*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510582 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1638 στις: Αύγουστος 27, 2017, 10:56:07 μμ »
Παίδες ευχομαι ολόψυχα καλή επιτυχία στον αγώνα σας.
Το απόγευμα αναφερόμουν σε όλους αυτούς που μας ξεσήκωναν σε κοινούς αγώνες και όχι σε εσάς. Οπως και σε κάποιους εδώ μέσα στυλ garage που νομίζουν ότι επειδή βολεύτηκαν μια χρονιά τα 40 χρόνια στο Δημόσιο θα είναι γι αυτούς περίπατος.
Εύχομαι στον αγώνα σας να κάνουν πίσω και να μην χωριστούν οικογένειες.
Και άμα θέλετε στοιχεία ή πληροφορίες για να τους κολλήσετε στον τοίχο πείτε μου όπως μπορώ να βοηθήσω.
Καλή επιτυχία και πάλι και καλό σας βράδυ.

Σ ευxαριστώ πολύ. Δεν πρόλαβα να παρακολουθήσω τη συζήτηση σήμερα. Δεν θεωρώ ότι καλώ σε κάποιον διαρκή αγώνα, όχι τώρα τουλάχιστον. Δεν είναι αυτό που θέλουμε τώρα. Αλλά ένα έχω να πω in true English style:

If we are going down, we might as well go down with a bang!

Καληνύχτα σε όλους και απαντήστε το συντομότερο, αύριο φεύγει το υπόμνημα.
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:47 »

Αποσυνδεδεμένος rollo_tomassi

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1402
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1639 στις: Αύγουστος 28, 2017, 12:53:12 πμ »
Λοιπόν, τα πράγματα είναι απλά. Προσωπική εκτίμηση και καμία άλλη πληροφορία.
Δεν είναι σίγουροι ούτε στο υπουργείο αν θα δώσουν τελικά τα κενά (ή και λιγότερα) σε αποσπάσεις.
Αυτό που είναι όμως σίγουροι ότι θέλουν να κάνουν είναι να συμπληρώσουν όλοι οι οργανικά ανήκοντες σε Βθμιες αστικών κέντρων το ωράριό τους. Επειδή οι σύλλογοι (μονίμων-αναπληρωτών) ΠΕ02 πιέζουν οι ξενόγλωσσοι να μην παίρνουν ιστορία, επειδή οι σύλλογοι (μονίμων-αναπληρωτών) ΠΕ03 πιέζουν οι πληροφορικοί να μην παίρνουν Μαθηματικά (μιλάμε για κενές ώρες) , για το λόγο αυτό, στις περιοχές αυτές που υπάρχει έντονο θέμα, αποφάσισαν να αφήσουν τα κενά στην Αθμια προκειμένου να συμπληρώσουν εκεί οι Βθμιοι των κοινών ειδικοτήτων και όχι με Β αναθέσεις. Όμως εν τέλει αυτό θα αποβεί εις βάρος του κρατικού προϋπολογισμού από τη στιγμή που ο αναπληρωτής της Βθμιας που θα χρειαστεί (για τις β αναθέσεις που δεν κάνουν οι κοινές ειδικότητες) θα είναι κρατικού, αντί για ΕΣΠΑ στην Αθμια.
Βέβαια πιέσεις μπορεί να έχουν ασκήσει και οι αναπληρωτές στο να έχουν κενά σε αστικά κέντρα, ειδικά από τη στιγμή που μειώθηκε ο μισθός τους με το νέο νέο μισθολόγιο. Το σενάριο αυτό διευκολύνει το υπουργείο οικονομικά καθώς οι αναπληρωτές Αθμιας είναι ΕΣΠΑ, αντί για κρατικού που θα ήταν αν έμεναν κενά στην επαρχία-νησιά στις κενές ειδικότητες στη Βθμια.
Με λίγα λόγια η νομοθετική βαβέλ των υπηρεσιακών μεταβολών των εκπαιδευτικών, κάθε χρόνο, οδηγεί σε διαφορετικές ατραπούς ανάλογα με τις πιέσεις που θα ασκηθούν ένθεν-ένθεν.
Και δεν πειράζει, ας μείνουν κάποιοι εκπαιδευτικοί για 11ο-12ο-13ο-14ο χρόνο σε νησί-κατσάβραχο.

Αποσυνδεδεμένος Patreas

  • Συνδρομητής
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2001
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1640 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:09:29 πμ »
@rollo_tomassi
Κανείς δεν μπορεί να αποτρέψει το Σύλλογο Διδασκόντων ενός σχολείου να λάβει υπόψη του και τις Β' Αναθέσεις κατά τη συνεδρίαση της 1ης Σεπτεμβρίου. Οπότε δεν μπορεί να πας π.χ. τον Ξενόγλωσσο στην Πρωτοβάθμια, αφού θα έχει καλύψει το ωράριό του στο σχολείο της Δευτεροβάθμιας (με 1η&2η ειδικότητα και Α&Β Αναθέσεις).

Αυτό που περιγράφεις θα μπορούσε να επιτευχθεί μόνο ως εξής: οι Β Αναθέσεις σε κοινές ειδικότητες να μετακινηθούν σε Γ Αναθέσεις που ενεργοποιούνται μετά την 30η Σεπτεμβρίου. Ποιος να το σκεφθεί και ποιος να το υλοποιήσει...

Αποσυνδεδεμένος jfk1976

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 249
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1641 στις: Αύγουστος 28, 2017, 01:15:42 πμ »
Ίσως η λύση είναι η μετάταξη σε διοικητική θέση. Πολλοί γνωστοί μου βρήκαν θέση κοντά στο σπίτι τους

Τη μετάθεση τη θεωρούμε άπιαστο όνειρο εδώ και πολλά χρόνια, πλέον απομακρύνθηκε επικίνδυνα και η ελπίδα της απόσπασης. Με κλεισμένες περιοχές, με κενά κλειδωμένα για χ,ψ λόγους. Η Αττική έγινε άβατο για τις κοινές ειδικότητες. Πιο εύκολα πάω Άγιο Όρος παρά κοντά στο σπίτι μου.
Το να θεωρώ πολυτέλεια το να ζήσω μαζί με την οικογένειά μου στο σπίτι μου με ξεπερνάει.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 22:56:47 »

Αποσυνδεδεμένος joanspil

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1642 στις: Αύγουστος 28, 2017, 07:57:29 πμ »
Ίσως η λύση είναι η μετάταξη σε διοικητική θέση. Πολλοί γνωστοί μου βρήκαν θέση κοντά στο σπίτι τους
Δεν είναι καθόλου εύκολο ούτε αυτό πλέον.. Είμαστε πάνω από 1000 με αποδέσμευση που περιμένουμε με ελάχιστες πιθανότητες και λόγο κινητικότητας

Αποσυνδεδεμένος ΑΡΧΑΓΓΕΛΟΣ

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 689
    • Προφίλ
ΑΓΡΙΝΙΟ vs ναυπακτοσ
« Απάντηση #1643 στις: Αύγουστος 28, 2017, 09:27:40 πμ »
μεταξύ των δύο αυτών πόλεων, ποια είναι τα θετικά και ποια τα αρνητικά τους στη διαμονή , στην εύρεση κατοικίας αλλά και στην εν γένει ζωή σε αυτές;
 

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1644 στις: Αύγουστος 28, 2017, 09:52:51 πμ »
Με ευκαιρία αυτή την ανάρτηση νσταση μπορείς να κάνεις για οτιδήποτε.
Αν δούμε τις συνεδριάσεις ενστάσεις υπάρχουν για μεταθέσεις, για αποσπάσεις, για μοριοδότηση.
Αλλες τις εγκρίνουν και άλλες όχι.
Τώρα σε αυτές χωρίς τα πλεονάσματα και τα κενά των ΠΥΣΔΕ ποια θα είναι η τύχη της ένστασης.
Δεν διαφωνώ με το να κάνει κάποιος απλά αναφέρω πως δεν μπορεί να βασίζεται στη δικαίωση του.

Να σε διορθώσω λίγο: Αν και ενστάσεις υπάρχουν για όλλες τις διαδικασίες, δεν είναι "άλλες τις εγκρίνουν και άλλες όχι" μερικές δεν φτάνουν καν στο ΚΥΣΔΕ αν κριθεί ότι δεν έχουν βάση. Δηλαδή μια ένσταση του τύπου "Ενίσταμαι για τις αποσπάσεις επειδή ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλα κενά και θα μπορούσα να έχω πάρει" δεν νομίζω ότι θα συζητηθεί ποτέ στο ΚΥΣΔΕ.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1645 στις: Αύγουστος 28, 2017, 09:54:56 πμ »
Ενώ βγαίνει το γρανάζι στο ιστορικό αιτήσεων, δε μου επιτρέπεται να διαλέξω από του μενού που εμφανίζεται (ένσταση, επανεξέταση κλπ). Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

@escozul Όταν δεν παίρνει κάποιος απόσπαση και πάει αναπληρωτής εκεί σε 1 βδομάδα νομίζω ότι έχει βάση η ένσταση.

Αποσυνδεδεμένος escozul

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 259
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1646 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:01:13 πμ »
Όταν δεν παίρνει κάποιος απόσπαση και πάει αναπληρωτής εκεί σε 1 βδομάδα νομίζω ότι έχει βάση η ένσταση.

Φυσικά και έχει. Αλλά νομίζω ότι η προθεσμία των ενστάσεων που είναι συνήθως 3 μέρες μετά την ανακοίνωση μιας απόφασης, συνήθως λήγει πριν την ανακοίνωση της τοποθέτησης των αναπληρωτών.

Σε κάθε περίπτωση προσωπικά με ενστάσεις ταλαιπωρούμουν πέρισι μέχρι τα Χριστούγεννα και τελικά η τελευταία δεν εξετάστηκε ποτέ... Τελικά, παρ' όλες τις διαβεβαιώσεις των αιρετών κάθησα και το "έφαγα" πέρισι.  :-\

Αποσυνδεδεμένος chess

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 118
  • Μην πυροβολείτε τον πιανίστα!
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1647 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:18:06 πμ »
Ενώ βγαίνει το γρανάζι στο ιστορικό αιτήσεων, δε μου επιτρέπεται να διαλέξω από του μενού που εμφανίζεται (ένσταση, επανεξέταση κλπ). Έχει κανείς άλλος το ίδιο πρόβλημα;

@escozul Όταν δεν παίρνει κάποιος απόσπαση και πάει αναπληρωτής εκεί σε 1 βδομάδα νομίζω ότι έχει βάση η ένσταση.
προφανώς το ίδιο γίνεται σε όλους, και σε μένα. δεν σε αφήνει να κάνει τίποτα στην αίτηση.
θα πρέπει να βγει ανακοίνωση από το υπουργείο και να δίνει το δικαίωμα για ηλεκτρονική επαναξέταση/ένσταση  με ημερομηνίες κτλ.
αυτό δεν περιμένουμε; θα γίνει, μαθαίνει κάποιος κάτι;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1648 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:28:36 πμ »
Να σε διορθώσω λίγο: Αν και ενστάσεις υπάρχουν για όλλες τις διαδικασίες, δεν είναι "άλλες τις εγκρίνουν και άλλες όχι" μερικές δεν φτάνουν καν στο ΚΥΣΔΕ αν κριθεί ότι δεν έχουν βάση. Δηλαδή μια ένσταση του τύπου "Ενίσταμαι για τις αποσπάσεις επειδή ξέρω ότι υπάρχουν κι άλλα κενά και θα μπορούσα να έχω πάρει" δεν νομίζω ότι θα συζητηθεί ποτέ στο ΚΥΣΔΕ.

Σωστός. Ουσιαστικά στο δεν εγκρίνουν συμπεριέλαβα και αυτές που δεν φτάνουν καν προς συζήτηση

προφανώς το ίδιο γίνεται σε όλους, και σε μένα. δεν σε αφήνει να κάνει τίποτα στην αίτηση.
θα πρέπει να βγει ανακοίνωση από το υπουργείο και να δίνει το δικαίωμα για ηλεκτρονική επαναξέταση/ένσταση  με ημερομηνίες κτλ.
αυτό δεν περιμένουμε; θα γίνει, μαθαίνει κάποιος κάτι;


Ναι χωρίς ανακοίνωση δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Πάντως σήμερα μάλλον η μέρα είναι νεκρή.

https://www.esos.gr/arthra/52353/sto-ypoyrgiko-symvoylio-ta-themata-paideias
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2017, 10:31:38 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος karpe

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 136
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1649 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:31:47 πμ »
Μιλησε κανεις με υπουργειο; πηρε κανεις εστω κ καποια σαχλη απαντηση;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1650 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:41:42 πμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 28, 2017, 10:52:28 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος mariav

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 359
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ03
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #1651 στις: Αύγουστος 28, 2017, 10:50:05 πμ »
Καλημέρα,

οι αποσπάσεις για ΑΕΙ πότε θα βγούνε; Ξἐρει κανείς τίποτα;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159859
  • Σύνολο θεμάτων: 19213
  • Σε σύνδεση σήμερα: 774
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 18
Επισκέπτες: 633
Σύνολο: 651

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.114 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.