*

Αποστολέας Θέμα: ΠΡΟΣΟΧΗ σε ένσημα, μηνιαίες αποδοχές, απολύσεις, ΑΠΔ και ΠΔΣ για το ταμείο ανεργίας  (Αναγνώστηκε 40506 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Για την ΠΔΣ ισχύει από φέτος αυτό, γι`αυτό ίσως κάποιοι να μην το γνωρίζουν.

σε πρωινό είμαι, όχι ΠΔΣ, είχα την εντύπωση πως τα ένσημα τα παίρνεις απο τον εργοδότη σου, δηλαδή στην περίπτωσή μας από τη Διεύθυνση...

Όχι, τις βεβαιώσεις αυτές τις έδιναν πάντα τα σχολεία, για τους ωρομίσθιους του πρωινού προγράμματος.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Supreme

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1037
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
O διευθυντής του σχολείου μου δε γνωρίζει για βεβαίωση ενσήμων και δε μπορεί να δώσει κάτι τέτοιο.Σε ποιό κόσμο να ζει άραγε;
Μήπως πρέπει να ρωτήσω στη 2βαθμια;

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Λογικά, ο ίδιος πρέπει να ρωτήσει. Είναι πολύ απλό.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
εγω πηρα λυση συμβασης απο το σχολειο μου. να σας ρωτησω και κατι αλλο: ενω μου εχουν περαστει τα ενσημα του 1ου τριμηνου 2009 δεν φαινονται στην αναλυση του ικα τα ενσημα του τελευταιου τριμηνου του 2008! αυτο παλι πως γινεται;;;;  ???
Το ίδιο συνέβη και στο δικό μου σχολείο γιατί η ΑΠΔ του 4ου τριμήνου του 2008 κατατέθηκε εκ των υστέρων και όχι ηλεκτρονικά οπότε δεν έχει εκκαθαριστεί.
Από το σχολείο μας έδωσαν βεβαιώσεις αποδοχών για το τρίμηνο αυτό (εις τριπλούν) τις οποίες υπέγραψε ο Δ/ντης του σχολείου και πήγαμε στο ΙΚΑ του εργοδότη (του σχολείου), στο τμήμα εσόδων και μας τις σφράγισαν.
Τις βεβαιώσεις αυτές τις χρησιμοποιούμε και για θεώρηση βιβλιαρίου υγείας και στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας κλπ.
η οδυσσεια του ανεργου εκπαιδευτικου συνεχιζεται... διευθυνση και σχολειο παιζουν το σπασμενο τηλεφωνο... ροζυ μου εδωσαν απο το σχολειο την απδ του τελευταιου τριμηνου του 2008 για να την παω στο ικα... την καταθετω στο ικα και δεν τη δεχεται, μου ζητα τη βεβαιωση εργοδοτη (την κλασικη με τα ενσημα). μετα απο πληρη ασυννενοησια σχολειου- διευθυνσης η υπευθυνη του γραφειου στο οποιο ανηκει το σχολειο προσφερθηκε και μου εφτιαξε τις κλασικες βεβαιωσεις ενσημων για το τελος του 2008. υπαρχει περιπτωση να μην μου τις δεχτουν στο ικα; γιατι εσυ αναφερεσαι σε κατι τελειως διαφορετικο ετσι δεν ειναι; γιατι δεν φτιαξατε τις κλασικες βεβαιωσεις ενσημων;
βοηθηστε παιδια, γιατι κανω το δρομολογιο ανατολικη αττικη- νοτια σχεδον καθημερινα... :P

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος legend

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 166
    • Προφίλ
εγω πηρα λυση συμβασης απο το σχολειο μου. να σας ρωτησω και κατι αλλο: ενω μου εχουν περαστει τα ενσημα του 1ου τριμηνου 2009 δεν φαινονται στην αναλυση του ικα τα ενσημα του τελευταιου τριμηνου του 2008! αυτο παλι πως γινεται;;;;  ???
Το ίδιο συνέβη και στο δικό μου σχολείο γιατί η ΑΠΔ του 4ου τριμήνου του 2008 κατατέθηκε εκ των υστέρων και όχι ηλεκτρονικά οπότε δεν έχει εκκαθαριστεί.
Από το σχολείο μας έδωσαν βεβαιώσεις αποδοχών για το τρίμηνο αυτό (εις τριπλούν) τις οποίες υπέγραψε ο Δ/ντης του σχολείου και πήγαμε στο ΙΚΑ του εργοδότη (του σχολείου), στο τμήμα εσόδων και μας τις σφράγισαν.
Τις βεβαιώσεις αυτές τις χρησιμοποιούμε και για θεώρηση βιβλιαρίου υγείας και στον ΟΑΕΔ για επίδομα ανεργίας κλπ.
η οδυσσεια του ανεργου εκπαιδευτικου συνεχιζεται... διευθυνση και σχολειο παιζουν το σπασμενο τηλεφωνο... ροζυ μου εδωσαν απο το σχολειο την απδ του τελευταιου τριμηνου του 2008 για να την παω στο ικα... την καταθετω στο ικα και δεν τη δεχεται, μου ζητα τη βεβαιωση εργοδοτη (την κλασικη με τα ενσημα). μετα απο πληρη ασυννενοησια σχολειου- διευθυνσης η υπευθυνη του γραφειου στο οποιο ανηκει το σχολειο προσφερθηκε και μου εφτιαξε τις κλασικες βεβαιωσεις ενσημων για το τελος του 2008. υπαρχει περιπτωση να μην μου τις δεχτουν στο ικα; γιατι εσυ αναφερεσαι σε κατι τελειως διαφορετικο ετσι δεν ειναι; γιατι δεν φτιαξατε τις κλασικες βεβαιωσεις ενσημων;
βοηθηστε παιδια, γιατι κανω το δρομολογιο ανατολικη αττικη- νοτια σχεδον καθημερινα... :P
τι γραφειοκρατία θεέ μου!!!!!! το ξέρουν ότι έχει ανακαλυφθεί ο υπολογιστής, το ιντερνετ!!!!! που ζούμε?? ?? ?? επί Τρικούπη...?
"όσο γνωρίζεις πιο καλά τόσο αγαπάς πιο πλέρια"

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
 fivo  απο τον εργοδοτη θα πάρεις την βεβαίωση εις τριπλούν οπως αυτή που σου δίνω στο συνημμένο

Μετά στο ΙΚΑ για θεώρηση και ένα αντίγραφο απο αυτά θα το πας στον οαεδ


« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 24, 2012, 12:58:04 πμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
vikoulaki, χιλια ευχαριστω! αυτην μου εδωσαν και στο ικα. μονο που σχολειο- διευθυνση δε συμφωνουν για το ποιος ειναι ο εργοδοτης μου, ητοι ποιος θα φιλοτιμηθει να συμπληρωσει τα κουτακια... και ενω εχω απολυθει 20 μερες ακομη τραβιεμαι... :(

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ

Πρέπει να την συμπληρώσει αυτός που υποβάλλει την ΑΠΔ και "αγοράζει τα ένσημα", δηλαδή το σχολείο.
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος fivo

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1774
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ 02
    • Προφίλ
σε ευχαριστω πολυ jak13! εγω το εχω καταλαβει, το σχολειο ομως οχι...  :(

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Αν είναι απο ΠΔΣ   θα  την πάρεις   απο την Β/θμια.Εργοδότης η Β/θμια σου
Μόλις μίλησα με Σχεδιαστή και μου το επιβεβαίωσε.Ζήτησε τον υπάλληλο που είναι υπεύθυνος για την ΠΔΣ και αυτός θα σου την δώσει
Αν είναι απο πρωϊνό θα την πάρεις απο το σχολείο σου.



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 12, 2009, 01:15:32 μμ από vikoulaki »

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Αν είναι απο ΠΔΣ   θα  την πάρεις ι  απο την Β/θμια.
Μόλις μίλησα με Σχεδιαστή και μου το επιβεβαίωσε.Ζήτησε τον υπάλληλο που είναι υπεύθυνος για την ΠΔΣ και αυτός θα σου την δώσει
Αν είναι απο πρωϊνό θα την πάρεις απο το σχολείο σου


Δεν θα ξέρει καλά.
Από φέτος τις βεβαιώσεις αυτές τις δίνουν τα σχολεία, γιατί από εκεί γίνεται η ΑΠΔ.
Υπάρχει μάλιστα και επιλογή στο ηλεκτρονικό σύστημα του υπουργείου που δίνει τη δυνατότητα στα σχολεία να την εκδώσουν μηχανογραφικά.

Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος vikoulaki

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2516
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση:ΠΕ03
    • Προφίλ
Τι να πω τώρα

Αν κάποιοι υπεύθυνοι δεν είναι ενημερωμένοι κρίμα στους συναδέλφους που τρέχουν άσκοπα

Αποσυνδεδεμένος jak_13

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 6831
  • Φύλο: Άντρας
  • Πάντα με χαμόγελο!!!
    • Προφίλ
Έμαθα πως ο άνθρωπος δικαιούται να κοιτά τον άλλον από ψηλά
μόνο όταν πρέπει να τον βοηθήσει να σηκωθεί!

Gabriel Garcia Marquez

Αποσυνδεδεμένος Χριστίνα

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1569
  • Φύλο: Γυναίκα
  • ΠΕ19
    • Προφίλ
Μου εκαναν ολοκληρο θεμα στον ΟΑΕΔ για να παω ολες τις απολυσεις απο ολους τους εργοδοτες (οχι μονο απο τον τελευταιο εργοδοτη!!!), διαφορετικα θα θεωρησουν οτι απο τους προηγουμενους εφυγα οικοιοθελως και δε θα προσμετρησουν τα ενσημα στον υπολογισμο του επιδοματος ανεργιας! :o ΠΡΟΣΟΧΗ λοιπον να παρετε απολυσεις απο ολους τους εργοδοτες, δεν αρκει ο τελευταιος αν δεν εργαζεστε με πληρη απασχοληση!

Καλά ρε παιδιά μόνο εγώ το βλέπω αυτό παράλογο;;;; Αν παραιτηθείς απο μια δουλειά (επειδή δεν σε πληρώνουνε, είτε επειδή βρήκες κάτι καλύτερο, είτε για οποιοδήποτε λόγο), και στην νέα δουλειά σε απολύσουν, δεν δικαιούσαι το επίδομα;;;;Εμένα μου φαίνεται πολύ περίεργο. Δηλαδή σε τιμωρούν που παριτήθηκες απο μια δουλειά και στην συνέχεια σε απολύουν απο την άλλη;;;

Και όσο για την γραφειοκρατία κάθε χρόνο ας μην σχολιάσω......αντί να έχουν μια βάση δεδομένων με διάφορα στοιχεία, όλα απο την αρχή κάθε χρόνο. Κάνουν τα πάντα για να μας ταλαιπωρούν.

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159839
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 608
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 9
Επισκέπτες: 560
Σύνολο: 569

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.062 δευτερόλεπτα. 33 ερωτήματα.