*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17  (Αναγνώστηκε 145190 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #196 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:28:44 μμ »
Με τα μεμονωμένα μηνύματα αμφιβάλω για το αποτέλεσμα. Κάπως πρέπει να οργανωθεί μαζικά.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:01 »

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #197 στις: Νοέμβριος 28, 2016, 09:46:34 μμ »
Συνάδελφοι καλησπέρα! Ωραία τα λέμε όμως είναι καιρός να τα φωναξουμε! Μήπως να αρχίζαμε με μηνύματα διαμαρτυρίας στους συλλόγους μας; Να δείξουμε ότι έχει φτάσει ο κομπος στο χτένι! Και να σας πω και κατι: εγώ δε θέλω να παω στην ειδική. Διδάσκω 10χρονια στη γενική,λέγαμε να ανοίξουν οι πινακες να δουμε την προυπηρεσια μας και απο τότε κατρακυλάμε 100-120 θέσεις το χρόνο (δουλεύωντας από την πρώτη φάση!). Φέτος είμαι ακόμα άνεργη και λέω πως εκείνοι που θελανε να προσφέρουν στα παιδια της ειδικής να μεινουν σε αυτα και να αφησουν εμας που καναμε τοσα χρονια τη δουλεια μας να συνεχισουμε να την κανουμε! Γιατι αν εγω δεν ξερω να χειριστω παιδι με αυτισμο κι ο συναδελφος της ειδικης δεν ξερει να χειριστει μια ταξη γ λυκειου του επαλ που ειναι ετοιμη να κατασπαραξει οποιον διδασκοντα συναντησει! Αντι να μαζευουμε προυπηρεσια και να ανεβαινουμε στον πινακα κοιταμε καποιους αλλους να μας περνανε και κρεμομαστε απο την ενισχυτικη και τα προσφυγοπουλα! Ας επικρατησει ΤΑΞΗ σαυτό το χάος καποτε και δικαιοσύνη!
Ακριβώς έτσι. Οργάνωση μαζική. Ας συσπειρωθούμε γύρω από τους συλλόγους αναπληρωτών βθμιας ...Ας μας απευθύνουν κάλεσμα για διαμαρτυρία σχετικά με όλα αυτά. Από το πληκρολόγιο δε γίνεται τιποτα. Δε μας σώζει καμιά ενισχυτική ούτε πρόσφυγες. Τελειώσαμε ειδικά ο κλάδος πε 02....

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #198 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:09:18 πμ »
ΔΕΝ ΠΙΣΤΕΥΩ ΠΡΙΝ ΓΕΝΑΡΗ'  Η ΦΛΕΒΑΡΗ, ΝΑ ΑΡΧΙΣΕΙ Η ΕΝΙΣΧΥΤΙΚΗ..... ΟΣΟΝ ΑΦΟΡΑ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣΣΣΣ, ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΚΑΤΑΣΤΡΕΨΕΙ.... ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΑΣΧΕΤΟΥΣ ΕΧΟΥΝ ΒΑΛΕΙ ΝΑ ΔΙΔΑΞΟΥΝ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΑ...  ΓΙΑ ΕΜΑΣ ΤΟΥΣ ΜΑΘΗΜΑΤΙΚΟΥΣ ΤΙ ΘΑ ΜΕΙΝΕΙ??? ΕΛΕΟΣ.....
Δυστυχώς έτσι είναι απ' ό,τι μαθαίνω! Με το νέο έτος η έναρξη της ενισχυτικής! Στην καλύτερη περίπτωση μέσα Γενάρη! Δυστυχώς και κυρίως για τους μαθητές!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #199 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:41:05 πμ »
Συζηταμε για τα ψίχουλα της ενισχυτικής και του χρόνου, οχι ενισχυτική δεν θα πάμε αλλά θα βρεθούμε στον πάτο των πινάκων της γενικής. Μπειτε να τους δειτε!Εμένα με πέρασαν κατά πολύ άτομα που δούλεψαν μονο 1 χρονιά στην ειδική...και εγώ φτάνω τη δεκαετία ενισχυτική και ωρομίσθια.Από του χρόνου θα μας κουνανε το μαντήλι οι συνάδελφοι της ειδικης...δεν φταινε αυτοί. Αυτοί τη δουλειά τους κάνουν. Εμείς φταίμε που κάνουμε συζητήσεις του καναπέ. Πώς είναι δυνατόν δάσκαλοι, νηπιαγώγοί και συναδελφοι της ειδικής να δουλεύουν καθε χρόνο και εμείς να καθόμαστε.Και σαν να μην έφτανε αυτό να επιτρέπουμε την εισαγωγή τους στους πίνακες γενικής. Είναι παράνομο. Κανονικά  η προυπηρεσία πρέπει να προσμετράται μόνο στον πίνακα από τον οποίο προσλήφθηκες. ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ

ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ!  Συμφωνώ απολυτως!   Αυτο ειναι το Ονοαμ Φιλολογοι -μαθηματικοι-φυσικη χημικοι κτλπ ξυπνηστε!!!  Οι συναδελφοι της ειδικης (πε02.50  πε03.50 κτλπ  ) 8,5 μορια καθε χρονο παιρνου περιπου!   σε τρια τεσσαχρονια θα φτασουν σε απιστευτες Προυπηρεσις!   Κατι πρεπει να γινει. Προτεινω κινηση με  δικηγορο .

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:11:01 »

Αποσυνδεδεμένος dimitr

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 313
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #200 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:51:15 πμ »
ΕΔΩ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΣΗΜΕΙΑ ΚΑΙ ΤΕΡΑΤΑ!  Συμφωνώ απολυτως!   Αυτο ειναι το Ονοαμ Φιλολογοι -μαθηματικοι-φυσικη χημικοι κτλπ ξυπνηστε!!!  Οι συναδελφοι της ειδικης (πε02.50  πε03.50 κτλπ  ) 8,5 μορια καθε χρονο παιρνου περιπου!   σε τρια τεσσαχρονια θα φτασουν σε απιστευτες Προυπηρεσις!   Κατι πρεπει να γινει. Προτεινω κινηση με  δικηγορο .
Συμφωνώ απόλυτα. Μόνο με κίνηση με δικηγόρο ίσως υπάρχει ελπίδα να κερδηθεί κάτι. Με επιστολές και διαμαρτυρίες
αποτέλεσμα δεν έρχεται.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #201 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 12:53:41 πμ »
Για να μην αναλωθούμε σε λόγια ναπεράσουμε σε πράξεις.τι προτείνετε?Τουλάχιστον για να ακυρώσουμε την προϋπηρεσία της ειδικης ππριν να είναι αργά.Να ζητήσουμε ακρόαση στο Υπουργείο? Και πώς?Η πασαφ κινείται?

Αποσυνδεδεμένος kvanto_thess

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 215
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #202 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 01:03:46 πμ »
Παιδιά οτι προτείνετε είμαι μέσα !!!!! , όπως και ολοι οι αλλοι  που έχουνε μόρια στο πινάκα της Γενικής και τα αποκτησανε με ίδρωτα και κόπο  (ΠΡΟΣΘΕΤΗ - ΑΣΕΠ να περάσεις την βάση -αναπληρωτής -ωρομίσθιος)   Να κάνουμε μια προσφυγή ώστε τα μόρια της Ειδικης να μετράνε μόνο για την Ειδικη Αγωγη!

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #203 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 09:46:57 πμ »
Παιδιά οτι προτείνετε είμαι μέσα !!!!! , όπως και ολοι οι αλλοι  που έχουνε μόρια στο πινάκα της Γενικής και τα αποκτησανε με ίδρωτα και κόπο  (ΠΡΟΣΘΕΤΗ - ΑΣΕΠ να περάσεις την βάση -αναπληρωτής -ωρομίσθιος)   Να κάνουμε μια προσφυγή ώστε τα μόρια της Ειδικης να μετράνε μόνο για την Ειδικη Αγωγη!
Συμφωνώ. Και γω μέσα....

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #204 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:02:08 πμ »
Αυτό με την ειδική δυστυχώς έχει καταντήσει γελοιότητα. Ουσιαστικά όλοι οι υπόλοιποι είμαστε πεταμένοι στα σκουπίδια.
Μεταξύ σοβαρού και (καθόλου) αστείου, πάει κάπως έτσι

- Έχεις πτυχίο μαθηματικού;
- Ναι.
- Ειδικής Αγωγής;
- Όχι.
- Και γιατί απάντησες ναι στην πρώτη ερώτηση;

Αν βάλουμε μέσα και αυτούς που έχουν προϋπηρεσία στα ιδιωτικά, χαιρετίσματα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #205 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:12:38 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει στοιχεία της ΠΑΣΑΦ?Υπάρχει αυτό το όργανο?Έχει κάποιο site?Καποιο group στο facebook?Γενικώς ενημερώνονται οι ενδιαφερομένοι?Δωστε μου σας παρακαλώ στοιχεία για να επικοινωνησω μαζι τους. Επιπλέον,νομιζω οτι εκτός απο τους φιλολογους πρεπει να κινητοποιηθουν και οι υπολοιπες ειδικότητες. Υπάρχει κάποιος ευρύτερος σύλλογος αναπληρωτών εκπαιδευτικών?Διαφωτίστε με σας παρακαλώ αν γνωρίζετε

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #206 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:23:00 πμ »
Μπορεί κάποιος να μου πει στοιχεία της ΠΑΣΑΦ?Υπάρχει αυτό το όργανο?Έχει κάποιο site?Καποιο group στο facebook?Γενικώς ενημερώνονται οι ενδιαφερομένοι?Δωστε μου σας παρακαλώ στοιχεία για να επικοινωνησω μαζι τους. Επιπλέον,νομιζω οτι εκτός απο τους φιλολογους πρεπει να κινητοποιηθουν και οι υπολοιπες ειδικότητες. Υπάρχει κάποιος ευρύτερος σύλλογος αναπληρωτών εκπαιδευτικών?Διαφωτίστε με σας παρακαλώ αν γνωρίζετε
Πάτα στο google πασαφ και θα μπεις στο σάιτ. Επίσης στο facebook υπάρχουν κλειστές ομάδες αναπληρωτών βθμιας που μπορείς να γίνεις μέλος. Υπάρχει και η πεαδ αν δεν απατώμαι  έχει σελίδα και φόρμα επικοινωνίας. Γκουκλάρισε και θα τις βρεις.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #207 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:33:15 πμ »
Αυτό που γκουκλαρα για πασαφ με απογοητευσε. Δεν εχει κινηση. Έχει κατι παμπάλαιες ανακοινωσεις του 2012-2013 και πιο παλιές ακόμα.Προφανώς υπολειτουργει. Θα ψάξω και στο facebook.

Αποσυνδεδεμένος zanat

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #208 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:35:17 πμ »
 Η ομάδα του ΠΑΣΑΦ στο Facebook είναι: ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟΣ ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΩΝ ΦΙΛΟΛΟΓΩΝ (ΠΑΣΑΦ), όσοι έχετε Facebook να γίνετε μέλη. Επίσης έχουν ήδη γράψει ένα κείμενο διαμαρτυρίας για την απαξίωση των φιλολογικών μαθημάτων και μαζεύον υπογραφές. Καλό θα ήταν να την υπογράψουμε όλοι μας και να ζητήσουμε να διαμαρτυρηθούν ώστε να διαχωριστούν οι πίνακες γενικής και ειδικής. 

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #209 στις: Νοέμβριος 29, 2016, 11:44:52 πμ »
Το θεμα δεν αφορά δυστυχως μονο τους φιλολογους. Ειναι δυνατόν ρε παιδιά να μην υπάρχει ένας ευρυτερος συλλογος αναπήρωτων ΔΕ όπως υπάρχει ο αντίστοιχος για την Πρωτοβάθμια;;Τόσο ανίκανοι ειμαστε πια?Ψάχνω ψάχνω και δεν βρίσκω τίποτα. Η ΠΑΣΑΦ ενδιαφέρεται για την απαξιωση των φιλολογικών μαθηματων. Ετσι όμως δεν κινητοποιει κι άλλες ειδικότητες. Το θεμα της ειδικης μας καιει όλους.Αν υπαρχει κάποιος ευρυτερος συλλογος θα ηθελα να μου στειλετε κάποια παραπομπη γιατι εγω προσωπικά δεν βρισκω κατι. Υπάρχει ένα site αναπληρωτων ΔΕ με τελευταια ενημερωση των Αυγουστο. ήθελα να ήξερα.Εκπροσωπούμαστε στο υπουργείο?ΟΙ δάσκαλοι έχουν τελειοποιησει τα συνδικαλιστικά τους όργανα γι αυτό και πετάει η ομάδα. Οι αναπληρωτές ειδικής επίσης. Εμείς γιατι καθομαστε και εως ποτε?????????

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159832
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 425
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 7
Επισκέπτες: 389
Σύνολο: 396

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.126 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.