*

Αποστολέας Θέμα: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;  (Αναγνώστηκε 38987 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 10, 2016, 06:21:03 πμ »
Δεν είμαι του κλάδου αλλά έχω μία ερώτηση να κάνω. Από τη στιγμή που τα κλασικά (και είναι πολλά αυτά) γίνονται ολοήμερα δεν θα χρειαστεί περισσότερους νηπιαγωγούς άρα περισσότερους αναπληρωτές;


Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:34 »

Αποσυνδεδεμένος georgia_georgia

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 917
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:15:21 πμ »
Δύσκολο.... Το νηπιαγωγείο "της γειτονιάς" και το κάθε νηπιαγωγείο δεν έχει την υποδομή για να δουλέψει ως ολοήμερο. Ούτε κρεβάτια (έστω στρώματα της κακιάς ώρας), ούτε κουζίνα. Επίσης δύσκολα θα μαζευτούν τόσα νήπια για τη λειτουργία του τμήματος. Μακάρι βέβαια... Ελπίζουμε τουλάχιστον να μη μειωθούν πολύ οι θέσεις μας. Άντε εμάς μας αφανίζει, τα παιδιά τι θα τα κάνει ο Ηρώδης??
Η μόνη σωτηρία μας είναι να πείθουμε τους γονείς για τη σπουδαιότητα του ολοημέρου και να το αποδεικνύουμε με το έργο μας κρατώντας εκεί τα παιδιά αλλά και όλα τα προνήπια. Ευτυχώς έχουμε και αυτά να συμπληρώνουμε τον απαραίτητο αριθμό.
Επίσης έχω σκεφτεί ένα πολύ αισιόδοξο σενάριο... λέτε να κόψει θέσεις από τα ολοήμερα για να κάνει δίχρονη υποχρεωτική και να ανοίξουν άλλα 500 νηπιαγωγεία για να μπουν όλα τα παιδια???????  :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o :o οχι ε??
the best teachers teach from the heart... not from the book...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #44 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:18:10 πμ »
Δεν είμαι του κλάδου αλλά έχω μία ερώτηση να κάνω. Από τη στιγμή που τα κλασικά (και είναι πολλά αυτά) γίνονται ολοήμερα δεν θα χρειαστεί περισσότερους νηπιαγωγούς άρα περισσότερους αναπληρωτές;
αντιθετως θα χρειαστει λιγοτερους...

ενα απλο παραδειγμα...
περυσι σε ενα νηπιαγωγειο εγγραφονταν 12 παιδια που ηθελαν κλασικο και 12 ολοημερο...αυτο προυποθετει 3 νηπιαγωγους (1 για το κλασικο και 2 για το ολοημερο)

με το νεου τυπου νηπιαγωγειο....και τα 24 παιδια θα ειναι στην ιδια ταξη οπου τα 12 θα αποχωρουν στις 1 και τα υπολοιπα θα συνεχιζουν. αρα θα χρειαζονται 2 νηπιαγωγοι.....

Αποσυνδεδεμένος sosta7

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 133
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #45 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:20:47 πμ »
τωρα που βρεθηκαν 216 εκ.ευρω μεσω ΕΣΠΑ μπας κ το αποσυρει για φετος...............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:25:34 »

Αποσυνδεδεμένος dimvri

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 24
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #46 στις: Αύγουστος 10, 2016, 10:26:45 πμ »
Mε 12 παιδια χρειαζεται παντα 1 νηπιαγωγος

Αποσυνδεδεμένος gerly

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Στα όρη, στ'άγρια βουνά...
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #47 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:13:42 πμ »
από που απορρεει οτι καταργειται το εναλλασσομενο ωραριο??? αναφερει ρητα κατι τετοιο??

Ισα-ισα το "ο/οι εκπαιδευτικοι" καλλιστα σημαινει πως μπορουν να δηλωθουν περισσοτεροι απο ενας.
π.χ. εστω ενα νηπιαγωγειο με 1 ολοημερο προγραμμα και 2 νηπιαγωγους.
Δηλωνονται και οι δυο τοσο για το υποχρεωτικο οσο και για το ολοημερο προγραμμα, ωστε να πηγαινουν εναλλαξ.

Όσο αυτη η υπουργικη αποφαση διεπεται απο δημιουργικη ασαφεια τοσο πιο ευελικτη μπορει να γινει.
Αλλωστε τι οφελος εχει το υπουργειο απο το να καταργησει το εναλλαξ? Απολυτως κανενα οφελος!


Μηπως για να ανοιξει ο δρομος να μπουν ειδικοτητες/ωρομισθιοι;Να ειναι μια σταθερη το πρωι και μετα ειδικοτητες.

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #48 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:21:40 πμ »
μιλησα με εναν αρμοδιο στο υπουργειο για θεματα ολοημερων και μου ειπε τα εξης:

α) θα βγει εγκυκλιος για τη λειτουργια των ολοημερων που θα παρεχει διευκρινισεις
β) του φανηκαν αστεια τα σεναρια περι εισαγωγης ειδικοτητων και δεν υπαρχει κανενα τετοιο ενδεχομενο.

απλα σας μεταφερω τι μου ειπε...

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #49 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:22:34 πμ »
Δεν είμαι του κλάδου αλλά έχω μία ερώτηση να κάνω. Από τη στιγμή που τα κλασικά (και είναι πολλά αυτά) γίνονται ολοήμερα δεν θα χρειαστεί περισσότερους νηπιαγωγούς άρα περισσότερους αναπληρωτές;


Τα περισσότερα είναι ολοήμερα.
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #50 στις: Αύγουστος 10, 2016, 11:25:25 πμ »
'' ... ●   Με απόφαση και σχετική πράξη του Συλλόγου Διδασκόντων ορίζονται ο/οι εκπαιδευτικός/οί που διδάσκουν στο υποχρεωτικό πρόγραμμα και ο/οι εκπαιδευτικός/οί που διδάσκουν στο Ολοήμερο Πρόγραμμα. Σε περίπτωση διαφωνίας την οριστική λύση δίνει ο/η Σχολικός/ή Σύμβουλος. Το Τμήμα Πρόωρης Υποδοχής μαθητών αναλαμβάνει ο/η εκπαιδευτικός που διδάσκει στο υποχρεωτικό πρόγραμμα.[/i] "

Καλησπέρα σας και περαστικά μας!!
Μετά το πρώτο εγκεφαλικό και διαβάζοντας το καινούριο πρόγραμμα θεωρώ ότι με το " προαιρετικό ολοήμερο'' καταργείται το εναλλασσόμενο ωράριο των νηπιαγωγών και πλέον οι αναπληρωτές  θα κάνουν το ντάντεμα!
Γιατί αν ορίζεται από την αρχή όπως αναφέρεται, ποια μόνιμη θα θέλει την απογευματινή βάρδια;Γινόμαστε κι εμείς προαιρετικοί!



Φοβάμαι πως ο κάθε σύλλογος θα ερμηνεύσει την οδηγία, όπως τους συμφέρει...

μιλησα με εναν αρμοδιο στο υπουργειο για θεματα ολοημερων και μου ειπε τα εξης:

α) θα βγει εγκυκλιος για τη λειτουργια των ολοημερων που θα παρεχει διευκρινισεις
β) του φανηκαν αστεια τα σεναρια περι εισαγωγης ειδικοτητων και δεν υπαρχει κανενα τετοιο ενδεχομενο.

απλα σας μεταφερω τι μου ειπε...

Το ορθότερο πιστεύω.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 10, 2016, 11:42:55 πμ από AnnaB »
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #51 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:04:51 μμ »
αντιθετως θα χρειαστει λιγοτερους...

ενα απλο παραδειγμα...
περυσι σε ενα νηπιαγωγειο εγγραφονταν 12 παιδια που ηθελαν κλασικο και 12 ολοημερο...αυτο προυποθετει 3 νηπιαγωγους (1 για το κλασικο και 2 για το ολοημερο)

με το νεου τυπου νηπιαγωγειο....και τα 24 παιδια θα ειναι στην ιδια ταξη οπου τα 12 θα αποχωρουν στις 1 και τα υπολοιπα θα συνεχιζουν. αρα θα χρειαζονται 2 νηπιαγωγοι.....

Μιλάς για την περίπτωση που ήταν ήδη ολοήμερο. Εγώ σου μιλάω για κλασικά μόνο που τελειώναν στις 12:30. Σε αυτά δημιουργείται ένα επιπλέον τμήμα. Η περίπτωση των 24 παιδιών σε δύο τμήματα (κλασικό και ολοήμερο) ώστε τελικά να προκύψει ένα με το νέο τύπο δεν νομίζω ότι ισχύει για αστικά κέντρα. Για παράδειγμα στο νηπιαγωγείο της κόρης μου (Αθήνα), είναι18 στο κλασικό και 20 στο ολοήμερο και μας είπαν τον Ιούνη οι νηπιαγωγοί πως θα έχουν και άλλες εγγραφές το Σεπτέμβρη στο ολοήμερο από όμορα που είναι μόνο κλασικά. Προφανώς αυτό ήταν πριν το νέο τύπο νηπιαγωγείου.

Αποσυνδεδεμένος depy

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 52
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #52 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:17:13 μμ »
Το θέμα ειναι πως οι προισταμένες πρεπει να πεισουν τους γονεις για την σπουδαιότητα του ολοήμερου και δυστυχως η εμπειρια των 7  χρόνων αναπληρωσης μου δείχνει οτι εκτος ελάχιστων περιπτωσεων  οι περισσότερες δεν το προωθούν. Δυστυχως ειναι στην διαθεση τους το πως θα χειριστουν τις εγγραφες...

Αποσυνδεδεμένος josua

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1269
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #53 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:20:08 μμ »
Μιλάς για την περίπτωση που ήταν ήδη ολοήμερο. Εγώ σου μιλάω για κλασικά μόνο που τελειώναν στις 12:30. Σε αυτά δημιουργείται ένα επιπλέον τμήμα. Η περίπτωση των 24 παιδιών σε δύο τμήματα (κλασικό και ολοήμερο) ώστε τελικά να προκύψει ένα με το νέο τύπο δεν νομίζω ότι ισχύει για αστικά κέντρα. Για παράδειγμα στο νηπιαγωγείο της κόρης μου (Αθήνα), είναι18 στο κλασικό και 20 στο ολοήμερο και μας είπαν τον Ιούνη οι νηπιαγωγοί πως θα έχουν και άλλες εγγραφές το Σεπτέμβρη στο ολοήμερο από όμορα που είναι μόνο κλασικά. Προφανώς αυτό ήταν πριν το νέο τύπο νηπιαγωγείου.
Σε αυτο δεν εχεις αδικο...
απλα προυποθετει οτι στα συγκεκριμενα (πρωην κλασικα) θα υπαρχει τοσο ο απαραιτητος αριθμος παιδιων για να επεκταθει σε ολοημερο, οσο και η καταλληλη κτιριακη υποδομη, διοτι σε πολυ μικρους χωρους ειναι αδυνατο να λειτουργησει ολοημερο.

Εν πασει περιπτωση.....πιστευω στη σουμα.... θα γλυτωσει αναπληρωτες (οχι πολλους).

Οσο για ολα τα υπολοιπα σεναρια καταστροφης που διαβαζω (ειδικοτητες, ωρομισθια, κουπονια, μετατροπη σε δημοτικο παιδοφυλακτηριο κλπ).... τα συμμεριζομαι απολυτα γιατι ζουμε σε περιεργα χρονια.

Απλα πιστευω οτι ειναι πολιτικα βλακωδες, για να γλυτωσει 1500-2000 νηπιαγωγους πληρους απασχολησης, που θα τους αντικαταστησει με αλλους που παλι θα πληρωνει (ειτε ωρομισθιους, ειτε κουπονια κλπ)...... να διαλυσει το θεσμο της προσχολικης αγωγης και να θεσει σε κινδυνο παιδακια τοσο ευαισθητης ηλικιας.

Ειναι πολυ μικρο το οικονομικο οφελος για ενα τοσο μεγαλο πολιτικο κοστος!

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #54 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:24:12 μμ »
Μιλάς για την περίπτωση που ήταν ήδη ολοήμερο. Εγώ σου μιλάω για κλασικά μόνο που τελειώναν στις 12:30. Σε αυτά δημιουργείται ένα επιπλέον τμήμα. Η περίπτωση των 24 παιδιών σε δύο τμήματα (κλασικό και ολοήμερο) ώστε τελικά να προκύψει ένα με το νέο τύπο δεν νομίζω ότι ισχύει για αστικά κέντρα. Για παράδειγμα στο νηπιαγωγείο της κόρης μου (Αθήνα), είναι18 στο κλασικό και 20 στο ολοήμερο και μας είπαν τον Ιούνη οι νηπιαγωγοί πως θα έχουν και άλλες εγγραφές το Σεπτέμβρη στο ολοήμερο από όμορα που είναι μόνο κλασικά. Προφανώς αυτό ήταν πριν το νέο τύπο νηπιαγωγείου.

Πόσα είναι (ήταν συγνώμη) μόνο κλασικά;;;;....Ελάχιστα...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

Αποσυνδεδεμένος AnnaB

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4178
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 60
    • Προφίλ
Απ: Ενιαίος τύπος νηπιαγωγείου;
« Απάντηση #55 στις: Αύγουστος 10, 2016, 01:29:14 μμ »
Σε αυτο δεν εχεις αδικο...
απλα προυποθετει οτι στα συγκεκριμενα (πρωην κλασικα) θα υπαρχει τοσο ο απαραιτητος αριθμος παιδιων για να επεκταθει σε ολοημερο, οσο και η καταλληλη κτιριακη υποδομη, διοτι σε πολυ μικρους χωρους ειναι αδυνατο να λειτουργησει ολοημερο.

Εν πασει περιπτωση.....πιστευω στη σουμα.... θα γλυτωσει αναπληρωτες (οχι πολλους).

Οσο για ολα τα υπολοιπα σεναρια καταστροφης που διαβαζω (ειδικοτητες, ωρομισθια, κουπονια, μετατροπη σε δημοτικο παιδοφυλακτηριο κλπ).... τα συμμεριζομαι απολυτα γιατι ζουμε σε περιεργα χρονια.

Απλα πιστευω οτι ειναι πολιτικα βλακωδες, για να γλυτωσει 1500-2000 νηπιαγωγους πληρους απασχολησης, που θα τους αντικαταστησει με αλλους που παλι θα πληρωνει (ειτε ωρομισθιους, ειτε κουπονια κλπ)...... να διαλυσει το θεσμο της προσχολικης αγωγης και να θεσει σε κινδυνο παιδακια τοσο ευαισθητης ηλικιας.

Ειναι πολυ μικρο το οικονομικο οφελος για ενα τοσο μεγαλο πολιτικο κοστος!

Μπαινοβγαίνοντας 9 χρόνια σε τάξεις νηπιαγωγείου, όπου πάντα υπήρχαν ολοήμερα τμήματα (πολλές φορές και δύο) δυστυχώς οι συνθήκες (αναφέρομαι στην κτιριακή υποδομή) δεν ήταν πάντα οι καλύτερες, στην καλύτερη περίπτωση μέτριες για να στοιβάζονται μέσα 20+ πεντάχρονα παιδάκια...
Δε νομίζω λοιπόν να αλλάξει κάτι τώρα πάνω σε αυτό...
Όσα κομμάτια και αν μπορέσεις να ενώσεις,
δεν θα σου φτάσουν μια στιγμή για να με νιώσεις...

https://www.youtube.com/watch?v=4rU6GYvCqOA

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32310
  • Τελευταία: Alex.pe83
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160986
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 660
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 507
Σύνολο: 509

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.053 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.