*

Αποστολέας Θέμα: Πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχ/σεων & Master: μπορώ να γίνω εκπαιδευτικός ;  (Αναγνώστηκε 4014 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gianniskriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γειά σας.
Είμαι πτυχιούχος ΤΕΙ Διοίκησης Επιχ/σεων (2005) με μεταπτυχιακό αναγνωρισμένο από το ΔΟΑΤΑΠ (2010). Εργάζομαι 10 χρόνια τώρα σε κλάδο άσχετο με την Εκπαίδευση (Τράπεζες). Στο πίσω μέρος του μυαλου μου παντα είχα διακριτικά την βλέψη για το επάγγελμα του εκπαιδευτικού, ενώ τα τελευταια χρόνια έγινε πολύ πιο έντονη. Είχα άπειρες απορίες για την χρησιμότητα του ΕΠΠΑΙΚ και ρωτούσα γνωστους και φίλους χωρίς να λαμβάνω σοβαρή πληροφόρηση (μέχρι και σε καθηγητη ΤΕΙ απευθύνθηκα αλλά δεν κατατοπίστηκα), επειδή όμως τις φετινές αιτήσεις της αντιλήφθηκα τελευταία στιγμή και έληγε η προθεσμία, αιτήθηκα για το ΕΠΠΑΙΚ της πόλης μου και κληρώθηκα επιτυχώς χωρίς να ειμαι σιγουρος αν θα αξίζει τον κόπο. Και μαντέψτε, το παρόν φόρουμ το ανακάλυψα μόλις εχθές το βράδυ...

α) Βάσει των προαναφερθέντων πτυχίων και επαγγελματικής ενασχόλησης, έχει κάποιο νόημα να φοιτήσω στο ΕΠΠΑΙΚ; Πιστεύετε θα μου δώσει κάποια προώθηση για να ασχοληθω με το επάγγελμα του εκπαιδευτικού; Όντας φορτωμενος ήδη πάρα πολύ, δεν με ενδιαφέρει να μορφωθώ με κάτι μονο και μόνο για να λάβω γνωση που τελικά ίσως να μην με βοηθήσει επαγγελματικά, επιδιώκω να έχει αντίκρυσμα στο επαγγελματικό μου μέλλον.

β) Γενικότερα, άσχετα με το αν θα φοιτήσω ή όχι στο ΕΠΠΑΙΚ, το συγκεκριμένο πτυχίο μου και το Master, μου παρέχουν τη δυνατότητα να ασχοληθώ ως εκπαιδευτικός; Σε ποια βαθμίδα εκπαίδευσης και σε τί ειδικότητα;

γ) Και μια ερώτηση παντελώς άσχετου: τα πτυχία μου σε ποια κατηγορία με εντάσσουν; Βλέπω και γράφετε ΠΕ 13, 15 κλπ, υπάρχει κάποιος πίνακας αντιστοιχίας;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
gianniskriti, καλώς ήρθες στο pde.

Φυσικά και μπορείς να διδάξεις με το πτυχίο Διοίκησης Επιχειρήσεων ΤΕΙ. Στην εκπαίδευση είσαι ΠΕ18.02.
Ο πίνακας της ειδικότητάς σου με προϋπηρεσία είναι εδώ: http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2016/20160923/PE18_02.xls
Όμως, υπάρχει και πίνακας ΠΕ18.02 χωρίς προϋπηρεσία: http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2016/20160923/PE18_02.xls

Υπάρχει αρκετός ανταγωνισμός και δεν είναι εύκολο να ενταχθείς στην εκπαίδευση, αναμένοντας άμεσα να βιοπορίζεσαι από αυτήν.
Σε κάθε περίπτωση το ΕΠΠΑΙΚ είναι απαραίτητο αν θες να διδάξεις στην τυπική δευτεροβάθμια εκπαίδευση (Γυμνάσια, Λύκεια).
Κυρίως η ειδικότητά σου διδάσκει σε ΕΠΑΛ (Επαγγελματικά Λύκεια) αλλά τελευταία έχουν δοθεί αναθέσεις και αλλού.
Μπορείς να διδάξεις και σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ και σε Δημόσια ΙΕΚ του ΥΠΠΕΘ (ΙΝΕΔΙΒΙΜ) ή του Υπουργείου Εργασίας (ΟΑΕΔ).
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 01, 2016, 11:36:10 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος gianniskriti

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 22
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
.........Ο πίνακας της ειδικότητάς σου με προϋπηρεσία είναι εδώ: http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_2016/20160923/PE18_02.xls
Όμως, υπάρχει και πίνακας ΠΕ18.02 χωρίς προϋπηρεσία: http://e-aitisi.sch.gr/eniaiosd_zero_2016/20160923/PE18_02.xls
......
Σε ευαριστώ θερμά.
Τα άτομα στους 2 πίνακες είναι ουσιαστικά οι αιτούντες της ειδικότητας μου στον τελευταίο διαγωνισμό ΑΣΕΠ ;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Παρακαλώ gianniskriti.

Τα άτομα στους δύο πίνακες είναι αυτοί που έκαναν αίτηση τον Ιούλιο, όταν βγήκε η εγκύκλιος αναπληρωτών εκπαιδευτικών!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159771
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 529
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 460
Σύνολο: 472

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.073 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.