*

Αποστολέας Θέμα: Σημειώσεις Μαθηματικών  (Αναγνώστηκε 5168 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σημειώσεις Μαθηματικών
« στις: Αύγουστος 31, 2016, 04:25:04 μμ »
Καλησπέρα :) Θέλω να φτιάξω σημειώσεις μαθηματικών στον υπολογιστή για να τις έχω μαζί μου όταν πηγαίνω σε φροντιστήρια. Θέλω να μου πει κάποιος συνάδελφος που γνωρίζει αν χρειάζεται να φτιάξω και θεωρία και αν ναι σε τι μορφή;;; π.χ. ερώτηση απάντηση. 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σημειώσεις Μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:23 »

Αποσυνδεδεμένος greedo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3580
  • Φύλο: Άντρας
  • Han shot first...
    • Προφίλ
Απ: Σημειώσεις Μαθηματικών
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 31, 2016, 04:40:29 μμ »
 Εξαρτάται από τις τάξεις που θα διδάξεις. Όταν ήμουν σε φροντιστήριο πριν πολλά χρόνια, με βοηθούσαν πολύ οι σημειώσεις θεωρίας κυρίως στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου. Αντίθετα στη Γ Λυκείου για Πανελλήνιες, τους έλεγα να διαβάζουν τα πάντα γιατί στις Πανελλήνιες δεν υπάρχουν SOS! (Υπάρχουν βέβαια κάποια θέματα που επαναλαμβάνονται πιο συχνά, αλλά τίποτε από όλα τα υπόλοιπα δεν αποκλείεται)  ;)
  

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σημειώσεις Μαθηματικών
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 31, 2016, 06:23:39 μμ »
Εξαρτάται από τις τάξεις που θα διδάξεις. Όταν ήμουν σε φροντιστήριο πριν πολλά χρόνια, με βοηθούσαν πολύ οι σημειώσεις θεωρίας κυρίως στις τρεις τάξεις του Γυμνασίου. Αντίθετα στη Γ Λυκείου για Πανελλήνιες, τους έλεγα να διαβάζουν τα πάντα γιατί στις Πανελλήνιες δεν υπάρχουν SOS! (Υπάρχουν βέβαια κάποια θέματα που επαναλαμβάνονται πιο συχνά, αλλά τίποτε από όλα τα υπόλοιπα δεν αποκλείεται)  ;)

Στο Γυμνάσιο θα διδάξω οπότε θα κάνω και θεωρία. Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια :)

Αποσυνδεδεμένος killbill

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3500
  • Φύλο: Άντρας
  • Αν θες να μάθεις κάτι τότε δίδαξέ το
    • Προφίλ
Απ: Σημειώσεις Μαθηματικών
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:28:22 μμ »
Τι μέθοδο ακολουθείτε στη συγγραφή σημειώσεων που δίνετε στον μαθητή σε ιδιαίτερο, όσον αφορά το κομμάτι των ασκήσεων; Αναφέρομαι κυρίως σε Λύκειο.

Α. Δίνετε φωτοτυπίες από βοηθήματα
Β. Τοu λέτε να αγοράσει αυτός ένα βοήθημα και το έχει μαζί του στο μάθημα από όπου του βάζετε και ασκήσεις (βλέπω παιδιά στο δρόμο που κρατανε τον Μπάρλα πχ!)
Γ. Έχετε συγγράψει εσείς σε ηλεκτρονική μορφή (ή χειρόγραφα;;;;) συλλογή ασκήσεων απο διάφορες πηγές.

Γράφω κάποιες παρατηρήσεις-σκέψεις μου σχετικά με τις παραπάνω μεθόδους:

μέθοδος Α: χάνεις την δυνατότητα της δικής σου επιλογής ασκήσεων από διάφορα βοηθήματα, περιορίζεσαι σε ότι βγάζεις φωτοτυπία, (δεν μπορείς να βγάλεις ολόκληρο το βοήθημα φωτοτυπία), ούτε να κόβεις ασκήσεις από τις σελίδες που βγάζεις φωτοτυπία.

μέθοδος Β: τα βοηθήματα αλλάζουν κάθε χρόνο σχεδόν, οπότε θα πρέπει και εσύ να αγοράζεις συνέχεια βοηθήματα για να συμβαδίζεις με τον μαθητή σου, αλλά και να λύνεις από την αρχή αρκετές ασκήσεις που θα είναι καινούργιες. Επίσης περιορίζεσαι στην επιλογή ασκήσεων μιας και ακολουθείς ένα βοήθημα.

μέθοδος Γ:είναι πολύ κουραστικό στα Μαθηματικά η συγγραφή σε ηλεκτρονική μορφή. Όμως από την άλλη δίνεις τις ασκήσεις που εσύ θέλεις και επιλέγεις από διάφορες πηγές (διάφορα βοηθήματα, ιντερνετ κλπ) και θεωρείς χρήσιμες.

περιμένω τις απόψεις σας.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 08, 2016, 03:45:07 μμ από killbill »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Σημειώσεις Μαθηματικών
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 16:51:23 »

Αποσυνδεδεμένος stela_500

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 49
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Σημειώσεις Μαθηματικών
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 18, 2016, 10:19:56 πμ »
Τι μέθοδο ακολουθείτε στη συγγραφή σημειώσεων που δίνετε στον μαθητή σε ιδιαίτερο, όσον αφορά το κομμάτι των ασκήσεων; Αναφέρομαι κυρίως σε Λύκειο.

Α. Δίνετε φωτοτυπίες από βοηθήματα
Β. Τοu λέτε να αγοράσει αυτός ένα βοήθημα και το έχει μαζί του στο μάθημα από όπου του βάζετε και ασκήσεις (βλέπω παιδιά στο δρόμο που κρατανε τον Μπάρλα πχ!)
Γ. Έχετε συγγράψει εσείς σε ηλεκτρονική μορφή (ή χειρόγραφα;;;;) συλλογή ασκήσεων απο διάφορες πηγές.

Γράφω κάποιες παρατηρήσεις-σκέψεις μου σχετικά με τις παραπάνω μεθόδους:


μέθοδος Α: χάνεις την δυνατότητα της δικής σου επιλογής ασκήσεων από διάφορα βοηθήματα, περιορίζεσαι σε ότι βγάζεις φωτοτυπία, (δεν μπορείς να βγάλεις ολόκληρο το βοήθημα φωτοτυπία), ούτε να κόβεις ασκήσεις από τις σελίδες που βγάζεις φωτοτυπία.

μέθοδος Β: τα βοηθήματα αλλάζουν κάθε χρόνο σχεδόν, οπότε θα πρέπει και εσύ να αγοράζεις συνέχεια βοηθήματα για να συμβαδίζεις με τον μαθητή σου, αλλά και να λύνεις από την αρχή αρκετές ασκήσεις που θα είναι καινούργιες. Επίσης περιορίζεσαι στην επιλογή ασκήσεων μιας και ακολουθείς ένα βοήθημα.

μέθοδος Γ:είναι πολύ κουραστικό στα Μαθηματικά η συγγραφή σε ηλεκτρονική μορφή. Όμως από την άλλη δίνεις τις ασκήσεις που εσύ θέλεις και επιλέγεις από διάφορες πηγές (διάφορα βοηθήματα, ιντερνετ κλπ) και θεωρείς χρήσιμες.

περιμένω τις απόψεις σας.



killbill εγώ ακολουθώ την μέθοδο Γ. Σίγουρα είναι πολύ κουραστικό και χρονοβόρο να φτιάξεις δικές σου σημειώσεις αλλά θεωρώ ότι είναι η πιο αποτελεσματική μέθοδος. Εξάλλου μια χρονιά θα κουραστείς να τις φτιάξεις και από εκεί και πέρα θα κάνεις μικρές διορθώσεις.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159644
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 492
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 441
Σύνολο: 455

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.078 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.