*

Αποστολέας Θέμα: Δέχτηκα επίθεση από ενήλικα μαθητή σε ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ. Πώς μπορώ να κάνω καταγγελία;  (Αναγνώστηκε 17844 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Moderator
  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10795
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Έχω την εντύπωση ότι αρκετοί συνάδελφοι μπερδεύουν τις διαδικασίες που ισχύουν στα σχολεία του Υπ. Παιδείας με αυτά
που ισχύουν στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ του Υπουργείο Εργασίας. Οι κρίσεις στους διευθυντές θα γίνουν φέτος στα σχολεία του Υπ. Παιδείας.
Μετά από 10 χρόνια στον ΟΑΕΔ δεν είδα ποτέ να γίνεται σύλλογος επειδή ένας μαθητής δημιούργησε τέτοιο πρόβλημα.

Γενικά στις ΕΠΑΣ ΟΑΕΔ τα πράγματα είναι πιο χαλαρά σε τέτοιες περιπτώσεις. Μου είχε συμβεί μαθητής μέσα στην τάξη να κάθεται σε καρέκλα δίπλα στα παράθυρα και παίζοντας με τον αναπτήρα έβαλε φωτιά στην κουρτίνα (είχε αρκετό νάυλον μέσα και άναψε εύκολα). Έγραφα στον πίνακα και γυρνώντας τον είδα να σβήνει τη φωτιά. Ήταν η τελευταία ώρα του απογευματινού ωραρίου και δεν είχα χρόνο να μιλήσω στον υποδιευθυντή που ήταν εκεί. Την επόμενη μέρα που τον ενημέρωσα είπε ότι έπρεπε να είχα μιλήσει την ίδια μέρα και αδιαφόρησε. Δεν έκανε τίποτα. Δεν φώναξε καν τον μαθητή να του κάνει συστάσεις. Για αυτό έπαψα να ασχολούμαι και όσο δίδασκα εκεί προσπαθούσα να χειρίζομαι τα ζητήματα μόνος μου.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2017, 06:30:19 μμ από Lasid »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
....αν χτυπαγε τοσο εμενα οσο κ συμαθητες και ειχαμε θυματα τοτε τι θα γινονταν?
.... εισαι ωρομισθιος εγω μονιμος,

πιθανα σεναρια
1) κανεις κολοτουμπα και επιτελους  αισθανεσαι αξιο μελος της κοινοτητας των ελληνων καθηγητων οι οποιοι στην πλειοψηφια ειναι (ειμαστε) ανθρωπακια. αποσα εχεις γραψει στο σχολείο σου ειναι η απολυτη πλειοψηφια ροχαλοαρπαχτες που νομιζουν οτι βρεχει.
2) ΑΝ αποφασισεις να το κυνηγησεις, ενημερωνεις αρχικα ΕΓΓΡΑΦΩΣ  την ηγεσια του σχολειου για το τι εγινε και τι προτιθεσαι να κανεις.
πιθανως επειδη ειναι ολοι τους χεστηδες να κανουν κατι για τα ματια του κοσμου (καποια τυπικη αποβολη χωρις επιπτωσεις).
3) ΑΝ το συνεχισεις μιλας αρχικα με δικηγορο που να κατεχει απο συγκεκριμενες περιπτωσεις  και κανεις οτι σου πει.
τετοια περιστατικα δεν μπορει να τα λυσει ο συλλογος ΞΕΠΕΡΝΟΥΝ ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ.

υ.γ. 1) για τα 2 και 3 να εισαι εκ των προτερων ΣΙΓΟΥΡΟΣ οτι οι μαθητες θα δεχτουν να καταθεσουν τα γεγονοτα οπως τα περιγραφεις αλλιως μπορει να βρεθεις εκτεθειμενος.
2) αν χτυπαγε καποιος μαθητης σοβαρα στο συγκεκριμενο περιστατικο ή αν χειροδικουσες εσυ, πιστευω οτι ο συγκεκριμενος συλλογος θα σε κρεμαγε στα μανταλακια γιαυτο μην τους λυπασαι
3) δεν ειναι παιδαγωγικη (μη χεσω) αντιμετωπιση να δικαιολογουμε το καθε ΠΟΙΝΙΚΟ ......... και να το κανουμε να αισθανεται ανικητο.
4) απο προσωπικη μου πειρα σε αναλογα περιστατικα και για να μην φτασουν  εκει που εφτασε το δικο σου, τους ξεκαθαριζα απο την ΑΡΧΗ οτι αν συμβει χειροδικια ή πειραξουν σπιτι ή αυτοκινητο θα τους ΤΣΑΚΙΣΩ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ στα ποινικα και στα αστικα δικαστηρια αυτους και την οικογενεια τους. και τονιζα  το ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ, να εισαι σιγουρος οτι αυτα τα θρασυδειλα το καταλαβαινουν πολυ καλα οταν σε δουν αποφασισμενο.
καλη τυχη οτι και αν αποφασισεις
5) χε χε  περιμενω τωρα κραξιμο  απο κατι παιδαγωγους των σεμιναριων και των τσεγερι  που το χειροτερο που τους εχει τυχει στη ζωη τους ειναι να τραβηξει ο γιωργακης τα κοτσιδακια της μαιρουλας. ειναι οι ιδιοι που δεν θα εστελναν ποτε το παιδι τους στον οαεδ ή στα επαλ  για να μην κανει "κακες παρεες"
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2017, 07:11:12 μμ από wipers »

Αποσυνδεδεμένος antidoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Συνάδελφε μου έχει συμβεί και εμένα παρόμοιο σκηνικό με λεκτική επίθεση η οποία φαινόταν ότι θα εξελισσόταν σε σωματική. Γενικά το βασικό είναι να διατηρήσεις την ψυχραιμία σου και να μην θεωρείς υπαίτιο τον εαυτό σου ή ότι έκανες κάποιο λάθος. Το καλύτερο είναι να γίνει σύλλογος καθηγητών, να το αναφέρεις, να καταγραφεί στα πρακτικά και να υπογράψουν όλοι ότι έλαβαν γνώση. Στη συνέχεια αυτό θα το αντιμετωπίσετε ως σχολείο και όχι μόνος σου. Αν δεν υπάρχει ανταπόκριση τότε αναφορά στον προϊστάμενο του διευθυντή σου. Αμέσως θα τρέξουν τότε όλοι. Τώρα όσοι λέτε ότι θα τσακίσετε μαθητές, ή ότι είναι κωλόπαιδα αμέσως παραιτηθείτε. ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ. Καλό σας βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος cris5

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 21
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Από εμπειρία που έχω με δικαστήρια για άλλες υποθέσεις, μην μπλέξεις με δικαστήρια για αυτό το θέμα. Θα διαρκέσουν κοντά στα πέντε με δέκα χρόνια με τις αναβολές και το πιο πιθανό είναι η αθώωση του ενηλίκου, ο οποίος θα έχει το ελαφρυντικό της μετεφηβείας. Τα έξοδα των δικηγόρων, της αγωγής κλπ. θα είναι πολλά χρήματα.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος mks75

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 748
    • Προφίλ
Από εμπειρία που έχω με δικαστήρια για άλλες υποθέσεις, μην μπλέξεις με δικαστήρια για αυτό το θέμα. Θα διαρκέσουν κοντά στα πέντε με δέκα χρόνια με τις αναβολές και το πιο πιθανό είναι η αθώωση του ενηλίκου, ο οποίος θα έχει το ελαφρυντικό της μετεφηβείας. Τα έξοδα των δικηγόρων, της αγωγής κλπ. θα είναι πολλά χρήματα.

Θα συμφωνησω απο παρομοια και πιο σοβαρη υποθεση που γνωριζω... 8) Εδω βρε παιδια ξυλοδαρμοι και οι αστυνομικοι συνιστουν να τα βρουν μεταξυ τους...τωρα φραστικη επιθεση που δεν καταγραφηκε πουθενα...
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 16, 2017, 09:29:04 μμ από mks75 »

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Τώρα όσοι λέτε ότι θα τσακίσετε μαθητές, ή ότι είναι κωλόπαιδα αμέσως παραιτηθείτε. ΔΕΝ ΚΑΝΕΤΕ ΓΙΑ ΕΚΠΑΙΔΕΥΤΙΚΟΙ ΚΑΙ ΕΙΣΤΕ ΣΤΟΝ ΟΑΕΔ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΤΑ ΦΡΑΓΚΑ. Καλό σας βράδυ.
μολις τελειωσετε το τσαι σας διαβαστε πιο προσεκτικα οτι γραφω

Αποσυνδεδεμένος antidoto

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 30
  • Φύλο: Άντρας
  • Μαθαίνω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
μολις τελειωσετε το τσαι σας διαβαστε πιο προσεκτικα οτι γραφω

Διαβάζω προσεκτικά το τι γράφεις για αυτό σου λέω ότι είσαι παντελώς ακατάλληλος για εκπαιδευτικός. Απειλείς μαθητές στην αρχή της χρονιάς ότι θα έχουν αντίποινα, αυτοί και οι οικογένειές τους αν δεν προσέξουν πως συμπεριφέρονται. Δεν αντιλαμβάνεσαι τον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου και η απάντησή σου είναι τραμπουκισμός και δικαστήρια. Όλα αυτά για σένα είναι για τους τσαγερί... Υπάρχουν πολλά επαγγέλματα εκεί έξω. Βρες κάτι άλλο. Κάτι αντρικό!

Αποσυνδεδεμένος wipers

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 148
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Διαβάζω προσεκτικά το τι γράφεις για αυτό σου λέω ότι είσαι παντελώς ακατάλληλος για εκπαιδευτικός. Απειλείς μαθητές στην αρχή της χρονιάς ότι θα έχουν αντίποινα, αυτοί και οι οικογένειές τους αν δεν προσέξουν πως συμπεριφέρονται. Δεν αντιλαμβάνεσαι τον παιδαγωγικό ρόλο του σχολείου και η απάντησή σου είναι τραμπουκισμός και δικαστήρια. Όλα αυτά για σένα είναι για τους τσαγερί... Υπάρχουν πολλά επαγγέλματα εκεί έξω. Βρες κάτι άλλο. Κάτι αντρικό!
χε χε οπως ακριβως το περιμενα, οι καρπαζοεισπρακτορες μαθητοπατερες αρχισαν την υψηλη παιδαγωγικη, να καταλαβουν τι ακριβως γραφω δεν μπορουν αλλα απο παιδαγωγικη σκιζουν.
ειμαι 100000% σιγουρος οτι αν το θεμα που συζηταμε ερχοταν στο συλλογο σου θα εβρισκες ενα καρο δικαιολογιες για το μαθητη και θα εβγαζες φταιχτη το συναδελφο. το εχω δει το εργο πολλες φορες και κανονιζω την πορεια μου ωστε να μην εχω αναγκη  "συναδελφους" σαν εσενα.
να πεις σε καμμια φιλη σου φιλολογο να σου διαβασει το κειμενο μου και να στο εξηγησει. δοκιμασε το "δρομο του τσαγιου" εχει πολλες γευσεις

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
και ελεγα οτι εγω ζω τα χειροτερα  :o
Χρησιμα τα οτι εγραψες, δεν παταω σε ΕΠΑΣ ουτε κατα λαθος  :-X

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
το θεμα ειναι καθαρα τεχνικης φυσεως...οσο εισαι νεαρουλης και εκρηκτικος μπορει να πλακωθεις και στο ξυλο. οσο περνανε τα χρονια γινεσαι ολο και ποιο διαλλακτικος και κανεις τις συμφωνιες σου. αν θελετε κυριοι βοηθεια θα ερθω και την κυριακη του πασχα να σας κανω μαθημα να σας βοηθησω. αν δε θελετε εσεις μια εγω δε θελω 10. μην με ενοχλειτε παρτε και το βαθμο σας και αντε στο καλο. δεν μπορεις να δρομολογησεις 18χρονα ορκ με την καμμια....μονο σιωπηρη συμφωνια να μην σε ενοχλουν και να κανεις τη δουλεια σου με οσους θελουν.

Αποσυνδεδεμένος fertility

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 198
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
polo αυτη ειναι μια καλη εκδοχη,
μια αλλη εκδοχη ειναι να μπλεξεις με βλαμενα, που στοχο (και μονο) εχουν να σου διαλυσουν
το μαθημα και την ταξη.

Εκει να δεις πως παιζεις μπαλα, ιδιως οταν οι διευθυντες προσπαθουν σου αποδειξουν οτι η γη ειναι και δεν ειναι στρογγυλη...

Αποσυνδεδεμένος ioanna2012

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Μετά το επεισόδιο πρέπει να γίνει σύλλογος και να προτείνεις 5 ήμερη αποβολή. Να γίνει ψηφοφορία κ.λ.π
Μάλιστα θα μπορούσες να καλέσεις αστυνομία σαν ενήλικος που είναι και να του γίνουν συστάσεις. Πιστεύω ότι μπορεί να έρθει η αστυνομία στο σχολείο.

Αποσυνδεδεμένος polo7921

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 173
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
εκει ακολουθεις λιγο τον συμπεριφορισμο του watson....τους αφηνεις να σου διαλυσουν το μαθημα...πιστεψε με αν δεν τους δωσεις θετικο ερεθισμα δηλαδη αν δεν αντιδρασεις θα το κανουν μια δυο το πολυ τρεις φορες....θελουν να σε δουν να εκνευριζεσαι. αυτη ειναι η τροφη τους..αν δεν τους δωσεις τροφη σταματανε. μου εχει τυχει και τους ειπα ευθαρσως...γκρεμιστε το. κι εγω μαζι σας. να κι αν κανω μαθημα να κι αν δεν κανω. οταν δε ειδαν οτι δεν μπορουσαν να με εκνευρισουν με τιποτε αρχισαν να καταλαγιαζουν. οχι οτι ενδιαφερθηκαν ποτε για το μαθημα. απλα δεν ενοχλησαν ξανα την ταξη.

Αποσυνδεδεμένος lillie

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 864
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
δεν μπορεις να δρομολογησεις 18χρονα ορκ με την καμμια....μονο σιωπηρη συμφωνια να μην σε ενοχλουν και να κανεις τη δουλεια σου με οσους θελουν.

Έτσι ακριβώς!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158556
  • Σύνολο θεμάτων: 19199
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 1
Επισκέπτες: 381
Σύνολο: 382

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.167 δευτερόλεπτα. 36 ερωτήματα.