*

Αποστολέας Θέμα: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017  (Αναγνώστηκε 447794 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος katkat

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1469
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Fail...Fail again...Fail better...
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #406 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 06:43:52 μμ »
Ψυχραιμία ....
H ισχνή υπόσταση κίβδηλος οβολός της τόσο ξεχωριστής γυναικείας σου φύσις ....

http://www.youtube.com/watch?v=R4ELgxaj1ds

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:18 »

Αποσυνδεδεμένος gioas

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #407 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 06:44:25 μμ »
Είναι αντισυνταγματικό ( origenis έγινα νομικός και εγω) να αποκλεισει τους νεους πτυχιουχους που δεν έχουν ούτε Ασεπ ούτε προϋπηρεσία. Γι αυτό φημολογείται έντονα το διπλό σύστημα...

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #408 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 06:49:29 μμ »
Τα μόρια μπορεί να στα βάλουν όπως τα βάζουν σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση και κανείς δεν θα πει κουβέντα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όλοι θα γκρινιάζουν.

Αποσυνδεδεμένος Χόμπιτ

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 243
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #409 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 06:50:51 μμ »
Aκριβώς έτσι, είναι αντισυνταγματικό να παρεμποδιστεί η επαγγελματική εξέλιξη κάθε ανθρώπου.
για αυτό θα πάμε σε διπλό σύστημα για να είναι όλο ευχαριστημένοι...
Μετά τις σφαλιάρες που έφαγαν από το ΣτΕ με τους διευθυντές και τα τηλεοπτικά κανάλια, δεν νομίζω ότι αντέχουν άλλο ξύλο...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 18:57:18 »

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #410 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 06:58:40 μμ »
Τα μόρια μπορεί να στα βάλουν όπως τα βάζουν σε όλες τις προκηρύξεις του ΑΣΕΠ.
Αυτή είναι η καλύτερη λύση και κανείς δεν θα πει κουβέντα. Σε οποιαδήποτε άλλη περίπτωση όλοι θα γκρινιάζουν.

Ας τα βάλει λοιπόν, όπως σε όλες τις άλλες προκυρήξεις του ΑΣΕΠ.

Ανώτατο όριο προϋπηρεσίας οι 84 μήνες, με 7 μόρια το μήνα. Μέγιστο 588 μόρια
Βαθμός πτυχίου (μονάδες πάνω από το 5) επί 110. Μέγιστο 550 μόρια.

Μεταπτυχιακό 200 μόρια. Διδακτορικό 400 μόρια. Και υποθέτω κάπου εκεί θα μπει και ο βαθμός ΑΣΕΠ. Να πούμε να πιάνει ξέρω γω μέγιστο 600 μόρια; Άρα βαθμός ΑΣΕΠ επί 6. Ξένες γλώσσες μετά κλπ. Να γίνει κανένα τέτοιο, να κλαίνε μανούλες. "Μα δε ξέραμε να διαβάσουμε, βιαζόμασταν να τελειώσουμε". "Δεν είχαμε λεφτά για μεταπτυχιακά, διδακτορικά". "Τι σχέση έχουν οι ξένες γλώσσες με την εκπαίδευση". "Αυτή είναι η γενναία μοριοδότηση της προϋπηρεσίας; Θα τα πούμε στα δικαστήρια!"

Περιττό φυσικά να πω ότι ακόμα και με αυτό το σύστημα, οι νέοι δεν έχουν καμιά ελπίδα...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #411 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 07:00:19 μμ »
αν εσύ το χιούμορ το βλέπεις ως επίθεση να το κοιτάξεις, είπαμε υπάρχει κόσμος με ψυχολογικά εδώ δεν σε παρεξηγώ. Ποια ήταν η απόφαση του ΣτΕ είπαμε; χαχαχα
Απάντησα με χιούμορ, πως λατρύω τη σειρά αυτή, γιατί έχει ανατροπές και τίποτε δεν είναι όπως φαίνεται!
Εξήγησέ μου τώρα σοβαρα: νομίζεις πως θα σταθεί η πιθανή πρόταση για πριμοδότηση της προυπηρεσίας και θάψιμο των πραγματικών προσόντων ή λες να θέλουν εκεί στο Υπουργείο να έχουν φασαρίες;
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #412 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 07:15:23 μμ »
Ας τα βάλει λοιπόν, όπως σε όλες τις άλλες προκυρήξεις του ΑΣΕΠ.

Ανώτατο όριο προϋπηρεσίας οι 84 μήνες, με 7 μόρια το μήνα. Μέγιστο 588 μόρια
Βαθμός πτυχίου (μονάδες πάνω από το 5) επί 110. Μέγιστο 550 μόρια.

Μεταπτυχιακό 200 μόρια. Διδακτορικό 400 μόρια. Και υποθέτω κάπου εκεί θα μπει και ο βαθμός ΑΣΕΠ. Να πούμε να πιάνει ξέρω γω μέγιστο 600 μόρια; Άρα βαθμός ΑΣΕΠ επί 6. Ξένες γλώσσες μετά κλπ. Να γίνει κανένα τέτοιο, να κλαίνε μανούλες. "Μα δε ξέραμε να διαβάσουμε, βιαζόμασταν να τελειώσουμε". "Δεν είχαμε λεφτά για μεταπτυχιακά, διδακτορικά". "Τι σχέση έχουν οι ξένες γλώσσες με την εκπαίδευση". "Αυτή είναι η γενναία μοριοδότηση της προϋπηρεσίας; Θα τα πούμε στα δικαστήρια!"

Περιττό φυσικά να πω ότι ακόμα και με αυτό το σύστημα, οι νέοι δεν έχουν καμιά ελπίδα...

Εννοείτε ότι στα δικαστήρια δεν θα έχει πρόβλημα αφού βασίζεται σε πάγια μοριοδότηση του ΑΣΕΠ. Τώρα για το πόσο να μοριοδοτείτε παλαιός γραπτός ασεπ και ποιος αυτό είναι ένα θέμα γιατί να συμφωνήσουν όλοι δεν υπάρχει περίπτωση αλλά κάπου θα κάτσει η μπίλια.

Απάντησα με χιούμορ, πως λατρύω τη σειρά αυτή, γιατί έχει ανατροπές και τίποτε δεν είναι όπως φαίνεται!
Εξήγησέ μου τώρα σοβαρα: νομίζεις πως θα σταθεί η πιθανή πρόταση για πριμοδότηση της προυπηρεσίας και θάψιμο των πραγματικών προσόντων ή λες να θέλουν εκεί στο Υπουργείο να έχουν φασαρίες;

και μπράβο σου που μου απάντησες με χιούμορ
εγώ νομίζω ότι αν πάμε σε 1 πίνακα τότε πρέπει να υπάρχει ισορροπία μεταξύ προυπηρεσίας και των υπολοίπων προσόντων
αλλιώς ας πάμε όπως έχω προτείνει σε διπλό σύστημα 50-50 ένα με γραπτό ασεπ και ένα με μοριοδότηση ασεπ όπου στο γραπτό η προυπηρεσία θα μετρά ελάχιστα ενώ στο δεύτερο αρκετά.

Αλλά το πιθανότερο σενάριο είναι ότι θα κάνουν μια τροποποίηση τον 3848 αποσυνδέοντας τον πίνακα αναπληρωτών από τον ασεπ και έτσι δεν θα έχουν πρόβλημα με τους αναπληρωτές για φέτος και για πάντα.... ενώ για μόνιμους θα το ξαναπιάσουμε του χρόνου τέτοιο καιρό με παρόμοια αποτελέσματα....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2017, 07:17:43 μμ από kinegiros »

Αποσυνδεδεμένος defthim

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 72
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος trust no one

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4035
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ86 (ΠΕ19)
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #414 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 07:24:52 μμ »
H θέση της ΠΕΑΔ.

http://www.alfavita.gr/arthron/anakoinoseis/ta-vasika-kritiria-gia-toys-monimoys-diorismoys-symfona-me-tin-pead

Μπορεί να είναι οι 3 ιστορικοί τρόποι διορισμού, αλλά είναι νομικά ανιστόρητοι. Αντίκειται στην προστατευμένη αρχή της ισότητας να μοριοδοτούνται 2 άτομα διαφορετικά για το ίδιο πράγμα. Δε μπορεί εσύ να πάρεις 20 μόρια για το πτυχίο σου και γω να πάρω 5, γιατί έτυχε να το πάρω 15 χρόνια μετά. Είναι το ίδιο ακριβώς πτυχίο και παρέχει τα ίδια ακριβώς δικαιώματα. Ο βαθμός πτυχίου είναι άλλο θέμα και δεν αντίκειται στην ισότητα. Αλλά σιγά μην το αγγίξουν. Σίγουρα είναι από αυτούς που "βιαζόντουσαν να πάρουν πτυχίο και περνούσαν όλα τα μαθήματα με 5". Λες και δεν έχει υπάρξει ποτέ φοιτητής που να πήρε πτυχίο στην ώρα του και με καλό βαθμό...

Αποσυνδεδεμένος oti

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 146
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #415 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 07:45:28 μμ »
Γεγονός είναι πως όσοι έχουν ιστορικό συνεχούς αποτυχίας στον διαγωνισμό των εκπαιδευτικών και κάπως βρέθηκαν με άλλο τρόπο στα σχολεία, σε κάθε ευκαιρία θα βγάζουν δηλητήριο για τον διαγωνισμό και για όσους έχουν επιτυχία σε αυτόν. Για διαγωνισμό παπαγαλίας θα γράφουν και για επιτυχόντες που είναι κατ' ουσία αποτυχόντες, αν και ο 3848 κρίνει μια καλή επιτυχία σε κάποιον ΑΣΕΠ ως βασικό κριτήριο διορισμού ως αναπληρωτής ή μόνιμος.
Κατανοητά όλα αυτά, είτε επειδή η αποτυχία στον διαγωνισμό οφείλεται στην τεμπελιά τους, είτε στην ανικανότητα να οργανώσουν την πρεοτοιμασία τους, είτε σε γνωστική τους ανεπάρκεια, κάτι που επ' ουδενί λόγο δεν θέλουν να αναδειχτεί και να φανεί. Γι' αυτό και τα πικρόχολα και απαξιωτικά σχόλια εκ' μέρους τους...

Ανούσιο μπλα μπλα και πετάμε κι έναν νόμο έτσι για να φανεί ότι λέμε κάτι. (Σαν τον άλλον που σχολιάζαμε σε 10 αναρτήσεις την απόφαση του ΣΤΕ και μας λέει γιατί δεν μιλάμε για την απόφαση του ΣΤΕ....)

Υπάρχει όμως και μια πιο σοβαρή διάσταση .

Αναρωτήθηκε πριν λίγες αναρτήσεις ένας/μια συνάδελφος γιατί κλαίγονται οι αυτοαποκαλούμενοι επιτυχόντες για τον επερχόμενο διαγωνισμό μοριοδότησης αφού και η "επιτυχία" θα τους δώσει μόρια (κατά τα φαινόμενα) αλλά και η προϋπηρεσία που απέκτησαν δουλεύοντας όλα αυτά τα χρόνια.

Η απάντηση είναι πως δεν δούλευαν όλοι. Κάποιοι "επιτυχόντες" είχαν φάει αμάσητα τα απίθανα που 10 χρόνια τώρα λένε κάποιοι εκπαιδευτικοι(?) και είτε κάθονταν σπίτι τους ή δούλευαν στο φροντιστήριο της γειτονιάς τους, ή στο ψιλικατζίδικο της μάνας τους, πιστεύοντας ότι έχουν κατοχυρώσει κάποιο κληρονομικό δικαίωμα στον διορισμό. Οι άνθρωποι στο μυαλό τους είχαν ταυτιστεί απόλυτα με τους πραγματικούς επιτυχόντες δηλαδή τους διοριστέους.

Όταν δεν θα διοριστείτε να πάτε να ζητήσετε τα ρέστα απο τον panos2 και από τον κάθε panos2 και να του πείτε "μας έλεγες ότι με βάση τον τάδε νόμο η "επιτυχία" στον ΑΣΕΠ είναι το βασικό κριτήριο". ΠΩΣ ΓΚΕΝΕΝ ΑΥΤΟ;;;
Όπως αναρωτιέστε τώρα τι έγινε και δεν μπορείτε 3 χρόνια να μπλοκάρατε τους πίνακες των αναπληρωτών και δουλεύουν κάθε χρόνο χιλιάδες άτομα που δεν έχουν περάσει ούτε απ'έξω από τον ΑΣΕΠ. Και σας έμειναν αμανάτι και οι λογαριασμοί των δικηγόρων.

Αποσυνδεδεμένος afriendforyou

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #416 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 08:01:55 μμ »
Ένας λόγος που δεν πρόκειται να γίνουν ποτέ μόνιμοι διορισμοί είναι ότι οι ΔΟΕ και ΟΛΜΕ θέλουν ένα σύστημα διορισμού αντισυνταγματικό και παρωχημένο και για αυτό όσο καλές προθέσεις και να έχει το υπουργείο δεν πρόκειται να προχωρήσει σε διορισμούς χωρίς στήριξη. Αλλού θα γίνονται μόνιμοι διορισμοί αλλά στην εκπαίδευση δεν θα βλέπουμε. 



Γράφουν κάποιοι εδώ πως η ΔΟΕ, η ΟΛΜΕ και η ΟΙΕΛΕ δε θα αφήσουν να γίνουν διορισμοί με κριτήρια άλλα από αυτά της προυπηρεσίας, γιατί δε συμφέρει όσους εκπροσωπούν! Και ρωτώ εύλογα εγώ: σ' αυτή την περίπτωση τότε πώς θα ανακατευτεί η τράπουλα, πώς θα δοθούν ευκαιρίες στους νέους συναδέλφους που ποτέ τους δεν μπόρεσαν να γράψουν σε ΑΣΕΠ, αφού δεν τους δόθηκε η ευκαιρία και δεν έχουν εργαστεί ποτέ τους σε σχολείο; Πώς θα αλλάξει αυτή η τραγική εικόνα να δουλεύουν κάθε χρόνο οι ίδιοι και οι ίδιοι και να φιγουράρουν στις πρώτες θέσεις των πινάκων οι απολυμένοι των ιδιωτικών, οι ΟΑΕΔίτες, οι τρίτεκνοι κλπ. κατηγορίες, αφήνοντας πίσω όσους έχουν πραγματικά εφόδια, αληθινή αξία και έχουν κουραστεί για να το αποδείξουν; Πώς θα υπάρξει αξιοκρατία; Πώς θα ξεπεραστούν ελαφρά τη καρδία οι δικαστικές αποφάσεις;
Αλήθεια, νομίζετε πώς αυτή τη φορά θα περάσουν αυτά τα απαράδεκτα που κάποιοι σκέφτονται; Όχι βέβαια, γιατί θα ξεσηκωθούν και οι πέτρες, αν η "ύποπτη" προυπηρεσία τεθεί πάνω απ' όλα και υποβαθμιστεί η επιτυχία στον ΑΣΕΠ και τα άλλα αντικειμενικά προσόντα! Και όσο για τους εκπροσώπους των δασκάλων, των καθηγητών και των ιδιωτικών εκπαιδευτικών, ας μάθουν ότι δεν έχουν καμία δύναμη χωρίς εμάς κι ότι από τη στιγμή που κοιτάζουν το δικό τους συμφέρον μόνο και το συμφέρον όσων βολεύουν κάθε χρονιά, δε μας καλύπτουν, τους αλλάζουμε και δεν έχουμε καμία τύψη!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #417 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 08:26:27 μμ »
Εννοείτε ότι στα δικαστήρια δεν θα έχει πρόβλημα αφού βασίζεται σε πάγια μοριοδότηση του ΑΣΕΠ. Τώρα για το πόσο να μοριοδοτείτε παλαιός γραπτός ασεπ και ποιος αυτό είναι ένα θέμα γιατί να συμφωνήσουν όλοι δεν υπάρχει περίπτωση αλλά κάπου θα κάτσει η μπίλια.

και μπράβο σου που μου απάντησες με χιούμορ
εγώ νομίζω ότι αν πάμε σε 1 πίνακα τότε πρέπει να υπάρχει ισορροπία μεταξύ προυπηρεσίας και των υπολοίπων προσόντων
αλλιώς ας πάμε όπως έχω προτείνει σε διπλό σύστημα 50-50 ένα με γραπτό ασεπ και ένα με μοριοδότηση ασεπ όπου στο γραπτό η προυπηρεσία θα μετρά ελάχιστα ενώ στο δεύτερο αρκετά.

Αλλά το πιθανότερο σενάριο είναι ότι θα κάνουν μια τροποποίηση τον 3848 αποσυνδέοντας τον πίνακα αναπληρωτών από τον ασεπ και έτσι δεν θα έχουν πρόβλημα με τους αναπληρωτές για φέτος και για πάντα.... ενώ για μόνιμους θα το ξαναπιάσουμε του χρόνου τέτοιο καιρό με παρόμοια αποτελέσματα....
Και θα ισχύουν άλλα για να δουλεύει κάποιος αναπληρωτλης κι άλλα για να διοριστεί; Πού αλλού ακούστηκε αυτό; Αυτό κι αν είναι αντιστράτευση των αρχών της ισότητας και της αξιοκρατίας! Εγώ ήξερα ότι οι διοριστέοι του γραπτού ΑΣΕΠ εργάζονταν και ως αναπληρωτές, κανονικά, μέχρι να έρθει η σειρά τους να μονιμοποιηθούν! Λάθος; Τώρα δηλ. άλλοι θα δουλεύουν ως αναπληρωτές κι άλλοι θα μονιμοποιηθούν (αν γίνει αυτό τελικά και δε μιλάμε έτσι ανούσια);
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #418 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 08:28:39 μμ »
Εννοείτε ότι στα δικαστήρια δεν θα έχει πρόβλημα αφού βασίζεται σε πάγια μοριοδότηση του ΑΣΕΠ. Τώρα για το πόσο να μοριοδοτείτε παλαιός γραπτός ασεπ και ποιος αυτό είναι ένα θέμα γιατί να συμφωνήσουν όλοι δεν υπάρχει περίπτωση αλλά κάπου θα κάτσει η μπίλια.

και μπράβο σου που μου απάντησες με χιούμορ
εγώ νομίζω ότι αν πάμε σε 1 πίνακα τότε πρέπει να υπάρχει ισορροπία μεταξύ προυπηρεσίας και των υπολοίπων προσόντων
αλλιώς ας πάμε όπως έχω προτείνει σε διπλό σύστημα 50-50 ένα με γραπτό ασεπ και ένα με μοριοδότηση ασεπ όπου στο γραπτό η προυπηρεσία θα μετρά ελάχιστα ενώ στο δεύτερο αρκετά.

Αλλά το πιθανότερο σενάριο είναι ότι θα κάνουν μια τροποποίηση τον 3848 αποσυνδέοντας τον πίνακα αναπληρωτών από τον ασεπ και έτσι δεν θα έχουν πρόβλημα με τους αναπληρωτές για φέτος και για πάντα.... ενώ για μόνιμους θα το ξαναπιάσουμε του χρόνου τέτοιο καιρό με παρόμοια αποτελέσματα....
Και κάποιος θα μπορεί να εμφανιστεί και στους δύο πίνακες, ενώ κάποιος άλλος καθόλου; Και είναι λογικό αυτό; Θα ξεσηκωθούν μέχρι και οι πέτρες, διαβλέπω!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος kinegiros

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3567
    • Προφίλ
Απ: Διαγωνισμός εκπαιδευτικών ΑΣΕΠ 2017
« Απάντηση #419 στις: Ιανουάριος 06, 2017, 08:41:04 μμ »
Και θα ισχύουν άλλα για να δουλεύει κάποιος αναπληρωτλης κι άλλα για να διοριστεί; Πού αλλού ακούστηκε αυτό; Αυτό κι αν είναι αντιστράτευση των αρχών της ισότητας και της αξιοκρατίας! Εγώ ήξερα ότι οι διοριστέοι του γραπτού ΑΣΕΠ εργάζονταν και ως αναπληρωτές, κανονικά, μέχρι να έρθει η σειρά τους να μονιμοποιηθούν! Λάθος; Τώρα δηλ. άλλοι θα δουλεύουν ως αναπληρωτές κι άλλοι θα μονιμοποιηθούν (αν γίνει αυτό τελικά και δε μιλάμε έτσι ανούσια);

ναι θα ισχύουν άλλα για αναπληρωτής και άλλα για μόνιμο διορισμό, μέχρι και σήμερα έτσι είναι (ο 3848 είναι που τα κόλλησε αλλά είναι ανενεργός στην ουσία με εξαίρεση την μεταβατική). Αυτό θα γίνει γιατί ειναι το ευκολότερο και γρηγορότερο για να μπορέσουν να πάρουν αναπληρωτές για την επόμενη χρονια. Μια απλή αλλάγη στο 3848 όπου θα σβήσουν ότι λέει για αναπληρωτές και θα προσθέσουν ένα άρθρο που θα λέει πως θα καταρτίζονται οι πίνακες αναπληρωτών χωρίς προαπαιτούμενη επιτυχία σε γραπτό ασεπ όπου θα μπει όποια μοριοδότηση μέσω ΑΣΕΠ αποφασίσουν.
Ξαναλέω αυτό είναι το ευκολότερο και με το μικρότερο κόστος... αφήνουν τα περί μόνιμου διορισμού όπως είναι στον 3848 αφού έτσι και αλλιώς δεν προλαβαίνουν (άσε που δεν θέλουν) και επομένως δεν αξίζει το πολιτικό κόστος. Κάποια στιγμή ΘΑ πουν ότι θα γίνει διάλογος για το αργότερα... όταν και τα συνδικάτα και οι σύλλογοι είναι αρκετά ώριμοι για να μπορέσουν να συνεννοηθούν αφού άλλα λένε οι μεν και άλλα οι δε χωρίς να βρίσκετε κοινός τόπος.

Και κάποιος θα μπορεί να εμφανιστεί και στους δύο πίνακες, ενώ κάποιος άλλος καθόλου; Και είναι λογικό αυτό; Θα ξεσηκωθούν μέχρι και οι πέτρες, διαβλέπω!

ναι έτσι ήταν χρόνια τώρα και δεν υπήρχε πρόβλημα ξέρω συναδέλφους που ήταν διοριστέοι και από ΑΣΕΠ και από 40% και διάλεγαν από που θέλουν να διοριστούν (η συντριπτική πλειονότητα τους προτιμούσε το 40% γιατί έδινε καλύτερες περιοχές)
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 06, 2017, 08:45:02 μμ από kinegiros »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32309
  • Τελευταία: emnik
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1160967
  • Σύνολο θεμάτων: 19226
  • Σε σύνδεση σήμερα: 872
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 21
Επισκέπτες: 519
Σύνολο: 540

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.072 δευτερόλεπτα. 29 ερωτήματα.