*

Αποστολέας Θέμα: Απόφοιτος Παιδαγωγικού. Αξίζει να κάνω μεταπτυχιακό στην Ειδική Αγωγή;  (Αναγνώστηκε 3394 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ALEX85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!
Τον περασμένο Ιούλιο αποφοίτησα από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης. Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση σε ένα Πανεπιστήμιο της Κύπρου για να ενταχθώ στο Μεταπτυχιακό Ειδικής Εκπαίδευσης. Ο προβλημαστισμός μου είναι αν αξίζει να το κάνω και δώσω 5.500 ευρώ. Αν σκεφτούμε ότι θα το ολοκληρώσω το 2018 και μέχρι τότε θα έχουν αποφοιτήσει και άλλοι δάσκαλοι ΠΕ71 από τα τμήμα Βόλου και Θεσ/νίκης (που προηγούνται στους πίνακες), θα υπάρχουν ελπίδες για εμένα ως ΠΕ70.50;  :-\ :-\

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Aiantas91

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 507
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Αν και δεν είμαι δάσκαλος με μία κουβέντα δε βλέπω να έχεις ελπίδα για τον απλούστατο λόγο πως και να παίρνουν ΠΕ70.50 σε 2 χρόνια θα είναι αυτοί που έχουν μεγάλη προϋπηρεσία. Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος. Και 5.500 είναι όντως πολλά αν δεν αποφέρουν κάποια απόσβεση. Συγνώμη που δε λέω καλά νέα, εύχομαι τα καλύτερα στη νέα δασκάλα Ζωή.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Και γιατί δεν προσπαθείς να εισαχθείς στα τμήματα αυτά; Θα είναι πιο χρονοβόρο αλλά ίσως αξίζει καλύτερα τον κόπο. Μια σκέψη κάνω δεν κατέχω το θέμα ειδική αγωγή.

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Δυστυχώς δε μπορεί κανείς να στο εξασφαλίσει αυτό... Στην Ελλάδα όλα αλλάζουν και ειδικά του χρόνου που ο κ. Φίλης έχει υποσχεθεί νέο σύστημα προσλήψεων και υποτιθέμενων διορισμών  .
Σε κάθε του συνέντευξη όμως τονίζει πως θα λάβει υπόψιν την μακροχρόνια προϋπηρεσία , Δίνοντας παράλληλα μια ευκαιρία και στους νέους αποφοίτους !
Με λίγα λόγια... ΑΝ σου αρέσει το αντικείμενο , αν πιστεύεις πως θα ήσουν εξίσου χαρούμενη στην ειδική αγωγή , κάνε το μεταπτυχιακό σου και πότε Δ ξέρεις ...
Οποίο μεταπτυχιακό και Ν κανείς , αν σπουδάζεις μακριά από το σπίτι σου , έχει έξοδα . Αυτό είναι εξ αποστάσεως και το κάνεις από το σπίτι σου.
 Αν μπορείς κάνε το ...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος προσφυγάκι

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 165
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα σε όλους!
Τον περασμένο Ιούλιο αποφοίτησα από το Παιδαγωγικό Τμήμα Δημοτικής Εκπαίδευσης. Πριν λίγες μέρες έκανα αίτηση σε ένα Πανεπιστήμιο της Κύπρου για να ενταχθώ στο Μεταπτυχιακό Ειδικής Εκπαίδευσης. Ο προβλημαστισμός μου είναι αν αξίζει να το κάνω και δώσω 5.500 ευρώ. Αν σκεφτούμε ότι θα το ολοκληρώσω το 2018 και μέχρι τότε θα έχουν αποφοιτήσει και άλλοι δάσκαλοι ΠΕ71 από τα τμήμα Βόλου και Θεσ/νίκης (που προηγούνται στους πίνακες), θα υπάρχουν ελπίδες για εμένα ως ΠΕ70.50;  :-\ :-\
Θα μπορούσες να έδινες κατατακτήριες για το τμήμα ειδικής του Βόλου για να είσαι σίγουρη ότι θα έχεις επαγγελματικά διακιώματα.
Θα μπορείς να αναγνωρίσεις και πολλά μαθήματα από την προηγούμενη σχολή σου, νομίζω έως 15.

Αποσυνδεδεμένος ALEX85

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 91
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας. Οι κατατακτήριες είναι δύσκολη υπόθεση για μένα λόγω της διαμονής  μου στην Καβάλα. Το "εξ αποστάσεως" είναι ιδανική λύση. Θα κάνω το μεταπτυχιακό ελπίζοντας το καλύτερο.!  :) :) :)

Αποσυνδεδεμένος πεγκυ

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Καλή αρχη! Να σου πανε ολα καλα!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159540
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 262
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 0
Επισκέπτες: 198
Σύνολο: 198

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.101 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.