*

Αποστολέας Θέμα: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης  (Αναγνώστηκε 3122 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« στις: Μάρτιος 24, 2017, 11:31:46 μμ »
Καλησπέρα σας. Έχω πάρει μετάταξη στη ΔΕ και έχω υπηρετήσει στην οργανική μου θέση για 10 μήνες (Νοέμβριος 2015 - Αύγουστος 2016), καθώς το φεκ της μετάταξης εκδόθηκε τον Οκτώβριο του 2015. Το τρέχον σχολικό έτος έχω πάρει απόσπαση και από το υπουργείο μου λένε ότι δε μπορώ να θεμελιώσω δικαίωμα μετάθεσης με τους δύο μήνες του φετινού καλοκαιριού. Επικαλούνται μια γνωμοδότηση του Ν.Σ.Κ. (864/1989). Ωστόσο, η γνωμοδότηση αυτή αναφέρεται σε άθροισμα καλοκαιριών χωρίς πραγματική υπηρέτηση της οργανικής θέσης. Κατά τη γνώμη μου δεν ανήκω στην ίδια περίπτωση. Μήπως πρέπει να υποβάλω κι εγώ σχετικό ερώτημα προς το Ν.Σ.Κ.; Παρακαλώ πολύ όποιος μπορεί, ας με διαφωτίσει στο συγκεκριμένο θέμα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:19 »

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 25, 2017, 02:17:38 μμ »
Δεν μπορείς να υποβάλλεις ερώτημα στο ΝΣΚ, μόνο η υπηρεσία μπορεί να το κάνει. Αν κάποιος έπαιρνε 6 χρόνια απόσπαση οι δύο μήνες του Καλοκαιριού αθροίζονται σε ένα έτος οπότε με βάση το νόμο μπορεί να πάρει μετάθεση. Το ΝΣΚ λοιπόν είπε ότι δεν είναι σκεπτικό του νομοθέτη να λογίζονται αυτοί οι δύο μήνες στην προϋπηρεσία. Επειδή λοιπόν δεν είναι παράνομο να μετρήσει η υπηρεσία (αλήθεια κάνεις θερινή υπηρεσία; ) μπορείς να τους πεις ότι το σκεπτικό του ΝΣΚ είναι για αυτούς που δεν πάτησαν το πόδι τους ποτέ και όχι για εσένα που τουλάχιστον υπηρέτησες 8 μήνες.

Αποσυνδεδεμένος Babis_Trikala

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 31
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 25, 2017, 04:20:37 μμ »
Ευχαριστώ για την απάντηση. Καταρχήν, σχετικά με τη θερινή υπηρεσία, κάνω την υπηρεσία, όπως αυτή εφαρμόζεται για όλους τους καθηγητές. Το αν κάποιοι δεν πηγαίνουν καθόλου, αυτό είναι κάτι που γίνεται με την ανοχή των διευθυντών των σχολείων. Το θέμα για μένα είναι ακριβώς αυτό που λες, ότι η σχετική γνωμοδότηση αναφέρεται σε αυτούς που δεν έχουν υπηρετήσει καθόλου την οργανική τους θέση και μαζεύουν μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες, για να συμπληρώσουν το δωδεκάμηνο. Το ζήτημά μου είναι ότι όχι μόνο υπηρέτησα κάποιους μήνες στην οργανική μου αλλά και το γεγονός ότι δεν ήταν δική μου υπαιτιότητα το ότι παρουσιάστηκα το Νοέμβιρο, αφού υπήρχε απόφαση μετάταξης από τον Ιούλιο του 2015 αλλά άργησε να εκδοθεί το φεκ. Επομένως, θα προσπαθήσω να κάνω αυτό που είπες, να ζητήσω για λογαριασμό μου να υποβάλει ερώτημα το υπουργείο προς το ΝΣΚ. Ευχαριστώ και πάλι  :)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 25, 2017, 04:22:10 μμ από Babis_Trikala »

Αποσυνδεδεμένος eleanna

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 08:43:20 πμ »
Αν βρω κάποιον συνάδελφο που να επιθυμεί αμοιβαία μετάθεση πριν την διετία συγκεκριμενα μετα το τελος της πρωτης χρονιας γίνεται να την παρουμε;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 09, 2021, 11:16:07 πμ από eleanna »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 15:17:19 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Θεμελίωση δικαιώματος μετάθεσης
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 09, 2021, 02:22:36 μμ »
Αν βρω κάποιον συνάδελφο που να επιθυμεί αμοιβαία μετάθεση πριν την διετία συγκεκριμενα μετα το τελος της πρωτης χρονιας γίνεται να την παρουμε;
Δεν επιτρέπεται καμιά υπηρεσιακή μεταβολή πριν περάσει η υποχρεωτική διετία παραμονής στην περιοχή διορισμού.
Όλες οι προϋποθέσεις που πρέπει να έχεις για να πάρεις αμοιβαία μετάθεση φαίνονται εδώ:
https://www.esos.gr/arthra/72228/ti-ishyei-gia-tis-amoivaies-metatheseis

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32292
  • Τελευταία: johntsoum
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159748
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 448
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 17
Επισκέπτες: 427
Σύνολο: 444

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.06 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.