*

Αποστολέας Θέμα: Αναπληρωτές ΠΕ02  (Αναγνώστηκε 66594 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #252 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 04:58:09 μμ »
Τον Σεπτέμβρη όμως θα είμαι τόσο κοντά όσο τώρα; Όλα ρίσκο είναι   :-\

Κοιτα κοντα δεν εισαι! Εισαι πολυ μακρια.. Αλλα οι πίνακες οπως ειναι σήμερα θα ειναι και τον Σεπτεμβρη και τον επομενο Σεπτέμβρη. Δεν μπορει καποιος τωρα να προσθεσει προσοντα ουτε μορια προυπηρεσιας..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος pati

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 253
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #253 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:08:14 μμ »
Κοιτα κοντα δεν εισαι! Εισαι πολυ μακρια.. Αλλα οι πίνακες οπως ειναι σήμερα θα ειναι και τον Σεπτεμβρη και τον επομενο Σεπτέμβρη. Δεν μπορει καποιος τωρα να προσθεσει προσοντα ουτε μορια προυπηρεσιας..
Θα υπάρξει όμως ανακατάταξη όταν βγουν οι οριστικοί και δεν ξέρουμε τι εκπλήξεις θα κρύβουν, υπάρχουν προσόντα που δεν έχουν μοριοδοτηθεί και δεν ξέρουμε τι θα γίνει και με αυτούς με το παράβολο. Γενικά θα αλλάξουμε όλοι θέσεις προς τα κάτω, απλά οι πολύ ψηλά δεν θα επηρεαστούν τόσο.

Αποσυνδεδεμένος EmmaB

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 831
  • Φύλο: Γυναίκα
  • 'Ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #254 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:08:34 μμ »
Στην πρώτη φάση προσλαμβάνονται γύρω στους 600-700 με φιλολόγους. Οπότε με σειρά 5000 είναι παρα πολύ δύσκολα για Σεπτεμβρη
On ne voit bien qu’avec le cœur. L’essentiel est invisible pour les yeux.

Le petit prince

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #255 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:12:51 μμ »
Τον Σεπτέμβρη όμως θα είμαι τόσο κοντά όσο τώρα; Όλα ρίσκο είναι   :-\
Δεν ξέρω ακριβώς τις προσλήψεις στους φιλολόγους αλλά κοντά δεν είσαι. Μήπως εννοείς ότι είσαι κοντά στο να προσληφθείς φέτος σε επόμενη φάση;  Ούτε θα αλλάξει κάτι στους πίνακες τον Σεπτέμβριο αφού είναι κλειδωμένοι. Και τα κενά δεν είναι ίδια κάθε χρόνο. Μπορεί να μην είναι πάρα πολύ μεγάλες οι διαφορές αλλά εξαρτάται πάντα από τις ανάγκες και καταστάσεις. Για παράδειγμα, λόγω Covid υπήρξαν πολλές άδειες κι έτσι δούλεψαν παραπάνω άτομα από όσα θα δούλευαν σε κανονικές συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 08:36:56 »

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #256 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:14:04 μμ »
Τον Σεπτέμβρη όμως θα είμαι τόσο κοντά όσο τώρα; Όλα ρίσκο είναι   :-\
Για να καταλάβεις πόσο κοντά είσαι θα σου πω το εξής. Πες ότι σε προσλαμβάνουν σε επόμενη φάση και πηγαίνεις να διδάξεις για 4-5 μήνες. Του χρόνου (αν υπάρχουν οι ίδιες ανάγκες και ξαναφτάσουν σε σένα στους πίνακες) στην καλύτερη περίπτωση θα σε προσλάβουν και πάλι Ιανουάριο ή Φεβρουάριο πάλι ως 30 Ιουνίου. Θα είσαι ικανοποιημένη αν δουλεύεις για 4-5 μήνες το χρόνο και όλα είναι αβέβαια; Το πρώτο καλοκαίρι θα πάρεις ταμείο ανεργίας. Το δεύτερο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρεις να πάρεις και πάλι ταμείο ανεργίας. Πώς τη βλέπεις αυτή την προοπτική;

Στη συνέχεια όταν βγει προκήρυξη για να προκύψουν οι νέοι πίνακες, μπορεί να αλλάξουν τα κριτήρια πρόσληψης ή να ζητάνε να συμμετάσχεις σε γραπτό ΑΣΕΠ. Για αυτό σου λέμε ότι όλα είναι αβέβαια και δεν θα έχεις εξασφαλισμένη εργασία.

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #257 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:25:46 μμ »
Για να καταλάβεις πόσο κοντά είσαι θα σου πω το εξής. Πες ότι σε προσλαμβάνουν σε επόμενη φάση και πηγαίνεις να διδάξεις για 4-5 μήνες. Του χρόνου (αν υπάρχουν οι ίδιες ανάγκες και ξαναφτάσουν σε σένα στους πίνακες) στην καλύτερη περίπτωση θα σε προσλάβουν και πάλι Ιανουάριο ή Φεβρουάριο πάλι ως 30 Ιουνίου. Θα είσαι ικανοποιημένη αν δουλεύεις για 4-5 μήνες το χρόνο και όλα είναι αβέβαια; Το πρώτο καλοκαίρι θα πάρεις ταμείο ανεργίας. Το δεύτερο δεν ξέρω αν θα τα καταφέρεις να πάρεις και πάλι ταμείο ανεργίας. Πώς τη βλέπεις αυτή την προοπτική;

Στη συνέχεια όταν βγει προκήρυξη για να προκύψουν οι νέοι πίνακες, μπορεί να αλλάξουν τα κριτήρια πρόσληψης ή να ζητάνε να συμμετάσχεις σε γραπτό ΑΣΕΠ. Για αυτό σου λέμε ότι όλα είναι αβέβαια και δεν θα έχεις εξασφαλισμένη εργασία.
Απλά είχα στο μυαλό μου ότι αν με πάρουν τώρα θα με έπαιρναν και τον Σεπτέμβρη και αυτό κάποια στιγμή θα μετρούσε σαν προϋπηρεσία και θα έφτανα σε ενα σημείο να με παίρνουν κάθε χρόνο. Λογικά και του χρόνου οι ίδιες ανάγκες θα υπάρξουν λόγω covid  και φαντάζομαι θα βγουν και αρκετοί σε σύνταξη. Τώρα έτσι όπως μου τα λέτε, δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα οι 4-5 μήνες δεν είναι σταθερή εργασία. Αλλά και όλοι όσοι εργάστηκαν φέτος για πρώτη φορά μπορεί να δουλέψουν αυτό το διάστημα των 6-7 μηνών και μετά να μπουν πάλι στη ναφθαλίνη;; Δύσκολα είναι για όλους

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #258 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:26:42 μμ »
Θα υπάρξει όμως ανακατάταξη όταν βγουν οι οριστικοί και δεν ξέρουμε τι εκπλήξεις θα κρύβουν, υπάρχουν προσόντα που δεν έχουν μοριοδοτηθεί και δεν ξέρουμε τι θα γίνει και με αυτούς με το παράβολο. Γενικά θα αλλάξουμε όλοι θέσεις προς τα κάτω, απλά οι πολύ ψηλά δεν θα επηρεαστούν τόσο.

Θα υπάρχει μικρή διαφορα, δεν νομίζω οτι καποιος θα αλλαξει πανω απο 5θεσεις αν ειναι μεχρι 1000σειρα και δεν πιστεύω μεχρι την 5000 σειρα να αλλαξει πανω απο 15θεσεις. Οποτε πανω κατω στην ιδια φαση θα τους παρουν ολους. Τωρα για το παραβολο δεν θα δικαιωθούν, δεν ειναι καπριτσιο οτι δεν τους βαζουν μεσα στους πίνακες αλλα επειδη αυτο θα ειναι καταστρατηγησει του πινακα σε ολους τους διαγωνισμους ΑΣΕΠ υπάρχουν αυτα τα προβλήματα, απλα στους εκπαιδευτικους της 1ΓΕ,2ΓΕ ειναι αστειο, οταν ειχε γινει τοσος σαλος στην ειδικη..
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #259 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:28:48 μμ »
Απλά είχα στο μυαλό μου ότι αν με πάρουν τώρα θα με έπαιρναν και τον Σεπτέμβρη και αυτό κάποια στιγμή θα μετρούσε σαν προϋπηρεσία και θα έφτανα σε ενα σημείο να με παίρνουν κάθε χρόνο. Λογικά και του χρόνου οι ίδιες ανάγκες θα υπάρξουν λόγω covid  και φαντάζομαι θα βγουν και αρκετοί σε σύνταξη. Τώρα έτσι όπως μου τα λέτε, δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα οι 4-5 μήνες δεν είναι σταθερή εργασία. Αλλά και όλοι όσοι εργάστηκαν φέτος για πρώτη φορά μπορεί να δουλέψουν αυτό το διάστημα των 6-7 μηνών και μετά να μπουν πάλι στη ναφθαλίνη;; Δύσκολα είναι για όλους
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι για να ξαναπροσληφθείς του χρόνου πρέπει να έρθει και πάλι η σειρά σου.
Προηγούνται οι άλλοι 5000+ φιλόλογοι που βρίσκονται πάνω από σένα στους πίνακες. Πώς να προσληφθείς Σεπτέμβρη;

Αποσυνδεδεμένος Chrisvi

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 42
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #260 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:32:28 μμ »
Μάλλον δεν έχεις καταλάβει ότι για να ξαναπροσληφθείς του χρόνου πρέπει να έρθει και πάλι η σειρά σου.
Προηγούνται οι άλλοι 5000+ φιλόλογοι που βρίσκονται πάνω από σένα στους πίνακες. Πώς να προσληφθείς Σεπτέμβρη;
Παίρνω ως δεδομένο (μπορεί και λανθασμένα) ότι όσους πήραν φέτος θα τους καλέσουν όλους.

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #261 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:32:35 μμ »
Απλά είχα στο μυαλό μου ότι αν με πάρουν τώρα θα με έπαιρναν και τον Σεπτέμβρη και αυτό κάποια στιγμή θα μετρούσε σαν προϋπηρεσία και θα έφτανα σε ενα σημείο να με παίρνουν κάθε χρόνο. Λογικά και του χρόνου οι ίδιες ανάγκες θα υπάρξουν λόγω covid  και φαντάζομαι θα βγουν και αρκετοί σε σύνταξη. Τώρα έτσι όπως μου τα λέτε, δεν ξέρω τι να κάνω. Σίγουρα οι 4-5 μήνες δεν είναι σταθερή εργασία. Αλλά και όλοι όσοι εργάστηκαν φέτος για πρώτη φορά μπορεί να δουλέψουν αυτό το διάστημα των 6-7 μηνών και μετά να μπουν πάλι στη ναφθαλίνη;; Δύσκολα είναι για όλους

Δεν καταλαβες δεν σου λεμε τι να κανεις! Σου εξηγούμε τι γινεται! Η αποφαση ειναι δικια σου.. Πάντως στην πρώτη φαση φέτος πήραν 720 ΠΕ02 αν γινουν φέτος μονιμοι διορισμοί περιμένουμε οτι θα πάρουν σίγουρα 900 ΠΕ02, οποτε δεν ξερω ποσους αναπληρωτες θα πάρουν ίσως πάρουν 200 και ισως να μην τους παρουν απο 1/9 αλλα απο 15/9 η και πιο μετα!
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Serraios

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1555
  • Φύλο: Άντρας
  • Όνειρα κόντρα στην φθορά..
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #262 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:36:10 μμ »
Επίσης φετος πήραν πρώτη φαση 719 ΠΕ02 και ο τελευταιος ειχε σειρα 2408! Εσενα στην θεση 5000, πως θα σε παρουν απο πρωτη φαση;
Χαμογέλα ρε.. τι σου ζητάνε;

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #263 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:37:38 μμ »
Παίρνω ως δεδομένο (μπορεί και λανθασμένα) ότι όσους πήραν φέτος θα τους καλέσουν όλους.
Αυτό δεν είναι δεδομένο, αλλά ακόμα κι αν τους καλέσουν δε θα τους καλέσουν όλους τον Σεπτέμβριο.
Οι αναπληρωτές προσλαμβάνονται σταδιακά σε φάσεις. Όσοι είναι πίσω στους πίνακες καλούνται αργότερα...
Αφού δεν βάζεις εκτός Αττικής δεν υπάρχει πιθανότητα να προσληφθείς Σεπτέμβριο, ενώ είσαι στη θέση 5000+.

Αποσυνδεδεμένος Lasid

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 10808
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ83 ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΩΝ
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #264 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:41:16 μμ »
Δεν καταλαβες δεν σου λεμε τι να κανεις! Σου εξηγούμε τι γινεται! Η αποφαση ειναι δικια σου.. Πάντως στην πρώτη φαση φέτος πήραν 720 ΠΕ02 αν γινουν φέτος μονιμοι διορισμοί περιμένουμε οτι θα πάρουν σίγουρα 900 ΠΕ02, οποτε δεν ξερω ποσους αναπληρωτες θα πάρουν ίσως πάρουν 200 και ισως να μην τους παρουν απο 1/9 αλλα απο 15/9 η και πιο μετα!
Δεν πρόκειται να πάρουν φέτος 900 μόνιμους ΠΕ02. Αυτό το νούμερο αφορά και τα δύο χρόνια των διορισμών. Το πιθανότερο είναι να πάρουν λιγότερους από τους μισούς φέτος, για να πάρουν τους περισσότερους του χρόνου, που θα βγούνε οργανικά κενά.

Αποσυνδεδεμένος English

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1440
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Αναπληρωτές ΠΕ02
« Απάντηση #265 στις: Ιανουάριος 12, 2021, 05:42:10 μμ »
Παίρνω ως δεδομένο (μπορεί και λανθασμένα) ότι όσους πήραν φέτος θα τους καλέσουν όλους.
Ακόμη κι όλους να τους καλέσουν, με τη θέση που έχεις από Σεπτέμβρη δε θα προσληφθείς. Λυπηρό αλλά είναι η πραγματικότητα. Καθυστέρησε φέτος η Δ' φάση οπότε αν εσύ φέτος προσληφθείς π.χ. αρχές Φλεβάρη, υποθέτοντας ότι τον ίδιο αριθμό αναπληρωτών θα έχουμε και του χρόνου, άντε να σε καλέσουν λιγο νωρίτερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 13, 2021, 04:23:40 μμ από English »

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32288
  • Τελευταία: Dialeimma
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159612
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 444
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 6
Επισκέπτες: 378
Σύνολο: 384

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.096 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.