*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510416 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GLNS

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 155
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #742 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:37:51 μμ »
Τροποποίηση κάνεις και αν δεν έχεις πάρει απόσπαση και θες να αλλάξεις περιοχές. Η τροποποίηση δεν αρκεί. Πρέπει να πατήσεις και επανεξέταση σε κάθε περίπτωση.
Την ίδια απορία έχω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ''σωστή'', επιχειρηματολογημένη απάντηση αυτή τη στιγμή.Όσοι κάναμε αίτηση αλλά δεν πήραμε απόσπαση τώρα στην α' φάση, τι επιλέγουμε από το μενού του Ο.Π.Σ.Υ.Δ...οεο;
Επιλογή για ''νέα αίτηση'' δεν υπάρχει άρα επιλέγουμε είτε επανεξέταση είτε τροποποίηση περιοχών προτίμησης.Ή μήπως και τα δύο;;Και αν επιλέξουμε επανεξέταση ζητάει αιτιολογία...εκεί τι γράφουμε;  ::)

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:42:37 »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #743 στις: Ιούλιος 21, 2017, 10:51:26 μμ »
Την ίδια απορία έχω και εγώ αλλά δεν ξέρω αν υπάρχει κάποια ''σωστή'', επιχειρηματολογημένη απάντηση αυτή τη στιγμή.Όσοι κάναμε αίτηση αλλά δεν πήραμε απόσπαση τώρα στην α' φάση, τι επιλέγουμε από το μενού του Ο.Π.Σ.Υ.Δ...οεο;
Επιλογή για ''νέα αίτηση'' δεν υπάρχει άρα επιλέγουμε είτε επανεξέταση είτε τροποποίηση περιοχών προτίμησης.Ή μήπως και τα δύο;;Και αν επιλέξουμε επανεξέταση ζητάει αιτιολογία...εκεί τι γράφουμε;  ::)

Λεωνίδα νομίζω ότι οι επιλογές που αναφερει και με τη σειρα μάλιστα πρωτα τροποποίηση περιοχών και μετά επανεξέταση ο Μάκης βγάζουν νόημα.
Για αιτιολογία φαντάζομαι θα γράψουμε επανεξέταση λόγω μη ικανοποίησης της προηγούμενης αίτησης μου σε προγενέστερη φάση.
Σε κάθε περίπτωση νομίζω στο ΟΠΣΥΔ υπάρχει ένα mail. Καλό θα ήταν να απευθυνθείς και εκεί.

Βρήκα και αυτό πάντως από πέρσι

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/opsyd-aitisi-enstasi-epanexetasis-pos-tin-ypovaloyme

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 21, 2017, 11:03:23 μμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4129
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #744 στις: Ιούλιος 22, 2017, 12:55:54 πμ »
Από αυτές που κάποιος παραπάνω έγραψε ότι δεν έχει λόγο ο υπουργός παιδείας:
https://www.esos.gr/arthra/51881/apospasi-ekpaideytikoy-sto-grafeio-toy-antiproedroy-tis-kyvernisis
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #745 στις: Ιούλιος 22, 2017, 07:41:03 πμ »
Το ότι προηγήθηκαν οι αποσπάσεις στα σχολεία νομίζω ότι είναι βούτυρο στο ψωμί των εκπαιδευτικών. Η αίτηση για φορείς είναι βεβιασμένη για να αυξήσει κάποιος την πιθανότητα να πάρει απόσπαση. Σχεδόν κανείς δε θέλει να πάει σε γραφείο, αλλά αναγκάζεται για να είναι κοντά στο σπίτι του. Όταν βγουν οι φορείς, όσοι πήραν σε σχολεία θα κάτσουν στ'αβγα τους. Κι έτσι ικανοποιείς και τους πορτοσαλτηδες που επιτέλους μειώνεις τις αποσπάσεις στα γραφεία.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2017, 07:42:46 πμ από real »
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 07:42:37 »

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #746 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:16:23 πμ »
Οι προτοσάλτιδες δεν ενδιαφέρονται αν γίνονται αποσπάσεις σε γραφεία ή σχολεία. Τους νοίαζει μόνο να ακούγονται αποσπάσεις. Οι άνθρωποι τέτοιου είδους (έχουν πολλές φορές στραφεί εναντίον μας) δεν έχουν την νοητική ικανότητα να καταλάβουν τι είναι απόσπαση και με ποιο τρόπο λειτουργούν. θα πούνε "αδειάζει η επαρχία από καθηγητές" και άλλα τέτοια.

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #747 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:18:57 πμ »
Το ότι προηγήθηκαν οι αποσπάσεις στα σχολεία νομίζω ότι είναι βούτυρο στο ψωμί των εκπαιδευτικών. Η αίτηση για φορείς είναι βεβιασμένη για να αυξήσει κάποιος την πιθανότητα να πάρει απόσπαση. Σχεδόν κανείς δε θέλει να πάει σε γραφείο, αλλά αναγκάζεται για να είναι κοντά στο σπίτι του. Όταν βγουν οι φορείς, όσοι πήραν σε σχολεία θα κάτσουν στ'αβγα τους. Κι έτσι ικανοποιείς και τους πορτοσαλτηδες που επιτέλους μειώνεις τις αποσπάσεις στα γραφεία.

Αυτή είναι η μία όψη του νομίσματος. Η άλλη είναι ότι τραβάς στους φορείς ειδικότητες που δεν υπάρχουν πολλά κενά στη βαθμίδα τους. Οπότε με αυτόν τον τρόπο δημιουργείς περισσότερα κενά για αυτούς ώστε να ικανοποιήσεις περισσότερες αιτήσεις αποσπάσεων σε Β φάση...Αλλος ένας λόγος λοιπόν που ίσως να μην "επρεπε" να προσμετρηθούν τα κενά της Αβθμιας. Γι αυτό και είπα χθες πως οι αποσπάσεις στην ΚΥ γίνονται κυρίως από συγκεκριμένες ειδικότητες. Φανταστείτε να μην είχαν βγει οι αποσπάσεις σε Δ/νσεις και σε ΙΕΚ τι θα γινόταν σε αυτές τις ειδικότητες....
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2017, 09:22:00 πμ από guestteacher »

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #748 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:31:00 πμ »
Το γιατί δεν έγινε όπως έπρεπε με απασχολεί. Προσπαθώ να πιαστώ από κάπου. Με ενοχλεί και με τρελαίνει που ακόμα δεν έχω απάντηση.
Just be real!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #749 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:36:32 πμ »
Το γιατί δεν έγινε όπως έπρεπε με απασχολεί. Προσπαθώ να πιαστώ από κάπου. Με ενοχλεί και με τρελαίνει που ακόμα δεν έχω απάντηση.

Οταν ευθύνεται ένας (όχι οπωσδήποτε άτομο) λέγεται ενοχή και αποκαλύπτεται.
Οταν είναι όλοι συνεννοημένοι λέγεται συγκάλυψη και επικρατεί ομερτά.
Μην σε απασχολεί λοιπόν (αν και για όλους μας η αναμονή είναι θάνατος) και να εύχεσαι τα ποσοστά ικανοποίησης από 45% να φτάσουν 70-75%. Μην σου πω και παραπάνω γιατί και πέρσι το 75% περίπου ήταν στην Α φάση μετά στη Β προφανώς αυξήθηκε....

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #750 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:49:46 πμ »
Αυτό σου λέω. Ότι μου έμειναν οι ευχές, άρα βρισκόμαστε στο έλεος κάποιων. Επίσης η ανακοίνωση του Κορδή του τύπου πρέπει να γίνει β φάση και να συνυπολογιστούν τα κενά της α/θμιας, δε μου αρέσει καθόλου. Κι αυτός ευχές κάνει! Βέβαια πιστεύω ότι ξέρει τι θα γίνει και θέλει να φανεί υπερασπιστής μας.
Just be real!

Αποσυνδεδεμένος platonas

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 685
  • Φύλο: Άντρας
  • δεν είμαστε όλοι το ίδιο στην εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #751 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:56:50 πμ »
Οι αιρετοι είναι απαράδεκτοι. Επρεπε να ενημερώσουν και να ψάξουν το "γιατί" 'εγινε αυτό εφέτος. Μήπως ξέρει κανείς με ποιο τρόπο μπορούμε να κάουμε ανάρτηση στην Α/Β;

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #752 στις: Ιούλιος 22, 2017, 09:59:29 πμ »
Αυτό σου λέω. Ότι μου έμειναν οι ευχές, άρα βρισκόμαστε στο έλεος κάποιων. Επίσης η ανακοίνωση του Κορδή του τύπου πρέπει να γίνει β φάση και να συνυπολογιστούν τα κενά της α/θμιας, δε μου αρέσει καθόλου. Κι αυτός ευχές κάνει! Βέβαια πιστεύω ότι ξέρει τι θα γίνει και θέλει να φανεί υπερασπιστής μας.

Ψυχραιμία.
Ο Συνδικαλισμός γενικά τα τελευταία χρόνια περνά παντού κρίση. Αν δε ανήκει παραταξιακά και στην Κυβέρνηση τότε ένα χαρτί έχεις. Οτι δίνεις μάχες, ότι εκμεταλλεύεσαι τις γνωριμίες στο κόμμα για να πιέζεις καταστάσεις κ.τ.λ. Ετσι εξασφαλίζεις τουλάχιστον την επανεκλογή σου....

Κοίτα το περσινό

http://www.alfavita.gr/arthron/ekpaideysi/enimerosi-opsyd-gia-ekpaideytikoys-pe-kai-de-prokeimenoy-na-ypovaloyn-nees

Τους έλεγε μέχρι 17/8 για να προλάβει πριν την 1/9 να είναι όλα έτοιμα....

Αν δεν θέλει να κάνει Β Φάση (που δεν παίζει) τότε γιατί να δώσει ακόμα και σε αυτούς που πήραν απόσπαση το δικαίωμα τροποποίησης? Το έχει κάνει ποτέ αυτό π.χ. στις μεταθέσεις που είναι μπαμ και έξω?

Αποσυνδεδεμένος real

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 491
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #753 στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:15:10 πμ »
β φάση σίγουρα θα κάνει. Από πυσδε-πυσπε δεν ξέρω τι θα γίνει και γιατί δεν το έκανε στην α φάση. Η σκοπιμότητα που κρύβεται με κάνει να είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.
Just be real!

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #754 στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:27:41 πμ »
β φάση σίγουρα θα κάνει. Από πυσδε-πυσπε δεν ξέρω τι θα γίνει και γιατί δεν το έκανε στην α φάση. Η σκοπιμότητα που κρύβεται με κάνει να είμαι σε αναμμένα κάρβουνα.

Κοίτα επειδή απάντηση δεν πιστεύω πως θα πάρουμε θέλω να πιστεύω ότι σκόπιμα η αβθμια δεν δίνει κενά αν δεν ικανοποιηθούν οι αποσπάσεις σε φορείς (οι δικές της).
Ακόμα και να τα δίνει είναι αλλο πράγμα να δώσει 3 κενά σε μια περιοχή ενώ είναι π.χ. 5.
Αυτό για τις κοινές ειδικότητες δημιουργεί τεράστιο θέμα μιας και δηλώνουμε 5 περιοχές.
Επειδή οι αποσπάσεις είναι αλυσιδωτές δηλαδή ένας που φεύγει από μια περιοχή τραβιέται ένας άλλος (εκτός αν είναι υπερκορεσμένη) τότε ουσιαστικά οι αποσπάσεις των κοινων ειδικοτήτων θα μπορούσαν θα είχαν γίνει σε αλλα ντ αλλων κενά.
Τότε ή θα έκανε το περσινό δηλαδή εκεί που πήγατε στην Α φάση εκεί θα κάτσετε (πράγμα το οποίο είναι άδικο) ή θα έπρεπε όπως τώρα να δώσει το δικαίωμα τροποποίησης με κίνδυνο να πρέπει να γίνουν τεράστιες αλλαγές τοποθετήσεων από την Α φάση στη Β....κοινώς μπάχαλο δηλαδή.

Αποσυνδεδεμένος sunday

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 617
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #755 στις: Ιούλιος 22, 2017, 10:30:46 πμ »
Οι αιρετοι είναι απαράδεκτοι. Επρεπε να ενημερώσουν και να ψάξουν το "γιατί" 'εγινε αυτό εφέτος. Μήπως ξέρει κανείς με ποιο τρόπο μπορούμε να κάουμε ανάρτηση στην Α/Β;

Εσύ πιστεύεις ότι οι αιρετοί δεν γνωρίζουν τι συμβαίνει ακριβώς; Σίγουρα γνωρίζουν, απλά ως γνήσιοι συνδικαλιστές κάνουν την "πάπια", για να ικανοποιούν και τις δύο πλευρές, και την πολιτική ηγεσία και τους ταλαίπωρους εκπαιδευτικούς. Γνωστή τακτική...

Μόνο ξέρουν τις γνωστές φανφάρες για να μας παραπλανούν και να το παίζουν ότι είναι στο πλευρό μας: "Αποσπάσεις για όλους", "να μην υπολογιστούν οι κατα προτεραιότητα στα κενά", φυσικά  με την καθιερωμένη καταψήφιση των κενών, ενώ ξέρουν ότι δεν πρόκειται ποτε να υλοποιηθούν όλα αυτά...
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 22, 2017, 10:38:30 πμ από teacher_ »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 514
Σύνολο: 518

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.093 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.