*

Αποστολέας Θέμα: 1Κ/2017 για 404 θέσεις μόνιμου προσωπικου πανεπιστημιακής εκπαίδευσης του κλαδου ΠΕ γραμματέων  (Αναγνώστηκε 42558 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Αν σου πω ότι, αρχικά, είχα κι εγώ την ίδια απορία, αλλά μετά θυμήθηκα ότι είμαστε στην Ελλάδα της α-διαφάνειας...?
Δεν νομίζω ότι στον ασεπ γίνονται τέτοια. Επειδή έχουμε λιγότερα μόρια δεν μπορούμε έτσι να πετάμε λάσπη...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 382
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω κάποια ερώτηση προς όσους είναι διοριστέοι ή έχουν δει αλλαγές στα μόριά τους. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα μεταπτυχιακά και η προϋπηρεσία μετρήθηκαν τελικά σαν σχετικά με το αντικείμενο. Δηλαδή εάν υπήρχε η απαίτηση για μεταπτυχιακό ή προϋπηρεσία στο δικαστικό κλάδο ή σε γραμματειακή υποστήριξη ή αν πιάστηκε και προϋπηρεσία πχ. ως καθηγητής ή μεταπτυχιακό πχ. στη φυσική.
Όπως ίσως έχετε διαβάσει στην προκήρυξη, αντιπαραβολή των δικαιολογητικών γίνεται μόνο στους διοριστέους, οπότε εμείς που δεν είμαστε διοριστέοι δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι παίχτηκε.

Αποσυνδεδεμένος nikolopol

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3425
  • ΠΕ 4.01
    • Προφίλ
Δεν νομίζω ότι στον ασεπ γίνονται τέτοια. Επειδή έχουμε λιγότερα μόρια δεν μπορούμε έτσι να πετάμε λάσπη...

Ολα γινονται. Αν ψαξεις λιγο τι γινεται στην προκυρηξη για ελεγκτες εναεριας κυκλοφοριας θα δεις οτι γινονται σε μεγαλο βαθμο δυστυχως.

Αποσυνδεδεμένος loulou

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 399
  • Φύλο: Γυναίκα
  • My Home is where My Dog is
    • Προφίλ
Συνάδελφοι θα ήθελα να κάνω κάποια ερώτηση προς όσους είναι διοριστέοι ή έχουν δει αλλαγές στα μόριά τους. Θα ήθελα να ρωτήσω εάν τα μεταπτυχιακά και η προϋπηρεσία μετρήθηκαν τελικά σαν σχετικά με το αντικείμενο. Δηλαδή εάν υπήρχε η απαίτηση για μεταπτυχιακό ή προϋπηρεσία στο δικαστικό κλάδο ή σε γραμματειακή υποστήριξη ή αν πιάστηκε και προϋπηρεσία πχ. ως καθηγητής ή μεταπτυχιακό πχ. στη φυσική.
Όπως ίσως έχετε διαβάσει στην προκήρυξη, αντιπαραβολή των δικαιολογητικών γίνεται μόνο στους διοριστέους, οπότε εμείς που δεν είμαστε διοριστέοι δε μπορούμε να γνωρίζουμε τι παίχτηκε.

Δεν έχω συμμετάσχει ούτε γνωρίζω την προκηρυξη. Μου έχουν δείξει ονόματα με διδακτορικό φιλοσοφίας στους διοριστέους.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mariliane

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1265
    • Προφίλ
νομιζω οτι οπως ολα τα πτυχια θεωρουνται συναφη, ετσι και ολα τα μεταπτυχιακα και διδακτορικα ηταν συναφη με τη θεση, καθως και οι προυπηρεσιες αυτων. αλλωστε δεν υπαρχει μαστερ και διδακτορικο στη γραμματεια, καθως ουτε οι δικηγοροι εχουν συναφεια με τη γραμματειακη εργασια

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Ρε παιδιά όντως όλα τα πτυχία θεωρούνται συναφή;
ΓΙατί εμένα δε μου αναγνώρισαν συναφές πτυχίο στο παιδαγωγικό...

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Δεν θεωρήθηκαν όλα τα πτυχία συναφή, οπότε ούτε όλα τα μεταπτυχιακά θεωρήθηκαν συναφή.

Για να αναφέρω ένα παράδειγμα: οι φιλοσοφικές σχολές συγκαταλέγονταν ανάμεσα σε αυτές που μπορούσαν να υποβάλλουν αίτηση. Άρα, ορθώς θεωρήθηκε το διδακτορικό στη φιλοσοφία συναφές. Τα παιδαγωγικά ΔΕΝ ήταν ανάμεσα στις σχολές της αίτησης, άρα είναι απολύτως φυσιολογικό να μην θεωρηθεί συναφές ένα μεταπτυχιακό στο παιδαγωγικό.

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Δεν αναφέρομαι σε μεταπτυχιακά οπού εκεί φαντάζομαι θα έδιναν τα μισά μόρια αλλά σε δεύτερο πτυχίο οπού εκεί δε μου έδωσαν καθόλου μόρια.
Και το συναφές δεύτερο πτυχίο δεν πρέπει να είναι αναγκαστικά μέσα στα αποδεκτά από την προκήρυξη γιατί τότε θα έλεγε ότι δεύτερο τίτλος σπουδών από τους αποδεκτούς μοριοδοτείται. Τώρα λέει συναφές. Συναφές σημαίνει όχι το ίδιο αλλά σχετικό.
Οκ αποφάσισαν  ότι το παιδαγωγικό δεν είναι σοτυς αποδεκτουύς αλλά ούτε καν συναφές με των καθηγητών;;;
Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο αυτό;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Δεν αναφέρομαι σε μεταπτυχιακά οπού εκεί φαντάζομαι θα έδιναν τα μισά μόρια αλλά σε δεύτερο πτυχίο οπού εκεί δε μου έδωσαν καθόλου μόρια.
Και το συναφές δεύτερο πτυχίο δεν πρέπει να είναι αναγκαστικά μέσα στα αποδεκτά από την προκήρυξη γιατί τότε θα έλεγε ότι δεύτερο τίτλος σπουδών από τους αποδεκτούς μοριοδοτείται. Τώρα λέει συναφές. Συναφές σημαίνει όχι το ίδιο αλλά σχετικό.
Οκ αποφάσισαν  ότι το παιδαγωγικό δεν είναι σοτυς αποδεκτουύς αλλά ούτε καν συναφές με των καθηγητών;;;
Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο αυτό;

Η συνάφεια ορίζεται με βάση τη θέση. Άρα συναφές σημαίνει σχετικό με τη θέση του γραμματέως. 

Αποσυνδεδεμένος peteruoi

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 185
    • Προφίλ
Σύμφωνοι.
Έβαλαν 70 τίτλους αποδεκτούς για το αντικείμενο του γραμματέως. Οι συναφείς με το αντικείμενο εννοείτει ότι είναι υπερσύνολο από αυτούς τους  70 διαφορετικά δε θα  μοριοδοτούσε δεύτερο πτυχίο συναφές αλλά δεύτερο πτυχίο που αναγράφεται στους αποδεκτούς.
π.χ. κάνει ο ΑΣΕΠ προκήρυξη για ΠΕ ιατρούς και θέλει πτρυχίο ιατρικής. Αν κάποιος έχει και πτυχίο βιολόγου αυτό θα πάρει + 150 μόρια. Προφανώς δε θα πάρει +150 μόρια αν έχει δύο πτυχία ιατρικής :p.

Οπότε τώρα ερχόμαστε ξανά στην ερώτηση... Δηλαδή μία επιτροπή έκρινε ότι ούτε κατα λίγο δεν είχε συνάφεια;

Αποσυνδεδεμένος elranna

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2313
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02, ΠΕ40- Μπορώ να ξαναγίνω μαθήτρια;
    • Προφίλ
Νομίζω ότι υπάρχει κάποια παρανόηση ως προς τη σημασία της λέξης "συνάφεια".

Οι 70 τίτλοι που είναι αποδεκτοί είναι οι συναφείς τίτλοι, δηλαδή έχουν σχέση με το αντικείμενο. Οι υπόλοιποι δεν είναι συναφείς. Έτσι ονομάζονται τα πτυχία στο δημόσιο, είναι νομικός όρος. Η επιτροπή απλώς έκανε ό,τι αναφερόταν στην προκήρυξη. Δεν ξέρω πώς αλλιώς να το εξηγήσω.

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Δεν αναφέρομαι σε μεταπτυχιακά οπού εκεί φαντάζομαι θα έδιναν τα μισά μόρια αλλά σε δεύτερο πτυχίο οπού εκεί δε μου έδωσαν καθόλου μόρια.
Και το συναφές δεύτερο πτυχίο δεν πρέπει να είναι αναγκαστικά μέσα στα αποδεκτά από την προκήρυξη γιατί τότε θα έλεγε ότι δεύτερο τίτλος σπουδών από τους αποδεκτούς μοριοδοτείται. Τώρα λέει συναφές. Συναφές σημαίνει όχι το ίδιο αλλά σχετικό.
Οκ αποφάσισαν  ότι το παιδαγωγικό δεν είναι σοτυς αποδεκτουύς αλλά ούτε καν συναφές με των καθηγητών;;;
Μόνο εμένα μου φαίνεται παράλογο αυτό;


Eίμαστε στην ίδια κατηγορία ακριβώς... Δεν είμαι στους επιτυχόντες και είμαι 1ος επιλαχών σε αρκετές περιοχές με διαφορά κάποιες φορές 10 μορίων μόνο με τον τελευταίο διορισθέντα. Απογοήτευση... Με 1ο πτυχιο Φιλοσοφικης και 2ο στο ΠΤΔΕ, δεν μου αναγνώρισαν το 2ο ... Αλλιώς θα ήμουνα πολύ ψηλά και σίγουρα στην πρώτη μου επιλογή... Δεν ξέρω αν αξίζει να κανουμε ενσταση... μιας και δεν ηταν μεσα στους αποδεκτούς τίτλους το ΠΤΔΕ...

Αποσυνδεδεμένος PPE

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1208
    • Προφίλ
Πώς ξέρουμε αν είμαστε επιλαχόντες;

Αποσυνδεδεμένος manosthegreek

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 130
    • Προφίλ
Bλεπεις τα μορια σου, βλεπεις τα μορια του διοριζομενου και καταλαβαινεις πανω-κατω πού είσαι.. Μετά πας και στον πίνακα κατάταξης και βλέπεις πόσες θέσεις πιο πανω σου είναι ο διοριζόμενος.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159626
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 467
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 15
Επισκέπτες: 437
Σύνολο: 452

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.08 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.