*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17  (Αναγνώστηκε 172928 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #56 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:08:21 πμ »
Arieta να συμπληρώσω επίσης ότι αυτό το 100 που ακούγεται μου θυμίζει την προ ΕΑΕΠ κατάσταση( μέχρι και το 2010 δλδ). Αν ανατρέξει κανείς σε φάσεις πριν το 2010 θα δει  ότι οι προσλήψεις μας τότε ήταν περίπου 100-150.Άρα τώρα που καταργήθηκαν τα ΕΑΕΠ επανερχόμαστε σε αυτό το νούμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:07 »

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #57 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:12:23 πμ »
Έτσι είναι δυστυχώς..παιδιά αν θυμάμαι καλά πέρσι είχαμε δημιουργήσει ένα σύλλογο αναπληρωτών αγγλικής και πιέζαμε πάλι για τις προσλήψεις..δεν γίνεται να συντάξουμε ένα κείμενο σαν σύλλογος και να το δημοσιεύσουμε σε όλα τα εκπαιδευτικά site για να εξηγήσουμε τι συνέβη στον κλάδο μας φέτος;;σκεφτείτε ότι θα μείνουν άνεργοι συνάδελφοι που δουλεύουν χρόνια αναπληρωτές και με ασεπ..

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #58 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 01:20:06 πμ »
Δε θα διαφωνήσω αλλά αυτό που συνέβη δε συνέβη φέτος  αλλά πέρυσι, -Μ.Τρίτη ανακοινώθηκαν τα καινούργια ωρολόγια προγράμματα- άρα προηγούμενη σχολική χρονιά. Είχαμε όλο το χρόνο να αντιδράσουμε αλλά πέρα απο μια φευγαλέα ανακοίνωση της ΠΕΚΑΔΕ άκρα του τάφου σιωπή.Τώρα τι να πούμε δηλαδή στον κόσμο, αποφασίσαμε να αντιδράσουμε μετά απο 6 μήνες γιατί τώρα συνειδητοποιήσαμε ότι θα μείνουμε άνεργοι; Ε, και θα σου πουν .....τόσος κόσμος είναι άνεργος, τι να κάνουμε....

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #59 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:42:53 πμ »
Η δική μας ειδικότητα έχει τη μεγαλύτερη μείωση και από τους ΠΕ19 και τους ΠΕ11..Απλά σκεφτείτε ότι πέρσι πήρε σε μας περίπου 750 άτομα στην πρωτοβάθμια και φέτος ακούμε μόλις για 100..αύριο όλοι τηλέφωνο στο υπουργείο!
Συγγνώμη, βρε παιδιά, αλλά τόσα χρόνια που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα εδώ στο πδε, ΠΑΝΤΑ, μα πάντα τέτοια περίοδο επικρατεί μεγάλος πανικός και συνήθως χωρίς λόγο. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να πάρει μόνο 100 από μας; Τόσα και τόσα έγιναν, αλλά τελικά Αγγλικούς και πήραν και ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ πολλούς. Εκτίμησή μου είναι ότι θα πάρουν αν όχι τους ίδιους με πέρσι, άντε λίγο λιγότερους. Ξεχνάτε τις συνταξιοδοτήσεις που ειδικά στη Δευτεροβάθμια είναι πολλές στον κλάδο μας; Τόσα περάσαμε, τόσα έγιναν, τόσα πετσοκόψανε, αλλά τελικά όλη τη χρονιά που μας πέρασε προσλαμβανόντουσαν καθηγητές Αγγλικής.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφησυχάζουμε, καθόλου δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Απλά, να μην πανικοβαλλόμαστε προτείνω. Ψυχραιμία!
Πάντως είναι όντως κρίμα που σαν κλάδος είμαστε φύλλο και φτερό, καμία συλλογικότητα, καμία ενότητα.

Όσο για τα περί επάρκειας, αμάθειας, περγαμηνών, παιδείας, μόρφωσης, ικανοτήτων και λοιπών, γνώμη μου είναι ότι δεν συνιστούν όλα αυτά λόγο να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Άσε που ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ όταν απευθυνόμαστε σε οποιονδήποτε άνθρωπο (και δη συνάδελφό μας) υποτιμητικά και περιφρονητικά, συμφωνώ με τη SilverPhoenix. Πάρε τα πτυχία και τις επάρκειες (σε όποια χώρα κι αν τα απέκτησες) και βράσε τα να πιεις το ζουμί τους.

Άσε που κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο αγαπητός markosath, σπουδάσας εν Αγγλία κάτι άσχετο με την Αγγλική Φιλολογία, δεν θα έπρεπε να μιλά με τόσο μένος ή υποτίμηση για τους πτυχιούχους Αγγλικής Φιλολογίας στην Ελλάδα ή για όσους σπούδασαν σε Ρουμανίες και Ιταλίες επειδή δεν κατάφεραν να πιάσουν τίποτα στις πανελλαδικές. Ε αφού εσύ, αγαπητέ, μπορούσες να περάσεις πανελλαδικές, γιατί δεν σπούδασες ή δεν έκανες μεταπτυχιακό εν Ελλάδι; Η χώρα κάνει απαραίτητα τη διαφορά στις σπουδές ή αυτός που σπουδάζει; Ξέρω πολλούς αδαείς με πτυχία/μεταπτυχιακά και χωρίς πτυχία/μεταπτυχιακά, με επάρκεια και χωρίς επάρκεια, αποφοιτήσαντες εδώ, αποφοιτήσαντες εκεί, αποφοιτήσαντες παραπέρα. Ε και; Ή μήπως να τα βάλουμε στη ζυγαριά να δούμε προς τα πού γέρνει; Αυτός που πρέπει να μας επαινεί, δεν είναι το στόμα μας αλλά οι άλλοι, αυτοί στους οποίους προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας, αυτοί που αντιλαμβάνονται αν είμαστε ικανοί ή όχι. Αν εξυψώνουμε εμείς τους εαυτούς μας και το έργο μας, γινόμαστε ανώριμοι και ανόητοι, μην πω.

Αυτά τα ολίγα! (Σημειωτέον ότι δεν γνωρίζω κανέναν από τους προλαλήσαντες ούτε έχω πρόθεση να προσβάλω ή να προκαλέσω. Απλά με χαλάει η έλλειψη αγωγής και παιδείας από μορφωμένους ανθρώπους παΝΕΛΛΑδικώς! Και ...παναγγλικώς, βεβαίως-βεβαίως!)  ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 02:51:30 πμ από joannabear »
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 01:46:07 »

Αποσυνδεδεμένος georgia06

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2852
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #60 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 03:22:59 πμ »
Συγγνώμη, βρε παιδιά, αλλά τόσα χρόνια που παρακολουθώ τα τεκταινόμενα εδώ στο πδε, ΠΑΝΤΑ, μα πάντα τέτοια περίοδο επικρατεί μεγάλος πανικός και συνήθως χωρίς λόγο. ΜΑ ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να πάρει μόνο 100 από μας; Τόσα και τόσα έγιναν, αλλά τελικά Αγγλικούς και πήραν και ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ πολλούς. Εκτίμησή μου είναι ότι θα πάρουν αν όχι τους ίδιους με πέρσι, άντε λίγο λιγότερους. Ξεχνάτε τις συνταξιοδοτήσεις που ειδικά στη Δευτεροβάθμια είναι πολλές στον κλάδο μας; Τόσα περάσαμε, τόσα έγιναν, τόσα πετσοκόψανε, αλλά τελικά όλη τη χρονιά που μας πέρασε προσλαμβανόντουσαν καθηγητές Αγγλικής.

Αυτό φυσικά δεν σημαίνει ότι πρέπει να εφησυχάζουμε, καθόλου δεν εννοώ κάτι τέτοιο. Απλά, να μην πανικοβαλλόμαστε προτείνω. Ψυχραιμία!
Πάντως είναι όντως κρίμα που σαν κλάδος είμαστε φύλλο και φτερό, καμία συλλογικότητα, καμία ενότητα.

Όσο για τα περί επάρκειας, αμάθειας, περγαμηνών, παιδείας, μόρφωσης, ικανοτήτων και λοιπών, γνώμη μου είναι ότι δεν συνιστούν όλα αυτά λόγο να τρωγόμαστε μεταξύ μας. Άσε που ΟΛΑ ΑΥΤΑ ΚΑΙ ΑΛΛΑ ΤΟΣΑ ΑΚΥΡΩΝΟΝΤΑΙ όταν απευθυνόμαστε σε οποιονδήποτε άνθρωπο (και δη συνάδελφό μας) υποτιμητικά και περιφρονητικά, συμφωνώ με τη SilverPhoenix. Πάρε τα πτυχία και τις επάρκειες (σε όποια χώρα κι αν τα απέκτησες) και βράσε τα να πιεις το ζουμί τους.

Άσε που κατά την ταπεινή μου γνώμη, ο αγαπητός markosath, σπουδάσας εν Αγγλία κάτι άσχετο με την Αγγλική Φιλολογία, δεν θα έπρεπε να μιλά με τόσο μένος ή υποτίμηση για τους πτυχιούχους Αγγλικής Φιλολογίας στην Ελλάδα ή για όσους σπούδασαν σε Ρουμανίες και Ιταλίες επειδή δεν κατάφεραν να πιάσουν τίποτα στις πανελλαδικές. Ε αφού εσύ, αγαπητέ, μπορούσες να περάσεις πανελλαδικές, γιατί δεν σπούδασες ή δεν έκανες μεταπτυχιακό εν Ελλάδι; Η χώρα κάνει απαραίτητα τη διαφορά στις σπουδές ή αυτός που σπουδάζει; Ξέρω πολλούς αδαείς με πτυχία/μεταπτυχιακά και χωρίς πτυχία/μεταπτυχιακά, με επάρκεια και χωρίς επάρκεια, αποφοιτήσαντες εδώ, αποφοιτήσαντες εκεί, αποφοιτήσαντες παραπέρα. Ε και; Ή μήπως να τα βάλουμε στη ζυγαριά να δούμε προς τα πού γέρνει; Αυτός που πρέπει να μας επαινεί, δεν είναι το στόμα μας αλλά οι άλλοι, αυτοί στους οποίους προσφέρουμε τις υπηρεσίες μας, αυτοί που αντιλαμβάνονται αν είμαστε ικανοί ή όχι. Αν εξυψώνουμε εμείς τους εαυτούς μας και το έργο μας, γινόμαστε ανώριμοι και ανόητοι, μην πω.

Αυτά τα ολίγα! (Σημειωτέον ότι δεν γνωρίζω κανέναν από τους προλαλήσαντες ούτε έχω πρόθεση να προσβάλω ή να προκαλέσω. Απλά με χαλάει η έλλειψη αγωγής και παιδείας από μορφωμένους ανθρώπους παΝΕΛΛΑδικώς! Και ...παναγγλικώς, βεβαίως-βεβαίως!)  ::)

Απο εμάσ συνταξιοδοτήθηκαν φέτος 24 άτομα Α/θμια και 40 Δευτεροβάθμια.Νομίζω τα μούμερα είναι πολύ μικρά.  Τι να πουν κ οι φιλολογοι που με 600 συνταξιοδοτήσεις φέτος,  προσελήφθησαν μόλις 280?

Αποσυνδεδεμένος joannabear

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 358
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #61 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 03:36:37 πμ »
Απο εμάσ συνταξιοδοτήθηκαν φέτος 24 άτομα Α/θμια και 40 Δευτεροβάθμια.Νομίζω τα μούμερα είναι πολύ μικρά.  Τι να πουν κ οι φιλολογοι που με 600 συνταξιοδοτήσεις φέτος,  προσελήφθησαν μόλις 280?
Mα δεν αναφέρομαι μόνο στις συνταξιοδοτήσεις που έγιναν φέτος, αλλά συνολικά. Και ο αριθμός είναι πολύ μεγάλος. Όσο για τους φιλολόγους, δεν θα γίνουν άλλες φάσεις; Είναι δυνατόν να προσλάβουν μόνο τόσους; Το αποκλείω!
Και ξαφνικά ανοίγουν τα μάτια σου. Και βλέπεις καθαρά. Και είσαι ελεύθερος.

Αποσυνδεδεμένος xristina_sk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #62 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 08:16:18 πμ »
Οι ΠΕΟ6 επιτυχοντες διοριστεοι του 2008 ειναι 96 ατομα. Αυτο μειωνει τα κενα απο 400 σε 304?

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #63 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 10:40:58 πμ »
Πήρα τηλέφωνο αλλά δεν πήρα καμία απάντηση στην ουσία. Η κυρία που μίλησα που είπε ότι δεν ξέρει για σήμερα αλλά μέσα στον Σεπτέμβριο θα γίνουν προσλήψεις για όλες τις ειδικότητες. Όσον αφορά τον αριθμό μου είπε ότι ακόμα δεν ξέρουν.

Αποσυνδεδεμένος ioannina

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #64 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 10:56:03 πμ »
Εγω δεν μπορω να καταλαβω γιατι πηραν τοσους πολλους καλλιτεχνικων και θεατρολογους αφου και σε αυτους μειωθηκαν οι ωρες και μαλιστα οι προσληψεις τους εγιναν με πδε και οχι με εσπα...και μαλιστα χωρις να κανουν ιδιαιτερο αγωνα ή να ακουστουν πουθενα

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #65 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:17:33 πμ »
Καλημέρα παιδιά και από εμένα. Πήρα και γω τηλ στο υπουργείο και μίλησα με την εν λόγω κυρία. Της εξέφρασα τα παράπονα μου για τα δραματικά νούμερα προσλήψεων που ακούγονται για τον κλάδο μας φέτος. Μου είπε να μην ακούω τι λένε και ότι ο τελικός αριθμός είναι θέμα πολιτικής απόφασης καθαρά και όχι τόσο κενών. Πρέπει όμως και εσείς να παίρνετε τηλ μου λέει για να ακούγεστε. Καταλαβαίνετε τι γίνεται παιδιά;;Πρέπει από Δευτέρα να πιέσουμε με τηλ. αλλιώς το εισπράττουν ως αδιαφορία και απάθεια και γι'αυτό κόβουν πιστώσεις. Δεν είναι τυχαίο ότι οι εικαστικοί και οι θεατρολόγοι πήραν την μερίδα του λέοντος. Το τηλ.είναι 2103443327.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:24:54 πμ από Arieta »

Αποσυνδεδεμένος Marios 1980

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 457
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #66 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:34:25 πμ »
Μια χαρα ακούγονται οι θεατρολόγοι! Στα κανάλια ήταν μετα το Πάσχα και στόλιζαν το φίλη στο σκαι!!!  Εμείς κοιμόμαστε τον ύπνο του δικαίου και με μάθημα που το 99% των γονιών ΤΟ ΧΡΥΣΟΠΛΗΡΩΝΕΙ ΣΤΑ ΦΡΟΝΤΙΣΤΗΡΙΑ !!! Μάθημα που υποχρεωτικά πλέον το χρειάζονται ΟΛΟΙ απο 6 μεχρι 66 ! Και μας έχουν σφαξει απο την Αθμια , Βθμια , ΙΕΚ ΠΑΝΤΟΥ! Δεν εχω καταλάβει ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΑΚΟΙ ΤΗΣ ΑΓΓ ΦΙΛ ;; Που ειναι ο σύλλογος αναπληρωτών πε06; Αμα δεν αντιδράσουμε του χρόνου τέτοιο καιρό οι δάσκαλοι θα κάνουν αγγλικα . Εκει να δεις γέλια .
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:41:46 πμ από Marios 1980 »

Αποσυνδεδεμένος Eirinipo

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 2
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #67 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:46:12 πμ »
Γειας σας κι απο  μενα.Κοριτσια τηλεφωνηστε στο 210-3443895 στον κυριο Αθανασοπουλο,ειναι υπευθυνος για τισ προσληψεισ αναπληρωτων.Θελει αγωνα γιατι εχουν σκοπο να παρουν αλλους 750 εικαστικους (τοσους λεει οτι ζητουν οι διευθυνεις)και για μασ ειπε οτι δεν ξερει τιποτα..Πρεπει ομως να παρετε μαζικα για να δουν οτι ενδιαφερομαστε.Περσι τετοιο καιρο ειχαμε 960 κενα και φετος 434? Εξαφανισαν 500 κενα.Παρτε τηλεφωνα κοριτσια γιατι χανομαστε!

Αποσυνδεδεμένος Tangerine

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 95
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #68 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:51:39 πμ »
Τα 500 κενά δεν υπάρχουν πια, από τον Απρίλιο που μειώθηκαν οι ώρες. Το θέμα είναι μην εξαφανίσουν και τα 400.

Αποσυνδεδεμένος Arieta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 283
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ06 2016-17
« Απάντηση #69 στις: Σεπτέμβριος 09, 2016, 11:56:48 πμ »
Τώρα θα την πω την κακία μου..πιστώσεις για 750 εικαστικούς υπάρχουν και για μας 400 άτομα κάνουν τους δύσκολους;;επιπλέον, απ'ότι θυμάμαι πέρσι ο διευθυντής μου έλεγε ότι επειδή οι δάσκαλοι θα μείνουν από ώρες θα παίρνουν ανάθεση τα εικαστικά για να κάνουν οικονομία στις πιστώσεις και να πάρουν και άλλες ειδικότητες..δεν λέω ότι είναι σωστό αλλά η κατανομή των πιστώσεων όπως ακούγεται μου φαίνεται τελείως άνιση. Πήρα τηλ. στον κύριο Αθανασόπουλο και δεν το σήκωνε κανείς..από Δευτέρα οπωσδήποτε.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 545
Σύνολο: 545

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.095 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.