*

Αποστολέας Θέμα: Μελλοντικοί... διορισμοί  (Αναγνώστηκε 81236 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #476 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 07:55:17 μμ »
Gia96 το γεγονός ότι ενδεχομένως να ζεις από την παραπαιδεία και την υποστηρίζεις, δεν σε "πριμοδοτεί" και με επιχειρήματα.

Και αναφέρω πάραυτα τα ιδιωτικά σχολεία.
1. Εκει οι καθηγητες ολοκληρωνουν το εργο τους  ή είναι σαν και αυτούς του δημοσιου για τους οποίους  υπανισεσαι οτι το κω@#β$%νε ολη τη μερα?
2. Και στα ιδιωτικα σχολεία οι μαθητες πηγαινουν για να μη μεινουν απο απουσιες?

Λοιπόν και στα ιδιωτικά , για τα οποία δεν ισχυουν οι λογοι που επικαλεσθηκες , ολοι οι μαθητες λαμβανουν φροντιστηριακη εκπαιδευση. Επομενως οι λογοι δεν ειναι αυτοι που αναφερεις.

Αγαπητη μου η διαφορα μας ειναι οτι προσωπικα δεν θεοποιω οτι με συμφερει καθε φορα, ουτε επιχειρηματολογω για να αναδειξω ο,τι με συμφερει.
Κατακρινω τα χαλια της Παιδειας που εχουμε και ταυτοχρονα αγανακτω με αυτους που δεν την αφηνουν να παρει το δρομο που θα επρεπε. Για να λενε οτι προσφερουν ταχα αυτα που δεν προσφερει το σχολειο.
Αν παρει τα πανω της ολοι αυτοι οι παρεισακτοι, οι εμποροι της εκπαιδευσης θα αποτελουν παρελθον.
 Ειμαι υπερ μιας καλυτερης Παιδειας χωρις να θελω ανταλλαγματα και μονο.
Καμία σχέση! Δεν ζω από τα φροντιστήρια ούτε από τα ιδιαίτερα. Αν το έκανα άλλωστε, αυτή την ώρα θα σου έγραφα ή θα δίδασκα;

Και αυτό που μας συμφέρει όλους μας (γιατί δεν γράφω με βάση το τι με συμφέρει ατομικά) είναι να ξεκινήσουν οι διορισμοί, ώστε να ανανεωθεί λιγάκι το κουρασμένο διδακτικό προσωπικό, να έρθουν στις τάξεις άνθρωποι με όρεξη να διδάξουν, με αντικειμενικά εφόδια, με διάθεση να εξηγήσουν, να αναλύσουν και να βοηθήσουν και με πιο "ευρύ" μυαλό, που να δέχονται και την αξιολόγηση, αλλά και την υποχρέωση που έχουν ως λειτουργοί έναντι της κοινωνίας και της νεολαίας!
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 08:16:03 μμ από gia 96 »
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #477 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:07:12 μμ »
Σαν καθηγητής σε φροντιστήριο 10 χρόνια...
Και σαν καθημερινός επισκέπτης του φόρουμ καθημερινά...
Έχω καταλάβει ότι μερικοί ζείτε σε άλλο πλανήτη!!
Ο ένας γράφει για τους μισθούς του  τότε αναπληρωτή 1500 και να μας πει ότι τα τα σημερινά 900 δεν του φτάνουν.
Ο άλλος γράφει να σταματήσουν τα φροντιστήρια..μιας και αυτός μπήκε στο πανεπιστήμιο χωρίς φροντιστήριο....
(?)
Ο άλλος γράφει ότι δεν θα πάει για αναπληρωτής... Και θα κάτσει να κάνει ιδιαίτερα με 700€..που θα τα βρει αμέσως αυτά τα ιδιαίτερα δεν μας λέει..
 Στο σχολείο δεν γίνεται μάθημα και δεν πρόκειται να γίνει ποτε... Όσο δεν υπάρχει αξιολόγηση!!
αν περίμενες από το σχεδόν 60αρη να κάνει μάθημα σε 30 παιδιά..
. Απλά δεν θα γίνει... Πρώτον γιατί δεν  αντέχει και μετά γιατί απλά μπορεί να κάτσει και να μην κάνει μάθημα... Δεν τον ελέγχει κάνεις...

Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν... Αλλά ελάχιστες!




   Δε μου αρέσει ειλικρινά να γίνομαι αιχμηρή , αλλά όταν ο άλλος σε προκαλεί με τη συμπεριφορά του...
Αγαπητό μέλος του forum  εσύ εισαι από άλλο πλανηρη και δεν καταλαβαίνεις τι γράφει κάποιος και τι θέλει να πει . Γι αυτό θα στο κάνο λιανά...
 Τα χρήματα που έπεσαν 400-500 ευρώ, δεν ξέρει κανείς σε ποιον φτάνουν κ σε ποιόν όχι, απλά αναφέρεται για να δείξει την κατάσταση πως έχει αλλάξει , και δεν το λέει για να κλαφτεί.
 Ση δευτερη πρόταση λέει επίσης το αυτονόητο--που δεν το καταλαβαίνεις ή ως καθηγητής του φροντιστηρίου δε σε συμφέρει να το καταλάβεις;-ότι η υποχρέωση του κράτους είναι να παρέχει σωστή κ δωρεάν εκπαίδευση σε όλους και εφόσον ο Ελλην φορολογούμενος μέσω του κράτους πληρώνει τον διορισμένο εκπαιδευτικό , ναι δεν πρέπει να αιμορραγούν οικονομικά οι γονείς και να ξοδευουν οι μαθητές κόπο και χρόνο σε ιδιαίτερα, αλλά, θα έπρεπε να μαθαίνουν στοσ σχολείο που είναι ο κατεξοχήν-υποτίθεται-χώρος μάθησης.
Όσον αφορά την τρίρτη πρόταση , τα ιδιαίτερα θα τα βρει ,από την ίδια δεξαμενη που βρισκουν μαθητές τα φροντιστήρια. Δηλαδή θα μοιραστείτε τους μαθητές του σχολείου.


 Επιπλέον , εχω να σου πω ότι μια χαρά γίνεται μάθημα στα σχολεία. Ανάλγητοι και επίορκοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού, θα υπάρχουν και στις τάξεις. Δεν ευθύνεται η έλλειψη αξιολόγησης , γιατί στη χώρα που ζούμε , έστω κι αν αυτή εφαρμοστεί, ποιός σου λέει ότι θαδε θα τη γλυτώσει ο άχρηστος , τεμπέλης βυσματίας που γλείφει αιρετούς και σχολ. συμβούλος-γιατί αυτοι το πιθανότερο θα τον αξιολογούν-και δεν θα την πατήσει αναγκαστικά ο πιο ακέραιος; Όταν ο Μητσοτάκης έλγε ποσόστωση για να περάσουν οι εκπαιδευτικοί από τον ένα βαθμό στον άλλο πχ 10% ποιος θα πει εκ των προτέρων ότι το 10% ντε και καλά είναι άχρηστο;Αυτά για την περίφημη αξιολόγηση. Τα νούμερα ενδιαφέρουν και όχι οι ικανότητες.

Επιπροσθέτως-και κλέινω- ο 60αρης είναι φυσικά αδύνατον να τα βγάλει πέρα με 30 15χρονα +- οι ηλικίες. Αλλά ακόμα και όταν σε πιο νεους ηλικιακά καθηγητες αντιστοιχούν στα φροντιστήρια σε κάθε τάξη 5-8 μαθητές και πάλι τσίμα -τσιμα είναι στο χρόνο να βγάλουν την ύλη-και μη μου πει κανεις όχι, γιατί υπήρξα και εγώ μαθητρια που πηγε κάποτε φροντιστήριο, εκτός κι αν βγάλετε και τους δικούς μου καθηγητές που είχα στο φροντιστήριο ανεπαρκείς-εύκολα κρίνουμε αυτόν που καλέιται να τα βγάλει πέρα με 25αρια -30αρια τμήματα.

  Αυτά τα ολίγα από έναν άλλο από τον δικό σου πλανητη. Να κρινουμε κάποιον ως επαγγελματία ανάλογα και με τις συμθήκες λοιπόν. ΌΧΙ καθηγητής δημοσίου-φροντιστηρίου ίδιες αποδόσεις με εντελώς διαφορετικές συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #478 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:14:46 μμ »
http://www.alfavita.gr/apopsin/me-aformi-mia-dilosi-sti-voyli-gia-ta-idiaitera-mathimata-poy-kanoyn-oi-kathigites

Διάβασε τι έλεγε πρόσφατα ο ίδιος ο κύριος Υπουργός για τα ιδιαίτερα που κάνουν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές του δημοσίου και μετά να γράφεις οτιδήποτε!

Και επιπρόσθετα, συγκρίνεις το τότε με το σήμερα; Τότε υπάρχαν εκπαιδευτικοί που ήταν άψογοι σε όλα τους (διδασκαλία, καλλιέργεια, συμπεριφορά, τρόποι ...) και οι μαθητές περίμεναν πώς και πώς να έρθει η ώρα του μαθήματος! Σήμερα, οι εκπαιδευτικοί τυπικά βρίσκονται στις αίθουσες και ειδικά με τις συνεχείς μειώσεις των μισθών τους, κυνηγούν σαν τρελοί τα ιδιαίτερα, για να ενισχύσουν το μηνιαίο εισόδημά τους, που έχει πάρει την κατιούσα!

Τέλος, εγώ προσωπικά δεν έκανα ιδιαίτερα, γιατί δεν υπήρχαν χρήματα και φροντιστήριο πήγα μόνο στην Γ΄ Λυκείου! Ενώ τώρα, υπάρχει μαθητής της Ε΄ Δημοτικού (και μικρότερης ηλικίας πολλές φορές) που να μην κάνει ιδιαίτερα; Λέω κάτι πρωτάκουστο;

 Ναι αλλά και τι σεβασμό είχαν τότε οι μαθητές; Κάποτε υπήρχαν δάσκαλοι που είχαν 50 μαθητές  στην τάξη και κάναν όλες τις ταξεις , αλλά,από κάτω τον είχαν Θεο, σε φοβερή υπόληψη και δεν ακουγόταν κιχ. Τώρα οι μαθητές αυθαδιάζουν , οι εκπαιδευτικοί την περισσότερη ώρα την περνούν να προσπαθούν να ηρεμήσουν τα παιδια που οι γονείς τυς τα υποστηριχουν να μη σεβνται γιατί "παιδια είναι τα κακόμοιρα, ας βάλουν κόλλα στην καρέκλα των εκπαιδευτικών να διασκεδάσουν λίγο"....

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #479 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:16:50 μμ »
http://www.alfavita.gr/apopsin/me-aformi-mia-dilosi-sti-voyli-gia-ta-idiaitera-mathimata-poy-kanoyn-oi-kathigites

Διάβασε τι έλεγε πρόσφατα ο ίδιος ο κύριος Υπουργός για τα ιδιαίτερα που κάνουν οι δάσκαλοι και οι καθηγητές του δημοσίου και μετά να γράφεις οτιδήποτε!

Και επιπρόσθετα, συγκρίνεις το τότε με το σήμερα; Τότε υπάρχαν εκπαιδευτικοί που ήταν άψογοι σε όλα τους (διδασκαλία, καλλιέργεια, συμπεριφορά, τρόποι ...) και οι μαθητές περίμεναν πώς και πώς να έρθει η ώρα του μαθήματος! Σήμερα, οι εκπαιδευτικοί τυπικά βρίσκονται στις αίθουσες και ειδικά με τις συνεχείς μειώσεις των μισθών τους, κυνηγούν σαν τρελοί τα ιδιαίτερα, για να ενισχύσουν το μηνιαίο εισόδημά τους, που έχει πάρει την κατιούσα!

Τέλος, εγώ προσωπικά δεν έκανα ιδιαίτερα, γιατί δεν υπήρχαν χρήματα και φροντιστήριο πήγα μόνο στην Γ΄ Λυκείου! Ενώ τώρα, υπάρχει μαθητής της Ε΄ Δημοτικού (και μικρότερης ηλικίας πολλές φορές) που να μην κάνει ιδιαίτερα; Λέω κάτι πρωτάκουστο;

Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων....(διδασκαλία, καλλιέργεια, συμπεριφορά, τρόποι.......τυπικά)
Αν έχουμε τέτοιους φίλους τι τους χρειαζόμαστε τους εχθρούς;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 08:20:25 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:58:04 »

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #480 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:22:27 μμ »
Μάλλον κρίνεις εξ ιδίων....(διδασκαλία, καλλιέργεια, συμπεριφορά, τρόποι.......τυπικά)
Δεν βρέθηκε κανείς, μαθητής, γονιός, συνάδελφος, προιστάμενος, μέχρι τώρα να με κατηγορήσει για κάποιο απ' αυτά, ότι δηλ. υστερώ στη συμπεριφορά μου ή στην κατάρτισή μου!

Όσο για τις καταγγελίες του ίδιου του Υπουργού για τα ιδιαίτερα των δασκάλων και των καθηγητών του δημοσίου, τίποτε! (όπως είναι αναμενόμενο)!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #481 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 08:56:25 μμ »
Δεν βρέθηκε κανείς, μαθητής, γονιός, συνάδελφος, προιστάμενος, μέχρι τώρα να με κατηγορήσει για κάποιο απ' αυτά, ότι δηλ. υστερώ στη συμπεριφορά μου ή στην κατάρτισή μου!

Όσο για τις καταγγελίες του ίδιου του Υπουργού για τα ιδιαίτερα των δασκάλων και των καθηγητών του δημοσίου, τίποτε! (όπως είναι αναμενόμενο)!

Αφού έχει τέτοια στοιχεία για παρανομίες γιατί δεν κινεί τις νόμιμες διαδικασίες; Για τα αυτονόητα θα συζητούμε τώρα;

Εχεις στατιστικά στοιχεία  για πόσους υστερούν σε διδασκαλία, καλλιέργεια, συμπεριφορά, τρόπους...από έρευνες επιστημονικού και παιδαγωγικού περιεχομένου για να τα μάθουμε και εμείς...;
Γιατί φυσικά εμεις οι ταπεινοί εκπαιδευτικοί δεν μπορούμε να συγκριθούμε μαζί σου σε κανένα τομέα της εκπαίδευσης.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 09:25:34 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #482 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 09:14:07 μμ »
Σαν καθηγητής σε φροντιστήριο 10 χρόνια...
Και σαν καθημερινός επισκέπτης του φόρουμ καθημερινά...
Έχω καταλάβει ότι μερικοί ζείτε σε άλλο πλανήτη!!
Ο ένας γράφει για τους μισθούς του  τότε αναπληρωτή 1500 και να μας πει ότι τα τα σημερινά 900 δεν του φτάνουν.
Ο άλλος γράφει να σταματήσουν τα φροντιστήρια..μιας και αυτός μπήκε στο πανεπιστήμιο χωρίς φροντιστήριο.... (?)
 Ο άλλος γράφει ότι δεν θα πάει για αναπληρωτής... Και θα κάτσει να κάνει ιδιαίτερα με 700€..που θα τα βρει αμέσως αυτά τα ιδιαίτερα δεν μας λέει..
Στο σχολείο δεν γίνεται μάθημα και δεν πρόκειται να γίνει ποτε... Όσο δεν υπάρχει αξιολόγηση!!
αν περίμενες από το σχεδόν 60αρη να κάνει μάθημα σε 30 παιδιά... Απλά δεν θα γίνει... Πρώτον γιατί δεν  αντέχει και μετά γιατί απλά μπορεί να κάτσει και να μην κάνει μάθημα... Δεν τον ελέγχει κάνεις...

Ελάχιστες εξαιρέσεις υπάρχουν... Αλλά ελάχιστες!

Η υπερβολική έκκριση χολής ενέχει τον κίνδυνο ανήκεστης βλάβης στην χοληδόχο κύστη.
Ελα σε ένα σχολείο μπες σε μια τάξη και αντί να διδάξεις μην κάνεις μάθημα....αφού είναι τόσο απλό κατά την γνώμη σου. Όμως πόσο καιρό νομιζεις ότι  θα αντέξεις και πόσο  καιρό νομιζεις ότι θα μείνεις εκεί;. Ο λαϊκισμός και η ισοπέδωση έχουν όρια....όπως και η απόδοση συλλογικής ευθύνης που είναι χαρακτηριστικό γνώρισμα αυταρχικών καθεστώτων.

Ξέχασες να αναφέρεις πόσους μαθητές έχουν τα τμήματα που διδάσκεις - προφανώς αυστηρά ολιγομελή - όπως κατά κόρον διαφημίζετε για να έχουμε ενα μέτρο σύγκρισης με τα δημόσια σχολεία, αν στεγάζεστε σε λυόμενα, αν πολλοί από εσάς μετακινήστε καθημερινά σε δυο και τρία φροντιστήρια σε άλλη πόλη κλπ. Επίσης εάν διοργανώνετε σχολικές εορτές, αθλητικές εκδηλώσεις, επισκέψεις σε μουσεία, θέατρα κλπ όλα αυτά μέσα στο διδακτικό ωράριο.

Υ.Γ Ανάλγητοι και επίορκοι επαγγελματίες υπάρχουν παντού, σε όλα τα μήκη και πλάτη της γης, υπάρχουν και στις τάξεις. Αυτό δεν αποτελεί δικαιολογία, αλλά παραδοχή ότι δεν είμαστε όλοι τέλειοι.
Διαφέρει όμως από την λαϊκιστική ισοπέδωση εκ μερους σου.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 09:26:05 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #483 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:03:26 μμ »
Που έγραψα ότι είναι απλό?
Εσύ δεν μου λες... Όταν θα μπω στην τάξη και δεν κάνω μάθημα... Ποιος θα με κάνει να φύγω που λες???
 Τώρα αυτά που μου λες για γιορτές και εκδρομές είναι τουλάχιστον αστεία... αλλά θα το συγχωρεσω λόγο του ωραίο σου λόγου και της μεγάλης σου ηλικίας..
Όσοι δουλεύουν σε αυτούς που βάζουν τα παιδιά στα πανεπιστήμια... Πάνε σε  2 και 3 φροντιστήρια δουλεύουν Σάββατο και Κυριακή στα διαγωνίσματα,...
Έχουν 4 ενημερώσεις τον χρόνο...
Και εκδρομές και βόλτες.....
Και το σημαντικό που έχεις ξεχάσει... Έχουμε αφεντικό!! Για αυτό το κάνουμε καλά...!
Εάν δεν είχαμε.. Θα κάναμε τα ίδια με τους συναδέλφους μας στα σχολεία!
 Αυτό που λείπει είναι αξιοκρατία και έλεγχος... Αν δεν γίνουν.. αυτά θα συνεχίσετε να έχετε τον ρόλο του να περάσει η ώρα και να πάμε σπίτια μας.. Και θα βλέπετε τα παιδιά να κοιμούνται πάνω στα θρανία..


Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #484 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:10:47 μμ »
Που έγραψα ότι είναι απλό?
Εσύ δεν μου λες... Όταν θα μπω στην τάξη και δεν κάνω μάθημα... Ποιος θα με κάνει να φύγω που λες???
 Τώρα αυτά που μου λες για γιορτές και εκδρομές είναι τουλάχιστον αστεία... αλλά θα το συγχωρεσω λόγο του ωραίο σου λόγου και της μεγάλης σου ηλικίας..
Όσοι δουλεύουν σε αυτούς που βάζουν τα παιδιά στα πανεπιστήμια... Πάνε σε  2 και 3 φροντιστήρια δουλεύουν Σάββατο και Κυριακή στα διαγωνίσματα,...
Έχουν 4 ενημερώσεις τον χρόνο...
Και εκδρομές και βόλτες.....
Και το σημαντικό που έχεις ξεχάσει... Έχουμε αφεντικό!! Για αυτό το κάνουμε καλά...!
Εάν δεν είχαμε.. Θα κάναμε τα ίδια με τους συναδέλφους μας στα σχολεία!
,
 Αυτό που λείπει είναι αξιοκρατία και έλεγχος... Αν δεν γίνουν.. αυτά θα συνεχίσετε να έχετε τον ρόλο του να περάσει η ώρα και να πάμε σπίτια μας.. Και θα βλέπετε τα παιδιά να κοιμούνται πάνω στα θρανία..


Με γνωριζεις και μου απευθύνεσαι με τόσο ειρωνικό και προσβλητικό τρόπο;
Μάθε να διαβαζεις και κυρίως να γράφεις σωστά.
Εγω δεν απαξίωσα το έργο κανενός ούτε το δικό σου φυσικά...άλλα έγραψα που σκοπίμως ειρωνεύεσαι.
Επίσης δεν έγραψα για καρκινώματα και παραπαιδεία.

Ελπίζω να μην διαπαιδαγωγεις τα παιδιά σου, αν εχεις, και τους μαθητές σου...εναντίον των φυσικών τους δασκάλων.

Πόσους μαθητές είπες ότι εχεις σε κάθε τμήμα...; Δεν διάβασα κάπου την απάντηση!
Καληνύχτα και όνειρα με αυταπάτες.

Αυτό δικό σου δεν είναι;

 Στο σχολείο δεν γίνεται μάθημα και δεν πρόκειται να γίνει ποτε... Όσο δεν υπάρχει αξιολόγηση!!
αν περίμενες από το σχεδόν 60αρη να κάνει μάθημα σε 30 παιδιά... Απλά δεν θα γίνει... Πρώτον γιατί δεν  αντέχει και μετά γιατί απλά μπορεί να κάτσει και να μην κάνει μάθημα... Δεν τον ελέγχει κάνεις...


ΥΓ Αν είσαι μάγκας μπες σε μια αίθουσα σχολείου και μην κάνεις καθόλου μάθημα...αφού δεν θα σε ενοχλήσει κανένας..ούτε αυτή η συνείδηση σου..........γιατί παιδεύεσαι στο φροντιστήριο;

« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 10:47:05 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #485 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:13:15 μμ »
Που έγραψα ότι είναι απλό?
Εσύ δεν μου λες... Όταν θα μπω στην τάξη και δεν κάνω μάθημα... Ποιος θα με κάνει να φύγω που λες???
 Τώρα αυτά που μου λες για γιορτές και εκδρομές είναι τουλάχιστον αστεία... αλλά θα το συγχωρεσω λόγο του ωραίο σου λόγου και της μεγάλης σου ηλικίας..
Όσοι δουλεύουν σε αυτούς που βάζουν τα παιδιά στα πανεπιστήμια... Πάνε σε  2 και 3 φροντιστήρια δουλεύουν Σάββατο και Κυριακή στα διαγωνίσματα,...
Έχουν 4 ενημερώσεις τον χρόνο...
Και εκδρομές και βόλτες.....
Και το σημαντικό που έχεις ξεχάσει... Έχουμε αφεντικό!! Για αυτό το κάνουμε καλά...!
Εάν δεν είχαμε.. Θα κάναμε τα ίδια με τους συναδέλφους μας στα σχολεία!
 Αυτό που λείπει είναι αξιοκρατία και έλεγχος... Αν δεν γίνουν.. αυτά θα συνεχίσετε να έχετε τον ρόλο του να περάσει η ώρα και να πάμε σπίτια μας.. Και θα βλέπετε τα παιδιά να κοιμούνται πάνω στα θρανία..



   Αυτά ατα 2-3 φροντιστήρια φανταζομαι δεν απεχουν 40-50 χλμ μεταξύ τους έτσι δεν είναι; Όσον αφορά το 2ο  έχεις ανάγκη από μπαμπούλα γα να κάνεις σωστά και ευσυνειδητα τη δουλειά σου; Επιπλέον, σε εσένα τα ποσοστά επιτυχίας και με τον μπαμπούλα πάνω από το κεφάλι σου είναι πάντοτε υψηλά; Φαντάζομαι έχεις και μαθητές που δε διαβάζουν και δεν περνάνε καθόλου ή δεν περνάνε σε υψηλόβαθμες σχολές. Εκεί σημαίνει ότι είσαι κακός επαγγελματίας και δεν υπάρχει αξιοκρατία και έλεγχος;Γέλασες με τις γιορτες και τις εκδρομές , αλλά για τα 5αρια τμηματα του φροντιστηρίου και τα αντίστοιχα 25αρια του σχολείου ούτε λόγος!!!

Αποσυνδεδεμένος νεμι

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 397
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #486 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 10:32:03 μμ »
 Επίσης , από όσ γνωρίζω , τα περισσότερα αν όχι όλα τα φροντιστήρια σχηματιζουν τα ολιγομελή τους τμήματα με βάση το επίπεδο των μαθητών να είναι σχετικά το ίδιο. Σε ανίθεση με τα πολυπληθή τμήμτα του σχολείου που έχουν άνισα προετοιμασμένους μαθητές στις ταξεις τους , με αποτέλεσμα η δουλε΄ιά του εκπαιδευτικού του σχολείου να δυσχαιρένει ακόμη περισσότερο. Ψέμματα;;

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #487 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:06:43 μμ »
Δεν μπορώ να καταλάβω από που είδες την ειρωνια?
Δεν  βλεπω να είναι το χειρότερο  να κάνεις 40 χιλιόμετρα για να αλλάξεις σχολείο... Γιατί έχω στο μυαλό μου καθηγητές που δουλεύουν για ελάχιστα ευρώ την ώρα, επιστρέφουν δώρα  και δουλεύουν έξτρα ώρες δωρεάν...
Και τα 2 παραδείγματα άσχημα και ελπίζω όχι ο γενικός κανόνας.... Το δικό μου άσχημο παράδειγμα... Θα πήγαινε και με τα πόδια τα 40 χιλιόμετρα...

Όσο για τα παιδιά τα περισσότερα από 4 - 10 άτομα
Για την ομοιομορφία... Αυτό ίσχυε όταν ο μισθός ήταν 1500€ στον αναπληρωτή..

Ο φυσικός δάσκαλος είναι αυτός που είναι στο σχολείο ( ελπίζω με άσεπ)... Και έχει την υποστήριξη μου.... Όταν δεν αφήνει τα παιδιά να κοιμούνται στα θρανία.... Δεν τους λέει αυτό το ξέρετε.... Δεν τους αφήνει να κάνουν τα μαθήματα του φροντιστήριο την ώρα του μαθήματος του...
Τους κάνει μάθημα...

Όπως είπα το μάθημα στα 25++παιδια δεν είναι καθόλου εύκολο...
Και για αυτό λέω να μείνουν αυτοί που μπορούν  ...
Δεν μπορούν όλοι...
Σε όλα τα μνμ μου... Είπα να υπάρχει αξιολόγηση... Πράγμα που αρκετοί έχετε ξεχάσει...
Δεν κάνουν όλοι.... αν πάτε αύριο για δουλειά... Δείτε τους συναδέλφους σας.. και σκέφτηκε εάν είχατε δικό σας σχολείο αν θα τους περνάτε....

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #488 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:19:29 μμ »
Παράθεση από: stroumfita στις Ιανουάριος 28, 2017, 06:22:09 μμ
Παράθεση
Καλησπέρα, είμαι φιλόλογος και με απέλασαν μόλις από φροντιστήριο απροειδοποίητα επειδή δε βγαίνανε... Θα βγάλω άκρη αν πάω σε επιθεώρηση εργασίας, ΙΚΑ κλπ ή μόνο η ταλαιπωρία θα μου μείνει; Αξίζει τον κόπο; Θα κερδίσω τίποτα;
Παράθεση
δεν μπορω να καταλαβω τι θες να κερδισεις?
εισαι ιδ.υπ ανα πασα στιγμη ο αλλος μπορει να σε διωξει..για αρκετους λογους...εστι ειναι ο κλαδος.
καλη τυχη με τα βιογραφικα..πρεπει να στειλεις αρκετα πλεον για να βρεις δουλεια

Έτσι σκέφτεσαι...να δω όταν έλθει η δική σου σειρά τι θα περιμένεις να ακούσεις!
Μήπως περιμένεις άραγε όπως και μερικοί άλλοι να γίνουν χιλιάδες απολύσεις μέσω αξιολόγησης για να προσληφθείς εσύ...χαλίφης στη θεση του χαλίφη. Μη τρεφεις αυταπάτες δεν είναι χιλιάδες οι τεμπέληδες όπως τους αποκαλείς... Όσο για τα υπέρ και κατά της δημοσίας εκπαίδευσης εχεις πλήρη άγνοια.

Προφανώς ούτε που διαβαζεις τι γράφεις
Παράθεση
αλλά θα το συγχωρεσω λόγο του ωραίο σου λόγου και της μεγάλης σου ηλικίας..

Την καραμέλα με την ηλικία να την αφήσεις στην άκρη....είσαι άκρως υποτιμητικός και απαξιωτικός. Προσπαθείς να μηδενίσεις τα πάντα.
Να θυμάσαι πάντως ότι αν υπάρξει αντικειμενική αξιολόγηση στο δημόσιο σχολείο, μακριά από κομματικές παρακαταθήκες, σύντομα θα βαράτε μύγες...Δεν εννοω μαζικές απολύσεις, όπως ονειρεύεσαι, αλλά ουσιαστική παιδαγωγική και οικονομική υποβοήθηση του έργου μας με ο,τι αυτό συνεπαγεται σε βιβλία, ύλη, εξοπλισμό. Αν ζοριστούν μερικοί και εξαναγκαστούν να φύγουν δεν πειράζει.....

Όπως είπα το μάθημα στα 25++παιδια δεν είναι καθόλου εύκολο...

Που ακριβώς το έγραψες;
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 24, 2018, 11:35:27 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος calmen

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Μελλοντικοί... διορισμοί
« Απάντηση #489 στις: Ιανουάριος 24, 2018, 11:39:37 μμ »
μαλιστα...απλα καταλαβες...οτι λεω την αληθεια..και αυτη ειναι...
εαν δεν εισαι στο δημοσιο..μπορει να φυγεις ανα πασα στιγμη...

οχι δεν ειμαι ειρωνικος...
αν ηθελα να ειμαι...θα ελεγα οτι στα κατα τη δ.εκπαιδευσης........οτι τωρα βλεπω ενα ...

δεν ξερω απο χαλιφες...και οχι δεν θελω να παρω την θεση απο κανεναν...
απλα ειναι καλο καμια φορα να δειτε και την σκεψη ..περα απο το κυκλο που τα λετε καθε μερα...

οτι εκατσες να δεις τα παλια μου μνμ  για να βρεις κατι...(παλι καλα που δεν γραφω συχνα)..που δεν βρηκες και κατι...ειναι αστειο...
εαν δεν ηθελα να δω την ταινια μου...θα εψαχνα και τα δικα σου...για να δω...εαν εισαι με το πορτοκαλι ή με τους αλλους...
εαν εισαι με αυτους που δεν εχουν δωσει ασεπ...τοτε θα γινομουν...ειρωνικος...

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159613
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 12
Επισκέπτες: 423
Σύνολο: 435

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.