*

Αποστολέας Θέμα: Άρση Μονιμότητας  (Αναγνώστηκε 198019 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ribo

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 163
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 15, 2010, 04:55:31 μμ »
Παρακαλώ συνάδελφοι!
Μην επαναλαμβάνετε όσα ρίχνουν στο τραπέζι παπαγαλάκια της εξουσίας (Χατζηνικολάου κ.λπ) και φαιδροί διαφημιστές (Καρατζαφύρερ κ.λπ). Αυτά έχουν το λόγο τους, εσείς τι; Αυτοί διαδίδουν ότι επίκειται φόνος, ώστε όταν γίνει ληστεία μετά τραυματισμού να πούμε: Πάλι καλά που δε σκοτώθηκε κανείς!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:09 »

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #15 στις: Μάρτιος 15, 2010, 05:42:48 μμ »
Πιο επίκαιρα παρά ποτέ είναι τα λόγια του Μπρεχτ που μας θύμισε μία συνάδελφος. Άραγε, όταν έρθουν να πάρουν και εμάς ποιος θα βρεθεί να αντιδράσει; Ήμαρτον! Πλειοδοτούν σε φήμες και απειλές για να αποδεχτούμε όσα θέλουν!

Αναφέρεσαι, φαντάζομαι, σ' αυτό:

«Όταν ήρθαν να πάρουν τους Εβραίους,
δεν διαμαρτυρήθηκα, γιατί δεν ήμουν Εβραίος.
Όταν ήρθαν για τους κομμουνιστές δεν φώναξα,
γιατί δεν ήμουν κομμουνιστής.
Όταν κατεδίωξαν τους τσιγγάνους,
ούτε τότε φώναξα, γιατί δεν ήμουν τσιγγάνος.
Όταν έκλεισαν το στόμα των Ρωμαιοκαθολικών που αντιτάσσονταν στο φασισμό,
δεν έκανα τίποτα γιατί δεν ήμουν καθολικός.
Μετά ήρθαν να συλλάβουν εμένα,
αλλά δεν υπήρχε πια κανείς να αντισταθεί μαζί μου».


Μπρεχτ
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος Damien

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2083
  • Φύλο: Άντρας
  • Sors rota tu volubilis
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #16 στις: Μάρτιος 15, 2010, 08:37:49 μμ »
Για την άρση της μονιμότητας (δηλ. να μην υπάρχουν οργανικές θέσεις από τις οποίες απολύεται κάποιος μόνο μετά από σοβαρό πειθαρχικό παράπτωμα) όντως χρειάζεται αναθεώρηση του Συντάγματος. Μέχρι τότε όμως  αυτό που μπορεί να γίνει είναι να καταργηθούν κάποιες οργανικές θέσεις. Σ' αυτήν την περίπτωση οι τυχόν νέοι υπάλληλοι προσλαμβάνονται με συμβάσεις ορισμένου ή αορίστου χρόνου, οι δε παλιοί υπάλληλοι που κατείχαν αυτές τις θέσεις έχουν δικαίωμα να μεταταγούν κάπου αλλού, αλλιώς απολύονται.

Προς το παρόν, πιστεύω ότι θα ξεκινήσουν με τους συμβασιούχους ορισμένου χρόνου. Αν χειροτερέψουν τα πράγματα, θα προχωρήσουν στους συμβασιούχους αορίστου χρόνου (αυτοί μπορούν να απολυθούν, αν υπάρχει σοβαρή αιτία). Ενδεχομένως, όμως, σε κάποιους άχρηστους οργανισμούς να προχωρήσουν και σε κατάργηση οργανικών θέσεων.

Συμφωνω απολυτα.

Η αρση της μονιμοτητας απαιτει συνταγματικη αναθεωρηση, η οποια ολοκληρωνεται απο τη Βουλη που προκυπτει απο τη διενεργεια των επομενων εθνικων εκλογων, ειναι δηλαδη μια μακρα, συνθετη διαδικασια, εκτεθειμενη στη ρευστοτητα της μικροκομματικης συγκυριας, με αμφιβολη εκβαση. Ολοι θυμουνται τη συνταγματικη αναθεωρηση που κινησε η ΝΔ την προηγουμενη πενταετια, (στο πλαισιο της οποιας μαλιστα κατεβληθη προσπαθεια να εισαχθει η μερικη αρση της μονιμοτητας, με την καταληψη οργανικων θεσεων στο Δημοσιο από υπαλληλους ΙΔΑΧ στους οποιους αναγνωριζονταν η δυνατοτητα υπηρεσιακης εξελιξης - σημειωτεον οτι τελικως θεσπιστηκε σχετικη ρυθμιση τον προηγουμενο Σεπτεμβριο απο το ΥΠΕΣ που ακροβατει στα ορια της συνταγματικης νομιμοτητας), αλλα και την ατυχη της καταληξη, λογω των πολιτικων συσχετισμων και της κομματικης διελκυνστιδας με το Πασοκ. Περαν τουτου, τυχον συνταγματικη αρση της μονιμοτητας δεν δυναται να εχει αναδρομικη ισχυ και να επηρεαζει τους παλαιους εργαζομενους, αλλα νοειται μονο για τους νεοδιοριστους.

Φυσικα όταν η κυβερνηση επι του παροντος κανει λογο για αρση της μονιμοτητας, αναφερεται στις κατηγοριες των εργαζομενων που παραθετει η apri. Τουτεστιν αναφερεται σε φορεις, οργανισμους και επιχειρησεις που υπαγονται στους ΟΤΑ, σε υπουργεια αλλα και στον ευρυτερο δημοσιο τομεα, οι οποιοι αντιμετωπιζουν το φασμα της καταργησης ή της συγχωνευσης. Σε ένα τετοιο ενδεχομενο θα απολυθουν οι υπαλληλοι που τελουν σε εργασιακη σχεση ιδιωτικου δικαιου, αφου δε θα ανανεωθουν οι συμβασεις εργου και οι συμβασεις ορισμενου χρονου, ενώ θα λυθουν και οι συμβασεις αοριστου χρονου. Σε περιπτωση καταργησης οργανικων θεσεων που κατεχει μονιμο τακτικο προσωπικο, δηλαδη υπαλληλοι που προστατευονται από τη συνταγματικη προβλεψη περι μονιμοτητας - και όχι οι εργαζομενοι ΙΔΑΧ, που καταλαμβανουν προσωποπαγεις ή οργανικες θεσεις - ακολουθειται η διαδικασια της μεταταξης, όπως προβλεπεται στο αρθρο 154 του νομου 3528/2007:

Άρθρο 154

Απόλυση λόγω κατάργησης θέσης


1. Ο υπάλληλος απολύεται, αν καταργηθεί η θέση στην
οποία υπηρετεί.

2. Αν καταργηθούν ορισμένες μόνο θέσεις του ίδι−
ου κλάδου, απολύονται οι υπάλληλοι οι οποίοι συγκε−
ντρώνουν τα λιγότερα ουσιαστικά προσόντα, ύστερα
από απόφαση του υπηρεσιακού συμβουλίου. Κατά της
απόφασης αυτής επιτρέπεται προσφυγή στο Συμβούλιο
της Επικρατείας.
3. Τα ανωτέρω ισχύουν και σε περίπτωση κατάργησης
θέσεων μετά από συγχώνευση κλάδων ή υπηρεσιών.
4. Οι κατά τις ανωτέρω διατάξεις προς απόλυση
υπάλληλοι δικαιούνται, με αίτηση τους, να μεταταγούν
σε κενή οργανική θέση άλλης δημόσιας υπηρεσίας ή
Ν.Π.Δ.Δ.
. Με προεδρικό διάταγμα, που εκδίδεται με πρό−
ταση του Υπουργού Εσωτερικών, Δημόσιας Διοίκησης
και Αποκέντρωσης, καθορίζονται οι ειδικότεροι όροι και
η διαδικασία μετάταξης.
5. Ο υπάλληλος δικαιούται να επαναδιοριστεί, αν επα−
νασυσταθεί η ίδια ή όμοια θέση μέσα σε ένα (1) έτος
από την απόλυση του.


Ποτε μεχρι τουδε δεν υπηρξε στο Δημοσιο ιστορικο προηγουμενο απολυσης υπαλληλου λογω απωλειας οργανικης θεσης από καταργηση ή συγχωνευση υπηρεσιων.
Μα μετά το θέρο είναι η απελπισία. Ο θερμόχνοτος Λίβας κατακαίει το κάθε βλαστερό, κι οι κάργες καταπίνουν τα στεγνά βατράχια που απόμειναν στα βουρκωμένα χαντάκια.

La Resa Dei Conti
http://www.youtube.com/watch?v=7tiTzQoEWDw

Πείτε τους ότι (δεν) έφυγα: http://www.pde.gr/index.php?topic=27576.1148

Αποσυνδεδεμένος blueswire

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 849
  • Φύλο: Άντρας
  • carpe diem
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #17 στις: Μάρτιος 15, 2010, 10:18:22 μμ »
φίλε soul, νομίζω ότι στην περίπτωση που αναφέρεις φεύγει αυτός που τοποθετήθηκε τελευταίος. Περιμένω και τα σχόλια άλλων συναδέλφων που είναι ίσως πιό ενημερωμένοι Το ερώτημά μου είναι πόσες ώρες είναι εκείνες που δικαιολογούν οργανική θέση? 9, 11, 13 ????

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 11:06:09 »

Αποσυνδεδεμένος mizsolitude

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 92
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #18 στις: Μάρτιος 16, 2010, 12:28:44 πμ »
Αν θυμάμαι καλά είναι το μισό του υποχρεωτικού ωραρίου, δηλαδή 11 ώρες.
after a certain age every artist works with injury

Αποσυνδεδεμένος ekfrasi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 65
  • Φύλο: Γυναίκα
  • shit happens, συχνά...
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #19 στις: Μάρτιος 16, 2010, 04:00:16 πμ »
Σκοτώστε με αλλά, (δε μιλάω για εκπαιδευτικούς μόνο) ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων, οι οποίοι στη χώρα φτάνουν τους 480.000, ίσως και πάνω απο 2 εκατομμύρια μαζί με όλα τα ΝΠΔΔ [quiz: Μα το Θεό κανένας δεν ξέρει σε αυτή τι χώρα πόσο είναι το δημόσιο?] δεν είναι παράλογος σε μια χώρα των 10 εκ?

Προσωπικά εγώ θα ήμουν ευχαριστημένη μόνο με γιατρούς, εκπαιδευτικούς και ασφάλεια στο δημόσιο (ίσως και οχι ο στρατός, αν ήμασταν ΕΕ πραγματικά).



Μόνο δύο "βιομηχανίες" λένε τους πελάτες τους "χρήστες" :) η 2η είναι οι υπολογιστές.

Αποσυνδεδεμένος Selanik

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 274
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #20 στις: Μάρτιος 16, 2010, 04:50:24 πμ »
Σκοτώστε με αλλά, (δε μιλάω για εκπαιδευτικούς μόνο) ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων, οι οποίοι στη χώρα φτάνουν τους 480.000, ίσως και πάνω απο 2 εκατομμύρια μαζί με όλα τα ΝΠΔΔ [quiz: Μα το Θεό κανένας δεν ξέρει σε αυτή τι χώρα πόσο είναι το δημόσιο?] δεν είναι παράλογος σε μια χώρα των 10 εκ?

Προσωπικά εγώ θα ήμουν ευχαριστημένη μόνο με γιατρούς, εκπαιδευτικούς και ασφάλεια στο δημόσιο (ίσως και οχι ο στρατός, αν ήμασταν ΕΕ πραγματικά).

Όχι δεν είναι παράλογος. Είναι μικρότερος από πολλές χώρες της ΕΕ που μάλιστα έχουν και έναν αξιοπρεπή ιδιωτικό τομέα και βιομηχανία. Μην ακούς τα παπαγαλάκια. Το θέμα είναι ότι ο δημ.τομέας στην Ελλάδα πάσχει από ανισοκατανομή. Είναι υποστελεχωμένα σχολεία και νοσοκομεία, ενώ σε κάτι υπουργεία βρίσκεις υπεράριθμους αργόμισθους. Επίσης αν ήμασταν στοιχειωδώς σοβαρή χώρα δε θα είχαμε ως δημοσίους υπαλλήλους τους χιλιάδες κληρικούς που αντί να τους πληρώνει  η εκκλησία τους πληρώνουμε εμείς. Το πρόβλημα δεν είναι γενικά και αόριστα το δημόσιο, αλλά η κατανομή του.

Δες το πολύ καλό κείμενο της κύνικαλ.
http://e-cynical.blogspot.com/2009/01/blog-post_20.html
και εδώ
http://e-cynical.blogspot.com/2010/03/blog-post_13.html
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2010, 04:57:06 πμ από Selanik »

Αποσυνδεδεμένος selas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 594
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ60
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #21 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:24:09 πμ »
Όχι δεν είναι παράλογος. Είναι μικρότερος από πολλές χώρες της ΕΕ που μάλιστα έχουν και έναν αξιοπρεπή ιδιωτικό τομέα και βιομηχανία. Μην ακούς τα παπαγαλάκια. Το θέμα είναι ότι ο δημ.τομέας στην Ελλάδα πάσχει από ανισοκατανομή. Είναι υποστελεχωμένα σχολεία και νοσοκομεία, ενώ σε κάτι υπουργεία βρίσκεις υπεράριθμους αργόμισθους. Επίσης αν ήμασταν στοιχειωδώς σοβαρή χώρα δε θα είχαμε ως δημοσίους υπαλλήλους τους χιλιάδες κληρικούς που αντί να τους πληρώνει  η εκκλησία τους πληρώνουμε εμείς. Το πρόβλημα δεν είναι γενικά και αόριστα το δημόσιο, αλλά η κατανομή του.

++++++++++++++++++ τόσο για το θέμα της ανισοκατανομής θεσεων,όσο και για το κομμάτι της εκκλησίας. Φαντάσου π.χ. στη θέση κάθε κληρικού να πλήρωνε το κράτος έναν νοσηλευτή. Παράδεισος τα νοσοκομεία.  ;)
Σκέψου σε μια μεγάλη πόλη πόσοι αργόμισθοι (όχι κληρικοί, δημόσιοι υπάλληλοι) υπάρχουν, και πόσες θέσεις σε αστυνομία και νοσοκομειακό προσωπικό θα κέρδιζε ο πολίτης, το κοινο συμφέρον,αν αντί για αργόμισθους το κράτος πλήρωνε για αναγκαίες θέσεις .
Ό,τι και να γίνει, χαμογέλα...:)

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #22 στις: Μάρτιος 16, 2010, 10:38:57 πμ »
Όχι δεν είναι παράλογος. Είναι μικρότερος από πολλές χώρες της ΕΕ που μάλιστα έχουν και έναν αξιοπρεπή ιδιωτικό τομέα και βιομηχανία. Μην ακούς τα παπαγαλάκια. Το θέμα είναι ότι ο δημ.τομέας στην Ελλάδα πάσχει από ανισοκατανομή. Είναι υποστελεχωμένα σχολεία και νοσοκομεία, ενώ σε κάτι υπουργεία βρίσκεις υπεράριθμους αργόμισθους. Επίσης αν ήμασταν στοιχειωδώς σοβαρή χώρα δε θα είχαμε ως δημοσίους υπαλλήλους τους χιλιάδες κληρικούς που αντί να τους πληρώνει  η εκκλησία τους πληρώνουμε εμείς. Το πρόβλημα δεν είναι γενικά και αόριστα το δημόσιο, αλλά η κατανομή του.

++++++++++++++++++ τόσο για το θέμα της ανισοκατανομής θεσεων,όσο και για το κομμάτι της εκκλησίας. Φαντάσου π.χ. στη θέση κάθε κληρικού να πλήρωνε το κράτος έναν νοσηλευτή. Παράδεισος τα νοσοκομεία.  ;)
Σκέψου σε μια μεγάλη πόλη πόσοι αργόμισθοι (όχι κληρικοί, δημόσιοι υπάλληλοι) υπάρχουν, και πόσες θέσεις σε αστυνομία και νοσοκομειακό προσωπικό θα κέρδιζε ο πολίτης, το κοινο συμφέρον,αν αντί για αργόμισθους το κράτος πλήρωνε για αναγκαίες θέσεις .

Παιδιά, δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε περισσότερη αστυνομία. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, είμαστε από τις λίγες χώρες που οι εργαζόμενοι στα σώματα ασφαλείας ξεπερνούν το δυναμικό του στρατού. Σίγουρα πάντως θα χρειαζόμασταν περισσότερους γιατρούς, νοσηλευτές και εκπαιδευτικούς.

Αποσυνδεδεμένος apri

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5694
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Dum spiro, spero
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #23 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:37:52 πμ »
Η διαφορά του ελληνικού δημοσίου σε σχέση με άλλα κράτη νομίζω ότι έγκειται σε δυο σημεία:

1. Υπάρχει άνιση κατανομή των υπαλλήλων. Κατά κανόνα υπηρεσίες με μεγάλο φόρτο εργασίας είναι υποστελεχωμένες και υπηρεσίες με ελάχιστο φόρτο εργασίας υπερστελεχωμένες με αργόμισθους. Αποτέλεσμα η μειωμένη παραγωγικότητα.

2. Έχουμε αρκετές δημόσιες υπηρεσίες, επιχειρήσεις και οργανισμούς σε σχέση με άλλες χώρες. Αυτό δεν είμαι σίγουρη αν είναι απαραίτητα κακό. Επίσης, δεν είμαι σίγουρη αν όλοι όσοι μιλούν περί διογκωμένου δημοσίου είναι έτοιμοι να δεχθούν κατάργηση κάποιιων δημόσιων υπηρεσιών. Σκεφθείτε ότι μέχρι πρότινος η Ολυμπιακή ήταν δημόσια και πολύς κόσμος δυσανασχέτησε με την ιδιωτικοποίησή της, καίτοι τη χρυσοπληρώναμε καθημερινά.


Θεωρώ πάντως ότι αν υπήρχε αξιοκρατία, καλύτερος προγραμματισμός, καλύτερη οργάνωση και καλύτερη διοίκηση το δημόσιο θα ήταν πιο παραγωγικό και πιο φθηνό σε σχέση με τα τωρινά δεδομένα, διατηρουμένης της μονιμότητας.
......τα φτερά άπλωσε πλέρια, άκρη ο κόσμος δεν έχει,
είναι πι' όμορφοι οι άγνωστοι πάντα γιαλοί.... (Κ. Χατζόπουλος)

Αποσυνδεδεμένος evan

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 199
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #24 στις: Μάρτιος 16, 2010, 11:44:20 πμ »
Σύμφωνα με νέα έρευνα ο αριθμός των δημοσίων υπαλλήλων στη χώρα μας είναι κατα πολύ μικρότερος στην Ε.Ε απ' ότι μας λένε ορισμένοι (γιατί άραγε ;;;).

Tα ψεύδη περί τεράστιου και αχανούς δημοσίου επιβεβαιώνονται και σε μία δημοσίευση που είχα διαβάσει στο περιοδικό Ε, και που κατάφερα να βρω και εδώ :

http://amfilegomena.wordpress.com/2009/09/27/%CE%BF-%CE%BC%CF%8D%CE%B8%CE%BF%CF%82-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF-%CE%B5%CE%BB%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8C-%CE%B4%CE%B7%CE%BC%CF%8C%CF%83%CE%B9%CE%BF/
«Η ΛΕΓΕ ΤΙ ΣΙΓΗΣ ΚΡΕΙΤΤΟΝ Η ΣΙΓΗΝ ΕΧΕ» 
Ή να πεις κάτι καλύτερο από τη σιωπή, ή αλλιώς να σιωπάς.

«ΩΣ ΟΥΔΕΝ Η ΜΑΘΗΣΙΣ, ΗΝ ΜΗ ΝΟΥΣ ΠΑΡΗ»
Η μάθηση είναι μηδέν χωρίς τη σκέψη και την κρίση.

Μένανδρος ο Αθηναίος (342-292 π.Χ)

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #25 στις: Μάρτιος 16, 2010, 12:12:42 μμ »
Παιδιά, δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε περισσότερη αστυνομία. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, είμαστε από τις λίγες χώρες που οι εργαζόμενοι στα σώματα ασφαλείας ξεπερνούν το δυναμικό του στρατού. Σίγουρα πάντως θα χρειαζόμασταν περισσότερους γιατρούς, νοσηλευτές και εκπαιδευτικούς.

δεν χρειαζομαστε περισσοτερη αστυνομια; η εγκληματικοτητα εχει χτυπησει κοκκινο γυρω μας..ειχαμε και την φαεινη ιδεα των κυβερνoντων αντι να πολλαπλασιασουν τις υπαρχουσες φυλακες να αδειασουν τις υπαρχουσες με το προσχημα της αποσυμφορησης.και γινεται το ελα να δεις..και σε μεγαλουπολεις και σε επαρχια...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 16, 2010, 12:15:14 μμ από rorygr »

Αποσυνδεδεμένος jimy100

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1410
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #26 στις: Μάρτιος 16, 2010, 12:57:40 μμ »
Παιδιά, δε νομίζω ότι χρειαζόμαστε περισσότερη αστυνομία. Αν δεν με απατά η μνήμη μου, είμαστε από τις λίγες χώρες που οι εργαζόμενοι στα σώματα ασφαλείας ξεπερνούν το δυναμικό του στρατού. Σίγουρα πάντως θα χρειαζόμασταν περισσότερους γιατρούς, νοσηλευτές και εκπαιδευτικούς.

δεν χρειαζομαστε περισσοτερη αστυνομια; η εγκληματικοτητα εχει χτυπησει κοκκινο γυρω μας..ειχαμε και την φαεινη ιδεα των κυβερνoντων αντι να πολλαπλασιασουν τις υπαρχουσες φυλακες να αδειασουν τις υπαρχουσες με το προσχημα της αποσυμφορησης.και γινεται το ελα να δεις..και σε μεγαλουπολεις και σε επαρχια...

Και 500.000 αστυνομικούς να είχες, και μια κάμερα σε κάθε γωνία να έβαζες, η εγκληματικότητα θα συνεχιζόταν πολύ απλά γιατί η ρίζα της βρίσκεται σε κοινωνικά αίτια. Αν δεν τα καταπολεμήσεις, δε γίνεται δουλειά όση καταστολή κι αν χρησιμοποιήσεις. Το σταματάω εδώ, γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα μας.

Αποσυνδεδεμένος rorygr

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1105
    • Προφίλ
Απ: Άρση Μονιμότητας
« Απάντηση #27 στις: Μάρτιος 16, 2010, 01:30:23 μμ »
Και 500.000 αστυνομικούς να είχες, και μια κάμερα σε κάθε γωνία να έβαζες, η εγκληματικότητα θα συνεχιζόταν πολύ απλά γιατί η ρίζα της βρίσκεται σε κοινωνικά αίτια. Αν δεν τα καταπολεμήσεις, δε γίνεται δουλειά όση καταστολή κι αν χρησιμοποιήσεις. Το σταματάω εδώ, γιατί θα ξεφύγουμε από το θέμα μας.

εγω δεν ειπα οτι θα εξαλειφθει αλλα η ατιμωρησια συνεχως την ενθαρρυνει...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159618
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 459
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.097 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.