*

Αποστολέας Θέμα: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο  (Αναγνώστηκε 4492 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« στις: Νοέμβριος 04, 2016, 01:15:33 μμ »
Χθες παρουσιαστηκα στο σχολειο που με ειχε η λιστα και εμαθα οτι (πιθανον) δεν θα εχω πληρες ωραριο αλλα θα εχω και λιγες ωρες σε εσπερινο της ιδιας περιοχης.
Δυστυχως ομως εχω προβλημα γιατι παραλληλα εχω και μαθηματα παιδαγωγικης επαρκειας τα οποια
με απασχολουν 3 μερες καθε εβδομαδα.

Απο οτι εμαθα ο διευθυντης του σχολειου εχει βγαλει το προγραμμα του και θελει να κανω μαθημα μια ημερα που εγω δεν θα μπορω γιατι ειμαι φουλ μαθημα το απογευμα.

Τωρα δεν ξερω που καταληγει αυτη η κοντρα (ισως σε ΠΥΣΠΕ) αλλα εχω βαλει τις προτεραιοτητες μου και αυτη για φετος ειναι να παρω παιδαγωγικη επαρκεια με καθε κοστος γιατι αν τα παρατησω εκτος απο τα χρηματα που θα χασω, θα πεταχτω και εξω απο τους πινακες 1000%.


Ρωταω λοιπον τι επιχειρηματα να αντιπαραβαλω σε περιπτωση που φτασουμε στα ακρα και αρνηθω τις ημερες που θελει ο Χ διευθυντης επειδη ΔΕΝ θελει να τροποποιησει το προγραμμα του παρολο που εχω σοβαρα επιχειρηματα.
Σαφως και ενα πανεπιστημιο ειναι αδυνατο να προσαρμοσει το προγραμμα του με βαση τις αναγκες του Χ σχολειου, αρα τι μου μενει να κανω?

Εχει κανεις παρομοια εμπειρια με τετοια ας την πουμε κοντρα?

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:39 »

Αποσυνδεδεμένος niteulf

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 715
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #1 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 02:24:15 μμ »
Νομίζω ότι το μόνο που πρέπει να κάνεις είναι να πεις την αλήθεια.
Μην κάνεις πίσω σε καμία περίτπωση και φυσικά δεν παραιτείσαι.
Θέλουν δεν θέλουν θα αλλάξουν το πρόγραμμά σου ή θα σου βρουν άλλο σχολείο ή (αν είναι λίγες ώρες) θα σε βάλουν γραμματειακή απασχόληση.

Πήγαινε στην ανάγκη να συναντήσιες τον διευθυντή της εκπαίδευσης και δήλωσε αδυναμία να πας την συγκεκριμένη μέρα και ώρα σε νυχτερικό σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #2 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 03:56:21 μμ »

Πήγαινε στην ανάγκη να συναντήσιες τον διευθυντή της εκπαίδευσης και δήλωσε αδυναμία να πας την συγκεκριμένη μέρα και ώρα σε νυχτερικό σχολείο.

και αυτος μπορει (η θα θελει) να υποχρεωσει τον διευθυντη του σχολειου να δειξει κατανοηση?
Μιλαμε για εξι ωρες τωρα και εχει πανικος.
Απλα δεν ξερω τι προβλεπ-ει ο νομος αν ο καθενας λεει οχι....

Φυσικα και δεν παραιτουμε, πως θα ζησω δηλαδη?  ???

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #3 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 05:51:03 μμ »
Αρχικά εννοείται πως την ίδια μέρα δεν μπορούν να σε τοποθετήσουν σε πρωινό και εσπερινό. Δεν μπορείς να αρνηθείς όμως να πας στο εσπερινό για συμπλήρωση ωραρίου κάποια μέρα εξ' ολοκλήρου. Για την ημέρα όμως και με βάση το δεδομένο των μαθημάτων σου είναι υποχρεωμένοι να δείξουν ευελιξία και να τροποποιήσουν το πρόγραμμά τους. Καταλαβαίνεις τι αναστάτωση είναι γι' αυτούς και φυσικά θέλουν να την αποφύγουν. Πάρε μια βεβαίωση από τη σχολή σου για το ακριβές ωράριο των μαθημάτων σου - που να αποδεικνύε ι ότι συμπίπτουν με το ωράριο του εσπερινού - και υπέβαλλέ την στο διευθυντή σου. Αν εξακολουθήσεις να έχεις πρόβλημα - που δεν το πιστεύω - να απευθυνθείς στον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας και στους αιρετούς του ΠΥΣΔΕ σου. Μην κάνεις πίσω, την ευκολία τους κοιτάνε. Έχεις δίκιο και θα σου το αναγνωρίσουν

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:46:39 »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #4 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 06:54:18 μμ »
παραλια να βαζανε το πρωι στο πρωινο και μετα καπακι στο εσπερινο εφοσον δεν εχω μαθηματα στο πανεπιστημιο για επαρκεια δεν με ενοχλει, το δεχομαι (δεν ξερω αν γινεται η οχι) εκεινο που δεν γινεται ειναι να απαιτησουν να κανω μαθημα ωρες που εχω πανεπιστημιο γιατι προφανως θα μεινω απο απουσιες και ετσι παει και η επαρκεια, και πανε στο καλαθο και τα λεφτα και φυσικο επομενο ειναι του χρονου να μην εχω δουλεια γιατι η λιστα μου με αυτους που θα παρουν επαρκεια θα καλυπτει πλεον ολες τις αναγκες της ειδκοτητας μου.

Αν ειναι να μην ξαναβρω ποτε δουλεια καλυτερα να με απολυσουν φετος για να εχω του χρονου.

Εχεις δικαιο για την βεβαιωση του πανεπιστημιου δεν την ειχα σκεφτει.
Αν τους την κωτσαρω νομιζω οτι δυσκολα θα αρνηθουν να μου λενε τα δικα τους.

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #5 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 09:53:43 μμ »
Αρχικά εννοείται πως την ίδια μέρα δεν μπορούν να σε τοποθετήσουν σε πρωινό και εσπερινό. Δεν μπορείς να αρνηθείς όμως να πας στο εσπερινό για συμπλήρωση ωραρίου κάποια μέρα εξ' ολοκλήρου. Για την ημέρα όμως και με βάση το δεδομένο των μαθημάτων σου είναι υποχρεωμένοι να δείξουν ευελιξία και να τροποποιήσουν το πρόγραμμά τους. Καταλαβαίνεις τι αναστάτωση είναι γι' αυτούς και φυσικά θέλουν να την αποφύγουν. Πάρε μια βεβαίωση από τη σχολή σου για το ακριβές ωράριο των μαθημάτων σου - που να αποδεικνύε ι ότι συμπίπτουν με το ωράριο του εσπερινού - και υπέβαλλέ την στο διευθυντή σου. Αν εξακολουθήσεις να έχεις πρόβλημα - που δεν το πιστεύω - να απευθυνθείς στον Διευθυντή της Δευτεροβάθμιας και στους αιρετούς του ΠΥΣΔΕ σου. Μην κάνεις πίσω, την ευκολία τους κοιτάνε. Έχεις δίκιο και θα σου το αναγνωρίσουν
Φυσικα και μπορουν να σε βαλουν και σε πρωινο και σε εσπερινο την ιδια ημερα, δεν απαγορευεται απο καμμια διαταξη. Εμενα μου ειχαν τυχει την ιδια ημερα 2 πρωινα και εσπερινο. Στη δικη σου περιπτωση το καλυτερο ειναι η καλοπροαιρετη συζητηση με τους διευθυντες (μπορει να σκεφθηκαν οτι 6 ωρες σε μια ημερα θα σου ειναι βολικο), με τον υπευθυνο του προγραμματος, ακομα και με καθηγητες που ισως δεχονταν αλλαγη στις ωρες τους. Στο κατω κατω ας δεχτεις να πηγαινεις και 2 μερες στο εσπερινο ταυτοχρονα με το πρωινο προκειμενου να παρεις την επαρκεια σου. Αληθεια για τι ειδικοτητα μιλαμε?



« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2016, 09:57:52 μμ από aghisk »

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #6 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:13:03 μμ »
aghisk δεν με πειραζει να κανω μαθημα και ξημερωμα αρκει να μπορεσω να τελειωσω την επαρκεια, ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Η συζητηση την ανοιξα γιατι υπαρχει μια συζητηση οχι επισημη, οτι ο διευθυντης εχει φτιαξει το προγραμμα του και δεν το αλλαζει ο κοσμος να χαλασει. Αρα το σχολειο που ειμαι θα του αφησει το κενο που θελει (οι δυο διευθυντες φαινεται οτι τα βρισκουν) ετσι ωστε να πηγαινω πχ τριτη - πεμπτη στο εσπερινο.
Μονο που πχ παλι τριτη - πεμπτη κανω επαρκεια, και μπορει να τα βρισκουν αυτοι αλλα χαντακωνουν εμενα.


Τεσπα φανταζομα οτι αμα τους παω την βεβαιωση της σχολης οτι φοιτω ταδε μερες και ωρες, θα αναγκαστουν να συμμορφωθούν εστω και με παρεμβαση του ΠΥΣΔΕ.

Ερωτηση κρισεως:
Τι γινεται σε περιπτωση που αρνηθω να παω στο εσπερινο εφοσον επιμενουν οι διευθυντες?
Ξερει κανεις τι λεει ο νομος?

Αποσυνδεδεμένος aghisk

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 116
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #7 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:29:19 μμ »
aghisk δεν με πειραζει να κανω μαθημα και ξημερωμα αρκει να μπορεσω να τελειωσω την επαρκεια, ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε.

Η συζητηση την ανοιξα γιατι υπαρχει μια συζητηση οχι επισημη, οτι ο διευθυντης εχει φτιαξει το προγραμμα του και δεν το αλλαζει ο κοσμος να χαλασει. Αρα το σχολειο που ειμαι θα του αφησει το κενο που θελει (οι δυο διευθυντες φαινεται οτι τα βρισκουν) ετσι ωστε να πηγαινω πχ τριτη - πεμπτη στο εσπερινο.
Μονο που πχ παλι τριτη - πεμπτη κανω επαρκεια, και μπορει να τα βρισκουν αυτοι αλλα χαντακωνουν εμενα.


Τεσπα φανταζομα οτι αμα τους παω την βεβαιωση της σχολης οτι φοιτω ταδε μερες και ωρες, θα αναγκαστουν να συμμορφωθούν εστω και με παρεμβαση του ΠΥΣΔΕ.

Ερωτηση κρισεως:
Τι γινεται σε περιπτωση που αρνηθω να παω στο εσπερινο εφοσον επιμενουν οι διευθυντες?
Ξερει κανεις τι λεει ο νομος?
Καλα ξεμπερδεματα! Και οταν με το καλο φιαχτει το προγραμμα σου, ριξε  μια ενημερωση εδω η με προσωπικο μηνυμα για να μαθουμε πως λυθηκε το θεμα σου...

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #8 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:45:52 μμ »
Φυσικα και μπορουν να σε βαλουν και σε πρωινο και σε εσπερινο την ιδια ημερα, δεν απαγορευεται απο καμμια διαταξη.

Αν και δεν είναι αυτό το πρόβλημα του συναδέλφου είναι παράτυπο να σε τοποθετήσουν την ίδια μέρα σε πρωινό και απογευματινό κύκλο, γιατί παραβιάζεται το 6ωρο εργασιακό ωράριο του εκπαιδευτικού. Είχαν βγάλει πριν από κάποια χρόνια και διευκρίνιση για αυτό το θέμα - με αφορούσε τότε, δυστυχώς δεν μπορώ να την βρω τώρα. Ακόμα και για το ολοήμερο δημοτικό που θεωρείται πρωινός κύκλος δεν μπορείς να αρχίζεις πριν τις 10 με δεδομένο ότι τελειώνεις στις 4. Καλό βράδυ!

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #9 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:47:56 μμ »
με την ερωτηση κρισεως δεν ξερεις κατι ε?
αλλα φανταζομαι εγω ποια ειναι η απαντηση, σε διωχνουν και ληγει ο γαμος  :o

Αλλα δεν μπορω να κανω αλλιως ας με διωξουν, το πολυ πολυ θα μεινω εκτος για φετος,
αλλα θα ειμαι 20 τουλαχιστον θεσεις πιο πανω στο πινακα μου.


Μεσα στην εβδομαδα θα εχει τελειωσει η υποθεση και θα ενημερωσω για το τι εγινε.


ΥΓ παραλια ισως με εχουν 3 ωρες στο πρωινο 3 ωρες στο εσπερινο οποτε σου λεει νατο το εξαωρο....

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #10 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:54:54 μμ »
Ερωτηση κρισεως:
Τι γινεται σε περιπτωση που αρνηθω να παω στο εσπερινο εφοσον επιμενουν οι διευθυντες?

Δεν μπορείς να αρνηθείς έτσι όπως το λες. Μπορείς όμως για να κερδίσεις λίγο χρόνο στην αρχή - και μέχρι να βρεις το δίκιο σου - να ζητήσεις να σου στείλουν πρώτα εγγράφως την τοποθέτηση και μετά να μετακινηθείς. Θεωρώ πάντως πως όλα θα πάνε καλά και το θέμα θα λυθεί. Είναι καλό όλες σου οι ενέργειες να είναι γραπτές και όχι στο προφορικό...

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #11 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 10:59:11 μμ »
Δεν μπορείς να αρνηθείς έτσι όπως το λες.



ναι αλλα δεν μου λες (εφοσον ξερεις) ποιες ειναι οι κυρωσεις αν αρνηθω!
Γιατι ετσι οπως εχω την εικονα μπορει εξαναγκαστω σε κατι τετοιο.

Αν για οποιοδηποτε λογο μετακινηθω, και δεν πηγαινω στο πανεπιστημιο, σε δυο εβδομαδες εχω πεταχτει εξω απο την επαρκεια. Κλαιμε φετος τα 600 ευρω και κλαιμε διπλα του χρονου που θα ειμαι στο πατο της λιστας.
Πρεπει να ειμαι ετοιμος για ολα τα ενδεχομενα.

Αποσυνδεδεμένος paralias

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 68
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #12 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:05:20 μμ »
Δεν γνωρίζω τις κυρώσεις, απλά θεωρώ απίθανο να μη σε ικανοποιήσουν με κάποιον τρόπο...

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: προβλημα με διαθεση σε δευτερο σχολειο
« Απάντηση #13 στις: Νοέμβριος 04, 2016, 11:10:18 μμ »
οκ νομιζω οτι μου εδωσες κουραγιο και ελπιζω οτι το πνευμα σου θα ειναι το ιδιο με τους υπευθυνους της υποθεσης.

Βλεπεις ειναι μεγαλη μανουρα να εχουν βολεψει μονιμους τις ωρες και μερες που θελουν, και να ερθει ο νεουρας ο παλιοαναπληρωτης να τους κανει σαλατα.... γινεται? ε δεν γινεται....
Τωρα αν εμενα με τσακιζουν και μου διαλυουν τα παντα, σιγα τα ωα.

Απλα πρεπει να τους το κανω σαφες, αν θελετε να ερθω να κανω το μαθηματακι σας,
μπορω τοτε και τοτε και τοτε, παραπερα δυστυχως κωλυομαι, βρειτε αλλον.
Φυσικα δεν θα πω κατι τετοιο, αλλα αν με πιανεις, αυτο ειναι το νοημα ψυχρα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159598
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 386
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 352
Σύνολο: 367

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.106 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.