*

Αποστολέας Θέμα: Μεταθέσεις 2017  (Αναγνώστηκε 125009 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #154 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:38:19 μμ »
Μετά από σημερινή επικοινωνία με τη ΔΔΕ που ανήκω μου είπαν ότι εάν δεν φαίνεται η ημερομηνία κτήσης δημοτικότητας στο σύστημα πρέπει να προσκομίσουμε πιστοποιητικό εντοπιότητας. Δεν αρκεί να φαίνεται μόνο η περιοχή (όπως συμβαίνει στην περίπτωσή μου)
Ούτε εμένα την έχουν περάσει, αλλά υπήρχε πάντα στα πιστοποιητικά παλιότερων ετών που τους είχα καταθέσει. Η εγκύκλιος όμως δεν λέει κάτι σχετικά, οπότε εγώ δεν θα στείλω. Αν θέλουν μπορούν να επικοινωνήσουν και να μου το ζητήσουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:59:52 »

Αποσυνδεδεμένος Dr_Michael

  • Ιδρυτής του PDE
  • Administrator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1828
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ 86
    • Προφίλ
    • Galop
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #155 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:40:17 μμ »
Παιδιά, πιστοποιητικά οικογενειακής κατάστασης και εντοπιότητας προσκομίζουμε πλέον μόνο σε αλλαγές έτσι δεν είναι; Δηλαδή εάν δεν έχει αλλάξει κάτι από πέρισυ δεν τα ξαναστέλνουμε. Καλά δεν έχω καταλάβει από την εγκύκλιο;

Η δική μας ΔΔΕ ζητάει όλα τα έγγραφα ξανά!

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #156 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 03:59:33 μμ »
ναι....ζητανε παλι ολα τα δικαιολογητικα, λογω παρελευσης του τριμηνου

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #157 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:06:31 μμ »
Όλες οι υπηρεσίες του δημοσίου ειναι υποχρεωμένες εδώ και πολλα χρονια να κάνουν αυτεπάγγελτη αναζήτησή κάποιων πιστοποιητικών. Πριν 6 χρονια που ήμουν στο γραφείο, τα ζητούσαμε εμείς και μάλιστα κάποια στιγμή μας τηλεφώνησαν από τα ΚΕΠ για να μας επισημάνουν ότι πρέπει να τα ζητάμε εμείς και όχι να τα ζητάμε από τους συναδελφους. Τα προσκομίζουμε μόνο αν θελουμε να τους διευκολύνουμε (αν και ειναι εύκολη και μαζική διαδικασία για το γραφείο).
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:11:07 μμ από topsy »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:59:52 »

Αποσυνδεδεμένος blethalassa

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 430
  • ...κύριε Κλεό, θα μας κάνεις τον ρέφερι ?
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #158 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:10:15 μμ »
κατα δηλωση τους '' αφου η εγκυκλιος λεει να ειναι προσφατα...''

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #159 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 04:22:44 μμ »
Και μας βγάλαν κάτι διευκρινήσεις που μάλλον τα ξαναζητάνε  :'(. Θα πάρω τηλ αύριο να επιβεβαιώσω. Πάντως topsy εγώ απ' όταν ήμουν σε γραφείο, δεν την θυμάμαι ούτε εύκολη ούτε μαζική την αυτεπάγγελτη αναζήτηση που χρειάστηκε να κάνω. Ελπίζω να έχει αλλάξει η διαδικασία από τότε, γιατί αλλιώς τους λυπάται η καρδιά μου.

Αποσυνδεδεμένος raven

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #160 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 05:57:27 μμ »
Από τη ΔΔΕ μου ζητούν τα πιστοποιητικά που αποστέλλω με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο να τα έχω πρώτα δηλώσει στο πεδίο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ της αίτησής μου. Όμως την αίτηση την έχω ήδη οριστικοποιήσει και το πεδίο αυτό είναι πλέον ανενεργό. Τι να κάνω; Γίνεται να κάνω ανάκληση της αίτησης και στο καπάκι να στείλω μια νέα; (ή αυτό δεν μπορεί να γίνει;)

Αποσυνδεδεμένος topsy

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1693
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #161 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 06:31:16 μμ »
Και μας βγάλαν κάτι διευκρινήσεις που μάλλον τα ξαναζητάνε  :'(. Θα πάρω τηλ αύριο να επιβεβαιώσω. Πάντως topsy εγώ απ' όταν ήμουν σε γραφείο, δεν την θυμάμαι ούτε εύκολη ούτε μαζική την αυτεπάγγελτη αναζήτηση που χρειάστηκε να κάνω. Ελπίζω να έχει αλλάξει η διαδικασία από τότε, γιατί αλλιώς τους λυπάται η καρδιά μου.
Ένα πίνακα excel στέλναμε στα ΚΕΠ με κάποια στοιχεία ταυτότητας

Wizard

  • Επισκέπτης
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #162 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 06:34:08 μμ »
Κάποιες Δ/νσεις, π.χ. ΠΕ Β/Αθήνας, ΠΕ Δ/Αθήνας και ΠΕ Δυτικής Αττικής, ζητάνε λίγο διαφορετική μορφή του ηλεκτρονικού μηνύματος από αυτή που αναφέρει η εγκύκλιος των μεταθέσεων. Συνεννοημένες θα είναι, αλλά δεν ξέρω γιατί. Δεν πιστεύω ότι παίζει κάποιο ρόλο...

Αποσυνδεδεμένος Solaris

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 187
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #163 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 07:28:51 μμ »
Από τη ΔΔΕ μου ζητούν τα πιστοποιητικά που αποστέλλω με ηλεκτρονικό ταχυδρομείο να τα έχω πρώτα δηλώσει στο πεδίο ΠΑΡΑΤΗΡΗΣΕΙΣ της αίτησής μου. Όμως την αίτηση την έχω ήδη οριστικοποιήσει και το πεδίο αυτό είναι πλέον ανενεργό. Τι να κάνω; Γίνεται να κάνω ανάκληση της αίτησης και στο καπάκι να στείλω μια νέα; (ή αυτό δεν μπορεί να γίνει;)

Η αναγραφή των δικαιολογητικών στο πεδίο των παρατηρήσεων της ηλεκτρονικής αίτησης προβλέπεται ούτως ή άλλως στην εγκύκλιο των μεταθέσεων. Ενημέρωσε σχετικά τη ΔΔΕ / ΔΠΕ σου.

Αποσυνδεδεμένος Sorrow

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #164 στις: Φεβρουάριος 21, 2017, 09:39:30 μμ »
Για την συνυπηρέτηση στην περίπτωση που η/ο σύζυγος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα η εγκύκλιος γράφει ότι η διετία εργασίας πρέπει να έχει συμπληρωθεί μέχρι την 28η Φεβρουαρίου. Αν η εργασία όμως δεν είναι συνεχόμενη τι γίνεται ; Πχ αν μιλάμε για εποχική εργασία σε ξενοδοχείο ή εστίαση σε τουριστική περιοχή ή 5μηνες - 8μηνες συμβάσεις σε υπηρεσίες του δημοσίου τότε τι ισχύει ; Έστω ότι υπάρχουν ένσημα από 1/5/2015 έως 31/10/2015 κι από 1/5/2016 έως 31/10/2016  τεκμηριώνεται 2ετία και συνυπηρέτηση ή όχι ; Αν υπάρχουν ένσημα και για το αντίστοιχο διάστημα του 2014 ;

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #165 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 10:41:53 πμ »
Ένα πίνακα excel στέλναμε στα ΚΕΠ με κάποια στοιχεία ταυτότητας
Εγώ θυμάμαι ότι έπρεπε να συμπληρώσω έναν πίνακα και μάλιστα χειρόγραφα γαιτί για κάποιο λόγο (δεν θυμάμαι) δεν μπορούσα να το κάνω edit στον υπολογιστή και ζητούσε ένα σωρό στοιχεία σε κάθε όνομα και έπρεπε να στείλω ξεχωριστό πίνακα σε κάθε δημοτολόγιο (δλδ άλλο για δήμο Τρικάλων, άλλο για δήμο Καβάλας κοκ) με fax! και μετά να πάρω τηλ να τσεκάρω ότι τα πήρανε και μετά να περιμένω να μου στείλουν τις απαντήσεις πάλι με fax  και άστα να πάνε!!! Καμιά 20αριά ονόματα είχα και είχα βλαστημήσει. Και φυσικά τα ονόματα αυτά δεν βγαίναν από κάποιο ηλεκτρονικό σύστημα ομαδοποιημένα, εγώ έπρεπε να δω που ζητάει ο καθένας εντοπιότητα και να τα γκρουπάρω. Τεσπά... άσχετο με τη συζήτηση αλλά το θυμήθηκα.

Αποσυνδεδεμένος happiness

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2158
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 19 - Μηχ. Η/Υ & Πληρ. - ΠΠ
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #166 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 10:42:48 πμ »
Για την συνυπηρέτηση στην περίπτωση που η/ο σύζυγος δουλεύει στον ιδιωτικό τομέα η εγκύκλιος γράφει ότι η διετία εργασίας πρέπει να έχει συμπληρωθεί μέχρι την 28η Φεβρουαρίου. Αν η εργασία όμως δεν είναι συνεχόμενη τι γίνεται ; Πχ αν μιλάμε για εποχική εργασία σε ξενοδοχείο ή εστίαση σε τουριστική περιοχή ή 5μηνες - 8μηνες συμβάσεις σε υπηρεσίες του δημοσίου τότε τι ισχύει ; Έστω ότι υπάρχουν ένσημα από 1/5/2015 έως 31/10/2015 κι από 1/5/2016 έως 31/10/2016  τεκμηριώνεται 2ετία και συνυπηρέτηση ή όχι ; Αν υπάρχουν ένσημα και για το αντίστοιχο διάστημα του 2014 ;
Νομίζω ότι αυτά τα διευκρινίζει η εγκύκλιος. Την κοίταξες;

Αποσυνδεδεμένος chris75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 681
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Μεταθέσεις 2017
« Απάντηση #167 στις: Φεβρουάριος 22, 2017, 11:18:59 πμ »
Η δική μας ΔΔΕ ζητάει όλα τα έγγραφα ξανά!


Είναι απαράδεκτη αυτή η κατάσταση...τότε για ποιόν λόγο εκδίδεται η εγκύκλιος;;;;!!!Αφού πάλι πολλές δδε, μην πώ όλες, τα ξαναζητάνε τα δικαιολογητικά, όχι μόνο σε αλλαγές, αλλά και τα ήδη περασμένα και μοριοδοτημένα και αυτά που δεν έχουν αλλάξει κάτι στην κατάστασή μας...το Υπουργείο δεν μπορεί να υποχρεώσει τις δδε να εφαρμόζουν επακριβώς την εγκύκλιο;;;Τι στό καλό προϊσταμένη αρχή είναι η ΚΥ;;; Αυτός είναι ο ρόλος της...
Λοιπόν, συμβουλή σε όλους/ες τους/τις συναδέλφους...μπορεί ναι μεν η εγκύκλιος να γράφει αυτά που γράφει, αλλά η καθε δδε κάνει αυτό που νομίζει...Νομίζω όλοι/ες πλέον το έχουμε καταλάβει...Εχθές πήγα αυτοπροσώπως στο Υπουργείο στις μεταθέσεις και μου είπαν αυτό ακριβώς...ότι ναι μεν αλλά...το γράφει μεν η εγκύκλιος, αλλά για καλό και για κακό επικοινωνήστε με την οικεία δδε γιατί ζητάνε πολλές πάλι τα δικαιολογητικά....μου είπε δε ότι σήμερα θα βγει κάποιια διευκρινιστική από το Υπουργείο επί του θέματος..αυτοί πάντως στηνΚΥ νίπτουν τας χείρας των...αν τα ζητάει η οικεία δδε τα στέλνετε....επομένως άπαντες/άπασες, αν δεν το έχετε ήδη κάνει, επικοινωνήστε με τις δδε που ανήκετε...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32294
  • Τελευταία: etaap0021
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159902
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 540
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 488
Σύνολο: 496

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.066 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.