*

Αποστολέας Θέμα: Προκήρυξη Πρόσληψης Εκπαιδευτικού Προσωπικού ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ 2017-2018  (Αναγνώστηκε 128468 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος catia

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 99
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στην ιδια περιφέρεια
ΠΕ17.02

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Στην ιδια περιφέρεια

Ίδια περιφέρεια σημαίνει ίδια επιτροπή. Οπότε είναι μάλλον απίθανο να αντιμετωπίσεις πρόβλημα αν στείλεις μόνο τα νέα...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος newteacher1

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 377
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Εγώ το είχα κάνει μία χρονιά να τα στείλω σε διαφορετική περιφέρεια και μέτρησαν κανονικά χωρίς να ξαναστείλω τα χαρτιά.

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ΑΝΑΠΛΗΡΩΤΡΙΑ

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 23
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλησπέρα. Θα μπορούσε κάποιος να με βοηθήσει σε κάποιο πρόβλημα που αντιμετωπίζω? Κατά τη σχολική χρονιά 2016-2017 απασχολήθηκα στις ΕΠΑΣ για διάστημα περίπου 2 μηνών. Όταν ήρθε η πρόσληψη μου ως αναπληρωτής του Υπουργείου με πλήρες ωράριο ήταν λογικό να δηλώσω παραίτηση από το 5ωρο/εβδομάδα στις ΕΠΑΣ έναντι του πλήρες ωραρίου στο Υπουργείο Παιδείας. Αυτό προκάλεσε μεγάλη αναστάτωση στις ΕΠΑΣ της περιφέρειας μου και το αντιλαμβάνομαι διότι δεν ήταν μόνο η δική μου παραίτηση αλλά κι άλλων 4 συναδέλφων, με αποτέλεσμα στα μέσα της χρονιάς να αλλάζουν προσωπικό. Με ενημέρωσαν ότι θα έχω διετή ποινή και το δέχτηκα. Φέτος παρατήρησα στην προκήρυξη ότι υπάρχει μία παράγραφος και στην οποία αναγράφεται το εξής:
Αποκλεισμός από τη Διαδικασία Επιλογής ''β. Αποκλείεται για τα δύο επόμενα σχολικά έτη από τη διαδικασία επιλογής ωρομισθίων-αναπληρωτών εκπαιδευτικών υποψήφιος/α, ο/ η οποίος/α:
α.α. Έχει αξιολογηθεί και προσληφθεί στα σχολεία του ΟΑΕΔ και αποχωρεί οικιοθελώς κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους, ή διότι προσλαμβάνεται ως αναπληρωτής με πλήρη απασχόληση στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, ή για οποιαδήποτε άλλη περίπτωση.
Εξαιρούνται όσοι αποχωρούν λόγω κύησης και ασθένειας δικής τους ή συζύγου τους ή συγγενών Α' βαθμού και σε περίπτωση Παιδαγωγικών ή Μεταπτυχιακών Σπουδών.
Σε περίπτωση που η αποχώρησή του οφείλεται στην πρόσληψή του ως αναπληρωτή στο Υπουργείου Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων, με πλήρη απασχόληση και η ανάθεση ωρών διδασκαλίας που του είχε γίνει στις Σχολές Μαθητείας Ο.Α.Ε.Δ., είναι κάτω των δέκα (10) ωρών ανά εβδομάδα, ο εκπαιδευτικός μεταπίπτει και εντάσσεται στον πίνακα των Δημοσίων Υπαλλήλων, από τη Δ/νση Αρχικής Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης, καταλαμβάνοντας στον πίνακα αυτό, τη θέση η οποία αντιστοιχεί στα μόρια τα οποία κατέχει.
Κάνοντας λοιπόν ερώτημα στο Διευθυντή για την περίπτωσή μου (εφόσον εργάστηκα με 5ωρη απασχόληση) αν μπορώ να υποβάλλω ξανά τα χαρτιά μου, μου απάντησε ''όχι, θα απορριφθείς διότι δεν ξαναμπαίνω στη διαδικασία να αλλάζω το προσωπικό μου στα μέσα της χρονιάς. Επίσης, αυτό ισχύει μόνο σε όσους δήλωσαν παραίτηση άμεσα, δηλαδή πριν αναλάβουν υπηρεσία. Από τη στιγμή που πληρώθηκες, θα είσαι εκτός''.
Σας παρακαλώ αν γνωρίζετε απαντήστε μου τι πρέπει να κάνω, Σας ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος comba

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 387
  • ΠΕ 19
    • Προφίλ
εγω καταλαβαίνω ότι δεν έχεις ποινη απλά πας στον πίνακα των δημ.υπαλλήλων

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Κάνε κανονικά τα χαρτιά σου...
Ουτε μεταπιπτεις σε δημ. Υπαλ... Αυτό ίσχυε last year...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2017, 08:41:01 μμ από porcupinetree »
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος nounou

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
    • Προφίλ
καλησπέρα,
κάτι ακόμη, από φέτος ισχύει το max 6 ώρες για όσους δουλεύουμε με πλήρη ασφάλιση στον ιδιωτικό τομέα... ή ήταν και απο πέρυσι και δεν το κατάλαβα?
έχω την εντύπωση πως  μπορούσα να πάρω μέχρι 10 ώρες.. βέβαια 5 είχα τελικά αλλά τόσες μπορούσα να κρατήσω για να ανταποκριθώ όπως νόμιζα πως θα έπρεπε :-[

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
καλησπέρα,
κάτι ακόμη, από φέτος ισχύει το max 6 ώρες για όσους δουλεύουμε με πλήρη ασφάλιση στον ιδιωτικό τομέα... ή ήταν και απο πέρυσι και δεν το κατάλαβα?
έχω την εντύπωση πως  μπορούσα να πάρω μέχρι 10 ώρες.. βέβαια 5 είχα τελικά αλλά τόσες μπορούσα να κρατήσω για να ανταποκριθώ όπως νόμιζα πως θα έπρεπε :-[

Παλιότερα μπορούσες μέχρι 8. Τώρα (και πέρυσι) μέχρι 6.
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος bomb

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 716
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Κάνε κανονικά τα χαρτιά σου...
Ουτε μεταπιπτεις σε δημ. Υπαλ... Αυτό ίσχυε last year...
Αφού λέει ξεκάθαρα οτι οποίος εχει ως 10 και φεύγει δε τρώει διετή αποκλεισμό αλλα παει στους δημόσιους.
Πώς δεν ισχύει;
Αλλα ισχύουν απο οτι γράφεται;

Αποσυνδεδεμένος sasa

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 18
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Καλημέρα, ήθελα να ρωτήσω αν προσμετράται η προϋπηρεσία σε ΔΙΕΚ για την αίτηση στις ΕΠΑΣ του ΟΑΕΔ

Αποσυνδεδεμένος pgenikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφοι, θα ηθελα καποιος να μου λύσει την εξής απορία. Οι αναπληρωτες που μεχρι τέλος του μήνα εργάζονται στο Υπουργείο Παιδείας, θεωρούνται πολιτικοί-διοικητικοί υπάλληλοι του κράτους ή ΝΠΔΔ (όπως αναφέρει η αίτηση-υπ. δηλωση του ΟΑΕΔ) ή όχι;          ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ

Αποσυνδεδεμένος porcupinetree

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1765
  • Φύλο: Άντρας
  • Για ν αλλάξουν όλα, πρέπει να μείνουν τα ίδια...
    • Προφίλ
Αφού λέει ξεκάθαρα οτι οποίος εχει ως 10 και φεύγει δε τρώει διετή αποκλεισμό αλλα παει στους δημόσιους.
Πώς δεν ισχύει;
Αλλα ισχύουν απο οτι γράφεται;

Πάμε ξανα:
Αν κάποιος έχει 10- ώρες και τον πάρουν αναπληρωτή πλήρους, μεταπίπτει στους δημόσιους και ως εκ τούτου πηγαίνει στο τέλος των υποψηφίων και χάνει τις ώρες (από κάποιον παραπάνω). Την επόμενη χρονιά όμως δεν θα έχει κυρώσεις...
Δηλαδή για να γίνει καλύτερα κατανοητό στη σπάνια περίπτωση που κάποιος είναι ο μοναδικός στο πίνακά του με 10- ώρες και τον πάρουν και αναπληρωτή πλήρους, παρότι μεταπίπτει στους δημόσιους, δεν υπάρχει κάποιος παραπάνω από αυτόν και θα μπορούσε να κρατήσει και τις ώρες του ΟΑΕΔ...

Εξάλλου είναι ποτέ δυνατόν να καταθέσεις βεβαίωση ανεργίας τον ερχόμενο Σεπτέμβρη και η διοίκηση να σου πει ότι εσύ δεν είσαι άνεργος αλλά δημόσιος υπάλληλος;

@sasa: Η προυπηρεσία από μη τυπική εκπαίδευση (ΔΙΕΚ) δεν υπολογίζεται βάσει της προκήρυξης.

@pgenikos: Όχι

Επίσης συνάδελφοι να ενημερώσω ότι οι προσωρινοί πίνακες θα βγουν πολύ νωρίς (μέχρι το τέλος Ιούνη). Οι οριστικοί πίνακες (μετα τις ενστάσεις) θα βγουν Σεπτέμβρη, όπου σύμφωνα με τις ανάγκες θα καλεστούν οι πρώτοι αναπληρωτές και ωρομίσθιοι για την ομαλή έναρξη της νέας σχολικής χρονιάς την 21η Σεπτέμβρη...
Beati hispani, quibus vivere bibere est...

Αποσυνδεδεμένος pgenikos

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 62
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
φίλε porcupinetree, ευχαριστω για την διευκρίνηση...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32278
  • Τελευταία: Parask
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158534
  • Σύνολο θεμάτων: 19198
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 384
Σύνολο: 404

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.075 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.