα για εμας.μηπως θεωρουν οτι επρεπε να εχουμε στειλει τα χαρτια μας οταν ξεκινησε η διαδικασια για ολο το δημοσιο.παντως αρκετοι εκπαιδευτικοι ειχαν στειλει ,τοτε,τα δικαιλογητικα τους ενω ειχε ανακοινωθει οτι δεν θα ισχυσει η αναγνωριση για εκπαιδευτικους.εχει κανεις καποια πληροφορηση;
Όταν ξεκίνησε η διαδικασία για "όλο το δημόσιο" δεν ήταν για "όλο το δημόσιο" αλλά για όλους πλην εκπαιδευτικών. Ασχολίαστο το ότι κάποιοι εκπαιδευτικοί έσπευσαν τότε να προλάβουν να ενταχθούν σε μια διαδικασία που δεν τους περιελάμβανε (τότε).
Όσον αφορά το τώρα, η από 16/2 εγκύκλιος που ανέβασε η alfavita είναι συνέχεια των εγκυκλίων που εκδόθηκαν μετά την δημοσίευση του σχετικού  ΠΔ, ξέρετε αυτού που ήταν για ¨όλο το δημόσιο" πλην εκπαιδευτικών, όπως προκύπτει αν κάποιος κάνει τον κόπο να τη διαβάσει, αναφέρεται δε στη συνέχιση των διαδικασιών αναγνώρισης που ξεκίνησαν με τις προηγούμενες που δεν απευθύνονταν και σε εκπαιδευτικούς.
"Η προϋπηρεσία πρέπει να είναι συναφής με τα αντικείμενα, στα οποία το προσωπικό της παρ.1 απασχολείται ή είναι δυνατόν να απασχοληθεί, σύμφωνα με τις ισχύουσες διατάξεις."

Η παραπάνω φράση περικλείει ή αποκλείει μη εκπαιδευτική προϋπηρεσία; Εγώ που είμαι ΠΕ19 με ένσημα από μισθωτή εργασία ως προγραμματιστής, μπορώ να αναγνωρίσω αυτή την προϋπηρεσία ως συναφή προς την ειδικότητά μου με την ίδια λογική που μου έχει αναγνωριστεί παλιά μεταπτυχιακό ως συναφές ως προς την ειδικότητά μου, άσχετο ως προς την εκπαίδευση και αυτό;
Θα βγει εγκύκλιος (εφαρμοστική) και για μας, τώρα που ψηφίστηκε ο νόμος και έχει πάρει και φεκ, είναι θέμα ημερών (πιστεύω), εκεί θα δούμε και τα χρονοδιαγράμματα και τι ακριβώς θέλει να πει ο ποιητής όσον αφορά το τι αναγνωρίζεται.. (πχ τι σημαίνει συναφής προϋπηρεσία), όσον αφορά όσους είχαν σπεύσει να υποβάλλουν αίτηση (όταν μας είχαν εκτός), πολύ φοβάμαι ότι θα χρειαστεί να ξανά - υποβάλλουν....
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 18, 2017, 11:23:25 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #47 στις: Μάρτιος 03, 2017, 06:33:56 μμ »
http://www.alfavita.gr/sites/default/files/attachments/anagnorisi_proypiresias_ekpaideytikon.pdf
Εφαρμοστική εγκύκλιος βαθμολογικής αναγνώρισης προυπηρεσίας εκπαιδευτικών.
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #48 στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:19:28 μμ »
Μάλιστα... Φοβερές διευκρινίσεις  ;D

Κι έχουμε και το παρακάτω για να τρέχουμε σε ασφαλιστικούς φορείς;

Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα από την οποία να προκύπτει ότι έχουν καλυφθεί όλες προς αυτόν ασφαλιστικές εισφορές του υπαλλήλου για το χρονικό διάστημα που ζητείται να αναγνωριστεί ως προϋπηρεσία.

Εγώ πάντως ζήτησα ηλεκτρονικά από την πύλη Ερμής βεβαίωση ασφάλισης ΙΚΑ και θέλω να δω αν αρκεί για το από πάνω  ???

Αποσυνδεδεμένος cgs

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ04.01
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #49 στις: Μάρτιος 03, 2017, 07:23:48 μμ »
Λυπάμαι που επισημαίνω ΑΛΛΑ τα γραπτά μένουν..


1. http://www.pde.gr/index.php?topic=33087.msg936022#msg936022

2. http://www.pde.gr/index.php?topic=33087.msg936025#msg936025

3. http://www.pde.gr/index.php?topic=33087.msg939739#msg939739

4. http://www.pde.gr/index.php?topic=33087.msg945599#msg945599


Σε αρκετές ειδικότητες προϋπηρεσία σε ιδιωτικό τομέα έχει ήδη αναγνωρισθεί ΚΑΙ ΜΙΣΘΟΛΟΓΙΚΑ κάτι που είναι σημαντικότερο από τη βαθμολογική εξέλιξη.

Οψόμεθα.. ΑΛΛΑ συν Αθηνά και χείρα κίνει ( ΑΔΕΔΥ - ΟΛΜΕ/ΟΛΤΕΕ/ΔΟΕ - ΕΛΜΕ και αντίστοιχες πρωτοβάθμιας).

Καλή συνέχεια ...

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #50 στις: Μάρτιος 03, 2017, 08:00:58 μμ »
Μπορει καποιος συναδερφος να εξηγησει -να τα κανει λιανα- τι χρειαζεται να προσκομισουμε για τη μισθωτη εργασια συμφωνα με τα παραπανω;

Μισθωτή εργασία (περ. γ, παρ.3, άρθρο 9)
Τα δικαιολογητικά, για όσους παρείχαν μισθωτή υπηρεσία, είναι τα ακόλουθα:
i. Άδεια άσκησης επαγγέλματος ή βεβαίωση από την αρμόδια διοικητική αρχή ότι πληρούνται οι νόμιμες προϋποθέσεις για την άσκηση του αντίστοιχου επαγγέλματος ή επαγγελματική ταυτότητα, όπου απαιτούνται, καθώς και βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα, από την οποία να προκύπτει η διάρκεια της ασφάλισης και το είδος της εργασίας ή
ii. Εφόσον από τα ανωτέρω δεν προκύπτει η διάρκεια και το είδος της απασχόλησης, απαιτείται επιπλέον βεβαίωση του εργοδότη στον οποίον απασχολήθηκε, στην οποία να αναφέρεται η διάρκεια και το είδος της απασχόλησης του υπαλλήλου. Επισημαίνεται, ότι σύμφωνα με τη διάταξη του άρθρου 678 του Αστικού Κώδικα και του άρθρου 2 του Ν.2112/1920 η χορήγηση της εν λόγω βεβαίωσης αποτελεί υποχρέωση του εργοδότη και
 iii. Βεβαίωση του οικείου ασφαλιστικού φορέα από την οποία να προκύπτει ότι έχουν καλυφθεί όλες οι προς αυτόν ασφαλιστικές εισφορές του υπαλλήλου για το χρονικό διάστημα που ζητείται να αναγνωριστεί ως προϋπηρεσία.

Στο 1 λεει αδεια ασκησεως επαγγέλματος και βεβαιωση ΟΑΕΕ που να φαίνεται η διαρκεια και το ειδος της εργασιας. Εγω αδεια δεν ειχα βγαλει. Τα ενσημα, επισης ως φαινεται, δεν ειναι επαρκη για να φανει το ειδος της εργασιας αλλα μόνο η διαρκεια της.
Στο 2 λεει βεβαιωση απο εργοδοτη. Τα φροντιστήρια που δουλευα εχουν κλεισει.
Στο 3 λεει βεβαιωση απο ΟΑΕΕ οτι εχουν καλυφθει οι εισφορες. Μα καλα,!! Αν εχεις τα ενσημα, δεν εχουν καλυφθει οι εισφορές;;;

Υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω; Τελικα τι να τους προσκομισω;

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #51 στις: Μάρτιος 03, 2017, 09:44:20 μμ »
Λυπάμαι που επισημαίνω ΑΛΛΑ τα γραπτά μένουν..
Οψόμεθα.. ΑΛΛΑ συν Αθηνά και χείρα κίνει ( ΑΔΕΔΥ - ΟΛΜΕ/ΟΛΤΕΕ/ΔΟΕ - ΕΛΜΕ και αντίστοιχες πρωτοβάθμιας).Ε
Καλή συνέχεια ...
Ευτυχώς που υπάρχουν κι αυτά :)..τα γραπτά εννοώ..
Ο καθένας με τις απόψεις του...
Εκτός κι αν δεν επιτρέπεται από τα συνδικαλιστικά μας όργανα :P
Καλή συνέχεια (επίσης..)
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #52 στις: Μάρτιος 03, 2017, 10:12:40 μμ »
Μπορει καποιος συναδερφος να εξηγησει -να τα κανει λιανα- τι χρειαζεται να προσκομισουμε για τη μισθωτη εργασια συμφωνα με τα παραπανω;

..........................
Υπαρχει κατι που δεν καταλαβαινω; Τελικα τι να τους προσκομισω;
Ότι ξέρεις ξέρω...
Στην εγκύκλιο αναφέρει ότι μπορούμε να προσκομίσουμε επικουρικά οποιοδήποτε  επίσημο έγγραφο προς απόδειξη της προϋπηρεσίας αλλά και της συνάφειας αυτής, όπως ενδεικτικά - όσον αφορά τη μισθωτή εργασία - συμβάσεις εργασίας, κάρτα/αναγγελία πρόσληψης, καταστάσεις (πίνακες προσωπικού) που τηρούνται στο Σώμα Επιθεώρησης Εργασίας, καταγγελία της σύμβασης κλπ...
Επίσης:
Η συγκέντρωση και προσκόμιση των απαιτούμενων δικαιολογητικών, καθώς και κάθε άλλου στοιχείου, που
αποδεικνύει ότι συντρέχουν οι απαιτούμενες για την αναγνώριση προϋπηρεσίας προϋποθέσεις, αποτελούν
ευθύνη του εκπαιδευτικού που υποβάλλει τη σχετική αίτηση.
Η υποβολή Υπεύθυνης Δήλωσης δεν αποτελεί κατά νόμο αποδεικτικό στοιχείο σχετικά με την απόδειξη
της ειδικότητας του απασχολούμενου σε περίπτωση που ο εργοδότης δεν υφίσταται πλέον,
και τα
φωτοαντίγραφα των καρτελών ενσήμων δεν υποκαθιστούν τις απαραίτητες προβλεπόμενες βεβαιώσεις
των οικείων ασφαλιστικών φορέων.
Υποθέτω ότι μόλις θα αρχίσουν να κατακλύζονται οι διευθύνσεις από τα ερωτήματα για τα δικαιολογητικά και τις αιτήσεις των ενδιαφερομένων, θα απευθύνουν σχετικά ερωτήματα προς το υπουργείο και ίσως βγουν κι άλλες διευκρινιστικές...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 03, 2017, 10:16:37 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #53 στις: Μάρτιος 04, 2017, 08:52:18 πμ »
Άδεια άσκησης επαγγέλματος ; 

Αποσυνδεδεμένος knkn

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2349
  • Φύλο: Άντρας
  • η ζωή είναι ωραία !
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #54 στις: Μάρτιος 04, 2017, 01:27:59 μμ »
Πρέπει να καταθέσουμε και την άδεια διδασκαλίας που είχαμε βγάλει για να διδάξουμε σε φροντιστήριο ; 

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αναγνώριση προϋπηρεσίας
« Απάντηση #55 στις: Μάρτιος 04, 2017, 04:46:18 μμ »
Knkn, αυτό καταλαβαίνω κι εγώ!
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159882
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 509
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 408
Σύνολο: 415

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.