*

Αποστολέας Θέμα: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;  (Αναγνώστηκε 14691 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος may16

  • Έμπειρο μέλος
  • ****
  • Μηνύματα: 656
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 03:03:00 μμ »
Ο petko που έγινε προφήτης!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 03:09:44 μμ »
@ gia 96
Τα εχεις μπλέξει αρκετά....οι διορισμοί με δικαστικές αποφάσεις δεν είναι λύση απλή ασπιρίνη είναι.
Ξέχνα τις μαζικές συνταξιοδοτήσεις στην Β/θμια...όσοι  πρόλαβαν έφυγαν ...με την μείωση των συντάξεων στο εξής συν την αύξηση του ποσού αναγνώρισης πλασματικών ετών οποιαδήποτε απόπειρα εξόδου πριν τα 65, 66, 67 καθίσταται ασύμφορη.

Παράθεση
Αλλά εμένα άλλο μου προκαλεί κατάπληξη: τόσο πολύ δεν θέλετε να έρθουν νέοι μόνιμοι συνάδελφοι στα σχολεία; Είσαστε αλλεργικοί στο "νέο αίμα" ; Στα δημόσια σχολεία θα έρθει νέο προσωπικό, όχι στα σπίτια σας!
Είμαστε αλλεργικοί στο "νέο αίμα" ;Αυτό κατάλαβες;
Αν ελπίζεις δε σε χιλιάδες απολύσεις μέσω αξιολόγησης είτε θεωρείς τον εαυτό σου στο απυρόβλητο, είτε υποτιμάς  βάναυσα τις ικανότητες των υπηρετούντων εκπαιδευτικών και εύχεσαι μέσω μιας αξιολόγησης την κεφαλή επί πίνακι δίκαιων και άδικων. Γιατί έτσι όπως το εκφράζεις ως απειλή φαίνεται.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 03:13:30 μμ »
Ο άλλος με τον Αρκά είναι ο petko. Προσέχω ποιός σχολιάζει και τι.


Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #38 στις: Σήμερα στις 08:47:07 πμ »
Παράθεση
Παράθεση
Παράθεση
Παράθεση από: Anemos2017 στις Νοέμβριος 28, 2017, 09:00:01 μμ
Αγωνιστείτε μόνοι σας λοιπόν αφοί σας ενοχλούν οι συζητήσεις, όσο για μονίμους διορισμούς θα χρειαστείτε μεγάλο χρονικό διάστημα μάλλον προκειμένου να πραγματοποιηθούν για πολλούς λόγους....αύξηση ορίου μαθητών, αύξηση ορίου συντάξεων, συγχωνεύσεις κλπ.
Κατά βάθος το χαίρεσαι έτσι;
Όσο για τον άλλο με τον Αρκά τι να πω; Αφού σε αφήνουν οι διαχειριστές καλά κάνεις και βγάζεις τα προβλήματά σου στο πδε!

Βάζεις παράθεση δικό μου σχόλιο και αναφέρεσαι σε άλλον; Λαμπρά!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2017, 03:15:05 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 04:47:52 μμ »
@ gia 96
Τα εχεις μπλέξει αρκετά....οι διορισμοί με δικαστικές αποφάσεις δεν είναι λύση απλή ασπιρίνη είναι.
Ξέχνα τις μαζικές συνταξιοδοτήσεις στην Β/θμια...όσοι  πρόλαβαν έφυγαν ...με την μείωση των συντάξεων στο εξής συν την αύξηση του ποσού αναγνώρισης πλασματικών ετών οποιαδήποτε απόπειρα εξόδου πριν τα 65, 66, 67 καθίσταται ασύμφορη.
 Είμαστε αλλεργικοί στο "νέο αίμα" ;Αυτό κατάλαβες;
Αν ελπίζεις δε σε χιλιάδες απολύσεις μέσω αξιολόγησης είτε θεωρείς τον εαυτό σου στο απυρόβλητο, είτε υποτιμάς  βάναυσα τις ικανότητες των υπηρετούντων εκπαιδευτικών και εύχεσαι μέσω μιας αξιολόγησης την κεφαλή επί πίνακι δίκαιων και άδικων. Γιατί έτσι όπως το εκφράζεις ως απειλή φαίνεται.
Κάνεις λάθος! Οι διορισμοί με δικαστικές αποφάσεις είναι μόνο η αρχή!

Οι παλαιοί καθηγητές θα συνταξιοδοτηθούν πριν το 2021, γιατί δεν θα αντέξουν να μείνουν άλλο στα δημόσια σχολεία με τις συνθήκες που εσύ ο ίδιος περιέγραψες παραπάνω (αύξηση μαθητών, συγχωνεύσεις τμημάτων και την πιθανή πάντα αύξηση του ωραρίου διδασκαλίας)! Θα συνταξιοδοτηθούν και θα έχουν ήσυχο το κεφάλι τους από τέτοιες καταστάσεις! Καλύτερα λιγότερη σύνταξη και ξεκούραση, παρά ταλαιπωρία μέχρι τα γεράματα!
Την αξιολόγηση εγώ προσωπικά δεν την βλέπω καθόλου ως απειλή, άλλοι την τρέμουν και κάνουν "αγώνες" για να μην εφαρμοστεί (υπάρχει μεγαλύτερη απόδειξη για την ανεπάρκειά τους, άραγε;)!

Αλλά εξακολουθώ και το ρωτώ: γιατί δεν μπορείτε να δεχτείτε ότι και νέο, μόνιμο διδακτικό προσωπικό θα μπει στα δημόσια σχολεία αργότερα ή γρηγορότερα κι όλοι οι σημερινοί εκπαιδευτικοί που θεωρούν τσιφλίκι τους το δημόσιο σχολείο θα αξιολογηθούν για το έργο, την προσφορά και την αξία τους;

Πάντως, για να μην ξεφεύγουμε: επειδή η κατάσταση με πολύτεκνους, τρίτεκνους και λοιπές ευνοημένες κατηγορίες έχει ξεφύγει εντελώς, σε βάρος όλων εμάς που δεν ανήκουμε σ'αυτές τις ομάδες, να είστε σε επαγρύπνση και να περιμένετε εξελίξεις! Και το υπογραμμίζω: δεν έχουν ανάγκη από δουλειά όλοι οι πολύτεκνοι ούτε οι τρίτεκνοι ούτε οι απολυμένοι από ιδιωτικά σχολεία, καθώς τα εισοδήματά τους ξεπερνούν κατά πολύ τους οικογενειακούς προυπολογισμούς συναδέλφων με 1 ή 2 παιδιά! Επιβάλλεται να μπουν κάποια όρια σε όλα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος PDE ads

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 4006
  • Λατρεύω την εκπαίδευση
    • Προφίλ
    • E-mail
    • Προσωπικό μήνυμα (Εκτός σύνδεσης)

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 05:24:14 μμ »
@ gia 96

Οι παλαιοί καθηγητές δεν θα συνταξιοδοτηθούν πριν το 2021, όχι μόνο γιατί δεν θα αντέξουν οικονομικά...(μείωση συντάξεων, αύξηση φορολογίας), άλλα και διότι έχουν τεθεί πλέον αυστηροί όροι για συνταξιοδότηση. Τα δικαστήρια είναι ανεπαρκής λύση...εδώ χρειάζεται ορθός προγραμματισμός για το κοινό συμφέρον.
Ποιος σου είπε ότι είμαστε κατά της εισόδου νέων εκπαιδευτικών στα σχολεία....ιδίως ηλικιακά; Ώρα είναι να υποστηρίξεις ότι εμποδίζουμε εμείς  οι ήδη υπηρετούντες τους διορισμούς μονίμων!!!
Όσο για την αξιολόγηση ανεπαρκής μπορεί δυνητικά να χαρακτηρισθείς αν πχ απλά διαφωνήσεις στον καταμερισμό των εργασιών......όχι αν δεν τις εκτελέσεις...... Ξέρεις πόσο εύκολα η διεύθυνση του σχολείου σε χαρακτηρίζει άχρηστο;
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 29, 2017, 06:38:49 μμ από Anemos2017 »
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 06:42:07 μμ »
@ gia 96

Οι παλαιοί καθηγητές δεν θα συνταξιοδοτηθούν πριν το 2021, όχι γιατί δεν θα αντέξουν οικονομικά...(μείωση συντάξεων, αύξηση φορολογίας), άλλα και διότι έχουν τεθεί πλέον αυστηροί όροι για συνταξιοδότηση. Τα δικαστήρια είναι ανεπαρκής λύση...εδώ χρειάζεται ορθός προγραμματισμός για το κοινό συμφέρον.
Ποιος σου είπε ότι είμαστε κατά της εισόδου νέων εκπαιδευτικών στα σχολεία....ιδίως ηλικιακά; Ώρα είναι να υποστηρίξεις ότι εμποδίζουμε εμείς  οι ήδη υπηρετούντες τους διορισμούς μονίμων!!!
Όσο για την αξιολόγηση ανεπαρκής μπορεί δυνητικά να χαρακτηρισθείς αν πχ απλά διαφωνήσεις στον καταμερισμό των εργασιών......όχι αν δεν τις εκτελέσεις. Ξέρεις πόσο εύκολα η διεύθυνση του σχολείου σε χαρακτηρίζει άχρηστο;
Kαι πόσο εύκολο, επίσης, είναι να δημιουργηθούν "κλίκες"  γύρω από τον εκάστοτε Δ/ντή, ώστε να σε χαρακτηρίσει (όχι εσένα προσωπικά) αξιότατο και ικανότατο; Το γνωρίζεις υποθέτω!
Οι παλαιοί καθηγητές δεν θα αντέξουν (από καμία άποψη, είτε οικονομική λέγεται αυτή, είτε λέγεται  burnout) παραπάνω από το 2020, αφού είναι γνωστό πως όποιος δεν συνταξιοδοτηθεί μέχρι τότε, από 1/1/2021 θα πάει για τα 67 αισίως!
Μακάρι να υποστηρίζετε την είδοσο νέων μονίμων εκπαιδευτικών στα δημόσια σχολεία, γιατί θα κάτι τέτοιο θα είναι και υπέρ υμών!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 06:56:12 μμ »
Για το υπάρχον και προσεχές καθεστώς συνταξιοδότησης φρόντισε να πληροφορηθείς καλύτερα....ελάχιστοι θα φύγουν το 2020-21...οι όροι είναι δυσβάστακτοι οπότε μην ελπίζετε εκεί. Όσο για τις κλίκες...τα αντιπαρερχομαι ως ανάξια σχολιασμού....Καληνύχτα
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 07:24:43 μμ »

Αποσυνδεδεμένος PROFITIS

  • Πλήρες μέλος
  • ***
  • Μηνύματα: 295
  • Φύλο: Άντρας
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 07:30:18 μμ »
@ gia 96

Οι παλαιοί καθηγητές δεν θα συνταξιοδοτηθούν πριν το 2021, όχι μόνο γιατί δεν θα αντέξουν οικονομικά...(μείωση συντάξεων, αύξηση φορολογίας), άλλα και διότι έχουν τεθεί πλέον αυστηροί όροι για συνταξιοδότηση. Τα δικαστήρια είναι ανεπαρκής λύση...εδώ χρειάζεται ορθός προγραμματισμός για το κοινό συμφέρον.
Ποιος σου είπε ότι είμαστε κατά της εισόδου νέων εκπαιδευτικών στα σχολεία....ιδίως ηλικιακά; Ώρα είναι να υποστηρίξεις ότι εμποδίζουμε εμείς  οι ήδη υπηρετούντες τους διορισμούς μονίμων!!!
Όσο για την αξιολόγηση ανεπαρκής μπορεί δυνητικά να χαρακτηρισθείς αν πχ απλά διαφωνήσεις στον καταμερισμό των εργασιών......όχι αν δεν τις εκτελέσεις...... Ξέρεις πόσο εύκολα η διεύθυνση του σχολείου σε χαρακτηρίζει άχρηστο;

Δεν θα αντεξουν οι παλιοι καθηγητες ...οοουμμμ...και θα αντεξουν οι ανεργοι νεοι συναδελφοι  ας πουμε?  Ναι φυσικα δεν εμποδιζετε την εισοδο των νεων γιατι καποια αυτα θα ειναι και παιδια σας....αλλα δυστυχως δεν κανατε τιποτα για να βοηθησετε... 8)

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 07:48:02 μμ »
Δεν θα αντεξουν οι παλιοι καθηγητες ...οοουμμμ...και θα αντεξουν οι ανεργοι νεοι συναδελφοι  ας πουμε?  Ναι φυσικα δεν εμποδιζετε την εισοδο των νεων γιατι καποια αυτα θα ειναι και παιδια σας....αλλα δυστυχως δεν κανατε τιποτα για να βοηθησετε... 8)

2004 προ Ολυμπιακών, διάλογος με το δ/ντή στο τότε σχολείο μου (Είμαι κι εγώ προφήτης, ο άτιμος!!):

- Δε το βλέπετε που πάει η κατάσταση; ΟΚ. Εσείς βολευτήκατε. Το παιδί σας;
- Βλέπουμε ως τότε.

Συμπεράσματα:
1) Δεν αλλάζουμε όχι ο θεός να κατέβει (ποιός τα πιστεύει αυτά, άλλωστε), ούτε όλο το πλανητικό σύστημα να πέσει πάνω στη Γη.
2) Κι εμείς όταν γενούμε σαν εσάς, τα ίδια θα κάμνουμε.
3) Η ελπίδα πεθαίνει μετά το "θάνατο".

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 08:02:47 μμ »
Δεν θα αντεξουν οι παλιοι καθηγητες ...οοουμμμ...και θα αντεξουν οι ανεργοι νεοι συναδελφοι  ας πουμε?  Ναι φυσικα δεν εμποδιζετε την εισοδο των νεων γιατι καποια αυτα θα ειναι και παιδια σας....αλλα δυστυχως δεν κανατε τιποτα για να βοηθησετε... 8)

Λίαν επιεικώς απαράδεκτος.
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

sapore

  • Επισκέπτης
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 08:29:21 μμ »
Λίαν επιεικώς απαράδεκτος.

Εννοείται όχι για σένα (και το 99,9999% ομοίων) της "εποχής του είμαι" [εδώ και >3000 χρόνια] και όχι του "κάνω":

"Όταν οι χαρακτηρισμοί/επίθετα μπήκαν στη γλώσσα ? ? {μόνο ? ?} του Homo Sapiens, ξεκίνησαν τα άλυτα προβλήματα".

Όχι ότι περιμένω να γίνει κατανοητό.
Τα 3) παραπάνω που έγραψα είναι πιο "απλά".....

Αποσυνδεδεμένος Anemos2017

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 1727
  • Φύλο: Άντρας
  • Βαθειές οι ρίζες πώς να φύγεις απο τον τόπο σου...
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 29, 2017, 09:02:45 μμ »
@ sapore
Στο δια ταύτα....
Εχεις καποια πρόταση; Διαφορετικά...άστο καλύτερα.....δεν ωφελεί.
(Είμαστε και μειωμένης αντιλήψεως.....το διαβάσαμε  και αυτό)
Όλες οι λύσεις είναι φίνες και ωραίες τότε και μόνο όταν είναι εφικτές. Μα σαν δεν έχεις κότσια να τις εφαρμόσεις άσε καλύτερα καθόλου μην τις λες.

Αποσυνδεδεμένος gia 96

  • Ιστορικό μέλος
  • *****
  • Μηνύματα: 5013
  • Φύλο: Γυναίκα
  • Η κακή εκπαίδευση, χειρότερη της αγραμματοσύνης
    • Προφίλ
Απ: Δεν έχω 3 ή 4 παιδιά, άρα δεν θα δουλέψω και φέτος;;;;;;
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 30, 2017, 08:52:42 πμ »
Για το υπάρχον και προσεχές καθεστώς συνταξιοδότησης φρόντισε να πληροφορηθείς καλύτερα....ελάχιστοι θα φύγουν το 2020-21...οι όροι είναι δυσβάστακτοι οπότε μην ελπίζετε εκεί. Όσο για τις κλίκες...τα αντιπαρερχομαι ως ανάξια σχολιασμού....Καληνύχτα
Οι  "κλίκες" στα σχολεία ζουν και βασιλεύουν! Χρειάζεται σε πολλές περιπτώσεις κι ο διευθυντής "την αυλή του", αλλά και κάποιοι διδάσκοντες μια ευνοική μεταχείριση σε κάποιες δράσεις της ζωής του σχολείου!
Για τις συνταξιοδοτήσεις, αυτό που έχω κρατήσει εγώ είναι ότι από 1/1/2021 όσοι δεν έχουν αποχωρήσει, θα πάνε για τα 67! Δεν πιστεύω ότι θα μείνουν πολλοί παλαιοί να τεστάρουν τις σωματικές τους αντοχές και τα ψυχικά τους αποθέματα!
Οι άνθρωποι σπεύδουν να ασκήσουν κριτική, για να μην κριθούν οι ίδιοι!

 

Pde.gr, © 2005 - 2024

Το pde σε αριθμούς

Στατιστικά

μέλη
Στατιστικά
  • Σύνολο μηνυμάτων: 1158559
  • Σύνολο θεμάτων: 19200
  • Σε σύνδεση σήμερα: 497
  • Σε σύνδεση έως τώρα: 1964
  • (Αύγουστος 01, 2022, 02:24:17 μμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Μέλη: 8
Επισκέπτες: 472
Σύνολο: 480

Πληροφορίες

Το PDE φιλοξενείται στη NetDynamics

Όροι χρήσης | Προφίλ | Προσωπικά δεδομένα | Υποστηρίξτε μας

Επικοινωνία >

Powered by SMF 2.0 RC4 | SMF © 2006–2010, Simple Machines LLC
TinyPortal 1.0 RC1 | © 2005-2010 BlocWeb

Δημιουργία σελίδας σε 0.117 δευτερόλεπτα. 34 ερωτήματα.