*

Αποστολέας Θέμα: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018  (Αναγνώστηκε 200839 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος aghathi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1611
  • Φύλο: Γυναίκα
  • εκπαίδευση=παιδιά
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #756 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:02:42 μμ »
 .
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2017, 03:17:18 μμ από aghathi »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:49 »

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #757 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:16:42 μμ »
Δηλ. τα κενά φιλολόγων είναι γύρω στα 520 και των φυσικών γύρω στα 160 ΜΟΝΟ;
Τότε η πρώτη φάση δεν μπορεί να είναι ιδιαίτερα μεγάλη!
Μια από τα ίδια πάλι, αγαπητή μου!! Για να διοριστούμε κάπου "σίγουρα" (ας μου επιτραπεί η λέξη), θα πρέπει να δηλώσουμε κάθε γωνίτσα της Ελλάδας.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #758 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:23:26 μμ »
Μια από τα ίδια πάλι, αγαπητή μου!! Για να διοριστούμε κάπου "σίγουρα" (ας μου επιτραπεί η λέξη), θα πρέπει να δηλώσουμε κάθε γωνίτσα της Ελλάδας.
[/quote
Για να προσληφθούμε εννοείς, γιατί διορισμοί δεν γίνονται πλέον, παρά μόνο δικαστικώς!

Και εγώ αναφέρομαι στην περιβόητη α΄ φάση αναπληρωτών και είπα πως με βάση τα κενά που βλέπω, δεν θα είναι τόσο μεγάλη! Δεν έγραψα τίποτε για το αν πρέπει να δηλώσει κάποιος τα πάντα ή όχι! Άλλωστε, πώς μπορούμε να ξέρουμε αν κι οι αναπληρωτές που θα κληθούν, θα προσέλθουν τελικά ή αν θα παραμείνουν μέχρι το τέλος της χρονιάς ή αν δεν θα πάρουν κάποιου είδους άδεια (π.χ. λόγω εγκυμοσύνης); Αυτά δεν γίνεται να τα ξέρουμε.
Και φυσικά υπάρχουν και τα τμήματα για τα παιδιά των αλλοδαπών και η ενισχυτική! Αρκετοί θα προσληφθούν κι εκεί.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #759 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:26:57 μμ »
Όντως, για να προσληφθούμε...κεκτημένη ταχύτητα...Είναι και η φόρτιση, καθώς προσπαθώ να καταλήξω στις περιοχές που θα δηλώσω. Η ουσία είναι η ίδια: όσο περισσότερες περιοχές δηλώνουμε τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες "πρόσληψης".

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 00:10:49 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #760 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:27:41 μμ »
Μια από τα ίδια πάλι, αγαπητή μου!! Για να διοριστούμε κάπου "σίγουρα" (ας μου επιτραπεί η λέξη), θα πρέπει να δηλώσουμε κάθε γωνίτσα της Ελλάδας.
Για να προσληφθούμε εννοείς, γιατί διορισμοί δεν γίνονται πλέον, παρά μόνο δικαστικώς!
Και εγώ αναφέρομαι στην περιβόητη α΄ φάση αναπληρωτών και είπα πως με βάση τα κενά που βλέπω, δεν θα είναι τόσο μεγάλη! Δεν έγραψα τίποτε για το αν πρέπει να δηλώσει κάποιος τα πάντα ή όχι! Άλλωστε, πώς μπορούμε να ξέρουμε αν κι οι αναπληρωτές που θα κληθούν, θα προσέλθουν τελικά ή αν θα παραμείνουν μέχρι το τέλος της χρονιάς ή αν δεν θα πάρουν κάποιου είδους άδεια (π.χ. λόγω εγκυμοσύνης); Αυτά δεν γίνεται να τα ξέρουμε.
Και φυσικά υπάρχουν και τα τμήματα για τα παιδιά των αλλοδαπών και η ενισχυτική! Αρκετοί θα προσληφθούν κι εκεί.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #761 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:34:54 μμ »
Όντως, για να προσληφθούμε...κεκτημένη ταχύτητα...Είναι και η φόρτιση, καθώς προσπαθώ να καταλήξω στις περιοχές που θα δηλώσω. Η ουσία είναι η ίδια: όσο περισσότερες περιοχές δηλώνουμε τόσο αυξάνονται οι πιθανότητες "πρόσληψης".
Αν δεν έχεις υποχρεώσεις κι ευθύνες και θέλεις να ζήσεις κάπως διαφορετικά για μια (περίπου) σχολική χρονιά, δήλωσέ τα όλα, αν και θα στριμωχτείς (οικονομικά και ψυχολογικά)!
Αν όμως είσαι με υποχρεώσεις, δήλωσε τα κοντινά σου μέρη μόνο και ως ΑΚΩ και ως ΑμΩ!
Καλή επιτυχία!
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 29, 2017, 03:40:31 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #762 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:44:17 μμ »
Αν δεν έχεις υποχρεώσεις κι ευθύνες και θέλεις να ζήσεις κάπως διαφορετικά για μια (περίπου) σχολική χρονιά, δήλωσέ τα όλα, αν και θα στριμωχτείς (οικονομικά και ψυχολιγικά)!
Αν όμως είσαι με υποχρεώσεις, δήλωσε τα κοντινά σου μέρη μόνο και ως ΑΚΩ και ως ΑμΩ!
Καλή επιτυχία!
Ποιος δεν έχει υποχρεώσεις? Έχω δυο παιδιά που έρχονται μαζί μου όπου πάω, γιατί δεν υπάρχει δυνατοτητα να μείνουν πίσω. Γι' αυτό θέλω να φύγω α' φάση, για να ξεκινήσουν κανονικά σχολείο. Από την άλλη αν βάλω μόνο τα κοντινά μου, μπορεί να με καλέσουν αργότερα ή να μην με καλέσουν και καθόλου και να με προσπεράσει το σύστημα. Γι αυτό σου λέω, η φόρτιση είναι μεγάλη. Άντε να έρθει η Πέμπτη να τελειώνουμε με τις τροποποιήσεις γιατί θα τρελαθούμε εμείς πριν τρελάνουμε τον ΟΠΣΥΔ...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #763 στις: Αύγουστος 29, 2017, 03:56:49 μμ »
Ποιος δεν έχει υποχρεώσεις? Έχω δυο παιδιά που έρχονται μαζί μου όπου πάω, γιατί δεν υπάρχει δυνατοτητα να μείνουν πίσω. Γι' αυτό θέλω να φύγω α' φάση, για να ξεκινήσουν κανονικά σχολείο. Από την άλλη αν βάλω μόνο τα κοντινά μου, μπορεί να με καλέσουν αργότερα ή να μην με καλέσουν και καθόλου και να με προσπεράσει το σύστημα. Γι αυτό σου λέω, η φόρτιση είναι μεγάλη. Άντε να έρθει η Πέμπτη να τελειώνουμε με τις τροποποιήσεις γιατί θα τρελαθούμε εμείς πριν τρελάνουμε τον ΟΠΣΥΔ...
Και μετακομίζετε οικογενειακώς κάθε χρόνο; Και τα παιδιά σου δεν παραπονιούνται με την τόσο συχνή αλλαγή περιβάλλοντος; Πώς προσαρμόζονται κάθε φορά; Και πώς ξέρεις ότι εκεί θα πας θα βρουν τις δραστηριότητες που θέλουν και δεν θα είναι χειρότερα από τον μόνιμο τόπο κατοικίας σας; Συγγνώμη για τις ερωτήσεις!
Πάντως, θεωρώ πως αν είσαι ψηλά στον πίνακα και βλέποντας ήδη από τώρα τα κενά, μπορείς να υπολογίσεις που βρίσκονται τα κενά που σε ενδιαφέρουν και να δηλώσεις μόνο αυτά τα μέρη. Άσε που αν είσαι όντως ψηλά, θα κληθείς σίγουρα! Επιπλέον, οι επόμενες φάσεις δεν πολυκαθυστερούν, μέχρι τον Νοέμβρη συνήθως φεύγει το 90% των αναπληρωτών!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #764 στις: Αύγουστος 29, 2017, 04:08:46 μμ »
Δεν μετακομίζουμε συνέχεια... Τα τελευταία οκτώ χρόνια που δουλεύω δυο φορές χρειάστηκε να μετακομίσουμε. Τις άλλες στάθηκα τυχερή και ήμουν κοντά στον τόπο κατοικίας μου. Το τι θα αντιμετωπίσω δεν το ξέρω, όπως επίσης και το πως θα προσαρμοστούν τα παιδιά και τι δραστηριότητες θα κάνουν. Ωστόσο και τις δυο φορές που φύγαμε τα καταφέραμε μια χαρά και τα παιδιά δεν δυσκολεύτηκαν σχεδόν καθόλου. Βέβαια είναι μικρά ακόμη και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις. Φύση, ψάρεμα και παιχνίδι και είναι ευτυχισμένα.

Αποσυνδεδεμένος ranger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #765 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:38:38 μμ »
Συνάδελφοι, ξέρει κανείς αν συμβεί κάτι κακό αν μπούμε και ξαναδούμε την αίτησή μας χωρίς να πειράξουμε τίποτα; Πρέπει να ξανακάνουμε καταχώριση;

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #766 στις: Αύγουστος 29, 2017, 06:48:22 μμ »
Συνάδελφοι, ξέρει κανείς αν συμβεί κάτι κακό αν μπούμε και ξαναδούμε την αίτησή μας χωρίς να πειράξουμε τίποτα; Πρέπει να ξανακάνουμε καταχώριση;
Σαν τι κακό να συμβεί δηλαδή;;; Δεν αλλάζει τίποτα απ' τη στιγμή που δεν πειράζεις τίποτα.

Αποσυνδεδεμένος ranger

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #767 στις: Αύγουστος 29, 2017, 07:03:33 μμ »
Και εγώ αυτό σκέφτηκα και δεν έκανα καταχώριση πάλι αλλά αναρωτήθηκα μήπως έπρεπε...

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #768 στις: Αύγουστος 29, 2017, 07:15:18 μμ »
Δεν μετακομίζουμε συνέχεια... Τα τελευταία οκτώ χρόνια που δουλεύω δυο φορές χρειάστηκε να μετακομίσουμε. Τις άλλες στάθηκα τυχερή και ήμουν κοντά στον τόπο κατοικίας μου. Το τι θα αντιμετωπίσω δεν το ξέρω, όπως επίσης και το πως θα προσαρμοστούν τα παιδιά και τι δραστηριότητες θα κάνουν. Ωστόσο και τις δυο φορές που φύγαμε τα καταφέραμε μια χαρά και τα παιδιά δεν δυσκολεύτηκαν σχεδόν καθόλου. Βέβαια είναι μικρά ακόμη και δεν έχουν πολλές απαιτήσεις. Φύση, ψάρεμα και παιχνίδι και είναι ευτυχισμένα.
Καλά, αν είναι μικρά, συμφωνώ πως χαίρονται και ικανοποιούνται με λίγα, χωρίς να έχουν πολλές απαιτήσεις! Αν όμως είναι μεγαλύτερα και έχουν δημιουργήσει φιλίες και ζουν σ' ένα περιβάλλον έξω από το οποίο θα νιώθουν άβολα, δεν είναι εύκολες οι μετακομίσεις! Ούτε είναι τα παιδιά ζωάκια να τα μεταφέρουμε οπουδήποτε, ούτε είναι σωστό να τα κάνουμε λάστιχο, επειδή ίσως προκύψει δουλειά για μερικούς μήνες!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος marcella

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 512
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Cogito ergo sum...
    • Προφίλ
Απ: Αιτήσεις αναπληρωτών ωρομισθίων 2017-2018
« Απάντηση #769 στις: Αύγουστος 29, 2017, 07:56:59 μμ »
Καλά, αν είναι μικρά, συμφωνώ πως χαίρονται και ικανοποιούνται με λίγα, χωρίς να έχουν πολλές απαιτήσεις! Αν όμως είναι μεγαλύτερα και έχουν δημιουργήσει φιλίες και ζουν σ' ένα περιβάλλον έξω από το οποίο θα νιώθουν άβολα, δεν είναι εύκολες οι μετακομίσεις! Ούτε είναι τα παιδιά ζωάκια να τα μεταφέρουμε οπουδήποτε, ούτε είναι σωστό να τα κάνουμε λάστιχο, επειδή ίσως προκύψει δουλειά για μερικούς μήνες!
Έχεις απόλυτο δίκιο και συμφωνώ. Μακάρι να μπορούσα να είμαι κάθε χρόνο στο σπίτι μου αλλά αυτό δεν είναι εφικτό όπως ξέρεις. Από την άλλη όμως έχω συναντήσει αρκετές "μητέρες" που αφήνουν πίσω τα παιδιά τους για να μην τα κάνουν λάστιχο όπως λες και για να μην ξεβολευτούν. Νομίζω αυτό είναι χειρότερο, να ζουν τα παιδιά μακριά από τη μητέρα. Πάνω από όλα ένα παιδί θέλει τη μάνα του την οποία δεν υποκαθιστά ούτε ο μπαμπάς ούτε η γιαγιά ούτε κανένας. Τα παιδιά και η μάνα, για μένα μιλάω πάντα, είναι ομάδα αχώριστη.
Τέλος πάντων, εύχομαι για όλους μας το καλύτερο, γιατί σαν να ξέφυγε λίγο το θέμα. :D

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 533
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 531
Σύνολο: 539

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.074 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.