*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 507630 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος perastikos_kav

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2181
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2226 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 05:57:40 μμ »
Συναδελφε ευχαριστουμε πολυ για την ερευνα
Το νουμερο δεν ειναι μεγαλο αλλα ειναι τουλαχιστον κατι
Η Ανατολικη Θεσσαλονικη εχει δωσει στοιχεια;

Δε γνωρίζω συνάδελφε. Αυτό το νούμερο το ξέρω θετικά και αφορά μόνο πρωϊνό κύκλο. Έκανα κι εγώ χθες αίτηση τοποθέτησης στο ΠΥΣΠΕ δυτικής Θεσσαλονίκης. Τα κενά που μας δώσανε ήταν 30 και ήμασταν 16 συνάδελφοι που κάναμε αίτηση. Δεν γνωρίζω πόσα σχολεία και για πόσες ώρες έχουν δηλώσει και πληροφορική στο ολοήμερο.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:55 »

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2227 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 06:37:26 μμ »
Δε γνωρίζω συνάδελφε. Αυτό το νούμερο το ξέρω θετικά και αφορά μόνο πρωϊνό κύκλο. Έκανα κι εγώ χθες αίτηση τοποθέτησης στο ΠΥΣΠΕ δυτικής Θεσσαλονίκης. Τα κενά που μας δώσανε ήταν 30 και ήμασταν 16 συνάδελφοι που κάναμε αίτηση. Δεν γνωρίζω πόσα σχολεία και για πόσες ώρες έχουν δηλώσει και πληροφορική στο ολοήμερο.
Κι εγώ απ΄οσο ξέρω, τα περισσότερα, αν όχι όλα τα δημοτικά της δυτικής Θεσσαλονίκης λειτουργούν χωρίς καθόλου ειδικότητες. Συγκεκριμένα στην Πληροφορική, το μόνο που άλλαξε σε σχέση με πέρυσι είναι οι 11 συνάδελφοι που διατέθηκαν από το ΠΥΣΔΕ Δυτικής Θεσσ.
Βάλε 14 κενά πρωινού, πρόσθεσε και πάρα πολλές ώρες στα ολοήμερα (που πλέον θα πάνε σε αναπληρωτές και αν) μαζί με τις έξτρα ώρες της σίτισης, το συμπέρασμα που βγαίνει είναι ότι αν ήθελαν ο υπουργός, οι συν αυτώ, ο περιφερειακός διευθυντής εκπαίδευσης Κεντρικής Μακεδονίας κλπ. θα είχαν δώσει κανονικά αποσπάσεις ΚΑΙ εγκαίρως τουλάχιστον σε όσους πλεονάζουν στην οργανική τους (άντε να πούμε 11 λιγότερες λόγω ΠΥΣΔΕ).
Αντ' αυτού έγιναν για πρώτη φορά φέτος όσα σοκαριστικά ξέρετε.
Τους ευχαριστούμε που σκέφτηκαν την υγεία μας και για να μην εισπνέουμε τα καυσαέρια της Θεσσαλονίκης, μας άφησαν στο καθαρό οξυγόνο της επαρχίας.
Όπως δεν θα ξεχάσουμε ποτέ το 2013, το 2016 με την κατάργηση των ΕΑΕΠ, έτσι δεν θα ξεχάσουμε και το 2017.
Κι αν πάμε να το ξεχάσουμε, όταν έρθει η κατάλληλη στιγμή θα το ξαναθυμηθούμε.

Υ.Γ Αλήθεια γιατί δεν έχει απολογηθεί/εξηγήσει κανείς γιατί έπρεπε να βγουν συμπληρωματικές στις 29/8 και δεν βγήκαν μαζί με τις υπόλοιπες περιφέρειες?

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2228 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 08:24:43 μμ »
Παιδιά, εμείς των κοινών ειδικοτήτων να ξεχάσουμε το ολοήμερο, οι περισσότερες Διευθύνσεις έκαναν τοποθετήσεις μόνο με πρωινό πρόγραμμα, και έδωσαν καμιά ώρα στο ολοήμερο μόνο για συμπλήρωση ωραρίου στον ήδη τοποθετημένο.

Να ξεχάσουμε επίσης (εκτός απροόπτου πάντα) και ΚΥΣΔΕ/ΚΥΣΠΕ για την επόμενη εβδομάδα, μιλήσαμε με αιρετούς, δεν έχει προγραμματιστεί κάτι.

@thanvot Εξαιρετική απορία, την ίδια είχα και εγώ, αλλά πρέπει να υπάρχει μια συγκεκριμένη ανατομική λεπτομέρεια (θου, Κύριε...) για τέτοιες απαντήσεις!
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2229 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 09:02:18 μμ »
Παιδιά, εμείς των κοινών ειδικοτήτων να ξεχάσουμε το ολοήμερο, οι περισσότερες Διευθύνσεις έκαναν τοποθετήσεις μόνο με πρωινό πρόγραμμα, και έδωσαν καμιά ώρα στο ολοήμερο μόνο για συμπλήρωση ωραρίου στον ήδη τοποθετημένο.


Έλα όμως που οι κοινές ειδικότητες προβλέπεται να διδάσκονται στο ολοήμερο!
Κατάφεραν ετσιθελικά και κατά παράβαση, να έχουν ολοήμερα μόνο με δασκάλους (που κι αυτοί είναι σε έλλειψη στη δυτ.Θεσσαλονίκη και κάνει ο περιφερειακός αποσπάσεις από τους γύρω νομούς)..
Και φυσικά κατάφεραν να έχουν αναπληρωτές που κοιμούνται στο δρόμο και εκκρεμούν ένα σωρό υπηρεσιακές μεταβολές!
Να δω πως θα λειτουργήσουν φέτος τα ολοήμερα και είμαι περίεργος για τις αντιδράσεις των γονέων...

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 21:01:55 »

Αποσυνδεδεμένος mariefrance

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 564
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2230 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 09:20:32 μμ »
Το ίδιο δεν είναι; η απόσπαση δημιουργεί λειτουργικό κενό που πρέπει να καλυφθεί από τον αντικαταστάτη του αποσπασμένου, μην παίζουμε με τις λέξεις.

Όχι δεν ειναι καθολου το ίδιο τυπικά
Η μετάταξη ειναι μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή ενώ η απόσπαση όχι
Ειναι υποχρεωμένος ο υπάλληλος να παρουσιαστεί στην καινούργια του θέση χωρις καμια αντικατάσταση
Όταν βγήκε η δικη μου μετάταξη παρουσιάστηκα κανονικά στη νέα μου θέση απλά τότε βγήκε μια εγκύκλιος που μας έδινε την επιλογή να παραμείνουμε στη θέση μας μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους
Εγώ έμεινα άλλοι συνάδελφοι όμως πήγαν κανονικά στη νέα τους θέση Μαρτη μες στη μέση της χρονιάς

Αποσυνδεδεμένος pygmaPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2231 στις: Σεπτέμβριος 15, 2017, 11:30:51 μμ »
Εγώ συνεχίζω να επιμένω, η ΟΛΜΕ ασχολήθηκε με το θέμα μας?
Απ'όσο διαβάζω, όχι.
Ασχολήθηκε με οτιδήποτε άλλο εκτός από εμάς (αναπληρωτές, νέο σύστημα εισαγωγής κλπ, κλπ).
ΕΥΓΕ!!!

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2232 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 12:33:07 πμ »
Εγώ συνεχίζω να επιμένω, η ΟΛΜΕ ασχολήθηκε με το θέμα μας?
Απ'όσο διαβάζω, όχι.
Ασχολήθηκε με οτιδήποτε άλλο εκτός από εμάς (αναπληρωτές, νέο σύστημα εισαγωγής κλπ, κλπ).
ΕΥΓΕ!!!

Είπαμε, ασχολήθηκε. Έκατσαν μισή ωρίτσα και βγάλανε ανακοίνωση. Διάβασέ την εδώ:

http://nekordis64.blogspot.gr/2017/09/blog-post_6.html

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2233 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 08:24:49 πμ »
Όχι δεν ειναι καθολου το ίδιο τυπικά
Η μετάταξη ειναι μόνιμη υπηρεσιακή μεταβολή ενώ η απόσπαση όχι
Ειναι υποχρεωμένος ο υπάλληλος να παρουσιαστεί στην καινούργια του θέση χωρις καμια αντικατάσταση
Όταν βγήκε η δικη μου μετάταξη παρουσιάστηκα κανονικά στη νέα μου θέση απλά τότε βγήκε μια εγκύκλιος που μας έδινε την επιλογή να παραμείνουμε στη θέση μας μέχρι τη λήξη του διδακτικού έτους
Εγώ έμεινα άλλοι συνάδελφοι όμως πήγαν κανονικά στη νέα τους θέση Μαρτη μες στη μέση της χρονιάς
Εγώ αναφέρθηκα στο νόμο Διαμαντοπούλου που αναφέρεται σε αποσπάσεις, δεν μίλησα για μετατάξεις, ούτε έγραψα ότι είναι το ίδιο τυπικά ::), εσύ που το διάβασες ότι το έγραψα; :-X
Το  "ίδιο δεν είναι"αναφερόταν προφανώς στην απάντηση του chess, να διαβάζουμε προσεκτικότερα τι γράφουν οι άλλοι και να μην τους ερμηνεύουμε κατά το δοκούν με βάση τη δική μας προσωπική εμπειρία..
Σωστό, για τις αποσπάσεις υπάρχει νόμος, για μετατάξεις όχι.
αν και είναι λίγο ασαφές έτσι; δεν λέει να έρθει ο αντικαταστάτης και μετά φεύγεις, λέει ότι πρώτα πρέπει να καλυφθούν οι λειτουργικές ανάγκες, οπότε καλή διάθεση να υπάρχει νομίζω. μακάρι κανένας να μην αντιμετωπίσει κάποιος πρόβλημα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2017, 08:29:45 πμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος pygmaPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2234 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 08:38:35 πμ »
Είπαμε, ασχολήθηκε. Έκατσαν μισή ωρίτσα και βγάλανε ανακοίνωση. Διάβασέ την εδώ:

http://nekordis64.blogspot.gr/2017/09/blog-post_6.html

Αυτό το έχω δει, όμως κάπου είχα διαβάσει ότι 14/09 η ΟΛΜΕ είχε συνάντηση με Γαβρόγλου αποκλειστικά  για τη γ' φάση αποσπάσεων και μάλιστα έλεγε ότι η ΟΛΜΕ δεν αφήνει το θέμα μας και μπλα, μπλα, μπλα ... απαντά δυναμικά.
Προφανώς μας γείωσαν...

Αποσυνδεδεμένος silkcut

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4128
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η γνώση είναι δύναμη και η σιωπή συνενοχή...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2235 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 09:01:30 πμ »
Συναντήθηκαν αλλά όχι αποκλειστικά για γ φάση αποσπάσεων  ;D ;D ;D.........
Είχαν συνάντηση για το Λύκειο και το νέο εξεταστικό σύστημα. Η επίσημη ανακοίνωση του υπουργείου:
http://www.minedu.gov.gr/news/30265-15-09-17-synantisi-tou-ypourgoy-paideias-erevnas-kai-thriskevmaton-kosta-gavroglou-me-ta-meli-tou-d-s-tis-olme
Η ΟΛΜΕ ζήτησε να γίνει και τρίτη φάση αποσπάσεων.
https://xenesglosses.eu/2017/09/stis-arches-oktovriou-metatakseis-ekpaideftikon-theseis-edip/
Στη συνάντηση αναφέρθηκαν και τα περί μετατάξεων και αποσπάσεων σε ΑΕΙ το 1ο δεκαήμερο του Οκτώβρη, σύμφωνα με τον πρόεδρο της ΟΛΜΕ πρώτα θα γίνουν οι μετατάξεις στις 10/10 και μετά θα ακολουθήσουν οι αποσπάσεις σε ΑΕΙ:
http://www.pde.gr/index.php?topic=33782.msg980133#msg980133
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 16, 2017, 01:25:34 μμ από silkcut »
Σήμερα μόνο οι ηλίθιοι κάνουν δικτατορίες με τανκς, από τη στιγμή που υπάρχει η τηλεόραση...
ΟΥΜΠΕΡΤΟ ΕΚΟ

Αποσυνδεδεμένος teaching

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 28
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2236 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 02:00:34 μμ »
Καλή εβδομάδα :)

Έχει κανεις/καμιά κάποια πληροφορία για αυτην την εβδομάδα?
Ή παραμένουμε στο σκοτάδι.?

Αποσυνδεδεμένος tzizzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2237 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 03:50:50 μμ »
Καλησπέρα και καλή εβδομάδα, η μόνη πληροφόρηση που έχω εγώ είναι οτι τα κενά θα δοθούν στις περιφέρειες την πέμπτη οπότε αν θέλουν μπορούν να τα βγάλουν την παρασκευή και απο βδομάδα να καλέσουν και αναπληρωτές, κανείς άλλος κανένα νέο?

Αποσυνδεδεμένος mary_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2238 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 07:12:38 μμ »
Δυστυχώς εμένα μου είπε συνάδελφος που μίλησε με κάποιους στο ΥΠΠΕΘ ότι πάμε για αρχές Οκτώβρη...

Αποσυνδεδεμένος tzizzzz

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 32
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2239 στις: Σεπτέμβριος 18, 2017, 09:38:25 μμ »
Μα ο Φασφαλης ειπε αυτη τη βδομαδα, ποιον οκτωβρη?και ποτε θα παρουν αναπληρωτες?

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158547
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 575
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 20
Επισκέπτες: 426
Σύνολο: 446

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.108 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.