*

Αποστολέας Θέμα: MK από διδακτορικό  (Αναγνώστηκε 8080 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
MK από διδακτορικό
« στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 12:58:32 μμ »
Αντιμετωπίζω το εξής:
Εργάζομαι ως εκπαιδευτικός σε ΚΕΔΔΥ
Ολοκλήρωσα το διδακτορικό μου, ΄πήρα την ισοτιμία από το ΔΟΑΤΑΠ και το ΠΥΣΠΕ μου έδωσε συνάφεια με τη γενική αγωγή.
Τώρα ήρθε η ώρα να πάρω τα μισθολογικά κλιμάκια που αναλογούν στο διδακτορικό. Καταρχήν η προϊσταμένη μου επιμένει ότι το ΚΕΔΔΥ θα εκδόσει τη διαπιστωτική πράξη και κατά δεύτερον ότι δεν τα δικαιούμαι γιατί το διδακτορικό είναι στη γενική αγωγή και το αντικείμενο εργασίας μου δεν έχει σχέση.

Οι οδηγίες για την εφαρμογή του νόμου 4354/2016 (το ισχύον μισθολόγιο) αναφέρουν ότι: "Η κατάταξη στα προωθημένα ΜΚ πραγματοποιείται μόνο όταν το περιεχόμενο των μεταπτυχιακών τίτλων σπουδών είναι συναφές με το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως αυτό προκύπτει από την προκύρηξη της θέσεως κατά την πλήρωση ή της περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό τηε Υπηρεσίας" Αναφέρουν επίσης ότι: "Για τη συνδρομή ή όχι της προϋπόθεσης αυτής αποφαίνεται το υπηρεσιακό συμβούλιο".

Ακόμα, ψάχνοντας βρήκα μια γνωμοδότηση από το Νομικό συμβούλιο του κράτους, η οποία αναφέρεται μεν στον παλιό νόμο, αλλά η διατύπωση του νόμου είναι ακριβώς ίδια με τον τωρινό, με αλλαγμένενο μόνο το ότι ο παλιός μιλούσε για επίδομα μεταπτυχιακών σπουδών και ο τωρινός μιλάει για ΜΚ, όπου αναφέρεται πως αρμόδιο είναι το υπηρεσιακό συμβούλιο και πως ειδικά στα διδακτορικά εξετάζεται ο κλάδος στον οποίο έχει ειδικευθεί ο διδάκτωρ (στη συγκεκριμένη περίπτωση είναι η εκπαίδευση).

Τι με συμβουλέυετε να κάνω; πώς να κινηθώ;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: MK από διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:47 »

Αποσυνδεδεμένος raclette

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 270
  • ό,τι να'ναι αυτή η εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 01:29:31 μμ »
 Με αυτή τη λογική, όλα τα διδακτορικά ειδικοτήτων π.χ. "γενικής" λογοτεχνίας, ιστορίας, φυσικής, μαθηματικών κλπ δε θα έπρεπε να γίνονται αποδεκτά από τις διευθύνσεις εκπαίδευσης γιατί δεν αφορούν αυστηρά την εκπαιδευτική διαδικασία, δηλαδή, έρευνα στην εκπαίδευση, κοινωνιολογία της εκπαίδευσης σχολική ψυχολογία, ψυχοπαθολογία εφήβων, διδακτική, κλπ. Άλλωστε μπορεί τώρα να βρίσκεσαι σε ΚΕΔΔΥ, αλλά αύριο να ζητήσεις μετάθεση/μετάταξη σε Β'θμια και να σου αναγνωρίζεται κανονικότατα μισθολογικό κλιμάκιο.
Δηλαδή ισχύουν δυο μετρα και δυο σταθμά για σχολεια γενικής και ειδικής αγωγής;
Το μόνο που μπορώ να προτείνω ειναι απευθείας τηλέφωνο στο υπουργείο και αν η διευθυντρια επιμείνει, να σου δείξει το νόμο όπου αυτό απαγορεύεται.
Άλλες ιδέες;;;;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 05:45:00 μμ »
Κάοιος αλλος καμια ιδεα για το πως να κινηθω απο εδω και περα;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 05:53:50 μμ »
Δεν ξέρω ποιο υπηρεσιακό συμβούλιο έχει την αρμοδιότητα να εξετάσει τη συνάφεια, αυτό είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να ψάξεις. Η μισθοδοσία σου έρχεται από τη δευτεροβάθμια ή από κάποιον άλλο φορέα;

Δυστυχώς, από τη στιγμή που υπάρχει διάκριση ανάμεσα στα μεταπτυχιακά/διδακτορικά ειδικής αγωγής για τις προσλήψεις των αναπληρωτών στην εκπαίδευση, θεωρώ ότι μπορεί να στηριχθεί η έλλειψη συνάφειας. Δεν θεωρώ ότι αυτό είναι σωστό, για να μην παρεξηγηθώ. Όμως, υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά σε αυτό το θέμα. Νομίζω το κριτήριο, όπως το ορίζει ο νόμος, είναι "το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως αυτό προκύπτει από την προκύρηξη της θέσεως κατά την πλήρωση ή της περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας". Κοινώς, είσαι ΠΕ60 ή ΠΕ60.50; Αν έχεις προσληφθεί ως ΠΕ60, τότε πρέπει να μετρήσει. Αν έχεις προσληφθεί ως ΠΕ60.50, τότε ίσως υπάρξει πρόβλημα στην αναγνώριση συνάφειας.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: MK από διδακτορικό
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:18:47 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 05:58:26 μμ »
Δεν ξέρω ποιο υπηρεσιακό συμβούλιο έχει την αρμοδιότητα να εξετάσει τη συνάφεια, αυτό είναι ένα θέμα το οποίο πρέπει να ψάξεις. Η μισθοδοσία σου έρχεται από τη δευτεροβάθμια ή από κάποιον άλλο φορέα;

Δυστυχώς, από τη στιγμή που υπάρχει διάκριση ανάμεσα στα μεταπτυχιακά/διδακτορικά ειδικής αγωγής για τις προσλήψεις των αναπληρωτών στην εκπαίδευση, θεωρώ ότι μπορεί να στηριχθεί η έλλειψη συνάφειας. Δεν θεωρώ ότι αυτό είναι σωστό, για να μην παρεξηγηθώ. Όμως, υπάρχουν δύο μέτρα και δύο σταθμά σε αυτό το θέμα. Νομίζω το κριτήριο, όπως το ορίζει ο νόμος, είναι "το αντικείμενο απασχόλησης του υπαλλήλου, όπως αυτό προκύπτει από την προκύρηξη της θέσεως κατά την πλήρωση ή της περιγραφή της θέσης εργασίας από τον οργανισμό της Υπηρεσίας". Κοινώς, είσαι ΠΕ60 ή ΠΕ60.50; Αν έχεις προσληφθεί ως ΠΕ60, τότε πρέπει να μετρήσει. Αν έχεις προσληφθεί ως ΠΕ60.50, τότε ίσως υπάρξει πρόβλημα στην αναγνώριση συνάφειας.


Δεν ειμαι αναπληρωτρια. Μονιμη ειμαι! Ειχα διοριστει ως ΠΕ60 και μετα πηρα μεταθεση σε κεδδυ.
Το διδακτορικο πηρε συναφεια απο το πυσπε για τη γενικη αγωγη (και πολυ σωστα γιατι στη γενικη αγωγη ειναι) και τωρα το θεμα ειναι τα μασθολογικα κλιμακια και το ποιος ειναι υπευθυνος να κανει την καταταξη
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 05:59:48 μμ »
Στην τωρινή σου θέση, ως τι αναγνωρίζεσαι;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:02:13 μμ »
Στην τωρινή σου θέση, ως τι αναγνωρίζεσαι;

ΠΕ60
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:02:32 μμ »
Θες να πεις οτι ειναι το διδακτορικο σου στην ειδικη αγωγη αλλα δεν το αναγνωρισαν ως τέτοιο; Ελαβες τη συναφεια τωρα προσφατα; Στο πυσπε σου πρεπει να πας να το συζητησεις, ισως μπορουν να το ξαναπερασουν απο την επομενη συνεδριαση. Παντως οσον αφορα το οικονομικ, σιγουρα εχει λαθος η διευθυντρια (δεν ειναι η δουλεια της κιολας). Αυριο μπορει να εισαι σε ταξη. Κι αυτο στη διευθυνση σου θα το λυσεις, απο εκει πληρωνεσαι. Αν παλι δεν γινει τιποτα, τοτε υπουργειο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:09:32 μμ »
Θες να πεις οτι ειναι το διδακτορικο σου στην ειδικη αγωγη αλλα δεν το αναγνωρισαν ως τέτοιο; Ελαβες τη συναφεια τωρα προσφατα; Στο πυσπε σου πρεπει να πας να το συζητησεις, ισως μπορουν να το ξαναπερασουν απο την επομενη συνεδριαση. Παντως οσον αφορα το οικονομικ, σιγουρα εχει λαθος η διευθυντρια (δεν ειναι η δουλεια της κιολας). Αυριο μπορει να εισαι σε ταξη. Κι αυτο στη διευθυνση σου θα το λυσεις, απο εκει πληρωνεσαι. Αν παλι δεν γινει τιποτα, τοτε υπουργειο.

Το διδακτορικο ειναι στη γενικη αγωγη. Σωστα μου εδωσαν συναφεια στη γενικη αγωγη.
Πληρωνομαι απο την περιφερειακη.

Αυριο, με μια αποσπαση μπορω να παω στη γενικη και εκει θα αναγνωριστει αυτοματα. Το θεμα ειναι αν αναγνωριζεται οσο ειμαι στο κεδδυ και αν η προισταμενη ειναι υπευθυνη για τη μισθολογικη μου καταταξη ή αν αυτη την ευθυνη την εχει το πυσπε!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #9 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:11:40 μμ »
Με μια πρόχειρη έρευνα, εντόπισα αυτό: http://www.opengov.gr/ypepth/?p=1950
Σύμφωνα με αυτό, οργανική θέση σε ΚΕΔΔΥ υπάρχει μόνο για ΠΕ60.50 ή ΠΕ61. Αν το διδακτορικό σου δεν μοριοδοτείται στους πίνακες ειδικής, τότε μπορεί να μη σου αναγνωρίσουν συνάφεια σε οργανική θέση ΠΕ60.50 ή ΠΕ61. Είναι μια γκρίζα ζώνη του νόμου. Σκέψου ότι αν σου το αναγνωρίσουν, όσοι έχουμε μεταπτυχιακά σε οποιοδήποτε τομέα, θα ζητήσουμε να αναγνωριστούν ως ειδικής αγωγής και να μοριοδοτηθούν ανάλογα στους πίνακες! Είναι νομικό πρόβλημα αυτό, πολύ χοντρό!

Εφόσον τα ΚΕΔΔΥ ανήκουν στις περιφέρειες, λογικά η συνάφεια εμπίπτει στην αρμοδιότητα του ΑΠΥΣΠΕ, όχι του ΠΥΣΠΕ.

Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν θεωρώ ότι αυτό είναι σωστό.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #10 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:14:57 μμ »
Με μια πρόχειρη έρευνα, εντόπισα αυτό: http://www.opengov.gr/ypepth/?p=1950
Σύμφωνα με αυτό, οργανική θέση σε ΚΕΔΔΥ υπάρχει μόνο για ΠΕ60.50 ή ΠΕ61. Αν το διδακτορικό σου δεν μοριοδοτείται στους πίνακες ειδικής, τότε μπορεί να μη σου αναγνωρίσουν συνάφεια σε οργανική θέση ΠΕ60.50 ή ΠΕ61. Είναι μια γκρίζα ζώνη του νόμου. Σκέψου ότι αν σου το αναγνωρίσουν, όσοι έχουμε μεταπτυχιακά σε οποιοδήποτε τομέα, θα ζητήσουμε να αναγνωριστούν ως ειδικής αγωγής και να μοριοδοτηθούν ανάλογα στους πίνακες! Είναι νομικό πρόβλημα αυτό, πολύ χοντρό!

Εφόσον τα ΚΕΔΔΥ ανήκουν στις περιφέρειες, λογικά η συνάφεια εμπίπτει στην αρμοδιότητα του ΑΠΥΣΠΕ, όχι του ΠΥΣΠΕ.

Επαναλαμβάνω, για να μην παρεξηγηθώ, ότι δεν θεωρώ ότι αυτό είναι σωστό.

Απο την αλλη η ειδικη ειναι παρακλαδι της γενικης, οχι το αντιθετο....

Επισης, εγω σε ολα τα εγγραφα που με αφορουν και στελνονται απο το υπουργειο αναφερομαι ως πε60, γιατι ως τετοια διοριστηκα και μετα βρεθηκα στην ειδικη αγωγη.
Επιπλεον, για τος υπηρεσιακες μου μεταβολες αρμοδιο ειναι το πυσπε....

Μπερδεμα;
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος tzhna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 800
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06 & TE16
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #11 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:16:34 μμ »
Οταν μεσα στη χρονια εγιναν οι αλλαγες στα περιφημα νεα μκ, δεν ηταν βεβαια υπευθυνος ο διευθυντης του καθε σχολειου αλλα η διευθυνση μας. Απο εκει σταλθηκαν τα χαρτια για να τα υπογραψουμε κλπ κλπ. Αρα εκει θα απευθυνθεις. Ελπιζω να μην ταλαιπωρηθεις πολύ!
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:18:13 μμ από tzhna »

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #12 στις: Σεπτέμβριος 23, 2016, 06:21:37 μμ »
Απο την αλλη η ειδικη ειναι παρακλαδι της γενικης, οχι το αντιθετο....
Επισης, εγω σε ολα τα εγγραφα που με αφορουν και στελνονται απο το υπουργειο αναφερομαι ως πε60, γιατι ως τετοια διοριστηκα και μετα βρεθηκα στην ειδικη αγωγη.
Επιπλεον, για τος υπηρεσιακες μου μεταβολες αρμοδιο ειναι το πυσπε....
Μπερδεμα;

Πολύ χοντρό. Οφείλεται στο γεγονός ότι στην Ελλάδα τα επαγγελματικά δικαιώματα κατοχυρώνονται στο πτυχίο. Η ειδική αγωγή είναι ο μόνος τομέας που αποκτάς επιπλέον επαγγελματικά δικαιώματα με το μεταπτυχιακό, το οποίο εξαρχής είναι νομικά προβληματικό. Σίγουρα πάντως δεν είναι αρμόδια η διευθύντρια του ΚΕΔΔΥ για την αναγνώριση. Ωστόσο, αν κάνει εισήγηση στο ΑΠΥΣΔΕ -εφόσον πληρώνεσαι από την περιφέρεια, το περιφερειακό συμβούλιο πρέπει να σου δώσει την αναγνώριση συνάφειας-, ίσως το ΑΠΥΣΔΕ θεωρήσει ότι αυτή είναι αρμόδια για να κρίνει τη συνάφεια. Κάνε αίτηση αναγνώρισης συνάφειας για αρχή. Αν δεν την δεχτούν, ίσως χρειαστείς δικηγόρο.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3630
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: MK από διδακτορικό
« Απάντηση #13 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 10:22:51 πμ »
Προς ενημέρωση για όποιον μπορεί να το χρειαστεί μελλοντικά !

Τελικά αναγνωρίζεται κανονικά το διδακτορικό μου για μισθολογική εξέλιξη (για βαθμολογική αναγνωριζόταν έτσι και αλλιώς).
Δεν έχει σημασία που η συνάφεια του είναι στη γενική αγωγή ενώ εγώ εργάζομαι στην ειδική, γιατί:
α) Η πρόσληψη μου έγινε μέσω γενικής αγωγής (ΑΣΕΠ) και μετά βρέθηκα με μετάθεση στην ειδική
β) Τα διδακτορικά αναγνωρίζονται μισθολογικά αν είναι στο ευρύτερο πεδίο της εργασίας (εκπάιδευση) και όχι στο ειδικό της απασχόλησης (ειδική αγωγή).

Πάντως και από το υπουργείο είπαν ότι είμαι μια πολύ μπερδεμένη περίπτωση, βασίστηκαν όμως στη γνωμοδότηση του νομικού συμβουλίου του κράτους 15/2010!
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158560
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 14
Επισκέπτες: 527
Σύνολο: 541

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.152 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.