*

Αποστολέας Θέμα: Αποσπάσεις 2017  (Αναγνώστηκε 510482 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος thanvot

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 87
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2366 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 04:33:07 μμ »
Mary_02, όπως ανέφερα και παραπάνω κι εγω γνωρίζω άτομα χωρίς πρόβλημα αλλά με βύσμα. Το θέμα είναι πως οκ, να κανουμε ενσταση. Τι να επικαλεστουμε όμως; Ότι τους γνωριζουμε και δεν έχουν προβλημα; Δυστυχώς αυτοί που εχω εγώ υπόψη μου, είναι τέτοια μεγαλα βύσματα που άνετα θα σου προσκομισουν αποδεικτικό-μαϊμού που θα αποδεικνύει το μεγάλο τους πρόβλημα..

Να επικαλεστείς, όπως κι εγώ ότι δεν προβλέπονται σε καμία εγκύκλιο ή νόμο αποσπάσεις για εξαιρετικά σοβαρούς λόγους. Οι λόγοι του καθενός αποτυπώνονται στα μόρια που έχει ο καθένας, είτε είναι κατά προτεραιότητα!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:16 »

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2367 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 04:48:31 μμ »
Συναδελφοι,δεν αρκει η προσωπικη ενσταση του καθενα μας. Ομαδικα πρεπει να κινηθουμε. Μια γραπτη καταγγελια  στην Ολμε,στους αιρετους Κυσδε,στα sites.τι λετε;
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

Αποσυνδεδεμένος stape

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 125
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 06
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2368 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 05:33:51 μμ »
Αγαπητοί συνάδελφοι,

Εννοείται ότι δεν πήρα απόσπαση. Επειδή όμως ΕΧΩ σοβαρότατο πρόβλημα υγείας, το οποίο όμως δεν απεικονίζεται πουθενά στις κείμενες διατάξεις, αποφάσισα να κινηθώ προσωπικά, ξεκινώντας με δημοσιοποίηση του θέματος. Και καθώς κάθε έννοια ιατρικού απορρήτου έχει καταστρατηγηθεί, απλά ρωτώ: έχω κάνει μεταμόσχευση στο ένα μάτι και είμαι σε λίστα αναμονής για μεταμόσχευση και στο άλλο, 600+ χιλιόμετρα μακριά από το νοσοκομείο και τον γιατρό μου. Τι ακριβώς πρέπει να κάνω για υπερασπιστώ τα δικαιώματά μου σε υγεία, σωματική ακεραιότητα και εργασία?

Μετά το επιτυχημένο μας υπόμνημα του Αυγούστου για το σωστό και το δίκαιο, κρατώ δυνάμεις για τον προσωπικό μου αγώνα. Αν ξεκινήσει πρωτοβουλία με πιθανότητες επιτυχίας, κι όχι μόνο να κάνουμε πλούσιο κάνα δικηγόρο, το συζητάμε. Καλή δύναμη σε όλους.
What might have been is an abstraction
Remaining a perpetual possibility
Only in a world of speculation.

T.S. Eliot - Burnt Norton (Four Quartets, 1936 / 1943)

Αποσυνδεδεμένος mary_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2369 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 05:52:22 μμ »
Προφανώς και μιλάμε για σοβαρή προσπάθεια και προφανώς και μια απλή καταγγελία δεν σημαίνει τίποτα. Προτείνω:
α) Καταγγελία που θα αποσταλεί με εξώδικη διαδικασία σε όλους τους εμπλεκόμενους (υπουργό και μέλη ΚΥΣΔΕ),
β) Ατομικές ενστάσεις για παραβίαση της εγκυκλίου και ταυτόχρονα (και το πιο σημαντικό)
γ) μηνύσεις για παράβαση καθήκοντος σε όλα τα μέλη του ΚΥΣΔΕ επειδή παραβίασαν εν γνώσει τους την κείμενη νομοθεσία και δεν πραγματοποίησαν αποσπάσεις με βάση την εγκύκλιο και τα υπάρχοντα κενά αλλά με βάση τις καινοφανείς "εξαιρετικά σοβαρές ανάγκες" (το λέω και εκνευρίζομαι!)
Μπορούμε να τα καταφέρουμε, αρκεί να το πιστέψουμε! Αρκεί να οργανωθούμε. Εγώ άμεσα θα το ψάξω και θα επανέλθω. Όποιος ενδιαφέρεται ή έχει καλύτερη ιδέα, ας το πει, να οργανωθούμε.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 12:19:16 »

Αποσυνδεδεμένος ela_tora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2370 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 05:57:05 μμ »
Ήρθαν έπειτα από τόση καθυστέρηση τα ονόματα (τους οποίους είχαν χάσει στο μέτρημα κάποιοι) και όντως ο κόσμος είναι μικρός...
Πολλά μπορούμε να πούμε για την όλη διαδικασία, τα ερωτηματικά για τις συμπληρωματικές, αλλά...
κανένας δεν θα στεναχωρεθεί για εμάς. Κάποιοι με ατομικό τρόπο τελικά δικαιώθηκαν κι ας μην πω παραπάνω.

Απορώ όμως αν τα δημοτικά θα μείνουν χωρίς ειδικότητες ή αν πάρουν αναπληρωτές. Οι ίδιοι αναπληρωτές θα μπορούσαν να είναι σε 1 μέρος της Β/μιας (και δεν είμαστε όλοι σε δυσπρόσιτα) και όχι σε 5-6 σχολεία σε διαφορετικά χωριά χωρίς συγκοινωνία.

Αποσυνδεδεμένος ela_tora

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 33
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2371 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 06:03:43 μμ »
Καλή δύναμη σε stape και υπόλοιπους

σ.σ. και άλλοι έχουμε προβλήματα (σωματικά). Πράγματι δεν αποτυπώνονται στις διατάξεις και πέρα από αυτό οι γιατροί κόβουν από εμάς ποσοστά και... δίνουν σε άλλους.

Αποσυνδεδεμένος pygmaPE19

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 56
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2372 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 06:20:11 μμ »
Συναδελφοι,δεν αρκει η προσωπικη ενσταση του καθενα μας. Ομαδικα πρεπει να κινηθουμε. Μια γραπτη καταγγελια  στην Ολμε,στους αιρετους Κυσδε,στα sites.τι λετε;

Συμφωνώ, ατομικά, έτσι όπως μας κατάντησαν, δεν έχουμε πια ελπίδες. Μόνο συλλογικά. Εξάλλου ποιος νοήμων άνθρωπος δεν θα καταλάβει τι παιχνίδι μας παίζει ο μουστακαλής και το επιτελείο του. Θα πρέπει, επιτέλους, η ΟΛΜΕ και οι αιρετοί μας να αντιδράσουν.
Σε τελική ανάλυση οφείλουν να μας εξηγήσουν γιατί η Υπουργάρα μας είναι κατά των αποσπάσεων.

Αποσυνδεδεμένος angela_p

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 217
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2373 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:07:37 μμ »
Εμένα παντως πέρα από όσα ανεκδιηγητα συμβαινουν εφέτος, φοβαμα και αγχωνομαι πολύ για το μελλον. Φοβάμαι πως ο τρέχων υπουργός απλως έκανε την αρχή μιας σειρας (πολλων?) ετών χωρίς αποσπασεις.Μακάρι να κανω λαθος...

Αποσυνδεδεμένος mary_02

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 15
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2374 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:17:19 μμ »
Ακριβώς αυτό. Για αυτό λέω ότι πρέπει να αντιδράσουμε μαζικά. Διαφορετικά θα επιστρέψουμε σε εποχές αλήστου μνήμης, όπου το μοναδικό προσόν για να πάρει κάποιος απόσπαση ήταν το βύσμα. Και τότε θα είναι πολύ αργά (αν δεν είναι ήδη).

Αποσυνδεδεμένος DONCORLEONE1

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 534
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2375 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:40:33 μμ »
Φανταζομαι οτι κατι αναλογο θα γινει και στις αποσπασεις πρωτοβαθμιας.Τα τηλεφωνα εχουν πεσει,τα ονοματα των βυσματων εχουν καθαρογραφει και πολυ απλα θα παρουν αποσπαση ανευ μοριων.Ποιος ρε γμτ κρινει για το ποιος κοινωνικος λογος υπερτερει του αλλου; Σε αυτο και μονο το ερωτημα ποιο δικαστηριο θα θα δωσει απαντησει αν κινηθουμε νομικα;

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2376 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 07:56:31 μμ »
Πού να'ναι τώρα ο (αποσπασμένος πια) Guestteacher να μας δώσει τα φώτα του;

Ααααα: Αυτός την "πήρε", δεν έχει λόγο πια να μπλέκεται (όπως και άλλοι ωρύοντες ως τέλη Αυγούστου).

1 ΜΟΝΟ:
Αυτοί είμαστε. Έεεεερχεται._

Αποσυνδεδεμένος die

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 729
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2377 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 08:40:54 μμ »
Πού να'ναι τώρα ο (αποσπασμένος πια) Guestteacher να μας δώσει τα φώτα του;

Ααααα: Αυτός την "πήρε", δεν έχει λόγο πια να μπλέκεται (όπως και άλλοι ωρύοντες ως τέλη Αυγούστου).

1 ΜΟΝΟ:
Αυτοί είμαστε. Έεεεερχεται._
Δεν ξερω για το συναδελφο που αναφερεις, αλλα τι σου προκαλει εντυπωση; οταν δεν υπαρχει αγωγη απο το σπιτι και στη συνεχεια το ιδιο το εκπαιδευτικο συστημα μαθαινει στον εφηβο μαθητη να διαχωριζει τα σημαντικα και τα ασημαντα, τα πρωτευοντα και τα δευτερευοντα συμφωνα με τις προτιμησεις του, πως περιμενουμε μετα αυτος να αλλαξει ως ενηλικας;

Αποσυνδεδεμένος sidharta

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 17
  • Φύλο: Άντρας
  • Όποιος μπορεί δημιουργεί, όποιος δε μπορεί ...
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2378 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:09:21 μμ »
Mary_02, όπως ανέφερα και παραπάνω κι εγω γνωρίζω άτομα χωρίς πρόβλημα αλλά με βύσμα. Το θέμα είναι πως οκ, να κανουμε ενσταση. Τι να επικαλεστουμε όμως; Ότι τους γνωριζουμε και δεν έχουν προβλημα; Δυστυχώς αυτοί που εχω εγώ υπόψη μου, είναι τέτοια μεγαλα βύσματα που άνετα θα σου προσκομισουν αποδεικτικό-μαϊμού που θα αποδεικνύει το μεγάλο τους πρόβλημα..

Ένσταση πρέπει να κάνουν όσοι έχουν περισσότερα μόρια από αυτούς που αποσπάστηκαν. Το αν έχουν πρόβλημα ή όχι δεν μας απασχολεί από τη στιγμή που δεν εμπίπτουν σε ειδικές κατηγορίες που παίρνουν απόσπαση κατά προτεραιότητα. Μας απασχολεί το αν παραβιάστηκε ή όχι η σειρά βάσει μορίων.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 04, 2017, 09:15:41 μμ από sidharta »
... διδάσκει.

Αποσυνδεδεμένος BOEMISSA

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Αποσπάσεις 2017
« Απάντηση #2379 στις: Οκτώβριος 04, 2017, 09:31:36 μμ »
Δηλαδή,τα βυσματα για ακομη μια φορά θα επικρατησουν. Η ενσταση θα πρεπει να γινει συλλογικα για την κατηγορια "σοβαρους λογους". Αυτο μου θυμιζει τη δικαιολογια μας για να αποφυγουμε κατι ή να πετυχουμε κατι.
Ειμαστε ολοι μουδιασμενοι,απο αυριο καλα ειναι να πεσουν τηλεφωνα σε αιρετους αρχικα.
Η μάθηση για όσους ευτυχούν είναι στολίδι και και για όσους ατυχούν καταφύγιο

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159846
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 4
Επισκέπτες: 556
Σύνολο: 560

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.084 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.