*

Αποστολέας Θέμα: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18  (Αναγνώστηκε 188294 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #392 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 11:30:01 πμ »
Καλημερα συναδελφοι....η δικη μου πληροφορηση σημερα το πρωι απο αιρετο , ειναι για πεμπτη 28/9 το πιθανοτερο...
Λογικό, αν και ο δικός μου ο γνωστός αιρετός επιμένει πως μέχρι αύριο το βράδυ θα βγουν τα ονόματα των κληθέντων στην β΄ φάση.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:53 »

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #393 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:03:09 μμ »
Πριν λίγα λεπτά, ο Κορδής ανέβασε το εξής στο φβ:
"ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ ΓΙΑ ΤΙΣ ΑΠΟΣΠΑΣΕΙΣ
Η επόμενη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ θα γίνει τη Δευτέρα 2/10/2017.Ένα από τα θέματα της συνεδρίασης είναι και οι αποσπάσεις εκπαιδευτικών. Στη συνεδρίαση θα επιδιώξουμε να ικανοποιηθεί ο μέγιστος δυνατός αριθμός αιτήσεων. Υπάρχουν εκπαιδευτικοί που αντιμετωπίζουν πολύ σοβαρά ζητήματα και βρίσκονται μακριά από τις οικογένειές τους!Παράλληλα εξακολουθούν να υπάρχουν λειτουργικά κενά, ενώ υπάρχουν και εκπαιδευτικοί που μπορούν να αποσπαστούν από περιοχές που η ειδικότητά τους είναι υπεράριθμη σε άλλες πλεονασματικές περιοχές. Η ΟΛΜΕ στις 6/9/2017 εξέδωσε σχετική ανακοίνωση για τις αποσπάσεις που βάζει όλο το πλαίσιο!
Νεκτάριος Κορδής
Αιρετό μέλος του ΚΥΣΔΕ"

1. Πιστεύετε οτι η β φάση θα γίνει μετά τις αποσπάσεις;
2. Προσωπικά, μου κάνει πολύ κακή εντύπωση το γεγονός ότι δεν αναφέρεται πουθενά στους αναπληρωτές. Δε σέβεται την αγωνία μας ή απλώς δε θα θεωρεί (ισότιμους) συναδέλφους;
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:09:18 μμ από fotini18 »
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος stratos91

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1319
  • Φύλο: Άντρας
  • ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #394 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:25:52 μμ »
Μα αν ειναι να περιμένουν τις αποσπάσεις που θα αποφασιστούν στις 2/10, μέχρι να παρουσιαστούν, να ξαναδούν τα κενά, πάμε για 10 Οκτωβρίου. Πάνε καλά οι άνθρωποι;

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #395 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:26:06 μμ »
Με πήραν μόλις τηλ απο την εκπομπή "Εμεις" του Έψιλον, να βγάλουν το θέμα μεθαυριο. Τους εχουμε ΕΛΜΕ, μαθητές, γονείς και πασάφ. Να τους ξεμπροστιάσουμε ή θα το λύσουν σύντομα; Τι λέτε;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 20:48:53 »

Αποσυνδεδεμένος tzeko

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 8
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #396 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:29:55 μμ »
τα κενα που ζητησαν απο τις δευτεροβαθμιες ηταν για αναπληρωτες.
ειδομεν..........

Αποσυνδεδεμένος swan69

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 96
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #397 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:38:08 μμ »
O Kορδής θα αναφέρει αριθμό προσλήψεων αναπληρωτών τη μέρα της φάσης, αυτό γίνεται συνήθως . Η ανακοίνωση για τη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ στις 2-10 επιβεβαιώνει ότι υπάρχει κινητικότητα.  Εγώ βλέπω πρώτα τη Β φάση μετά τις Γ αποσπάσεις κ μετά τις μετατάξεις. Γ αποσπάσεις κ μετατάξεις θα δώσουν κ άλλα κενά που θα αντιμετωπιστούν αργότερα.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:44:10 μμ από swan69 »

Αποσυνδεδεμένος Star Quality

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 655
  • Ενάντια στο φασισμό της "πολιτικής ορθότητας"
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #398 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:41:42 μμ »
Με πήραν μόλις τηλ απο την εκπομπή "Εμεις" του Έψιλον, να βγάλουν το θέμα μεθαυριο. Τους εχουμε ΕΛΜΕ, μαθητές, γονείς και πασάφ. Να τους ξεμπροστιάσουμε ή θα το λύσουν σύντομα; Τι λέτε;

Μπράβο Syllas, έτσι θέλει...κινητοποίηση και αγώνα διαρκείας, για να ενημερωθεί και ο κόσμος για την κατάσταση

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #399 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:46:57 μμ »
Μπράβο Syllas, έτσι θέλει...κινητοποίηση και αγώνα διαρκείας, για να ενημερωθεί και ο κόσμος για την κατάσταση
Δηλαδή να το ξεκινήσουμε;
Γιατι θελει προετοιμασία μεχρι αυριο. Αν και γενικά θα επρεπε να βγει, άσχετα απο τη φάση.

Αποσυνδεδεμένος DIMAS71

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 67
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #400 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:54:27 μμ »
Τα κενά που ζητήθηκαν χθες ήταν από το Υπουργείο για αναπληρωτές και όχι για τίποτα άλλο....!!!
Το επιβεβαιώνω και εγώ....!!!
Τώρα για ότι αναφέρει στην ανακοίνωσή του ο κύριος αιρετός, γιατί σας προκαλεί έκπληξη....;;;;
Για τα ψηφαλάκια του τα σίγουρα ενδιαφέρεται ο άνθρωπος όπως και οι περισσότεροι, για να μην αδικήσω μερικούς πραγματικούς συναδέλφους, αιρετοί ανα την Ελλάδα....για εμας θα ενδιαφερθεί....που δεν είμαστε σίγουροι...;;;;
Και μη μου πει κανείς ότι βγάζω κακία ή μιζέρια ή συντεχνιακή αντίληψη.....έλεος πλέον απο τους ¨άνετους¨ και ¨υπεράνω¨....!!!                 
Δεν έχω τίποτα με κανένα, αλλά όπως και οι υπόλοιποι, και καλά κάνουν και θέλουν να διασφαλίσουν τα συμφέροντά τους και την εργασία τους, αυτό το δικαίωμα απαιτώ να μου το διασφαλίσουν και για μένα....και για εμας.... που αγωνιούμαι και απο ότι εχετε καταλαβει δεν ενδιαφέρει κανενα απο τους ιθύνοντες..... δεν πολυασχολείται....
Τώρα όσον αφορά την ΠΕΑΔ...δεν μιλάω για ΟΛΜΕ....αστεία πράγματα ν ασχοληθεί με εμάς....ενδιαφέρεται για αλλα....αν είχε επιδείξει το ίδιο ενδιαφέρον, όπως πριν την α φάση ίσως λέω, ίσως να είχαμε την β φάση...δείχνει να μην την απασχολεί τόσο, όσο θα έπρεπε, η αγωνία των εκατοντάδων και για να μην πω χιλιάδων που περιμένουν....για άλλα πασχίζει εδω και 3 εβδομάδες απ΄ότι διαβάζω στις ανακοινώσεις της.....
Λογικά μεχρι την Παρασκευή θα έχουμε φάση.....από αυριο τετάρτη απόγευμα κορυφώνεται η αγωνία....όλα ανοιχτά.....ας ελπίσουμε να είναι πάνω από 200 οι κλήσεις και ανα την Ελλάδα οι καλύψεις κενών...
Syllas....εννοείται προγραμμαάτισε το.....οργάνωσε το.....συγχαρητήρια και μπράβο σου....
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:59:42 μμ από DIMAS71 »

Αποσυνδεδεμένος Syllas

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1893
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Ένας φακίρης, πολλοί φουκαράδες
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #401 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:56:18 μμ »
O Kορδής θα αναφέρει αριθμό προσλήψεων αναπληρωτών τη μέρα της φάσης, αυτό γίνεται συνήθως . Η ανακοίνωση για τη συνεδρίαση του ΚΥΣΔΕ στις 2-10 επιβεβαιώνει ότι υπάρχει κινητικότητα.  Εγώ βλέπω πρώτα τη Β φάση μετά τις Γ αποσπάσεις κ μετά τις μετατάξεις. Γ αποσπάσεις κ μετατάξεις θα δώσουν κ άλλα κενά που θα αντιμετωπιστούν αργότερα.
Κι εγω αυτο πιστεύω. Το προβλημα με τις αποσπάσεις ειναι εντονότερο στην πρωτοβάθμια, απο εκει έχουν προσφύγει για να προηγηθούν. Γι αυτο νομιζω οτι θα προηγηθεί των αποσπάσεων η φάση αναπληρωτών δευτεροβάθμιας. Σκέφτομαι μήπως για το λογο αυτο αφήσουν παλι ακάλυπτα τα μεγάλα αστικά το οποιο θα εχει αρνητικές επιπτώσεις σε ολους μας. Τα μεγάλα αστικά πρεπει να ανοίξουν.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 26, 2017, 12:58:21 μμ από Syllas »

Αποσυνδεδεμένος kefi73

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 206
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #402 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 01:17:14 μμ »
Καλημέρα σας !!! Και εγώ ενημερώθηκα πριν λίγο ότι έδωσαν κενά και περιμένουν φάση. Η Αιτ/νία  17. Άντε να δούμε. Ελπίζω μέχρι το Σαβ/κο να ξέρουμε .

Αποσυνδεδεμένος fotini18

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 2487
  • Φύλο: Γυναίκα
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #403 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 01:27:45 μμ »
DIMAS71, συμφωνώ σε όλα μαζί σου εκτός από το ότι η β φαση θα γινει ως την Παρασκευη.  Εννοείται πως θέλω να δικαιωθείς εσύ και όχι εγω αλλά δε μας υπολογίζουν, θα μας καλέσουν μετά τις αποσπάσεις (νομίζω!). Απαράδεκτος ο Κορδής και λοιποί αιρετοί, η ΟΛΜΕ, η ΠΕΑΔ. Μήπως να (ξανα)τηλεφωνούσαμε στο υπουργείο να τους ενοχλήσουμε και -γιατί οχι;- ας τους πληροφορήσουμε ότι κάποια εκπομπή ενδιαφέρεται να ασχοληθεί με "τα κενά στα σχολεία και την αδράνεια του υπουργείου...". Τι λέτε;
Αχ, Ελλάδα σ' αγαπώ...!!!

Η Ελλάδα ποτέ δεν πεθαίνει! Συνεχώς ξεψυχάει...(Δημήτρης Χορν)

Αποσυνδεδεμένος Έσπερος

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4130
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #404 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 06:55:48 μμ »
Ενημερωτικό του Κορδή προ ολίγου αναφέρει ότι το ΚΥΣΔΕ στις 2/10 θα συνεδριασει για αποσπάσεις γ' φάσης. Δεν ξέρω αν αυτό θα επηρεάσει τις προσλήψεις που (έχουν?) δρομολογηθεί, αλλά το αναφέρω μιας και κάπως συνδέονται. Επίσης, μιας και το ξέρω, στη Δ κυκλάδων μετά την προηγούμενη φάση περίσσεψαν γύρω στα 10 κενά φιλολόγων, φαντάζομαι ότι τα ίδια θα δηλωθούν ή έχουν δηλωθεί ήδη. Αυτά για όποιον θέλει να κάνει τους υπολογισμούς του.
Καλή τύχη σε όλους!

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5014
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Β' φάση αναπληρωτών φιλολόγων 2017-18
« Απάντηση #405 στις: Σεπτέμβριος 26, 2017, 08:44:16 μμ »
Ενημερωτικό του Κορδή προ ολίγου αναφέρει ότι το ΚΥΣΔΕ στις 2/10 θα συνεδριασει για αποσπάσεις γ' φάσης. Δεν ξέρω αν αυτό θα επηρεάσει τις προσλήψεις που (έχουν?) δρομολογηθεί, αλλά το αναφέρω μιας και κάπως συνδέονται. Επίσης, μιας και το ξέρω, στη Δ κυκλάδων μετά την προηγούμενη φάση περίσσεψαν γύρω στα 10 κενά φιλολόγων, φαντάζομαι ότι τα ίδια θα δηλωθούν ή έχουν δηλωθεί ήδη. Αυτά για όποιον θέλει να κάνει τους υπολογισμούς του.
Καλή τύχη σε όλους!
Προφανώς, θα προηγηθεί η β΄ φάση αναπληρωτών γενικής και θα ακολουθήσουν οι αποσπάσεις κι όσα κενά δημιουργηθούν, θα έρθει να τα καλύψει αργότερα η γ΄ φάση αναπληρωτών.
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
  • Σύνολο μελών: 32293
  • Τελευταία: HelenK
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1159813
  • Σύνολο θεμάτων: 19212
  • Σε σύνδεση σήμερα: 554
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 487
Σύνολο: 495

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.082 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.