*

Αποστολέας Θέμα: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής  (Αναγνώστηκε 31189 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #140 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 11:49:54 μμ »
Εγά πάλι κανέναν δεν ξέρω ούτε να τα έχει παρατήσει ούτε να μην το έχει πάρει το χαρτάκι από τη κύπρο!!!
Δάσκαλοι, νηπιαγωγοί, ψυχολόγοι, φιλόλογοι και από Αθμια και Βθμια, όλοι μια χαρά είναι! Υπερευχαρστιμένοι!!!

Ξέρω 'ομως πολλούς από ΕΚΠΑ που δεν δούλεψαν σχεδόν 2 χρόνια, γιατί απλά δεν έβγαινε!!!

Σε λίγο θα μας πείτε οτι η Ιατρική και η Νομική του Γιουροπίαν Γιουνιβέρσιτι οβ Σαιπρους και του Γιουνιβερσιτι οβ Νικόσια είναι το ίδιο την Ιατρική &Νομική Αθηνών ΑΠΘ κλπ.

Μεταξύ μας βρε συνάδελφοι?!!!

.....ξερεις κανενα που να πηγε Αγγλια....Γαλλια......Ισπανια....Αμερικη....και να τα παρατησε;;;;;;φυσικα το πιο δυσκολο τμημα να υποθεσω ειναι αυτο που τελειωνεις εσυ η μαλλον αυτο που αρχισες εσυ οντας 19-20 οκτωβριων ...............

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #141 στις: Δεκέμβριος 07, 2016, 11:58:10 μμ »
Δεν είναι θέμα δυσκολίας. Εξάλλου από ότι κατάλαβα όποιος δυσκολεύεται πάει και τα σκάει σε Βουλγαρία και Ιταλία, αν και θα μπορούσε κάποιος να έχει αντίρρηση και σε αυτό και γιατί όχι και απόλυτα δικαιολογημένη. Είναι θέμα κοινωνικής ανισότητας, όταν κάποιος με 6 χιλιάρικα στην τσέπη, έστω και με μπόλικο διάβασμα, βρίσκεται πάνω από αυτόν που απλά επιβιώνει στην χώρα που η ανεργία καλπάζει και οι μισθοί έχουν γίνει χαρτζιλίκια.

Στις τελευταίες προσλήψεις τουλάχιστον 30 άτομα είχαν θέση κάτω από εμένα στους πίνακες, αλλά είχαν το πασπαρτού στην τσέπη, το πτυχίο/χαρτί/whatever της ειδικής αγωγής. Τουλάχιστον ένα άτομο είχε πτυχίο 201Χ, με χαμηλό βαθμό μάλιστα, δεν έγραφε ειδική κατηγορία και είχε δουλέψει και πέρσι μαζεύοντας καλό αριθμό μορίων. Του χρόνου θα είναι πάνω από εμένα. Σε 2 χρόνια θα έχει κοντά στα 20 μόρια προϋπηρεσίας. 4-5 χρόνια μετά το πτυχίο και θα έχει 20 μόρια προϋπηρεσίας. Αυτού του τύπου π@π@ριες είναι αυτές....


Δεν ξέρω ρε συνάδελφοι. Μπορεί να λέω κοτσάνες. Αλλά αυτό που ξέρω είναι το εξής. Σε online συζητήσεις ο άλλος δεν θα παραδεχθεί κάτι ακόμα και αν δεν έχει ουσιαστικό συμφέρον. Δεν θα παραδεχθεί ότι η τάδε Α εταιρία που υποστηρίζει είναι χειρότερη από την Β εταιρία που υποστηρίζει κάποιος άλλος. Σιγά μην είμαστε ειλικρινείς σε θέματα επιβίωσης όπου ο ένας κοιτάει να φάει την θέση εργασίας από τον άλλον. Ασχέτως την σειρά του πίνακα, ασχέτως διαγωνισμών, ασχέτως όλων. Και όλα αυτά επειδή δεν γίνονται προσλήψεις.
....δεν μας εξηγεις πως καποιος με δυο χρονια αναπληρωσης στην ειδικη προσπερναει καποιον που τρεχει στις εσχατιες 15 χρονια οπως ειπες.....εκτος αν εννοεις οτι εχεις 15 χρονια πτυχιο κι ακομη δεν μαζεψες ουτε 20 μορια....τοτε αλλου  ειναι το προβλημα......και κατι ακομη.....τα 6000 του μτχκου σε πειραξαν, ενω τα 5000 του Μπονι@ και αλλων φροντιστηριων που μοιραζαν  με το αζημειωτο θεμετα Ασεπ για μια μονιμη θεση δεν τα αναφερεις πουθενα.......κατα τα αλλα αξιοπιστος ο διαγωνισμος Ασεπ.......και αδιαβλητος.....

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #142 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 12:48:20 πμ »
Η αλήθεια είναι πως τα δια ζώσης μεταπτυχιακά δε συγκρίνονται σε κόπο και κούραση.Εγώ της Λευκωσίας έκανα αλλά όπως εγραψα προτίμησα τον ιδιωτικό τομέα. ΤΟ καλύτερο θα ήταν να αξιολογηθουν όλα τα μεταπτυχιακά από την αρχή. Με 9 μήνες μπορεί ο καθένας να πάρει μαστερ να μη καταλαβαίνει ότι διάχυτη αναπτυξιακή διαταραχή είναι κι ο αυτισμός και βλέπω στον κλάδο μεταπτυχιακά από Ιταλία κλπ να είναι ψηλά και του εκπα, απθ επειδή "ξεσκιστηκε" 2-3 Χρόνια να το πάρει να είναι χαμηλά στον πίνακα και να μη την καλούν...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #143 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 10:18:32 πμ »
....δεν μας εξηγεις πως καποιος με δυο χρονια αναπληρωσης στην ειδικη προσπερναει καποιον που τρεχει στις εσχατιες 15 χρονια οπως ειπες.....εκτος αν εννοεις οτι εχεις 15 χρονια πτυχιο κι ακομη δεν μαζεψες ουτε 20 μορια....τοτε αλλου  ειναι το προβλημα......και κατι ακομη.....τα 6000 του μτχκου σε πειραξαν, ενω τα 5000 του Μπονι@ και αλλων φροντιστηριων που μοιραζαν  με το αζημειωτο θεμετα Ασεπ για μια μονιμη θεση δεν τα αναφερεις πουθενα.......κατα τα αλλα αξιοπιστος ο διαγωνισμος Ασεπ.......και αδιαβλητος.....
Όταν δεν πας πλαγίως ή οτιδήποτε, θα υπάρξουν και χρονιές που δεν θα δουλέψεις στην δημόσια εκπαίδευση ή θα περιοριστείς σε κάποια πρόσθεση ή ενισχυτική. Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά μονίμους δεν προσλαμβάνουν, δουλειές δεν υπάρχουν. Οπότε δεν μπορούν να μαζεύουν όλοι οι καθηγητές στους πίνακες, κάθε χρόνο, από 5-10 μόρια. Το να έρχεσαι λοιπόν και να κατηγορείς τον άλλον, για τα προβλήματα και την ανεργία στον τομέα της εκπαίδευσης, είναι μεν βολικό, αλλά δεν σε τιμάει.

Νομίζω επίσης ότι δεν τιμάει ούτε εσένα, αλλά ούτε και τους υπόλοιπους που πήραν ειδικότητα ειδικής αγωγής, το να ταυτίζεις αυτά τα πτυχία, με τις όποιες απατεωνιές περιγράφεις με τον ΑΣΕΠ και τα φροντιστήρια. Δεν ξέρω αν και πόσοι σκάσανε χιλιάρικα για τα θέματα του ΑΣΕΠ, αλλά όταν μου βάζεις στην ίδια κατηγορία το χαρτί της ειδικής αγωγής, τότε ειλικρινά χρειάζεται να γράψω κάτι εγώ; Και αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχουν ήδη ενστάσεις σε αυτό που γράφεις από αυτούς που πήραν ειδικότητα ειδικής αγωγής. Άραγε συμφωνούν, ότι αυτά τα δύο ανήκουν στην ίδια κατηγορία;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2016, 10:30:53 πμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #144 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 11:31:37 πμ »
Όταν δεν πας πλαγίως ή οτιδήποτε, θα υπάρξουν και χρονιές που δεν θα δουλέψεις στην δημόσια εκπαίδευση ή θα περιοριστείς σε κάποια πρόσθεση ή ενισχυτική. Δεν ξέρω αν το έχεις πάρει χαμπάρι, αλλά μονίμους δεν προσλαμβάνουν, δουλειές δεν υπάρχουν. Οπότε δεν μπορούν να μαζεύουν όλοι οι καθηγητές στους πίνακες, κάθε χρόνο, από 5-10 μόρια. Το να έρχεσαι λοιπόν και να κατηγορείς τον άλλον, για τα προβλήματα και την ανεργία στον τομέα της εκπαίδευσης, είναι μεν βολικό, αλλά δεν σε τιμάει.

Νομίζω επίσης ότι δεν τιμάει ούτε εσένα, αλλά ούτε και τους υπόλοιπους που πήραν ειδικότητα ειδικής αγωγής, το να ταυτίζεις αυτά τα πτυχία, με τις όποιες απατεωνιές περιγράφεις με τον ΑΣΕΠ και τα φροντιστήρια. Δεν ξέρω αν και πόσοι σκάσανε χιλιάρικα για τα θέματα του ΑΣΕΠ, αλλά όταν μου βάζεις στην ίδια κατηγορία το χαρτί της ειδικής αγωγής, τότε ειλικρινά χρειάζεται να γράψω κάτι εγώ; Και αναρωτιέμαι γιατί δεν υπάρχουν ήδη ενστάσεις σε αυτό που γράφεις από αυτούς που πήραν ειδικότητα ειδικής αγωγής. Άραγε συμφωνούν, ότι αυτά τα δύο ανήκουν στην ίδια κατηγορία;

.....μαλλον καταλαβαινεις οτι θελεις ή μαλλον οτι μπορεις....εγω δεν κατηγορησα κανεναν για αναξιοπιστο μτχκο τιτλο.....αυτους τους μεμφεσαι εσυ και οι ομοιοι σου.....εγω απλα ανεφερα οτι καποιοι διεθεσαν 6000 για να διεκδικήσουν ενα τιτλο γιατι αυτο ειναι το κοστος....οσο για τα πλαστα θεματα του ασεπ προφανως δεν εχουν ολοι προσβαση σε αυτα........και για να τελειωνουμε αν εισαι τοσο πισω με 15 χρονια πτυχιο εισαι ή πολυ large και βολεμενη και σίγουρα μαλωμενη με τις επιτυχιες ασεπ.....

Αποσυνδεδεμένος mpi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 533
  • Φύλο: Άντρας
  • nothing
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #145 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 11:43:14 πμ »
.τα 6000 του μτχκου σε πειραξαν, ενω τα 5000 του Μπονι@ και αλλων φροντιστηριων που μοιραζαν  με το αζημειωτο θεμετα Ασεπ για μια μονιμη θεση δεν τα αναφερεις πουθενα.......κατα τα αλλα αξιοπιστος ο διαγωνισμος Ασεπ.......και αδιαβλητος.....

Επειδή παρακολούθησα Γενική Διδακτική σε αυτό που λες, Να ξέρεις ότι Λες ΜΑΛΑΚΙΕΣ ότι μοιράζουν θέματα τα Φροντιστήρια. Αλήθεια έχεις στοιχεία?

Η Ειδική Διδακτική και το Γνωστικό είναι ΠΕΤΑΜΕΝΑ ΛΕΦΤΑ.  Μια κοροϊδια. Έκατσα και διάβασα ΜΟΝΟΣ ΜΟΥ, όπως και πολλοί που το πήραν πρέφα.

Όσα δεν φτάνει η Αλεπού τα κάνει Κρεμαστάρια.

PS. Απλά όπως και να το κάνουμε με το Γραπτό Αξιολογηθήκαμε, ότι ΔΕΝ πήραμε ΝΥΧΤΑ το Πτυχίο.
Κουτάκι

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #146 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 12:23:22 μμ »
.....μαλλον καταλαβαινεις οτι θελεις ή μαλλον οτι μπορεις....εγω δεν κατηγορησα κανεναν για αναξιοπιστο μτχκο τιτλο.....αυτους τους μεμφεσαι εσυ και οι ομοιοι σου.....εγω απλα ανεφερα οτι καποιοι διεθεσαν 6000 για να διεκδικήσουν ενα τιτλο γιατι αυτο ειναι το κοστος....οσο για τα πλαστα θεματα του ασεπ προφανως δεν εχουν ολοι προσβαση σε αυτα........και για να τελειωνουμε αν εισαι τοσο πισω με 15 χρονια πτυχιο εισαι ή πολυ large και βολεμενη και σίγουρα μαλωμενη με τις επιτυχιες ασεπ.....
Μπράβο τρόποι. Και αχρωματοψία επίσης. Όχι εσύ απλά είπες ότι αφού κάποιοι δίνουν 5000 για τα θέματα του ΑΣΕΠ, που είναι το πρόβλημα να δίνει κάποιος 6000 για το πασπαρτού της ειδικής αγωγής. Εντάξει, χαλάρωσε. Μη μας πάθεις και τίποτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2016, 12:26:23 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #147 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 01:55:18 μμ »
 :o
Μπράβο τρόποι. Και αχρωματοψία επίσης. Όχι εσύ απλά είπες ότι αφού κάποιοι δίνουν 5000 για τα θέματα του ΑΣΕΠ, που είναι το πρόβλημα να δίνει κάποιος 6000 για το πασπαρτού της ειδικής αγωγής. Εντάξει, χαλάρωσε. Μη μας πάθεις και τίποτα.
.....ελα παραδεξου το διαλεξες το λαθος μαστερ......επιλογες ειναι αυτα....συμβαινουν

Αποσυνδεδεμένος nipiagogos1988

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1386
  • Φύλο: Γυναίκα
  • μαζί με την οικονομική κρίση ήρθε και το πτυχίο,
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #148 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 03:05:42 μμ »
Όσοι έχουν πρόβλημα με τα μεταπτυχιακά ας ζητήσουν να τα ελέγξουν αναδρομικά. Το κράτος δυστυχώς ή ευτυχώς για μερικούς τα αναγνώρισε...
Η ζωή είναι μικρή για να'ναι θλιβερή μωρό μου!!  8/2011

https://www.youtube.com/watch?v=3J2eeyOaYlY

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #149 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 03:09:32 μμ »
:o.....ελα παραδεξου το διαλεξες το λαθος μαστερ......επιλογες ειναι αυτα....συμβαινουν
Βασικά δεν μιλάμε τόση ώρα για την επιλογή την δικιά μου. Αλλά όλο σε μένα το πας. Ξέρεις υπάρχουν και άτομα - αυτά μωρέ που δεν μάζεψαν σε 15 χρόνια 300 μόρια - που κοιτάνε να κάνουν και λίγο διάλογο ασχέτως των προσωπικών τους επιδιώξεων. Ξέρω ξέρω. Πρόβατα επί σφαγή. Το θέμα με την ειδική αγωγή είναι ότι έχει καταλήξει να δημιουργεί μια καταφανέστατη αδικία, όπου αυτός που έχει χρήματα και χρόνο, ξαφνικά προηγείται κάποιου που μπορεί να έχει επιτυχίες στον ΑΣΕΠ ή και προϋπηρεσία. Που έχει επενδύσει μεγάλο μέρος της ζωής του στην εκπαίδευση και δεν εννοώ απλά το χρόνο σπουδών του.

Αλλά εντάξει, τζάμπα τα γράφω και το ξέρω. Τι να γίνει, το επάγγελμα είναι τέτοιο που πρέπει να επαναλαμβάνεις κάτι 15 φορές, ακόμα και αν ξέρεις ότι ο απέναντι σε αγνοεί ή απλά δεν θέλει να ακούσει.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #150 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 07:16:44 μμ »
Παρόλο που εγώ άνοιξα το θέμα, για πολλές μέρες δεν επεμβαίνω. Ξέρετε γιατί;Γιατί όταν έχω απέναντί μου συνάδελφο που ΔΙΑΡΚΩΣ το επιχείρημά της είναι..."διάλεξες λάθος μεταπτυχιακό" εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην λέει και στους γονείς των παιδιών που αναλαμβάνει στα ειδικά σχολεία..."τραβήξατε το λάθος λαχνό". Ο εκπαιδευτικός πάνω από όλα είναι εμψυχωτής, εμπνευστής, καθοδηγητής και άνθρωπος με ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ. Αν αγαπητή xriana δεν γνωρίζεις αυτόν τον όρο της ψυχολογίας, ή δεν φρόντισες να το μάθεις στις προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σου σπουδές, εμείς οι υπόλοιποι ειλικρινά αναγνωρίζουμε τις "ελλείψεις" και ειλικρινά δεν έχει νόημα να συζητάμε σε τέτοιο επίπεδο. Αυτά και καληνύχτα σας.

xriana1

  • Επισκέπτης
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #151 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 08:11:58 μμ »
Παρόλο που εγώ άνοιξα το θέμα, για πολλές μέρες δεν επεμβαίνω. Ξέρετε γιατί;Γιατί όταν έχω απέναντί μου συνάδελφο που ΔΙΑΡΚΩΣ το επιχείρημά της είναι..."διάλεξες λάθος μεταπτυχιακό" εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην λέει και στους γονείς των παιδιών που αναλαμβάνει στα ειδικά σχολεία..."τραβήξατε το λάθος λαχνό". Ο εκπαιδευτικός πάνω από όλα είναι εμψυχωτής, εμπνευστής, καθοδηγητής και άνθρωπος με ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ. Αν αγαπητή xriana δεν γνωρίζεις αυτόν τον όρο της ψυχολογίας, ή δεν φρόντισες να το μάθεις στις προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σου σπουδές, εμείς οι υπόλοιποι ειλικρινά αναγνωρίζουμε τις "ελλείψεις" και ειλικρινά δεν έχει νόημα να συζητάμε σε τέτοιο επίπεδο. Αυτά και καληνύχτα σας.
....πολυ συγκινητικό και ευαισθητο το μηνυμα σου....εισαι καταλληλη για την ειδικη αγωγή και δεν το ηξερες....και θυμησου...καλα κανεις και δεν επεμβαίνεις......

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #152 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 08:55:19 μμ »
Παρόλο που εγώ άνοιξα το θέμα, για πολλές μέρες δεν επεμβαίνω. Ξέρετε γιατί;Γιατί όταν έχω απέναντί μου συνάδελφο που ΔΙΑΡΚΩΣ το επιχείρημά της είναι..."διάλεξες λάθος μεταπτυχιακό" εύχομαι με όλη μου την καρδιά να μην λέει και στους γονείς των παιδιών που αναλαμβάνει στα ειδικά σχολεία..."τραβήξατε το λάθος λαχνό". Ο εκπαιδευτικός πάνω από όλα είναι εμψυχωτής, εμπνευστής, καθοδηγητής και άνθρωπος με ΕΝΣΥΝΑΙΣΘΗΣΗ. Αν αγαπητή xriana δεν γνωρίζεις αυτόν τον όρο της ψυχολογίας, ή δεν φρόντισες να το μάθεις στις προπτυχιακές ή μεταπτυχιακές σου σπουδές, εμείς οι υπόλοιποι ειλικρινά αναγνωρίζουμε τις "ελλείψεις" και ειλικρινά δεν έχει νόημα να συζητάμε σε τέτοιο επίπεδο. Αυτά και καληνύχτα σας.
Εδώ υπάρχει προσωπικό συμφέρον και θέμα επαγγελματικής επιβίωσης( "ο θάνατός σου η ζωή μου" ), οπότε συμπεριφορές αυτού του τύπου είναι αναμενόμενες και όχι πάντα αντιπροσωπευτικές του χαρακτήρα του ατόμου. Από την άλλη τα πτυχία δεν φτιάχνουν χαρακτήρα.

Από περιέργεια και μόνο και αν δεν γίνομαι αδιάκριτος και αν θέλεις απαντάς, σκέφτεσαι καθόλου μεταπτυχιακό σε Ειδική Αγωγή; Διότι στην Ελλάδα όσο και να φωνάζουμε για αδικίες, συνήθως δεν γίνεται τίποτα, είναι σαν να φωνάζουμε σε κουφούς.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 08, 2016, 09:04:49 μμ από johnd »
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Minoan

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 424
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Προσμέτρηση Προϋπηρεσίας Ειδικής Αγωγής στους Πίνακες Γενικής
« Απάντηση #153 στις: Δεκέμβριος 08, 2016, 10:10:39 μμ »
Εδώ υπάρχει προσωπικό συμφέρον και θέμα επαγγελματικής επιβίωσης( "ο θάνατός σου η ζωή μου" ), οπότε συμπεριφορές αυτού του τύπου είναι αναμενόμενες και όχι πάντα αντιπροσωπευτικές του χαρακτήρα του ατόμου. Από την άλλη τα πτυχία δεν φτιάχνουν χαρακτήρα.

Από περιέργεια και μόνο και αν δεν γίνομαι αδιάκριτος και αν θέλεις απαντάς, σκέφτεσαι καθόλου μεταπτυχιακό σε Ειδική Αγωγή; Διότι στην Ελλάδα όσο και να φωνάζουμε για αδικίες, συνήθως δεν γίνεται τίποτα, είναι σαν να φωνάζουμε σε κουφούς.

Δεν ξέρω αλλά εδώ μέσα όσοι έχουν στοιχειώδη παιδεία όσο κι αν είναι πληγωμένοι,εκνευρισμένοι,κ.α. απαντούν σε ύφος που αρμόζει σε ανθρώπους μορφωμένους. Το να θυμόμαστε τη μόρφωση μόνο μέσα στην τάξη δεν γίνεται. Απλά δεν γίνεται.Και φυσικά τα πτυχία δεν φτιάχνουν χαρακτήρα. Όμως δεν γίνεται να είσαι εκπαιδευτικός και να συμπεριφέρεσαι με εκφράσεις τύπου bullying...είσαι απλά ένας δημόσιος υπάλληλος,αλλα όχι εκπαιδευτικός που έχεις όλη τη μερα στα χέρια σου τα παιδιά του κόσμου -Δεν γίνεται να μεταμορφώνεσαι στην αίθουσα σε κάτι άλλο που συναισθάνεται το πρόβλημα του παιδιού και του γονιού και καταφέρνει να μπει στα παπούτσια του. Μου θυμίζει κάτι από μιζέρια δημοσιου σχολείου όλο αυτό. Μπόχα και δυσωδία. Αν είναι να διοριστώ στην εκπαίδευση μέσα από μια διαδρομή γεμάτη τόοοοσες δυσκολίες και τόσο δύστροπους συναδέλφους και να τρέχω για 3 και 60 στις ραχούλες, προτιμώ να πάω λάντζα στη Γερμανία.Όσο για το αν σκέφτομαι για μεταπτυχιακό ειδικής αγωγής, ναι φυσικά και το σκεφτομαι. Όπως και όλοι όσοι δεν το έχουμε κάνει μέχρι τώρα. Είμαστε πολλοί,είμαστε αδικημένοι, δεν σεβάστηκε το υπουργείο ούτε καν την νομιμότητα, την επιτυχία μας στον ασεπ ώστε να προηγούμαστε στον πίνακα γενικής - οπότε για να τους χαλάσουμε τη σούπα, ε θα κάνουμε και ένα μεταπτυχιακό ειδικής στο τέλος και θα σχολάμε.Έχουμε κάνει τόσα και τόσα.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159801
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 10
Επισκέπτες: 474
Σύνολο: 484

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.