*

Αποστολέας Θέμα: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο  (Αναγνώστηκε 6076 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 09:35:29 μμ »
Έχετε καταλάβει τι σημαίνει η συνεξέταση των 2 μαθημάτων; Θα συνεξετάζονται μόνο στις εξετάσεις του Ιουνίου ή και στα διαγωνίσματα του τετραμήνου;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 10, 2016, 11:27:04 μμ »
Έχετε καταλάβει τι σημαίνει η συνεξέταση των 2 μαθημάτων; Θα συνεξετάζονται μόνο στις εξετάσεις του Ιουνίου ή και στα διαγωνίσματα του τετραμήνου;

Δεν το έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα, λογικά θα υπάρξουν οδηγίες τις επόμενες μέρες. Το νέο σύστημα εξετάσεων του γυμνασίου πάντως θυμίζει αρκετά το αντίστοιχο της Κύπρου. Εκεί τα μαθήματα αυτά συνεξετάζονται μόνο στις εξετάσεις ( σε ένα δίωρο) ενώ στα διαγωνίσματα του τετραμήνου εξετάζονται ξεχωριστά. Ποιος ξέρει, ίσως κάτι αντίστοιχο να γίνει κι εδώ.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 01:52:30 μμ »
Δεν το έχουν ξεκαθαρίσει ακόμα, λογικά θα υπάρξουν οδηγίες τις επόμενες μέρες. Το νέο σύστημα εξετάσεων του γυμνασίου πάντως θυμίζει αρκετά το αντίστοιχο της Κύπρου. Εκεί τα μαθήματα αυτά συνεξετάζονται μόνο στις εξετάσεις ( σε ένα δίωρο) ενώ στα διαγωνίσματα του τετραμήνου εξετάζονται ξεχωριστά. Ποιος ξέρει, ίσως κάτι αντίστοιχο να γίνει κι εδώ.
Δεν το γνώριζα ότι στη Κύπρο υπάρχει ήδη η συνεξέταση! Εν αναμονή λοιπόν! Σ' ευχαριστώ!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:21:18 μμ »
Αυτο αραγε σημαινει οτι θα πρεπει να διδασκονται απο τον ιδιο καθηγητη σε καθε τμημα; Αλλιως πως θα διορθωνεται ενιαιο γραπτο απο διαφορετικους καθηγητες; Ποτε θα μας τα πουν αυτα, τωρα που καναμε αναθεσεις και ξεκιναμε;

Επισης αυτη η ενοποιηση δεν μου αρεσει. Με παραπεμπει σε ενοποιηση και του μαθηματος στην επομενη μειωση ωρων....

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Christa_

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 120
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 02:51:14 μμ »
Δεν το γνώριζα ότι στη Κύπρο υπάρχει ήδη η συνεξέταση! Εν αναμονή λοιπόν! Σ' ευχαριστώ!


Για τον τρόπο της εξέτασης με είχε ενημερώσει παλιά μου μαθήτρια που μετακόμισε εκεί. Μέχρι πριν από ένα χρόνο τουλάχιστον, έτσι γίνονταν οι εξετάσεις στα Νέα και στη Γλώσσα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο και για φέτος ή αν υπάρχουν αλλαγές.


http://gym-aradippou-lar.schools.ac.cy/ma8ites/exetaseis/exetastikaDokimia.htm
Στον παραπάνω σύνδεσμο μπορείς να δεις πώς περίπου είναι οι εξετάσεις στα Νέα και στη Γλώσσα.

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 03:33:52 μμ »
Για τον τρόπο της εξέτασης με είχε ενημερώσει παλιά μου μαθήτρια που μετακόμισε εκεί. Μέχρι πριν από ένα χρόνο τουλάχιστον, έτσι γίνονταν οι εξετάσεις στα Νέα και στη Γλώσσα. Δεν ξέρω όμως αν ισχύει το ίδιο και για φέτος ή αν υπάρχουν αλλαγές.


http://gym-aradippou-lar.schools.ac.cy/ma8ites/exetaseis/exetastikaDokimia.htm
Στον παραπάνω σύνδεσμο μπορείς να δεις πώς περίπου είναι οι εξετάσεις στα Νέα και στη Γλώσσα.
Σ' ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 03:36:22 μμ »
Αυτο αραγε σημαινει οτι θα πρεπει να διδασκονται απο τον ιδιο καθηγητη σε καθε τμημα; Αλλιως πως θα διορθωνεται ενιαιο γραπτο απο διαφορετικους καθηγητες; Ποτε θα μας τα πουν αυτα, τωρα που καναμε αναθεσεις και ξεκιναμε;

Επισης αυτη η ενοποιηση δεν μου αρεσει. Με παραπεμπει σε ενοποιηση και του μαθηματος στην επομενη μειωση ωρων....
Τι θα πει κάνατε κατανομή; Να κάνετε καινούρια! Δεν είναι δυνατόν άλλος καθηγητής  να διδάσκει ΚΛΝ άλλος Γλώσσα -στο ίδιο τμήμα εννοώ- και στις εξετάσεις να επέμβουν 2 άτομα για να διορθώσουν ένα γραπτό! Γιατί σε απασχολεί η νέα κατανομή; Είσαι παλιός και δεν θες να γίνει;

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 06:03:24 μμ »
Πολλές φορές τυχαίνει στο σχολείο μας άλλος να κάνει τη γλώσσα και άλλος τη λογοτεχνία. Έχουμε 3-4 τμήματα σε κάθε τάξη, γλώσσες παίρνει ο καθένας μας από 2 για δίκαιη μοιρασιά, αλλά τη λογοτεχνία μπορεί να την πάρει μόνο ένας σε όλη την τάξη, ανάλογα με τις εκάστοτε προτιμήσεις. Δεν νομίζω ότι είμαστε το μόνο σχολείο στο οποίο διδάσκουν διαφορετικά άτομα τους κλάδους!

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει να αλλάξει η κατανομή (τελευταία διαλέγω έτσι κι αλλιώς και έχω συνηθίσει να κάνω απ' όλα),  απλώς έγινε από 1η Σεπτεμβρίου όπως δόθηκε εντολή, γράφτηκε στο πρακτικό, ο προγραμματιστής ετοίμασε το οριστικό πρόγραμμα γιατί φέτος δεν έχουμε κενά, είναι βλακεία ξαφνικά να αλλάξουν όλα αυτά! Δεν φταίμε εμείς που κάναμε κατανομή πριν βγουν οι οδηγίες, το υπουργείο φταίει που δεν τα ανακοινώνει εγκαίρως.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 06:15:12 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 06:05:13 μμ »
Πολλές φορές τυχαίνει στο σχολείο μας άλλος να κάνει τη γλώσσα και άλλος τη λογοτεχνία. Έχουμε 3-4 τμήματα σε κάθε τάξη, γλώσσες παίρνει ο καθένας μας από 2 για δίκαιη μοιρασιά, αλλά τη λογοτεχνία μπορεί να την πάρει μόνο ένας σε όλη την τάξη, ανάλογα με τις εκάστοτε προτιμήσεις. Δεν νομίζω ότι είμαστε το μόνο σχολείο στο οποίο διδάσκουν διαφορετικά άτομα τους κλάδους!

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει να αλλάξει η κατανομή,  απλώς έγινε από 1η Σεπτεμβρίου όπως δόθηκε εντολή, γράφτηκε στο πρακτικό, ο προγραμματιστής ετοίμασε το οριστικό πρόγραμμα γιατί φέτος δεν έχουμε κενά, είναι βλακεία ξαφνικά να αλλάξουν όλα αυτά! Δεν φταίμε εμείς που κάναμε κατανομή πριν βγουν οι οδηγίες, το υπουργείο φταίει που δεν τα ανακοινώνει εγκαίρως.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2016, 06:14:13 μμ από Έσπερος »

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:02:21 μμ »
Πολλές φορές τυχαίνει στο σχολείο μας άλλος να κάνει τη γλώσσα και άλλος τη λογοτεχνία. Έχουμε 3-4 τμήματα σε κάθε τάξη, γλώσσες παίρνει ο καθένας μας από 2 για δίκαιη μοιρασιά, αλλά τη λογοτεχνία μπορεί να την πάρει μόνο ένας σε όλη την τάξη, ανάλογα με τις εκάστοτε προτιμήσεις. Δεν νομίζω ότι είμαστε το μόνο σχολείο στο οποίο διδάσκουν διαφορετικά άτομα τους κλάδους!

Εμένα προσωπικά δεν με πειράζει να αλλάξει η κατανομή,  απλώς έγινε από 1η Σεπτεμβρίου όπως δόθηκε εντολή, γράφτηκε στο πρακτικό, ο προγραμματιστής ετοίμασε το οριστικό πρόγραμμα γιατί φέτος δεν έχουμε κενά, είναι βλακεία ξαφνικά να αλλάξουν όλα αυτά! Δεν φταίμε εμείς που κάναμε κατανομή πριν βγουν οι οδηγίες, το υπουργείο φταίει που δεν τα ανακοινώνει εγκαίρως.
Στο δικό μου σχολείο σκεφτόμαστε να αλλάξουμε κατανομή επειδή δεν είναι δυνατόν να κάνει άλλος γλώσσα κι άλλος κείμενα στο ίδιο τμήμα και μετά να καλούνται να βάλουν θέματα και οι δύο και φυσικά να αναρωτιούνται τελευταία στιγμή ποιος θα διορθώσει στις εξετάσεις το γραπτό! Σε επικοινωνία με το σύμβουλο μας είπε ότι το καλύτερο είναι σε κάθε περίπτωση να παίρνει κάθε φιλόλογος πακέτο τα κείμενα και τη γλώσσα του ίδιου τμήματος! Και βέβαια αυτό είναι και το δίκαιο! Εγώ για παράδειγμα -επειδή μου έτυχε να κάνω κάποια χρονιά σε 4 τμήματα κείμενα- κουράστηκα πάρα πολύ από το μπλα μπλα! Απορώ γιατί κάποιοι φοβούνται να αναλάβουν να κάνουν κείμενα! Τόσο δύσκολο μάθημα είναι πια; Ή μάλλον θέλει αρκετή ετοιμασία και το πετάνε στους νεότερους! Τελοσπάντων! Καλή χρονιά!

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:22:24 μμ »
Ξερω καποιους παλιους του κλασικου και του ιστορικου που δεν ειχαν κανει πολλη λογοτεχνια και την αποφευγουν. Προσωπικα το σεβομαι, αφου παιρνουν τουλαχιστον τις εκθεσεις που τους αναλογουν, βαρυγκομωντας βεβαια! Θα γελασω ομως αν χρειαστει να κανουν και λογοτεχνια! Οποτε αυριο θα φαμε ξυλο και απο αυτους, και τον πρακτικογραφο, και τον προγραμματιστη!

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:25:44 μμ »
Ξερω καποιους παλιους του κλασικου και του ιστορικου που δεν ειχαν κανει πολλη λογοτεχνια και την αποφευγουν. Προσωπικα το σεβομαι, αφου παιρνουν τουλαχιστον τις εκθεσεις που τους αναλογουν, βαρυγκομωντας βεβαια! Θα γελασω ομως αν χρειαστει να κανουν και λογοτεχνια! Οποτε αυριο θα φαμε ξυλο και απο αυτους, και τον πρακτικογραφο, και τον προγραμματιστη!
Ε τι θα πει κλασικό και αρχαιολογικό ιστορικό; Εφόσον ονομάζονται φιλόλογοι θα πρέπει να είναι σε θέση να τα αναλάβουν όλα! Δεν τηλεφωνείτε στο σύμβουλο μήπως βρεθείτε μέσα στη μέση της χρονιάς -Οκτώβριο π.χ.- να αλλάζετε κατανομή; Πόσο καλό θα είναι για το μαθητή να βλέπει μέσα σε 1 μήνα διαφορετικούς καθηγητές για το ίδιο μάθημα;

Αποσυνδεδεμένος lasard

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 11, 2016, 10:27:31 μμ »
Έσπερε εδώ που τα λες και σε μας μια συνάδελφος του ιστορικού ακούει λογοτεχνία και βγάζει φλύκταινες! Απορώ πώς ανέλαβε και την Ελένη; Σάμπως είναι ευκολότερο να διδάξει αρχαία από μετάφραση;

Αποσυνδεδεμένος syrrahm

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1951
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Συνεξέταση Ν. Γλώσσας και Ν. Λογοτεχνίας στο γυμνάσιο
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 12, 2016, 12:02:03 πμ »
Σε όσα γυμνάσια εχω υπηρετήσει δεν θυμάμαι ποτέ να έκανε κάποιος καθηγητής και τη Γλώσσα και τα Κείμενα στο ίδιο τμήμα. Μόνο φέτος θα γίνει αυτό στο νέο σχολείο μου ύστερα απο οδηγία της συμβούλου των φιλολόγων και αυτό δεν έχει σχέση με τη συνεξέταση των δύο μαθημάτων, γιατί και πέρσι το ίδιο γινόταν στο σχολείο αυτό.
Δεν πιστεύω οτι κάποιοι αποφεύγουν να παίρνουν τα δυο μαθήματα μαζί γιατί τους δυσκολεύει κάποιο (για γυμνασιο μιλάμε) , αλλά μάλλον γιατί δεν θα ήθελαν να μπαίνουν πάνω απο 2-3 ώρες στο ίδιο τμήμα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159768
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 336
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 330
Σύνολο: 330

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.083 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.