*

Αποστολέας Θέμα: Μείωση ωραρίου σε αναπληρωτή Α/θμιας  (Αναγνώστηκε 1109 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Taz23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μείωση ωραρίου σε αναπληρωτή Α/θμιας
« στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 04:53:55 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος έμπειρος συνάδελφος γνωρίζει, ας μεταφέρει τα "φώτα¨του.

Απ'ότι έχω καταλάβει, δικαιούνται και οι αναπληρωτές μείωση ωραρίου ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας. Σε άλλα topic του forum, βρήκα τον αριθμό των 72 Μηνών (6 χρόνια) με τον οποίο δικαιούσαι τη μείωση. Είναι μόνο για Β/θμια ή και Α/θμια; Αν ισχύει, πόσες ώρες είναι η μείωση; Σε ποιο Φεκ ή εγκύκλιο αναφέρεται και ποια η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω; Στην προϋπηρεσία είναι απαραίτητα να είναι διδακτική ή οποιαδήποτε προϋπηρεσία;
Να αναφέρω ότι η ειδικότητα μου υπάρχει και στις 2 βαθμίδες, η εκπαιδευτική προϋπηρεσία που έχω είναι και στις 2 βαθμίδες επίσης, αλλά έχω προσληφθεί στην Α/θμια.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μείωση ωραρίου σε αναπληρωτή Α/θμιας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:47:13 »

Αποσυνδεδεμένος LiK

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 736
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου σε αναπληρωτή Α/θμιας
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 05:14:21 μμ »
Καλησπέρα σε όλους. Αν κάποιος έμπειρος συνάδελφος γνωρίζει, ας μεταφέρει τα "φώτα¨του.

Απ'ότι έχω καταλάβει, δικαιούνται και οι αναπληρωτές μείωση ωραρίου ανάλογα με τα χρόνια προϋπηρεσίας. Σε άλλα topic του forum, βρήκα τον αριθμό των 72 Μηνών (6 χρόνια) με τον οποίο δικαιούσαι τη μείωση. Είναι μόνο για Β/θμια ή και Α/θμια; Αν ισχύει, πόσες ώρες είναι η μείωση; Σε ποιο Φεκ ή εγκύκλιο αναφέρεται και ποια η διαδικασία που θα πρέπει να ακολουθήσω; Στην προϋπηρεσία είναι απαραίτητα να είναι διδακτική ή οποιαδήποτε προϋπηρεσία;
Να αναφέρω ότι η ειδικότητα μου υπάρχει και στις 2 βαθμίδες, η εκπαιδευτική προϋπηρεσία που έχω είναι και στις 2 βαθμίδες επίσης, αλλά έχω προσληφθεί στην Α/θμια.
Δεν υπολογίζεται οποιαδήποτε προϋπηρεσία για τη μείωση ωραρίου. Πρέπει να είναι  διδακτική.

Συνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2312
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου σε αναπληρωτή Α/θμιας
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 06:05:39 μμ »
Τα 6 χρόνια (72 μήνες) ισχύουν για την Δευτεροβάθμια. Για την Πρωτοβάθμια, η μείωση είναι στη συμπλήρωση 10ετίας.

Θεωρώ ότι από τη στιγμή που για τις δικές σας ειδικότητες μετράει η προϋπηρεσία και από τις 2 βαθμίδες στον πίνακα αναπληρωτών, θεωρητικά θα πρέπει να μετράει και για τη μείωση ωραρίου. Φαντάζομαι επίσης ότι η μείωση αφορά τη βαθμίδα στην οποία έχεις προσληφθεί, άρα θα πας με τα δεδομένα της πρωτοβάθμιας. Το ΦΕΚ μπορείς να το βρεις με ένα απλό γκουγκλάρισμα, αν και τα ΠΥΣΠΕ/ΠΥΣΔΕ είναι πολύ καλά ενημερωμένα ως προς αυτό.


Αποσυνδεδεμένος Taz23

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μείωση ωραρίου σε αναπληρωτή Α/θμιας
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 26, 2016, 08:46:34 μμ »
Σας ευχαριστώ πολύ

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 365
Σύνολο: 374

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.