*

Αποστολέας Θέμα: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18  (Αναγνώστηκε 173934 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #602 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 10:28:37 πμ »
Έχω την εντύπωση ότι ο αναπληρωτής μειωμένου ωραρίου εργάζεται αναγκαστικά 5 φορές την εβδομάδα όσες ώρες κι αν έχει. Τουλάχιστον έτσι πρέπει να γίνεται στο πρωινό πρόγραμμα. Με ένα τηλ. στο υπουργείο θα λυθούν οι απορίες.

Το για ποιους λόγους μπορεί κάποιος να επιλέγει να δουλέψει στην ενισχυτική δεν είναι απλό. Δεν είναι όλοι πιτσιρίκια που δουλεύουν και τζάμπα προκειμένου να μπουν στην εκπαίδευση. Υπάρχουν και πολλές μητέρες που κουράστηκαν πια να κουβαλάνε τις οικογένειές τους δεξιά κι αριστερά και να ξεσπιτώνονται κάθε χρόνο. Έτσι επιλέγουν αυτόν τον τρόπο προκειμένου να έχουν τουλάχιστον οικογενειακή ηρεμία με λιγότερες οικονομικές απολαβές.
Ας μην απαξιώνουμε έτσι εύκολα τους άλλους και τις επιλογές τους!
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 18, 2017, 10:30:44 πμ από may16 »

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:05:15 »

Αποσυνδεδεμένος marthoulini

  • Προχωρημένο μέλος
  • **
  • Μηνύματα: 195
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Λατρεύω την εκπαίδευση ΠΕ02
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #603 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:04:12 πμ »
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!

Αποσυνδεδεμένος magioladitis

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1168
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #604 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:05:30 πμ »
Προσωπικά εδώ και δύο χρόνια δουλεύω 15 ώρες 4 φορές την εβδομάδα το πρόγραμμα δεν είναι απλωμένο ,ούτε έτσι πάει στη διεύθυνση .Παίρνω σίγουρα 4 ενσημα

Σε ποια περιοχή της Ελλάδας αυτά; Έχετε ενισχυτική με 4ωρο ή 5ωρο ημερήσιο πρόγραμμα;

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #605 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 11:39:23 πμ »
Προσωπικά εδώ και δύο χρόνια δουλεύω 15 ώρες 4 φορές την εβδομάδα το πρόγραμμα δεν είναι απλωμένο ,ούτε έτσι πάει στη διεύθυνση .Παίρνω σίγουρα 4 ενσημα
Ο αναπληρωτής μειωμένου πληρώνεται και τις αργίες/γιορτές και παίρνει και τα ένσημά του. Τις διακοπές των Χριστουγέννων πώς υπολογίζονται τα ένσημα; Με εργασία 4 ημερών/εβδομάδα ή 5 ημερών/εβδομάδα;
Κανονικά με 15 ώρες έπρεπε κανείς να εργάζεται 5 μέρες να παίρνει τα ένσημά του κανονικά και να τελειώνει εκεί το θέμα.
Μπορεί να μας λύσει κάποιος τις απορίες που γνωρίζει καλύτερα;;;

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Δημοσιεύτηκε: Σήμερα στις 02:05:15 »

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #606 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 12:24:08 μμ »
Ο αναπληρωτής μειωμένου πληρώνεται και τις αργίες/γιορτές και παίρνει και τα ένσημά του. Τις διακοπές των Χριστουγέννων πώς υπολογίζονται τα ένσημα; Με εργασία 4 ημερών/εβδομάδα ή 5 ημερών/εβδομάδα;
Κανονικά με 15 ώρες έπρεπε κανείς να εργάζεται 5 μέρες να παίρνει τα ένσημά του κανονικά και να τελειώνει εκεί το θέμα.
Μπορεί να μας λύσει κάποιος τις απορίες που γνωρίζει καλύτερα;;;
Πάει 1 ένσημο την ημέρα και στις διακοπές ή αργίες ....τα ένσημα ακολουθούν τη ροή του κανονικού προγράμματος.
Είχα πέρυσι 15ωρο. Δυστυχώς αλλάζουν τα ένσημα ανάλογα των ημερών(στη βδομάδα) εργασίας.

Αποσυνδεδεμένος agh

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #607 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 12:33:46 μμ »
Ναι, εγώ δουλεύω 5 μέρες με 12 διδακτικές ώρες. Ελπίζω να μην κοπεί από τη διεύθυνση το πρόγραμμα. Πάντως απ' ό,τι φαίνεται, ακόμα είναι στο χέρι του υπεύθυνου της ενισχυτικής να "δουλέψει" την ενισχυτική και τις 5 μέρες. Πιέστε όσο περισσότερο μπορείτε. Πολλοί μόνιμοι γενικά στο δημόσιο έτσι συμπεριφέρονται, κάνουν οικονομία στο κράτος, θαρρείς και βάζουν τα λεφτά από την τσέπη τους. Ίσως προσβλέπουν σε μια ευνοϊκή μελλοντική αξιολόγηση. Τι να πω, άβυσσος...
Φέτος στην αν.Θεσσαλονίκη τα περισσότερα σχολεία(όσα έμαθα ως τώρα όλα) δουλεύουν την ενισχυτική 3 φορές την εβδομάδα.Μου δίνεται η εντύπωση ότι αυτή την εντολή έχουν πάρει απ'τη δευτεροβάθμια,δεν εξηγείται αλλιώς.Πέρυσι ήταν πιο συζητήσιμα τα πράγματα,φέτος το πρόγραμμα ήρθε αδιαπραγμάτευτο.

Αποσυνδεδεμένος Andriana andriana

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1028
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #608 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 01:10:52 μμ »
Φέτος στην αν.Θεσσαλονίκη τα περισσότερα σχολεία(όσα έμαθα ως τώρα όλα) δουλεύουν την ενισχυτική 3 φορές την εβδομάδα.Μου δίνεται η εντύπωση ότι αυτή την εντολή έχουν πάρει απ'τη δευτεροβάθμια,δεν εξηγείται αλλιώς.Πέρυσι ήταν πιο συζητήσιμα τα πράγματα,φέτος το πρόγραμμα ήρθε αδιαπραγμάτευτο.
Τι να πω...και φέτος είμαι στο ίδιο και πάλι είναι 4 μέρες αλλά ο λόγος είναι οι ιδιαίτερες συνθήκες της περιοχής που το απαιτούν όχι άλλος λογος

Αποσυνδεδεμένος haroulalki

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 824
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #609 στις: Δεκέμβριος 18, 2017, 07:54:33 μμ »
Τι να πω...και φέτος είμαι στο ίδιο και πάλι είναι 4 μέρες αλλά ο λόγος είναι οι ιδιαίτερες συνθήκες της περιοχής που το απαιτούν όχι άλλος λογος
Τότε μπορείς να ζητήσεις τυπικά να πάει ένα πρόγραμμα στη δευτεροβάθμια με 5 ημέρες εργασίας σου, και στην πραγματικότητα να δουλευετε με άλλο πρόγραμμα, αν όντως οι συνθήκες είναι δύσκολες. Αμάν πια, είμαστε που είμαστε στο χείλος του γκρεμού, μας βάζουν τρικλοποδιές και οι ίδιοι οι συνάδελφοί μας. Έλεος πια...

Αποσυνδεδεμένος danakinak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #610 στις: Δεκέμβριος 19, 2017, 09:48:34 μμ »
Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα το οποίο δεν είδα να σχολιαστεί από κανέναν.
Αναφέρομαι στην πρόσληψη διδασκόντων για ενισχυτική στο Ε.Κ.Κ.Ν.Α
Σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου δικαίωμα αιτήσεων έχουν όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών 2017-2018 και δεν έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές (πλήρους ή μειωμένου ωραρίου). Εξαιρούνται φυσικά όσοι κατά το τρέχον σχολικό έτος  κατόπιν πρόσληψής, για οποιονδήποτε λόγο δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία ή έχουν παραιτηθεί, καθώς και εκείνοι των οποίων η πρόσληψη έχει ανακληθεί.
Επιλέον οι αιτούντες για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α. λόγω ειδικών συνθηκών προσλαβάνονται με πλήρες ωράριο και θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι και στον ειδικό αξιολογικό πίνακα υποψηφίων αναπληρωτών 2017-2018.
 Σε κάθε περίπτωση η προθεσμια αιτήσεων ήταν από 5 - 8 Δεκεμβρίου και η ανακοίνωση των επιλεγέντων εκπαιδευτών 11 Δεκεμβρίου. Όλα αυτά ωραία και καλά αλλά ποιο είναι το πρόβλημα για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α.;
1ο Δεν ανακοινώθηκε εμπρόθεσμα 11 Δεκεμβρίου από την ΔΔΕ Ανατ. Αττικής ο πίνακας των αιτούντων εκπαιδετικών. Ο αρμόδιος της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής μου δήλωσε πως η διευθυνση δεν έχει την υποχρέωση να αναρτήσει την κατάσταση αιτούντων- επιλεγέντων για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α. , να μην ανησυχώ και ότι  όλη η διαδικασία διέπεται από πλήρη διαφάνεια. Μετά από πίεσή μου και αφού χαρακτηρίστηκα από τον υπεύθυνο ως ''κυνηγός μαγισσών'' ο πίνακας αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής στις 14 Δεκεμβρίου και ενώ 12 Δεκεμβρίου είχε γίνει η πρόσληψη των εκπαιδευτικών (η οποία φυσικά δεν αναρτήθηκε ποτέ στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής)
2ο Στον πίνακα αιτούτων ενισχυτικής  Ε.Κ.Κ.Ν.Α. και ειδικότερα στον κλαδο πε03 μαθηματικών (που με αφορά) από τους 3 αιτούντες οι 2 πρώτοι είχαν προσληφθεί ήδη ως αναπληρωτές ή είχαν αρνηθεί-παραιτηθεί της πρόσληψή τους. Σε ερώτησή μου προς τον υπεύθυνο της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής , η απάντηση ήταν ότι το Ε.Κ.Κ.Ν.Α διέπεται από ειδικό καθεστώς λόγω των ιδιαιτερων συνθηκών των Ειδικών Καταστημάτων Κράτησης Νέων, και επομένως δεν ισχύει καμία από τις οδηγίες του υπουργείου για δικαίωμα αίτησης. Και φυσικά όλες οι απαντήσεις προφορικές χωρίς κανένα αποδεικτικό εγγραφο.
3ο Επιπλέον στον πίνακα αιτούτων ενισχυτικής  της κατηγορίας πε06 παρατήρησα τυχαία πως η αίτηση ενός εκπαιδευτικού αναφέρει ημερομηνία πρωτοκόλλησησ 11-12-2017 παρά το γεγονός ότι η προθεσμία αιτήσεων ήταν έως 8-12-2017.
Για όλα τα παραπάνω δεν μπόρεσα να πάρω πειστικές απαντήσεις ούτε από τη ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, ούτε από την Περιφεριακή Διευθ. Εκπαίδευσης Αττικής , ούτε από τους υπέθυνους ενισχυτικής του Υπουργείου Παιδείας που δηλώνουν αναρμόδιοι.
Μήπως τελικά επιδίδομαι σε κυνήγι ανύπαρκτων μαγισσών όπως μου είπαν από την ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, ή μήπως οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικαλούνται κάποιοι για τα Ειδικά Καταστήματα Κράτησης Νέων είναι οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν εδώ και δεκαετίες στη χώρα μας;
Ζητάω τα φώτα σας!!!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!!

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #611 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 12:05:52 πμ »
Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα το οποίο δεν είδα να σχολιαστεί από κανέναν.
Αναφέρομαι στην πρόσληψη διδασκόντων για ενισχυτική στο Ε.Κ.Κ.Ν.Α
Σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου δικαίωμα αιτήσεων έχουν όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών 2017-2018 και δεν έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές (πλήρους ή μειωμένου ωραρίου). Εξαιρούνται φυσικά όσοι κατά το τρέχον σχολικό έτος  κατόπιν πρόσληψής, για οποιονδήποτε λόγο δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία ή έχουν παραιτηθεί, καθώς και εκείνοι των οποίων η πρόσληψη έχει ανακληθεί.
Επιλέον οι αιτούντες για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α. λόγω ειδικών συνθηκών προσλαβάνονται με πλήρες ωράριο και θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι και στον ειδικό αξιολογικό πίνακα υποψηφίων αναπληρωτών 2017-2018.
 Σε κάθε περίπτωση η προθεσμια αιτήσεων ήταν από 5 - 8 Δεκεμβρίου και η ανακοίνωση των επιλεγέντων εκπαιδευτών 11 Δεκεμβρίου. Όλα αυτά ωραία και καλά αλλά ποιο είναι το πρόβλημα για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α.;
1ο Δεν ανακοινώθηκε εμπρόθεσμα 11 Δεκεμβρίου από την ΔΔΕ Ανατ. Αττικής ο πίνακας των αιτούντων εκπαιδετικών. Ο αρμόδιος της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής μου δήλωσε πως η διευθυνση δεν έχει την υποχρέωση να αναρτήσει την κατάσταση αιτούντων- επιλεγέντων για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α. , να μην ανησυχώ και ότι  όλη η διαδικασία διέπεται από πλήρη διαφάνεια. Μετά από πίεσή μου και αφού χαρακτηρίστηκα από τον υπεύθυνο ως ''κυνηγός μαγισσών'' ο πίνακας αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής στις 14 Δεκεμβρίου και ενώ 12 Δεκεμβρίου είχε γίνει η πρόσληψη των εκπαιδευτικών (η οποία φυσικά δεν αναρτήθηκε ποτέ στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής)
2ο Στον πίνακα αιτούτων ενισχυτικής  Ε.Κ.Κ.Ν.Α. και ειδικότερα στον κλαδο πε03 μαθηματικών (που με αφορά) από τους 3 αιτούντες οι 2 πρώτοι είχαν προσληφθεί ήδη ως αναπληρωτές ή είχαν αρνηθεί-παραιτηθεί της πρόσληψή τους. Σε ερώτησή μου προς τον υπεύθυνο της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής , η απάντηση ήταν ότι το Ε.Κ.Κ.Ν.Α διέπεται από ειδικό καθεστώς λόγω των ιδιαιτερων συνθηκών των Ειδικών Καταστημάτων Κράτησης Νέων, και επομένως δεν ισχύει καμία από τις οδηγίες του υπουργείου για δικαίωμα αίτησης. Και φυσικά όλες οι απαντήσεις προφορικές χωρίς κανένα αποδεικτικό εγγραφο.
3ο Επιπλέον στον πίνακα αιτούτων ενισχυτικής  της κατηγορίας πε06 παρατήρησα τυχαία πως η αίτηση ενός εκπαιδευτικού αναφέρει ημερομηνία πρωτοκόλλησησ 11-12-2017 παρά το γεγονός ότι η προθεσμία αιτήσεων ήταν έως 8-12-2017.
Για όλα τα παραπάνω δεν μπόρεσα να πάρω πειστικές απαντήσεις ούτε από τη ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, ούτε από την Περιφεριακή Διευθ. Εκπαίδευσης Αττικής , ούτε από τους υπέθυνους ενισχυτικής του Υπουργείου Παιδείας που δηλώνουν αναρμόδιοι.
Μήπως τελικά επιδίδομαι σε κυνήγι ανύπαρκτων μαγισσών όπως μου είπαν από την ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, ή μήπως οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικαλούνται κάποιοι για τα Ειδικά Καταστήματα Κράτησης Νέων είναι οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν εδώ και δεκαετίες στη χώρα μας;
Ζητάω τα φώτα σας!!!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!!
Πραγματικά απίστευτο και αισχος!

Αποσυνδεδεμένος johnd

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 369
  • Φύλο: Άντρας
  • 1+1=3,14 + ΦΠΑ (ΠΕ03)
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #612 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 05:39:42 πμ »
@danakinak

Μην περιορίζεσαι σε προφορικές επικοινωνίες αν έχεις αδικηθεί. Μην περιορίζεσαι και σε ένα forum post που θα δουν 5-10 άνθρωποι που δεν μπορούν να κάνουν τίποτα. Στείλε επιστολές σε ιστοσελίδες με θέματα εκπαίδευσης (αν είναι και αντιπολιτευόμενες ακόμα καλύτερα, αλλά όχι μόνο σε αυτές), μιας και περισσότερες πιθανότητες υπάρχουν να δοθεί κάποια υπεύθυνη απάντηση σε μια ιστοσελίδα, από ότι σε κάποιον "απλό" εκπαιδευτικό. Σε "απλούς" εκπαιδευτικούς συνήθως απαντούν ανευθυνουπέυθυνα, πιθανόν και από φόβο. Αν ήμουν υπεύθυνος σε κάποια δευτεροβάθμια θα το σκεφτόμουν να σου δώσω το δίκιο που δικαιούσαι, αν την επομένη υπήρχε ο κίνδυνος να φάω σουτ από την θέση μου επειδή, να το πω απλά, δεν σε γείωσα, ώστε να κουκουλωθεί το θέμα.
Οι καθηγητές ζητάνε από τους μαθητές τους να κατανοήσουν αυτά που τους διδάσκουν.

Εδώ μέσα βέβαια μερικοί αρνούνται πεισματικά να κατανοήσουν αυτά που διαβάζουν.

Αποσυνδεδεμένος pupsi

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 803
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Όχι με λόγια, με έργα το άδικο πολέμα....
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #613 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 09:20:23 πμ »
Θα ήθελα να αναφερθώ σε ένα θέμα το οποίο δεν είδα να σχολιαστεί από κανέναν.
Αναφέρομαι στην πρόσληψη διδασκόντων για ενισχυτική στο Ε.Κ.Κ.Ν.Α
Σύμφωνα με τις οδηγίες του υπουργείου δικαίωμα αιτήσεων έχουν όσοι είναι εγγεγραμμένοι στον ενιαίο πίνακα αναπληρωτών 2017-2018 και δεν έχουν ήδη προσληφθεί ως αναπληρωτές (πλήρους ή μειωμένου ωραρίου). Εξαιρούνται φυσικά όσοι κατά το τρέχον σχολικό έτος  κατόπιν πρόσληψής, για οποιονδήποτε λόγο δεν έχουν αναλάβει υπηρεσία ή έχουν παραιτηθεί, καθώς και εκείνοι των οποίων η πρόσληψη έχει ανακληθεί.
Επιλέον οι αιτούντες για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α. λόγω ειδικών συνθηκών προσλαβάνονται με πλήρες ωράριο και θα πρέπει να είναι εγγεγραμμένοι και στον ειδικό αξιολογικό πίνακα υποψηφίων αναπληρωτών 2017-2018.
 Σε κάθε περίπτωση η προθεσμια αιτήσεων ήταν από 5 - 8 Δεκεμβρίου και η ανακοίνωση των επιλεγέντων εκπαιδευτών 11 Δεκεμβρίου. Όλα αυτά ωραία και καλά αλλά ποιο είναι το πρόβλημα για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α.;
1ο Δεν ανακοινώθηκε εμπρόθεσμα 11 Δεκεμβρίου από την ΔΔΕ Ανατ. Αττικής ο πίνακας των αιτούντων εκπαιδετικών. Ο αρμόδιος της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής μου δήλωσε πως η διευθυνση δεν έχει την υποχρέωση να αναρτήσει την κατάσταση αιτούντων- επιλεγέντων για το Ε.Κ.Κ.Ν.Α. , να μην ανησυχώ και ότι  όλη η διαδικασία διέπεται από πλήρη διαφάνεια. Μετά από πίεσή μου και αφού χαρακτηρίστηκα από τον υπεύθυνο ως ''κυνηγός μαγισσών'' ο πίνακας αναρτήθηκε στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής στις 14 Δεκεμβρίου και ενώ 12 Δεκεμβρίου είχε γίνει η πρόσληψη των εκπαιδευτικών (η οποία φυσικά δεν αναρτήθηκε ποτέ στην ιστοσελίδα της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής)
2ο Στον πίνακα αιτούτων ενισχυτικής  Ε.Κ.Κ.Ν.Α. και ειδικότερα στον κλαδο πε03 μαθηματικών (που με αφορά) από τους 3 αιτούντες οι 2 πρώτοι είχαν προσληφθεί ήδη ως αναπληρωτές ή είχαν αρνηθεί-παραιτηθεί της πρόσληψή τους. Σε ερώτησή μου προς τον υπεύθυνο της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής , η απάντηση ήταν ότι το Ε.Κ.Κ.Ν.Α διέπεται από ειδικό καθεστώς λόγω των ιδιαιτερων συνθηκών των Ειδικών Καταστημάτων Κράτησης Νέων, και επομένως δεν ισχύει καμία από τις οδηγίες του υπουργείου για δικαίωμα αίτησης. Και φυσικά όλες οι απαντήσεις προφορικές χωρίς κανένα αποδεικτικό εγγραφο.
3ο Επιπλέον στον πίνακα αιτούτων ενισχυτικής  της κατηγορίας πε06 παρατήρησα τυχαία πως η αίτηση ενός εκπαιδευτικού αναφέρει ημερομηνία πρωτοκόλλησησ 11-12-2017 παρά το γεγονός ότι η προθεσμία αιτήσεων ήταν έως 8-12-2017.
Για όλα τα παραπάνω δεν μπόρεσα να πάρω πειστικές απαντήσεις ούτε από τη ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, ούτε από την Περιφεριακή Διευθ. Εκπαίδευσης Αττικής , ούτε από τους υπέθυνους ενισχυτικής του Υπουργείου Παιδείας που δηλώνουν αναρμόδιοι.
Μήπως τελικά επιδίδομαι σε κυνήγι ανύπαρκτων μαγισσών όπως μου είπαν από την ΔΔΕ Ανατ. Αττικής, ή μήπως οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικαλούνται κάποιοι για τα Ειδικά Καταστήματα Κράτησης Νέων είναι οι ιδιαίτερες συνθήκες που επικρατούν εδώ και δεκαετίες στη χώρα μας;
Ζητάω τα φώτα σας!!!
ΚΑΛΕΣ ΓΙΟΡΤΕΣ ΣΕ ΌΛΟΥΣ!!!
Σε παρακαλούμε στείλε το κείμενό σου στο υπουργείο σε αιρετούς και στον πανελλήνιο σύλλογο αναπληρωτών δευτεροβάθμιας.... Τι να γνωρίζουμε λίγοι την κατάσταση δεν ωφελεί... Κινήσουν όσο πιο ανάμεσα μπορείς. Αν στο forum υπάρχει μέλος που ανήκει σε ΠΑΣΑΦ ΠΑΣΑΔ.... Ας επικοινωνήσει με προσωπικό μνμ. Αφορά όλους μας!

Αποσυνδεδεμένος danakinak

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 25
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #614 στις: Δεκέμβριος 20, 2017, 11:07:43 πμ »
Αυτά που αναφέρω στην ανάρτησή μου στο forum, μπορεί εύκολα κάποιος να τα διαπιστώσει ανατέχοντας στο αρχείο ανακοινώσεων της ΔΔΕ Ανατ. Αττικής. Θα παρακαλούσα αν υπάρχει κάποιος που να γνωρίζει  ειδικές οδηγίες που δόθηκαν για δικαίωμα αιτήσεων ενισχυτικής διδασκαλίας στα Ειδικά Καταστήματα Κράτησης Νέων (εκτός αυτών που δόθηκαν γενικα για τα ΣΚΑΕ) να με ενημερώσει και να μου υποδείξει συγκεκριμένα άτομα στα οποία πρέπει να απευθυνθώ, αν χρειάζεται. Εγώ προσωπικά δεν βρήκα κάτι. Δεν είναι σκοπός μου να αδικήσω κανέναν!

Αποσυνδεδεμένος nina19831983

  • Νέο μέλος
  • *
  • Μηνύματα: 39
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Ενισχυτική Διδασκαλία 2017-18
« Απάντηση #615 στις: Δεκέμβριος 23, 2017, 08:28:31 μμ »
Πότε λέτε να πληρωθούμε εμείς της ενισχυτικής για το μήνα Δεκέμβριο;

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158558
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 441
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 2
Επισκέπτες: 398
Σύνολο: 400

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.115 δευτερόλεπτα. 35 ερωτήματα.