*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ σε ένσημα, μηνιαίες αποδοχές, απολύσεις, ΑΠΔ και ΠΔΣ για το ταμείο ανεργίας  (Αναγνώστηκε 40164 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος chemist13

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 115
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Ψάχνοντας λίγο στο δίκτυο βρήκα αυτο και σκέφτηκα θα ενδιαφερει αρκετουσ...

""Σύμφωνα με το νομοσχέδιο που κατατέθηκε στη Βουλή προβλέπεται η αναπροσαρμογή του επιδόματος ανεργίας και επανακαθορίζονται οι προϋποθέσεις χορήγησης του (βασικού ποσού και προσαύξησης αυτού).

α) Ορίζεται ότι το βασικό ποσό του επιδόματος ανεργίας θα είναι ίσο με το 50% του Ημερομίσθιου του Ανειδίκευτου Εργάτη (Η.Α.Ε.) από 1/1/2007 και με το 55% από 1/1/2008 και εφεξής. Έτσι, με βάση τα σημερινά δεδομένα, το βασικό ποσό από 311 ευρώ το μήνα, προσδιορίζεται στα 349,5 ευρώ από 1/1/2007, στα 367,38 ευρώ από 1/5/2007 και στα 404,11 ευρώ από 1/1/2008, χωρίς να συνυπολογίζεται η αύξηση του Η.Α.Ε. κατά το έτος 2008.

β) Για τους ανέργους, που δεν είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται από 1/1/2007 μέρος του παραπάνω βασικού ποσού, ως ακολούθως:

-το 50%, εάν οι μηνιαίες αποδοχές τους ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του Η.Α.Ε. (27,96 Χ 6 = 167,76 ευρώ).

-το 75%, εάν οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το 12πλάσιο του Η.Α.Ε. (27,96 Χ 12 = 335,52 ευρώ).

-Το 100%, εάν οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το 12πλάσιο του Η.Α.Ε.

γ) Το καταβαλλόμενο, σύμφωνα με τα ανωτέρω, βασικό ποσό επιδόματος ανεργίας, προσαυξάνεται κατά 10% για κάθε προστατευόμενο μέλος της οικογένειας του ανέργου.

Επί του προϋπολογισμού του ΟΑΕΔ προβλέπεται ετήσια δαπάνη ποσού 212,5 εκατ. ευρώ περίπου, η οποία αναλύεται σε 209 εκατ. ευρώ από το έτος 2008 και μετά, η οποία για το έτος 2007 περιορίζεται στο ποσό των 113 εκατ. ευρώ, λόγω της αναπροσαρμογής του επιδόματος ανεργίας.""

Ερώτηση: αυτό θα ισχύει και για καθηγητές που δουλευουν σε φροντιστήρια μέσης εκπαίδευσησ? δηλαδή πλέον δεν υπάρχει ένα ενιαίο ποσό για το επίδομα? άσχετα αν παίρνουν όλοι τα 21-22 ένσημα, για το  πόσα χρήματα θα πάρουν στο ταμείο ανεργίασ θα παίζει ρόλο το ποσό που θα παίρνουν σαν μηνιαία αμοιβή....

Αρα μήπωσ θα πρέπει να κηνυγάμε ολοι οι καθηγητέσ, τουσ ιδιοκτήτεσ φροντιστηρίων για να μασ δηλώνουν όλεσ τισ ώρες που εργαζόμαστε για να φαίνεται στο ΟΑΕΔ ότι παίρνουμε τόσα χρήματα όσα ειναι απαραίτητα για το υψηλότερο ταμειο ανεργιασ.....

Εκανα μια σκέψη...Παρακαλω θα περιμένω τισ απόψεισ σασ και να με διωρθώσετε φυσικα αν κάνω λάθος ή αν δε κατάλαβα σωστα.... 

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Αρα μήπωσ θα πρέπει να κηνυγάμε ολοι οι καθηγητέσ, τουσ ιδιοκτήτεσ φροντιστηρίων για να μασ δηλώνουν όλεσ τισ ώρες που εργαζόμαστε για να φαίνεται στο ΟΑΕΔ ότι παίρνουμε τόσα χρήματα όσα ειναι απαραίτητα για το υψηλότερο ταμειο ανεργιασ.....

Έτσι ακριβώς, chemist13. Αυτό θα έπρεπε να γίνεται έτσι κι αλλιώς, αλλά τώρα είναι ακόμα πιο σημαντικό. Δείτε εδώ:
http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=735002

Παράθεση
Αυτό σημαίνει  ότι για να πάρει κανείς το πλήρες επίδομα ανεργίας (που σήμερα είναι 367,25 ευρώ το μήνα) θα πρέπει να έχει μηνιαίες αποδοχές τουλάχιστον 12Χ29,38=352,56 ευρώ. Εάν έχει από 176,28 ευρώ έως 352,55 παίρνει μόνο το 75% του επιδόματος ανεργίας (275,43 ευρώ το μήνα). Εάν έχει πιο κάτω, θα πάρει μόνο το μισό του επιδόματος ανεργίας.

Τι σημαίνει αυτό πρακτικά: Ότι σε όλες εκείνες τις περιπτώσεις που οι εργοδότες δηλώνουν λιγότερες ώρες και απλώς φροντίζουν να τις κατανείμουν έτσι που να συμπληρώνει ο εργαζόμενος 24-25 ένσημα το μήνα, οι εργαζόμενοι παίρνουν μειωμένο επίδομα.

Για παράδειγμα κάποιος που του δηλώνουν μόνο 1 ώρα την ημέρα για 6 ώρες την εβδομάδα (πρακτική διαδεδομένη σε αρκετά φροντιστήρια) αυτός θα έχει –εάν αμείβεται με το κατώτερο ωρομίσθιο–  μηνιαίες αποδοχές 267 έως 289 ευρώ το μήνα και θα παίρνει το μειωμένο επίδομα ανεργίας.

Γίνεται σαφές τι σημαίνει να μη δηλώνουν οι εργοδότες όλες τις ώρες. Πλάι στο τεράστιο πρόβλημα της εισφοροδιαφυγής (που σημαίνει ότι οι εργοδότες καρπώνονται τις εισφορές που δεν αποδίδουν), έρχεται να προστεθεί και η απειλή του μειωμένου επιδόματος ανεργίας το καλοκαίρι. Γι’ αυτό και χρειάζεται να απαιτούμε να δηλώνονται όλες οι ώρες που εργαζόμαστε και να μην δεχόμαστε να δηλώνονται ελάχιστες ώρες.


Από την άλλη, δεν μπορούμε παρά να υπογραμμίσουμε και το βαθιά άδικο και ταξικό χαρακτήρα της συγκεκριμένης νομοθετικής ρύθμισης. Το Υπουργείο Απασχόλησης δείχνει να πιστεύει ότι εάν κάποιος έχει μερική και κακοπληρωμένη απασχόληση και παίρνει λιγότερα από 350 ευρώ το μήνα (ή εάν ο εργοδότης του δεν δηλώνει όλες τις ώρες) προφανώς και είναι «συνηθισμένος» να ζει με λιγότερα και επομένως μπορεί να λαμβάνει και μικρότερο επίδομα ανεργίας λες και δεν είναι εξίσου δύσκολα τα πράγματα για οποιονδήποτε άνεργο.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 28, 2007, 12:11:47 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος kellykou

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1537
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Eτσι ακριβως ειναι αγαπητε συναδελφε. Το ειχα γραψει και αλλου. Η διαρκεια επιδοτησης δηλαδη ποσους μηνες θα παρεις επιδομα εξαρταται απο τον αριθμο των ενσημων, το ποσο του επιδοματος ομως εξαρταται από το μεσο μηνιαιο μισθο σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2012, 08:26:25 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Παιδιά, επειδή έχω κάποιες απορίες, αν θέλετε εξηγήστε μου. Εγώ δουλεύω 2 μέρες την εβδομάδα από ένα 7ωρο. Ο μηνιαίος μισθός μου θα είναι γύρω στα 600 ευρώ. Και λέω "γύρω" γιατί είναι και ανάλογα με το πόσες μέρες βγάζει ο μήνας. Τί επίδομα ανεργείας θα δικαιούμαι; Ή μάλλον, θα δικαιούμαι, αφού ακόμη δεν έχω ζητήσει να μου διανείμει "εικονικά" αυτές τις ώρες σε περισσότερες ημέρες;;;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
morgan, αν παίρνεις μόνο δύο ένσημα την εβδομάδα δεν δικαιούσαι επίδομα φέτος, γιατί εξαρτάται από τον αριθμό των ενσήμων (125 ένσημα το τελευταίο 12μηνο πριν από την απόλυση). Αν κατανεμηθούν εικονικά οι ώρες στις 5 μέρες, συμπληρώνεις τα αναγκαία ένσημα και δικαιούσαι πλήρες επίδομα ανεργίας, αφού οι μηνιαίες αποδοχές σου θα είναι πάνω από 352 ευρώ.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 05, 2007, 09:26:39 πμ από ioanna89 »

Αποσυνδεδεμένος morgan

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1203
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
Έχω ήδη ξεκινήσει κι έχω δουλέψει δύο μέρες. Με το λογιστή της φροντιστηριούχου δεν έχω μιλήσει ακόμη για να του δώσω τα στοιχεία μου. Μπορώ να το κάνω αυτό τώρα, δηλ. να της ζητήσω να κάνει αυτή την κατανομή ή είναι πλέον αργά;
ἔστι δίκης ὀφθαλμός ὅς τὰ πάνθ' ὁρᾷ

Αποσυνδεδεμένος ioanna89

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 3041
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Έχω ήδη ξεκινήσει κι έχω δουλέψει δύο μέρες. Με το λογιστή της φροντιστηριούχου δεν έχω μιλήσει ακόμη για να του δώσω τα στοιχεία μου. Μπορώ να το κάνω αυτό τώρα, δηλ. να της ζητήσω να κάνει αυτή την κατανομή ή είναι πλέον αργά;

Μάλλον μπορείς. Έτσι κι αλλιώς δεν χάνεις και τίποτα αν της το ζητήσεις.

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απο περισυ το υψος του επιδοματος εξαρταται απο τις μηνιαιες αποδοχες κι ετσι εχουν δημιουργηθει τρεις κατηγοριες επιδοτουμενων ανεργων. (παει η εποχη που ακουγαμε οτι οι ωρομισθιοι καθηγητες επαιρναν επιδομα ανεργιας υψηλοτερο απο το μηνιαιο μισθο τους!) Το υψος του επιδοματος το υπολογιζουν βγαζοντας το μεσο ορο ενος 6μηνου, μου ειπαν, αλλά δεν ξερω ποιου εξαμηνου - αυτο που ξερω ειναι οτι περισυ εβγαζα περισσοτερα απο φετος κι ετσι ελπιζω να μην ειναι του τελευταιου εξαμηνου!

Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν ίσες ή μικρότερες από το εξαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 50% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το εξαπλάσιο και μικρότερες ή ίσες με το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 75% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
Στους ανέργους, οι οποίοι δεν είχαν πλήρη απασχόληση και των οποίων οι μηνιαίες αποδοχές ήταν μεγαλύτερες από το δωδεκαπλάσιο του ημερομισθίου του ανειδίκευτου εργάτη, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.
Στους ανέργους, οι οποίοι είχαν πλήρη απασχόληση, καταβάλλεται το 100% του βασικού επιδόματος ανεργίας, όπως αυτό ορίζεται στην παράγραφο 3.

http://www.sefk.gr/selides/epidomaanergias.htm
(scroll down να βρειτε τη σχετικη παραγραφο!)

Μου εκαναν ολοκληρο θεμα στον ΟΑΕΔ για να παω ολες τις απολυσεις απο ολους τους εργοδοτες (οχι μονο απο τον τελευταιο εργοδοτη!!!), διαφορετικα θα θεωρησουν οτι απο τους προηγουμενους εφυγα οικοιοθελως και δε θα προσμετρησουν τα ενσημα στον υπολογισμο του επιδοματος ανεργιας! :o ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον να παρετε απολυσεις απο ολους τους εργοδοτες, δεν αρκει ο τελευταιος αν δεν εργαζεστε με πληρη απασχοληση!

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Μου εκαναν ολοκληρο θεμα στον ΟΑΕΔ για να παω ολες τις απολυσεις απο ολους τους εργοδοτες (οχι μονο απο τον τελευταιο εργοδοτη!!!), διαφορετικα θα θεωρησουν οτι απο τους προηγουμενους εφυγα οικοιοθελως και δε θα προσμετρησουν τα ενσημα στον υπολογισμο του επιδοματος ανεργιας! :o ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον να παρετε απολυσεις απο ολους τους εργοδοτες, δεν αρκει ο τελευταιος αν δεν εργαζεστε με πληρη απασχοληση!
Γιατί όταν παραιτεισαι οικιοθελώς δεν δικαιούσαι το επίδομα;;
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 12:43:47 πμ από Lasid »
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Γιατί όταν παραιτεισαι οικιοθελώς δεν δικαιούσαι το επίδομα;;

Καλά, αυτο ειναι αυτονοητο! Αυτο μας ελειπε, να παραιτουταν καποιος και να δικαιουταν επιδομα.

Αλλά το θεμα εδω ειναι οτι αυτοι μου ειπαν οτι δε θα προσμετρησουν ολα τα ενσημα, αν δεν εχω απολυσεις απ'ολους τους εργοδοτες που φαινονται στην κατασταση του ΙΚΑ! Αυτο για τους ωρομισθιους που δουλευουν 2 ωρες εδω και 2 ωρες εκει και καταληγουν να εχουν ενα σωρο εργοδοτες, ειναι τρομερος μπελας!

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Σαφώς και είναι τρομερός μπελάς...Δεν το συζητώ..

Αλλά για μένα δεν ήταν αυτονόητο ότι έπρεπε να με απολύσουν για να δικαιούμαι το επίδομα...
Δούλευα πέρυσι σε διάφορες δουλειές, σε φωτοτυπείο, σε κατάστημα καλλυντικών, σε εταιρείες... και από εκεί έχω μαζέψει τα ένσημα μου! Σαφώς και παραιτήθηκα όταν με πήρανε στην πρόσθετη!! Τι δλδ...Ακόμα και αν απολυόμουν από όλες τις δουλειές που έκανα τα 2 τελευταία χρόνια...θα έπρεπε να γυρίσω όλη την Αθήνα για να μαζέψω τα χαρτιά;; (άσε κιόλας που δεν μένω πια εκεί!)

Δεν πάμε καθόλου καλά μου φαίνεται!!

dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος utenar

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1545
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Στις προηγουμενες δουλειες ομως ειχες πληρη ενσημα απο τον καθε εργοδοτη (25 το μηνα)? Γιατι τοτε δεν υπαρχει προβλημα, ειχες "πληρη απασχοληση" και στα υπολογιζουν.

Αν ομως ΔΕΝ ειχες πληρη απασχοληση, δηλ. καποιους μηνες οι εργοδοτες δε σου εβαζαν 25 ενσημα (οπως ειναι η περιπτωση των ωρομισθιων καθηγητων), τοτε το ψαχνουν για να βρουν σε ποια κατηγορια ανηκεις απο τις παραπανω που εγραψα με μπλε χρωμα. Ισως αλλος προϊσταμενος σε αλλο υποκαταστημα ΟΑΕΔ να ενεργησει διαφορετικα, εμενα παντως αυτα μου ειπε ο συγκεκριμενος. (επεσα και σε προϊσταμενο που δεν του καιγοταν καρφι αν εγω επρεπε να οργωσω την Αθηνα για να μαζευω χαρτια...)

Αποσυνδεδεμένος Iaki

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 301
  • Φύλο: Γυναίκα
  • docendo discimus
    • Προφίλ
Ναι, ήταν 25 το ένσημα το μήνα..Κανονικά, για 10 περίπου μήνες...

Θα δείξει τον άλλο μήνα που θα πάρω την απόλυση τι μέλλει γενέσθαι...

Ευχαριστώ πάντως! :)
dum vita est, spes est ... ;)

Αποσυνδεδεμένος tonik

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1332
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Επιβεβαιώνω και εγώ ότι σε περίπτωση οικειοθελούς αποχώρησης δε δικαιούται κανείς επίδομα ανεργίας είτε πρόκειται για πλήρη είτε για μερική απασχόληση.
Η διαίρεση της αιωνιότητας σε δευτερόλεπτα, ώρες, μέρες και χρόνια, δεν έχει σημασία πλέον,
καθώς πρωταγωνιστικό ρόλο παίζει η τελειότητα της κάθε στιγμής.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158562
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 597
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 16
Επισκέπτες: 503
Σύνολο: 519

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.122 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.