*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17  (Αναγνώστηκε 145266 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #518 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:22:19 πμ »
Το 2013-14 οι φιλόλογοι δεν είχαμε 15 ώρες ενισχυτική αλλά 13 το ανώτερο για όλους. Μην μπερδεύεστε.

fiora, και φέτος σε κάποιες διδε(βλέπε Ιωαννίνων) οι φιλόλογοι έχουν 12 και 10 ώρες , όχι 15.Αυτοί παίρνουν 21-22 ένσημα,΄οσες δηλδή είναι οι εργάσιμες μέρες του μήνα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:01 »

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #519 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:27:18 πμ »
johnd τα λες πολύ σωστά. Έτσι είναι ειδικά το 2001 (αν δεν κάνω λάθος) που ξεκίνησε η ενισχυτική σε κάποια σχολεία δεν είχαν καθηγητές και κυριολεκτικά παρακαλούσαν οι υπεύθυνοι. Βέβαια τότε δεν μέτραγε η προυπηρεσία στον πίνακα αναπληρωτών. Ο κακός χαμός άρχισε να γίνεται 1-2 χρόνια μετά που μέτραγε και η προυπηρεσία. Τα βύσματα πάντα υπήρχαν, είναι θεσμός διαχρονικός ;D
Τα βύσματα πάντα υπάρχουν, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Πολύ περισσότερο σε μια χώρα όπου κάθε νόμος έχει παραθύρια, πολύ περισσότερο όταν διανύουμε περίοδο τεράστιας ανεργίας και οικονομικής κρίσης. Εχτές μια φιλόλογος μας έλεγε (και εφόσον τα θυμάμαι και σωστά) πως είχαν χώσει μια από κομματικό χώρο μπροστά από αυτήν, ενώ ήταν λίγες θέσεις πίσω της και όταν έκανε ένσταση, λίγες μέρες μετά ανακοίνωσαν συμπληρωματική πρόσκληση αναπληρωτών, με ελάχιστους φιλολόγους, ώστε να προσληφθεί και αυτή και να μην κάνει φασαρία. Αλλά μαζί με αυτήν είχαν πάρει και άλλους 2-3 φιλολόγους ώστε να μην φαίνεται ότι έκαναν ολόκληρες διαδικασίες απλά για να βρουν μια θέση για εκείνη, ώστε να σταματήσει το θέμα με την άλλη. Τώρα οι φιλόλογοι που έτυχε να ευνοηθούν από αυτήν την φασαρία, σίγουρα δεν τους λες βύσματα και σίγουρα δεν λες την προϋπηρεσία που απεκόμισαν ως "αμαρτωλή".

Το τσουβάλιασμα ποτέ δεν ήταν σωστό και καλό θα ήταν να μην τσουβαλιάζουμε τους πάντες ως αμαρτωλούς ή βύσματα. Και εγώ έχω θέμα με αυτούς που απέκτησαν ειδικότητα ειδικής, αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω ότι όλοι είναι πονηροί που πήραν την ειδικότητα πληρώνοντας ή ότι όλοι είναι βύσματα που τους είχαν σφυρίξει από πριν ότι θα ενωθούν οι πίνακες προϋπηρεσίας. Φωνάζω μόνο με τον βαθμό πριμοδότησης της εν λόγω ειδικότητας που ουσιαστικά απαξιώνει το βασικό πτυχίο. Πρόβλημα με τα παιδιά δεν έχω, ίσως μόνο με κάποιες ειρωνικές και αλαζονικές απαντήσεις που έχω δει εδώ μέσα.

fiora, και φέτος σε κάποιες διδε(βλέπε Ιωαννίνων) οι φιλόλογοι έχουν 12 και 10 ώρες , όχι 15.Αυτοί παίρνουν 21-22 ένσημα,΄οσες δηλδή είναι οι εργάσιμες μέρες του μήνα.
Δεν θα πρέπει να απλώσουν όμως τις ώρες σε 5ήμερο; Αν κάποιος με 12 ώρες φτιάξει τέσσερα 3ωρα, αφήνοντας μια καθημερινή κενή, θα πάρει 4 ή 5 ένσημα σε μια εβδομάδα;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:33:26 πμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #520 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:32:55 πμ »
Οταν σε τοποθετούν σε 4 σχολεία παρουσιάζεσαι και στα 4 την ίδια μέρα ή περιμένεις να βγάλουν το πρόγραμμα?

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #521 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 11:36:06 πμ »
@johnd πολυ καλα τα λες φιλε μου. η ενισχυτικη μεχρι και το 2011 ηταν μεσω γνωστου και παρακαλετού. απο το 2012 αρχισε να γινεται αξιοκρατικα, μεσω των υποτιθεμενων πινακων των αναπληρωτων με ολα τα χαλια που εχουν...αλλα και παλι και εκει εκαναν τα δικα τους..εσπαγαν τις ωρες

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:07:01 »

Αποσυνδεδεμένος pelargos

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 230
  • Ακόμα ελπίζω!!!!!!!!!!!!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #522 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 12:11:29 μμ »
Τα βύσματα πάντα υπάρχουν, πάντα υπήρχαν και θα υπάρχουν. Πολύ περισσότερο σε μια χώρα όπου κάθε νόμος έχει παραθύρια, πολύ περισσότερο όταν διανύουμε περίοδο τεράστιας ανεργίας και οικονομικής κρίσης. Εχτές μια φιλόλογος μας έλεγε (και εφόσον τα θυμάμαι και σωστά) πως είχαν χώσει μια από κομματικό χώρο μπροστά από αυτήν, ενώ ήταν λίγες θέσεις πίσω της και όταν έκανε ένσταση, λίγες μέρες μετά ανακοίνωσαν συμπληρωματική πρόσκληση αναπληρωτών, με ελάχιστους φιλολόγους, ώστε να προσληφθεί και αυτή και να μην κάνει φασαρία. Αλλά μαζί με αυτήν είχαν πάρει και άλλους 2-3 φιλολόγους ώστε να μην φαίνεται ότι έκαναν ολόκληρες διαδικασίες απλά για να βρουν μια θέση για εκείνη, ώστε να σταματήσει το θέμα με την άλλη. Τώρα οι φιλόλογοι που έτυχε να ευνοηθούν από αυτήν την φασαρία, σίγουρα δεν τους λες βύσματα και σίγουρα δεν λες την προϋπηρεσία που απεκόμισαν ως "αμαρτωλή".

Το τσουβάλιασμα ποτέ δεν ήταν σωστό και καλό θα ήταν να μην τσουβαλιάζουμε τους πάντες ως αμαρτωλούς ή βύσματα. Και εγώ έχω θέμα με αυτούς που απέκτησαν ειδικότητα ειδικής, αλλά δεν μπαίνω στην διαδικασία να πω ότι όλοι είναι πονηροί που πήραν την ειδικότητα πληρώνοντας ή ότι όλοι είναι βύσματα που τους είχαν σφυρίξει από πριν ότι θα ενωθούν οι πίνακες προϋπηρεσίας. Φωνάζω μόνο με τον βαθμό πριμοδότησης της εν λόγω ειδικότητας που ουσιαστικά απαξιώνει το βασικό πτυχίο. Πρόβλημα με τα παιδιά δεν έχω, ίσως μόνο με κάποιες ειρωνικές και αλαζονικές απαντήσεις που έχω δει εδώ μέσα.
 Δεν θα πρέπει να απλώσουν όμως τις ώρες σε 5ήμερο; Αν κάποιος με 12 ώρες φτιάξει τέσσερα 3ωρα, αφήνοντας μια καθημερινή κενή, θα πάρει 4 ή 5 ένσημα σε μια εβδομάδα;
Ναι, πρέπει να απλώσουν τις ώρες στο 5ήμερο.

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #523 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 01:36:27 μμ »
@johnd πολυ καλα τα λες φιλε μου. η ενισχυτικη μεχρι και το 2011 ηταν μεσω γνωστου και παρακαλετού. απο το 2012 αρχισε να γινεται αξιοκρατικα, μεσω των υποτιθεμενων πινακων των αναπληρωτων με ολα τα χαλια που εχουν...αλλα και παλι και εκει εκαναν τα δικα τους..εσπαγαν τις ωρες
λαθος. το 2010 εγινε με παλαιοτητα πτυχιου. βλ.νομος διαμαντοπουλου.

Αποσυνδεδεμένος ρακοσυλλέκτης πτυχίων

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 309
  • Ευχαριστώ τους ΦΕΚίτες που μου άνοιξαν τα μάτια!
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #524 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 01:44:51 μμ »
λαθος. το 2010 εγινε με παλαιοτητα πτυχιου. βλ.νομος διαμαντοπουλου.

Σωστή!!το χα ξεχάσει..για μια δεκαετία γινόταν ο κακός χαμός...

Αποσυνδεδεμένος fiora

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2096
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #525 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 03:46:34 μμ »
fiora, και φέτος σε κάποιες διδε(βλέπε Ιωαννίνων) οι φιλόλογοι έχουν 12 και 10 ώρες , όχι 15.Αυτοί παίρνουν 21-22 ένσημα,΄οσες δηλδή είναι οι εργάσιμες μέρες του μήνα.
Το επικρατέστερο ωράριο όμως των φιλολόγων ανά την Ελλάδα είναι 15. Το λογικό είναι να μιλάμε για τους πολλούς και όχι για τους λίγους....

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #526 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 03:55:00 μμ »
λαθος. το 2010 εγινε με παλαιοτητα πτυχιου. βλ.νομος διαμαντοπουλου.

Σωστή!!το χα ξεχάσει..για μια δεκαετία γινόταν ο κακός χαμός...

Α! εγώ δεν το ξεχνάω αυτό. Με παίρνει Παρασκευή ο διευθυντής που ήμουν την προηγούμενη χρονιά στο σχολείο του "Και φέτος εδώ θα είσαι". Εγώ δεν είχα ζητήσει τίποτα, ούτε είχα προσπαθήσει να κάνω διαδικασίες ή να πιέσω ή οτιδήποτε. Μου είχε κάτσει το τηλεφώνημα kinder έκπληξη, επειδή απλά είχαν δει (θέλω να πιστεύω) έναν άνθρωπο συζητήσιμο που προσπαθούσε να κάνει σωστά την δουλειά του και προφανώς, "όταν κάτι δουλεύει, δεν το πειράζεις". Βγαίνει το ΠΑΣΟΚ, παγώνουν τα πάντα, βγαίνει η Διαμαντοπούλου αλλάζει τον τρόπο πρόσληψης, φάε ένα μεγαλοπρεπέστατο άκυρο John. Ε τι να κάνουμε; Κακά τα ψέματα πάντως ο τρόπος πρόσληψης της Διαμαντοπούλου ήταν ένα πρώτο βιαστικό βήμα για πιο αξιοκρατικές προσλήψεις, έστω και αν κόπιαρε ουσιαστικά την επετηρίδα. Μπορεί αν την βρω μπροστά μου να της γυρίζω την πλάτη, λόγω της απώλειας μιας χρονιάς, αλλά αν με ρωτήσετε τώρα θα σας πω ότι ορθώς έπραξε τότε.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2016, 03:57:02 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος katerinaa

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 109
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #527 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 06:26:36 μμ »
Παιδιά οι πληρωμές τουλάχιστον γίνονται κανονικά ή καλό Πάσχα?

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #528 στις: Δεκέμβριος 21, 2016, 08:16:18 μμ »
Επειδή είναι ΕΣΠΑ τα λεφτά μπαίνουν κανονικά. Αν υπάρξει καθυστέρηση θα είναι μικρή, ημερών, άντε βδομάδων.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #529 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 12:13:50 πμ »
Παιδιά.....
Ξέρει κανείς αν έχουμε δικαίωμα να δουλεύουμε σε άλλον τομέα εκτός της διδασκαλίας παράλληλα με την ενισχυτική?
Από ότι θυμάμαι στην υπεύθυνη δήλωση έλεγε....δεν είμαι ιδιοκτήτης φροντιστηρίου,ούτε διδάσκω.

Αποσυνδεδεμένος ahgioma

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1394
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #530 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 09:27:22 πμ »
αν προσληφθω σε δυεπ παραιτουμαι απο ενισχυτικη?

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2016-17
« Απάντηση #531 στις: Δεκέμβριος 22, 2016, 01:01:40 μμ »
αν προσληφθω σε δυεπ παραιτουμαι απο ενισχυτικη?
ναι. δεν μπορεις να εργαστεις με οιοδηποτε ΕΣΠΑ ειτε αναπληρωτης ειτε ωρομισθιος. και τα ΔΥΕΠ ειναι ΕΣΠΑ.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159855
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 657
Σύνολο: 666

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.