*

Αποστολέας Θέμα: Παράλληλη Στήριξη  (Αναγνώστηκε 39945 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος BELLISSIMA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 683
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #28 στις: Μάρτιος 01, 2018, 08:08:44 μμ »
Ευχαριστώ πολύ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:38:41 »

Αποσυνδεδεμένος efi1789

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 97
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 08, 2018, 09:22:57 μμ »
Καλησπέρα.θα ήθελα αν κάποιος συνάδελφος γνωρίζει να με πληροφορήσει ποιες είναι οι υποχρεώσεις μας μετα το τέλος των εξετάσεων έως και τα τέλη Ιουνίου που λήγει η σύμβασή μας. Πηγαίνουμε κανονικά τις ώρες που είχαμε ή υπάρχει κάποια τροποποίηση του προγράμματος;

Αποσυνδεδεμένος Li0

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 495
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 08, 2018, 09:44:03 μμ »
Κανονικά εφημερίες ανάλογα με το πρόγραμμα που βγάζει το κάθε σχολείο. Κάθε μέρα πηγαίνεις στο σχολείο του προγράμματός σου. Αν είσαι την ίδια μέρα σε δύο ή τρία πηγαίνεις στο σχολείο τοποθέτησης.

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #31 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 06:59:25 μμ »
Καλησπέρα! Έχω τις εξής απορίες για την παράλληλη: είμαι σε Γυμνάσιο και κάποιοι μαθητές χρειάζονται παράλληλη στήριξη. Όμως, δεν έχουν διάγνωση από ΚΕΔΔΥ, αλλά από Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα και γι'  αυτό δεν δικαιούνται παράλληλη.   
Γι'  αυτό θα απευθυνθούν εκ νέου σε ΚΕΔΔΥ και ούτε ξέρω πόσο θα πάρει αυτό και πότε θα τους δει το ΚΕΔΔΥ.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο, όμως, της παράλληλης, μπορεί να υπάρξει και "Γνωμάτευση από την Δευτεροβάθμια Ειδική
Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης (ΕΔΕΑ) της οικείας Περιφερ. Δ/νσης Εκπαίδευσης η οποία
εισηγείται προτείνει αναλόγως και καθορίζει τις αναγκαίες ώρες για την παράλληλη στήριξη/συνεκπαίδευση
του/της μαθητή/τριας".
Αυτός ο φορέας υπάρχει, έχει συσταθεί, πού βρίσκεται; Ή είναι μόνο στα χαρτιά;
Και τελικά ποιες ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες χρειάζονται την παράλληλη στήριξη; Γιατί το αφήνει ασαφές;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:38:41 »

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #32 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 07:21:31 μμ »
Καλησπέρα! Έχω τις εξής απορίες για την παράλληλη: είμαι σε Γυμνάσιο και κάποιοι μαθητές χρειάζονται παράλληλη στήριξη. Όμως, δεν έχουν διάγνωση από ΚΕΔΔΥ, αλλά από Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα και γι'  αυτό δεν δικαιούνται παράλληλη.   
Γι'  αυτό θα απευθυνθούν εκ νέου σε ΚΕΔΔΥ και ούτε ξέρω πόσο θα πάρει αυτό και πότε θα τους δει το ΚΕΔΔΥ.
Σύμφωνα με την εγκύκλιο, όμως, της παράλληλης, μπορεί να υπάρξει και "Γνωμάτευση από την Δευτεροβάθμια Ειδική
Διαγνωστική Επιτροπή Αξιολόγησης (ΕΔΕΑ) της οικείας Περιφερ. Δ/νσης Εκπαίδευσης η οποία
εισηγείται προτείνει αναλόγως και καθορίζει τις αναγκαίες ώρες για την παράλληλη στήριξη/συνεκπαίδευση
του/της μαθητή/τριας".
Αυτός ο φορέας υπάρχει, έχει συσταθεί, πού βρίσκεται; Ή είναι μόνο στα χαρτιά;
Και τελικά ποιες ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες χρειάζονται την παράλληλη στήριξη; Γιατί το αφήνει ασαφές;


Η εδεα ειναι πυσιαστικα επιτροπη ενστασεων. Οταν οι γονεις δε συμφωνουν με την προταση του κεδδυ, τοτε απευθυνονται στην εδεα.

Ενα παιδι για να εγκριθει η παραλληλη του χρειαζεται γνωματευση κεδδυ ή εδεα (στην περιπτωση που ανεφερα). Τωρα απο την εγκριση μεχρι την προσληψη.....

Επισης, τα χαρτια για παραλληλη πρεπει να γινονται μεχρι τις 20 Οκτωβρη. Απο εδω και περα ειναι αρκετα δυσκολο για φετος, μιας και πιεζει υπερβολικα ο χρονος
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #33 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 09:36:39 μμ »
emmaki, ευχαριστώ.
Στο σχολείο που είμαι φέτος, σε σύνολο 230 μαθητών περίπου, μόνο ένας μαθητής με ΔΑΔ έκανε ένσταση στο ΚΕΔΔΥ για να του δοθεί παράλληλη. Έλαβε από το ΚΕΔΔΥ θετική απάντηση, άρα μόνο γι΄ αυτόν περιμένουμε... Οι άλλοι έχουν από Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα. Αν αυτοί απευθυνθούν στην ΕΔΕΑ έχουν ελπίδα;
Επίσης, δεν έχω καταλάβει, τα ΚΕΔΔΥ εισηγούνται παράλληλη μόνο για παιδιά με αυτισμό; Τα άλλα τι κάνουν;

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #34 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 10:49:51 μμ »
emmaki, ευχαριστώ.
Στο σχολείο που είμαι φέτος, σε σύνολο 230 μαθητών περίπου, μόνο ένας μαθητής με ΔΑΔ έκανε ένσταση στο ΚΕΔΔΥ για να του δοθεί παράλληλη. Έλαβε από το ΚΕΔΔΥ θετική απάντηση, άρα μόνο γι΄ αυτόν περιμένουμε... Οι άλλοι έχουν από Ιατροπαιδαγωγικά Κέντρα. Αν αυτοί απευθυνθούν στην ΕΔΕΑ έχουν ελπίδα;
Επίσης, δεν έχω καταλάβει, τα ΚΕΔΔΥ εισηγούνται παράλληλη μόνο για παιδιά με αυτισμό; Τα άλλα τι κάνουν;

Αυτο εξηγησα. Αν δεν υπαρχει πρωτη γνωματευση απο κεδδυ, δεν μπιρει να προσφυγει καποιος στην εδεα. Η εδεα ειναι δευτεροβαθμια πιτροπη. Για να πας σε δευτεροβαθμια πρεπει να περασεις απο πρωτοβαθμια.
(Και μαθητης πιυ λες, δε νομιζω οτι εκανε ενσταση στο κεδδυ γιατι στο κεδδυ δεν γινονται ενστασεις)

Τιο ποιος παιρνει ειναι ενα αλλο μεγαλο ζητημα. Εξαρταται απο το καθε κεδδυ και κυριως απο το καθε παιδι! Εμεις εισηγουμαστε σε καποιους αυτισμους, σε δεπυ και σε καποιες συναισθηματικες δυσκολιες. Δε σημαινει ομως οτι ενα παιδι πιυ παιρνει παραλληλη θα εχει μεχρι το τελις του σχολειου. Το ξαναβλεπουμε και αξιολογουμε την αναγκη για πς. Προσωπικη μου γνωμη ειναι οτι θα πρεπει ενα παιδι να μπορει να ακολουθει το αναλυτικο του σχολειου και ο εκπαιδευτικος της πς βα κανει διαφοροποιησεις και εξατομικευμενη στην ιδια υλη ομως με πολυ μικρες παραλλαγες
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #35 στις: Οκτώβριος 06, 2018, 11:59:10 μμ »
Ως φιλόλογος σε Γυμνάσιο σε διαβεβαιώ ότι οι περιπτώσεις είναι τόσο σοβαρές, ώστε ο εκπαιδευτικός και να προσπαθεί είναι σαν να χτυπάει σε τοίχο... Μιλάμε γι'  αυτούς που προσπαθούν. Άσε το τι κάνουν οι άλλοι...Όσο για το ένσταση, δεν ήταν ένσταση, νομίζω αίτημα επανεξέτασης, κάπως έτσι...
Άρα η παράλληλη είναι και θέμα τύχης...

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 07, 2018, 09:21:14 πμ »
Ως φιλόλογος σε Γυμνάσιο σε διαβεβαιώ ότι οι περιπτώσεις είναι τόσο σοβαρές, ώστε ο εκπαιδευτικός και να προσπαθεί είναι σαν να χτυπάει σε τοίχο... Μιλάμε γι'  αυτούς που προσπαθούν. Άσε το τι κάνουν οι άλλοι...Όσο για το ένσταση, δεν ήταν ένσταση, νομίζω αίτημα επανεξέτασης, κάπως έτσι...
Άρα η παράλληλη είναι και θέμα τύχης...

Σε ειδικες μαθησιακες θεωρω οτι ειναι σχεδον αδυνατο να προταθει παραλληλη. Σε αυτισμο και σε δεπυ ειναι πιθανοτερο. Απι την αλλη, μπιρει οι γονεις να πηγαν στο κεδδυ, να προταθηκε καποιο ειδικο σχολειο ή τμημα ενταξης και οι γονεις να μη συμφωνησαν γιατι ηθελαν παραλληλη!
Αιτημα επανεξετασης δεν το εχω ξανακουσει. Επαναξιολογηση μετα απο διαστημα που οριζει προηγουμενη γνωμαστευση κεδδυ, ναι
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος penaki01

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 223
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: ΠΑΡΑΛΛΗΛΗ ΣΤΗΡΙΞΗ
« Απάντηση #37 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 08:32:26 πμ »
Καλημέρα συνάδελφοι...έχει κανείς κάποια ενημέρωση για το πότε θα γίνουμε πλήρους ωραρίου; Αν γίνουμε...τα ονόματα υποτίθεται ότι έχουν σταλεί από τη προηγούμενη εβδομάδα

Αποσυνδεδεμένος synekatbo

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 262
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη Στήριξη
« Απάντηση #38 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 03:20:30 μμ »
Μόλις βγει η φάση αναπληρωτών ειδικής. Πρέπει , όμως , να υπάρχουν και κενά στο νομό σου.

Αποσυνδεδεμένος alexandria

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 389
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη Στήριξη
« Απάντηση #39 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 05:13:13 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω για την έγκριση νέας παράλληλης στήριξης. Από το σχολείο μαζί με την αίτηση του γονέα/κηδεμόνα στέλνεται και η γνωμάτευση από το ΚΕΣΥ; Αφορά τις αιτήσεις έως 21-10-2019.

Αποσυνδεδεμένος emmaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3643
  • The best is yet to come......
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη Στήριξη
« Απάντηση #40 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 06:44:47 μμ »
Καλησπέρα. Ήθελα να ρωτήσω για την έγκριση νέας παράλληλης στήριξης. Από το σχολείο μαζί με την αίτηση του γονέα/κηδεμόνα στέλνεται και η γνωμάτευση από το ΚΕΣΥ; Αφορά τις αιτήσεις έως 21-10-2019.

Η γνωματευση δεν στελνεται. Στελνεται ο αριθμος πρωτοκολλου της γνωματευσης.
Διαβασε την εγκυκλιο. Ειναι αρκετα ξεκαθαρη.
Ειδικη Αγωγη: 18 χρονια!!!!!!

Πλεον αλλη πορεια για τα επομενα 20

Αποσυνδεδεμένος erietta

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3368
    • Προφίλ
Απ: Παράλληλη Στήριξη
« Απάντηση #41 στις: Σεπτέμβριος 25, 2019, 07:51:10 μμ »
emmaki, απ' όσο έχω καταλάβει, σε παιδί με ελαφρά νοητική υστέρηση δεν στέλνουν παράλληλη. Ή κάνω λάθος;
Αν όμως η διάγνωση είναι ΔΕΠΥ σε έδαφος ελαφράς νοητικής υστέρησης, στέλνουν; Μπορείς να μας διαφωτίσεις;
Επίσης τι γίνεται με αυτή την Αναπτυξιακή Διαταραχή του Κινητικού Συντονισμού, που πρώτη φορά είδαμε φέτος;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159543
  • Σύνολο θεμάτων: 19211
  • Σε σύνδεση σήμερα: 282
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 299
Σύνολο: 308

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.112 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.