*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510348 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος apinf

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 156
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2030 στις: Αύγουστος 30, 2017, 05:51:20 μμ »
Οκ. Κανένας δε θέλει να παρασύρει κανέναν...ελπίζω να βγάλει άκρη ο/η συνάδελφος και όποιος άλλος έχει θέμα...καλή συνέχεια!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:49:37 »

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2031 στις: Αύγουστος 30, 2017, 05:52:22 μμ »
εγω εθιξα το θεμα γιατι μου ειπαν απο την οργανικη μου οτι δεν με αποδεσμευουν.και ολη μερα ψαχνω να βρω ακρη....

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2032 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:08:45 μμ »
Για να μην δημιουργηθει παρεξηγήση εγώ πήρα απόσπαση με τη πρώτη φάση .Το ανακοινωτηριο μου έγραφε στην τελευταία παράγραφο ότι δεν αποδεσμευομαι αν δεν καλυφθούν οι ανάγκες της σχολικής μονάδας .Πήρα σήμερα τηλ στη Διεύθυνση οργανικής και τους ρώτησα και η απάντηση τους ήταν ότι ο Διευθυντής Εκπαίδευσης αποδεσμεύει μόνο την πρώτη φάση γιατί μετά τη α φάση η Περιφερειακή Ενότητα είναι στο σύνολο της ελλειμματική στον κλάδο μου .Σε καμία περίπτωση δεν προτρέπω τους συναδέλφους να έρθουν σε επικοινωνία από μόνοι τους για να το ρωτήσουν ανοιγοντας τους ασκούς του Αιόλου αλλά αναφερθηκα στη περίπτωση του εκπαιδευτικού που η ίδια η Διεύθυνση επικοινωσε μαζί της
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 06:36:10 μμ από dreaming »

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2033 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:25:34 μμ »
Επειδή κάποιοι επικαλέστηκαν τον 3848/2010 άρθρο 31 της Διαμαντοπούλου που όντως αναφέρεται στην απόφαση και λέει: Απόφαση  απόσπασης  δεν  εκτελείται  πριν  καλυφθούν  οι
λειτουργικές ανάγκες της σχολικής μονάδας  από την ο
ποία
αποσπάται ο εκπαιδευτικός.

να υπενθυμίσω ότι 29/8 που βγήκε η απόφαση οι σχολικές μονάδες είναι κλειστές σε όλη τη χώρα, επομένως δεν έχουν καμία λειτουργική ανάγκη, γι' αυτό πηγαίνετε όπου σας λέει η απόφαση οι αποσπασμένοι χωρίς πολλά πολλά. Όποτε έχει βγει απόφαση μετά το άνοιγμα των σχολείων όπου έχουν μοιραστεί ώρες και υπάρχουν λειτουργικές ανάγκες τότε η εκάστοτε υπουργική απόσπαση το γράφει ότι πρέπει πρώτα να καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:49:37 »

Αποσυνδεδεμένος jg

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 269
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2034 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:28:03 μμ »
Διίστανται οι απόψεις. Εγώ θα πρότεινα τηλ. στο υπουργείο.

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2035 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:34:05 μμ »
Λοιπον επειδη εγω ανοιξα το θεμα...καταφερα και μιλησα με τον περιφερειακ διευθυντη εκαπιδευσης.με διαβεβαιωσε οτι αυτο που μου ζητουν ειναι παρανομο και ανυποστατο διοτι η αποσπαση μου βγηκε πριν τις 1.09.Αυτα...

Αποσυνδεδεμένος dreaming

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 441
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2036 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:40:52 μμ »
Διίστανται οι απόψεις. Εγώ θα πρότεινα τηλ. στο υπουργείο.
Λειτουργικές ανάγκες υφίστανται στις σχολικές μονάδες από τη στιγμή που όλα τα ΠΥΣΔΕ της χώρας συνεδριάζουν για να τοποθετήσουν τους λειτουργικά υπεράριθμους και  σε διάθεση πριν τις 1 /09/2017 σύμφωνα με το χρονοδιάγραμμα του ΥΠΠΕΘ

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2037 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:45:38 μμ »
Λοιπον επειδη εγω ανοιξα το θεμα...καταφερα και μιλησα με τον περιφερειακ διευθυντη εκαπιδευσης.με διαβεβαιωσε οτι αυτο που μου ζητουν ειναι παρανομο και ανυποστατο διοτι η αποσπαση μου βγηκε πριν τις 1.09.Αυτα...

Εννοείται!
Οταν το πρωι είπες ότι οκ για σας αλλά τους ΠΕ08 τους κρατάω ήταν αστεία τα πράγματα.
Επίσης υπάρχει και ένα εργαλείο που λέγεται myschool.
Αν εσύ φαίνεσαι εκεί που ανήκεις και όχι αποσπαστείς πως θα ζητήσει ο "οργανικός" κενά για αναπληρωτές?
Μέχρι πέρσι εξάλλου ήταν οι επαναλαηπτικές εξετάσεις φέτος τι να σε κάνει μέχρι τουλάχιστον τις 11/9?
Εξάλλου οι πρωτες προσλήψεις αναπληρωτών θα προκύψουν πριν τις 11/9. Οσο για το περικοπές μισθών...συγγνώμη απαγορεύεται να αρρωστήσω? Οι Δ/ντες εκπαίδευσης γινήκαν και γιατροί?
 Συγγνώμη κιόλας δεν τα βγάζω για να τα δίνω σε ταξίδια και ενοίκια για καπρίτσια Δ/ντων.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 30, 2017, 06:48:16 μμ από guestteacher »

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2038 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:51:57 μμ »
Βγήκαν αποσπάσεις για φορείς.
Υπολογίστε τις στα πιθανά κενά.

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2039 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:53:19 μμ »
χρονια τωρα με τους ανθρωπους αυτης της δδε δεν βγαζω ακρη..δεν ειναι το πρωτο χουνερι που μας κανουν....αλλα αολα εχουν ενα οριο...οταν του ανεφερα οτι θα καλυφθουν με αναπληρωτες τα κενα μου ειπε οτι για να δηλωσει κενο πρεπει να φανει το κενο.....!!!!οτι να ναι δηλαδ,αφηστε που η σχολικη μου μοναδα καταργηθηκε το 2010 και εχω εικονικη οργανικη.....οχι αλλο καρβουνο

guestteacher

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2040 στις: Αύγουστος 30, 2017, 06:59:13 μμ »
Και να ξεκαθαρίσω κάτι που ανέφερα για να κρατάτε την ταυτότητα ιδιωτική
Δεν εννοούσα το pde και τα παιδιά που το διαχειρίζονται.
Εννοούσα κακοπροαίρετους που μπορούν να διαβαζουν ακόμα και ως επισκέπτες ειδικότητες και περιοχές και να οδηγούνται σε αποκαλύψεις.

Αποσυνδεδεμένος mariaor

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 117
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2041 στις: Αύγουστος 30, 2017, 07:02:11 μμ »
σας ευχαριστω ολους...ρωτωντας πας στην πολη!και αυτο το φορουμ υπαρχει για να ρωταμε , να μαθαινουμε, να ενημερωνουμε...

Αποσυνδεδεμένος dragadroun

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 362
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2042 στις: Αύγουστος 30, 2017, 07:06:07 μμ »
Ε εντάξει νομίζω ότι αφού ακόμα και ο περιφερειακός συνηγορεί στο αυτονόητο δεν έχεις λόγο να το ψάξεις περαιτέρω.

Αποσυνδεδεμένος edesta

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 354
  • Έκπληξη
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2043 στις: Αύγουστος 30, 2017, 07:19:18 μμ »
Επειδή η κοινή γραμμή είναι ότι υπάρχει άμεση αποδέσμευση πριν τη 1η Σεπ, δεν υπάρχει πρόβλημα. Ακόμη και το ίδιο το Υπουργείο διαχωρίζει τη θέση ανάλογα με το πότε βγαίνουν οι αποσπάσεις. Θα ήθελα να κάνω μερικές επισημάνσεις σχετικά με τις αποσπάσεις.

1. Έχουν προβλεφθεί 24000 θέσεις για τους αναπληρωτές. Αριθμός πολύ μεγάλος που δείχνει ότι οι αναπληρωτές αναπληρώνουν τους εαυτούς τους καθώς χρειάζονται μόνιμοι διορισμοί. Τα "οργανικά" κενά που υπάρχουν δεν τα δίνουν ούτε για μεταθέσεις-μετατάξεις. Η αναλογία 1 προς 5 εφαρμόζεται μόνο στο Παιδείας.
2. Τα κενά είναι τόσα πολλά που είναι παράλογο να μην ικανοποιούνται σχεδόν όλες οι αποσπάσεις. Δηλαδή θα μπορούσαν να υπολογίζουν και Β' αναθέσεις για να τα καλύψουν
3. Δεν υπάρχει συνυπηρέτηση μεταξύ εκπαιδευτικών. Ακόμη και σε περιπτώσεις στρατιωτικών το να πάει κάποιος σε νησιωτικό σύμπλεγμα, υπάρχει ο κίνδυνος ο/η εκπαιδευτικός να τοποθετηθεί σε άλλο νησί. Τι είδους συνυπηρέτησης είναι αυτή;
4. Στην φάση νούμερο 2,5 εμφανίστηκαν κενά που έδωσαν αποσπάσεις, προφανώς από τις διαμαρτυρίες που έγιναν. Δηλαδή τα κενά έχουν σχέση με το πόσο φωνάζει κανείς;

Μήπως θα έπρεπε να κινηθούμε δικαστικά; Ποιο είναι το σκεπτικό του νομοθέτη που προβλέπει συνυπηρέτηση στους στρατιωτικούς αλλά όχι στους εκπαιδευτικούς; Με ποιο σκεπτικό θα προσλάβουν αναπληρωτές εκεί που αρνούνται την απόσπαση;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159835
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 539
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 3
Επισκέπτες: 522
Σύνολο: 525

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.105 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.